NehirNilin Tarifleri :)

Ama bu tariflerin hepsi çok güzel:KK59:Hangisini deneyeceğim:KK43:Birde diyetteyim :KK9:
Paylaşımlar çok güzel canım sağol :KK16:

Canım çok teşekkür ederim begenmene çok sevindim seninde topigindeyim sürekli senin paylaşımlarında süper takipteyim tatlım:KK16: bende diyetteyim yavaş yavaş denenir birşeycikler olmaz ben fazla tüketmiyorum annemlere kilo aldırıyorum :KK53: hepsini şimdilerde yapmadım zaten canım önceki denedigim tariflerim bitmedi az başındayım diyordum ama annemle neler döktürmüşüzde haberim yokmuş bitmiyorlar :21::KK16:

Canım çok teşekkür ederim begenmene çok sevindim seninde topigindeyim sürekli senin paylaşımlarında süper takipteyim tatlım:KK16: bende diyetteyim yavaş yavaş denenir birşeycikler olmaz ben fazla tüketmiyorum annemlere kilo aldırıyorum :KK53: hepsini şimdilerde yapmadım zaten canım önceki denedigim tariflerim bitmedi az başındayım diyordum ama annemle neler döktürmüşüzde haberim yokmuş bitmiyorlar :21::KK16:

Maaşallah canım hepside çok güzel denemesi gereken tarifler:KK34::KK16:

SEBZELİ BİBER DOLMASI SALATASI

malzemeler:
4 adet büyük dolmalık biber
2 adet patlıcan
2 adet havuç
2 adet patates
1 su bardağı yoğurt
2 diş sarımsak
Tuz

hazırlanması:
Biberleri ve diğer sebzeleri güzelce yıkıyoruz.
Biberleri alt kısmı epey çukur olacak şekilde ikiye kesiyoruz.
Tabak gibi olan tarafını kenara alıp,üst kısmının çekirdeklerini ayırıp küçük küpler halinde doğruyoruz.
Diğer sebzeleri de küpler şeklinde doğrayıp fırın tepsisine alıp üzerine zeytinyağı gezdirip tuz serpiştiriyoruz.
Biberlerin alt kısımlarını da zeytinyağı ile ovalayıp ayrıca küçük bir tepsiye koyuyoruz.
Tepsileri uygun olacak şekilde fırına yerleştirip, yüksek derecede sebzeleri kızartıyoruz.
Yoğurdun içerisine sarımsak ve tuz ekleyip karıştırıyoruz.
Kızaran sebzeleri fırından çıkartıp, büyük biber parçalarını servis tabağına alıp,içerisini sebzelerle doldurup üzerine sarımsaklı yoğurt koyup servis yapıyoruz :KK56:

$biberler.JPG

Maaşallah canım hepside çok güzel denemesi gereken tarifler:KK34::KK16:

Teşekkürederim canım annem sağolsun o olmasa bu cesaret deneme azmi onun sayesinde ona borçluyum annemin kızıyım diyelim daha bu yaşta bukadar hevesli olmamın nedeni:KK16:Denersin memnun kalırsın inşallah tariflerden benim damak zevkime göz zevkime hitap ettiler hep inşallah sende güzel sonuçlar alırsın canım :KK19:

Teşekkürederim canım annem sağolsun o olmasa bu cesaret deneme azmi onun sayesinde ona borçluyum annemin kızıyım diyelim daha bu yaşta bukadar hevesli olmamın nedeni:KK16:Denersin memnun kalırsın inşallah tariflerden benim damak zevkime göz zevkime hitap ettiler hep inşallah sende güzel sonuçlar alırsın canım :KK19:

Eminim öyle olur canım:KK16:

SEBZELİ BİBER DOLMASI SALATASI

malzemeler:
4 adet büyük dolmalık biber
2 adet patlıcan
2 adet havuç
2 adet patates
1 su bardağı yoğurt
2 diş sarımsak
Tuz

hazırlanması:
Biberleri ve diğer sebzeleri güzelce yıkıyoruz.
Biberleri alt kısmı epey çukur olacak şekilde ikiye kesiyoruz.
Tabak gibi olan tarafını kenara alıp,üst kısmının çekirdeklerini ayırıp küçük küpler halinde doğruyoruz.
Diğer sebzeleri de küpler şeklinde doğrayıp fırın tepsisine alıp üzerine zeytinyağı gezdirip tuz serpiştiriyoruz.
Biberlerin alt kısımlarını da zeytinyağı ile ovalayıp ayrıca küçük bir tepsiye koyuyoruz.
Tepsileri uygun olacak şekilde fırına yerleştirip, yüksek derecede sebzeleri kızartıyoruz.
Yoğurdun içerisine sarımsak ve tuz ekleyip karıştırıyoruz.
Kızaran sebzeleri fırından çıkartıp, büyük biber parçalarını servis tabağına alıp,içerisini sebzelerle doldurup üzerine sarımsaklı yoğurt koyup servis yapıyoruz :KK56:

Eki Görüntüle 687184

bu tam benlik diyete uygun :):KK16:

Havuçlu Patates Salatası

Malzemeler:
5 adet iri patates
Tuz
Karabiber

İçerisine:
2 adet havuç
1 su bardağı yoğurt
1 diş sarımsak
3 çorba kaşığı mayonez
1 çorba kaşığı zeytinyağ(ben zeytinyağı pek sevmedigimden sıvıyağ kullanıyorum)
5-6 dal maydonoz

$havuç.jpg $patates.jpg

Kürdan böreği

Malzemeler
2 yufka
8-10 sosis veya sucuk
Kürdan
Gazoz kapağı veya benzeri birşey
Kızartmak için sıvı yağ

Yufkaları üst üste serip yarıdan katlayalım yufkaları gazoz kapağıyla keselim. Kürdan'a önce bir dilim sosis takalım daha sonra 5 tane yufka geçirelim kürdana yine sosis ardından yine 5 yufka ardından tekrar sosis kürdanın baş ve son kısımlarında sosis olsun. Daha sonra kızgın yağda kızartıp kağıt havlunun üzerine alın.

$kürda böreği.jpg

Benim gibi sosis sucuk severlere lezzetli bir atıştırmalık:KK16:

Kaşarlı patates kroket

Malzemeler
3 orta boy patates
2 yumurta
1 su bardağı un
1 su bardağı galeta unu
150 gr kaşar rendesi
tuz ,karabiber

Kızartmak için bol yağ
Kroketleri bulamak için 1 su bardağı galeta unu

Yapılışı
Patatesleri soyun küçük doğrayın üzerini geçecek kadar suyunu koyun tuzunu atın ,yumuşayıncaya kadar haşlansın.haşlandıktan sonra suyunu süzün ve iyice ezin. (sıcakken ezerseniz pütürlü olmaz)
Peyniri bir kaseye rendeleyin 1 yumurta ve bir yumurtanın sarısını patates püresine ekleyin.
Kalan yumurta akını bir kenara ayırın.
Un,galeta unu,tuz ve karabiberi ilave edip iyice karıştırın.Karışımdan küçük parçalar kopartın istediğiniz şekilde (isterseniz yuvarlakta yapabilirsiniz) şekil verin.
1 su bardağı galeta ununu düz bir tabağa yayın şekil verdiğiniz kroketleri önce galeta ununa sonra yumurta akına ardından tekrar galeta ununa batırıyoruz ve iyice ısınmış kızgın yağın içerisinde nar gibi kızartıyoruz .
Kızaran kroketlerimizi kağıt havlu serilmiş bir kabın içerisine alıyoruz.
Sonrasında istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz .

$DSC06130.JPG

Milföy kaseli patates salatası

Malzemeler:
İstenildiği kadar taze patates
Tereyağı
Konserve mısır
Taze soğan
Salatalık turşusu
Limon suyu
Dereotu
Maydonoz
Taze nane yaprakları
Sumak
Tuz
Üzeri için mayonez, maydonoz
Kase için milföy hamuru, küçük cam ya da ısıya dayanıklı kaseler

Yapılışı:
Malzeme miktarı vermedim, isteyen damak tadına göre istediği şekilde hazırlayabilir. Kabukları soyulmuş patatesler, sıcakken çatal veya ezici yardımı ile ezilir. İçine tereyağı konur(2 tatlı kaşığı kadar koydum). İyice karıştırılıp ezilir, soğuması beklenir. Yeşillikler ince kıyılır, turşu minik minik doğranır, baharat ve diğer malzemeler arzu edilen miktarlarda eklenir. Hazırlanan karışım buzdolabında bekletilir.
Fırın 180 dereceye ısıtılır. Isıya dayanıklı küçük cam kaselerin dış ve arka kısımları yağlanır. Milföyler her bir kaseye giydirilir. Kenar fazlalıkları döner bıçakla kesilir. Isınmış fırında üzerine bir şey sürmeden pişirilir. Piştikten sonra soğumaları beklenir ve dikkatlice kaselerden ayırılır. Her bir milföy kasesine patatesli karışımdan konur. Üzerine bir sıkma torbasına doldurulan mayonez sıkılır. Maydonoz yaprakları ile süslenir. Salatayı milföyle yerken börek tadı, mayonez ile yerken de kumpir tadı alıyorsunuz, mutlaka mayonez ile yemenizi öneririm.

$2.JPG $3.JPG
$patates.JPG

Ben bir patates canavarıyım sanırım doymuyorum doyamıyorum patatese :KK23:

Son düzenleme:
Milföy kaseli patates salatası

Malzemeler:
İstenildiği kadar taze patates
Tereyağı
Konserve mısır
Taze soğan
Salatalık turşusu
Limon suyu
Dereotu
Maydonoz
Taze nane yaprakları
Sumak
Tuz
Üzeri için mayonez, maydonoz
Kase için milföy hamuru, küçük cam ya da ısıya dayanıklı kaseler

Yapılışı:
Malzeme miktarı vermedim, isteyen damak tadına göre istediği şekilde hazırlayabilir. Kabukları soyulmuş patatesler, sıcakken çatal veya ezici yardımı ile ezilir. İçine tereyağı konur(2 tatlı kaşığı kadar koydum). İyice karıştırılıp ezilir, soğuması beklenir. Yeşillikler ince kıyılır, turşu minik minik doğranır, baharat ve diğer malzemeler arzu edilen miktarlarda eklenir. Hazırlanan karışım buzdolabında bekletilir.
Fırın 180 dereceye ısıtılır. Isıya dayanıklı küçük cam kaselerin dış ve arka kısımları yağlanır. Milföyler her bir kaseye giydirilir. Kenar fazlalıkları döner bıçakla kesilir. Isınmış fırında üzerine bir şey sürmeden pişirilir. Piştikten sonra soğumaları beklenir ve dikkatlice kaselerden ayırılır. Her bir milföy kasesine patatesli karışımdan konur. Üzerine bir sıkma torbasına doldurulan mayonez sıkılır. Maydonoz yaprakları ile süslenir. Salatayı milföyle yerken börek tadı, mayonez ile yerken de kumpir tadı alıyorsunuz, mutlaka mayonez ile yemenizi öneririm.

Eki Görüntüle 687413 Eki Görüntüle 687414
Eki Görüntüle 687416

Ben bir patates canavarıyım sanırım doymuyorum doyamıyorum patatese :KK23:

bayıldımm amaaa kesin yapmalıyımm :KK9::KK9:
saoll nehirnil :KK16::KK16:

Kirpi çikolata

Malzemeler:
2 çorba kasesi kadar yaş tel kadayıf
1 kare paket sütlü veya bitter çikolata.

Yapılışı:
Tel kadayıfları bir tavada veya fırının ızgara kısmında 150 dereceye getirip sık sık karıştırmak suretiyle kavuralım. Kavurma işlemi sırasında başından ayrılmamanızı, fırının kapağını ara ara açıp tahta bir kaşıkla tel kadayıfları karıştırmanızı tavsiye ederim. Çok çabuk kızarıyorlar, başından ayrılmamak lazım. Çikolatayı parçalara ayırıp benmari usulü eritelim. Kızarmış tel kadayıfları içine ekleyip her tarafı çikolataya bulanana dek karıştıralım. Karışımdan tatlı kasığıyla dolu dolu alıp, yağlı kağıt serilmiş tepsiye dökelim. Daha sonra buzdolabına koyup donana dek bekleyelim. Dolaptan aldıktan sonra bir daha erimiyorlar, uzun süre saklanabiliyorlar. Ben servisten iki gün önce yapıp oda ısısında bekletmiştim

$P1040030.JPG $P1040032.JPG
$P1040033.JPG $KIRPI-~1.JPG

Son düzenleme:
Zeytin ezmeli poğaçacıklar

Hamur Malzemeleri:
2 yumurta-1'inin sarısı üzeri için ayrılacak.
3/4 su bardağı yoğurt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 paket tereyağlı margarin
1 paket hamur kabartma tozu
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
Aldığı kadar un (Yaklaşık 3-4 su bardağı un alıyor)

İçi İçin:
4-5 çorba kaşığı zeytin ezmesi

Yapılışı:
Hamur malzemelerinin hepsi karıştırılır, kulak memesi kıvamında hamur yapılır. Hamurunuz elinize yapışmaya devam ediyorsa azar azar un ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz. Fırın 190 dereceye ısıtılır. Hamurdan limon kadar parçalar koparılıp düz ve yağlanmış bir yüzeyde uzun ince açılır. Üzerine bir fırça veya kaşık yardımı ile bolca zeytin ezmesi sürülür.
Uzun kısmından başlayarak rulo yapılır,Hamur kendi etrafında 1-2 kere döndürülür,içe doğru kıvrılır, dışta kalan parça, poğaçanın altına doğru sıkıştırılır. Bütün poğçalar hazırlanıp yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizilir, üzerlerine yumurta sarısı sürülür. İsterseniz susam, çörek otu vs. ya da iç ayçekirdeği ile süsleyebilirsiniz. Poğaçalar ısınmış fırına verilir, üzerleri hafif kızarıncaya kadar pişirilir.

$poğaça.JPG

Zeytinli poğaça,açma hastasıda oldugumu söylemişmiydim :KK53:

Son düzenleme:
Tavuk köftesi

Malzemeler:
500 gr tavuk göğüs,
1 yumurta,
1 soğan,
2 yemek kaşığı ekmek kırığı veya galeta unu,
1 tatlı kaşığı nişasta,
1 çay kaşığı karbonat,
1 tutam maydanoz,
1 yemek kaşığı zeytinyağı,
Tuz,
Karabiber,
Kimyon,
Kızartmak için sıvıyağ

Hazırlanışı:
Tavukları mutfak robotunda çekip kıyma haline getirin,
Kıyma, rendelenmiş soğan, yumurta ve diğer tüm malzemeleri derin bir kaba alıp iyice yoğurun,
İstediğiniz şekli verin,
Yağı tavada kızdırıp köfteleri önlü arkalı kızartın.

$tavuk_koftesi1.jpg

Tavuk cordon bleu

Malzemeler:
4 adet tavuk göğsü,
8 ince dilim kaşar,
4 dilim salam,
1 yumurta,
Un,
Galeta unu,
Tuz,
Karabiber,
Kızartmak için sıvı yağ.

Hazırlanışı:
Tavuk göğüslerini yatay bir şekilde ortadan ikiye kesin,
Biraz döverek inceltin,
İçine ve dışına tuz ve karabiber serpin,
Arasına önce bir dilim kaşar sonra bir dilim salam ve yine bir dilim kaşar koyun,
Diğer katını kapatın ve kenarların mümkün olduğunca birbirine yapışmasını sağlayın,
Tavukları önce una, sonra çırpılmış yumurtaya ve en son galeta ununa bulayarak kızgın yağda kızartın.

$cordonbleu.jpg

İki renkli irmik tatlısı

Malzemeler:
1 lt. süt,
10 yemek kaşığı irmik,
9 yemek kaşığı şeker,
1 tepeleme çorba kasesi çilek,
2 diş damla sakızı(koyulmayabilinirde ben bazen eklemiyorum)

Hazırlanışı:
Sütün yarısını bir tencereye alın,
İçine 5 yemek kaşığı irmik, 4 yemek kaşığı şeker ve damla sakızını alın,
Süreli karıştırarak koyulaşana kadar pişirin,
Soğuk sudan geçirdiğiniz plastik kalıba veya streç film serdiğiniz metal kek kalıbına döküp üzerini düzleyin,
Küçük bir sos tenceresine çilekleri alıp kısık ateşte suyunu salana kadar ısıtın,
Blenderdan geçirip koyulaşana kadar pişirin,
Ayrı bir tencerede kalan sütü, 5 kaşık irmiği ve 5 kaşık şekeri karıştırıp koyulaşana kadar pişirin,
İçine çilek püresini ekleyip bir taşım daha kaynatın ve kalıptaki damla sakızlı irmiğin üzerine döküp üzerini düzleyin,
Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldırıp 2 saat dinlendirin,
Ters çevirip kalıptan çıkardıktan sonra dilimleyerek servis yapın.

$iki_renkli_irmik_tatlisi2.jpg $iki_renkli_irmik_tatlisi1.jpg

X