NehirNilin Tarifleri :)

Kahvaltılık pufucuklar

Malzemeler:
125 gr tereyağ,
1 su bardağı su,
1 su bardağı un,
2 yumurta,
1/2 çay kaşığı tuz.

Hazırlanışı:
Tereyağ, su ve tuzu bir tencereye koyup ocağa alın,
Orta hararetli ateşte su hafif kaynamaya başlayana kadar ısıtın,
Unun tamamını bir seferde ekleyip topaklanmasına müsaade etmeden hızlıca karıştırın,
Sürekli karıştırarak 5 dk. kadar pişirin,
Ateşten alıp ılınmasını bekleyin,
Ilındıktan sonra yumurtaları teker teker ekleyip mikserle çırpın,
Kaşıkla veya sıkma torbasıyla tepsiye mandalinadan biraz daha küçük parçalar şeklinde dizin,
200 derecede önceden ısıtılmış fırına verin,
10 dk sonra ısıyı 180 dereceye düşürüp 20 dk. daha pişirin.

$kahvalti_pufu1.jpg $kahvalti_pufu2.jpg
$kahvalti_pufu3.jpg

tatlım çok güzel bir konu olmuş buuu:KK3:
ellerine sağlık resimler harika görünüyor:KK56::KK56::KK56:
gelin adayı olarak yemek çeşitlerimi arttırmak ve değişik değişik şeyler öğrenmek istiyordum,
her güne yemek bulamam yoksa ben :KK31:
hemen sık kullanılanlara ekledim topiğini bundan sonra sık sık bakıcam gibi duruyor :KK6:

tatlım çok güzel bir konu olmuş buuu:KK3:
ellerine sağlık resimler harika görünüyor:KK56::KK56::KK56:
gelin adayı olarak yemek çeşitlerimi arttırmak ve değişik değişik şeyler öğrenmek istiyordum,
her güne yemek bulamam yoksa ben :KK31:
hemen sık kullanılanlara ekledim topiğini bundan sonra sık sık bakıcam gibi duruyor :KK6:

Teşekkür ederim canım herzaman beklerim bende hazırlık yapıyorum ilerisi için zorlanmıyım elimin altında kolayca yapabilecegim şeyler olsun diye çalışan bir insan olunca her pratigi ögrenmek zorundayım malesef:KK9: çok az kalmış seninde maşallah rabbim agız tadıyla huzurla yemenizi nasip etsin bu güzellikleri inşallah:nazar::KK16:

amin canım hepimiz sevdiklerimizle ağız tadıyla yiyelim yemeklerimizi inşallah,
pratik ve lezzetli yemekler öğrenmeliym ben de :)) senin de bir ay mı kaldı düğüne aa çok az :KK16:

amin canım hepimiz sevdiklerimizle ağız tadıyla yiyelim yemeklerimizi inşallah,
pratik ve lezzetli yemekler öğrenmeliym ben de :)) senin de bir ay mı kaldı düğüne aa çok az :KK16:

Amin canım inşallah:nazar::KK16:Hayır canım 1ay sonra evlenmiyorum asker yolu bekliyorum ben askerden dönücek askerim inşallah hayırlısıyla bizim daha var bu sene degil:KK16:ama Allah söyletti o günleride görürüz inşallah:nazar::KK16:

Amin canım inşallah:nazar::KK16:Hayır canım 1ay sonra evlenmiyorum asker yolu bekliyorum ben askerden dönücek askerim inşallah hayırlısıyla bizim daha var bu sene degil:KK16:ama Allah söyletti o günleride görürüz inşallah:nazar::KK16:

Allah kavuştursun tatlım e az kalmış ama askerden dönsün sevdiceğin hemencik olur belkim hakkınızda hayırlısı olsun kuzucum :KK34: çeyize bir spor aleti de almayı unutma senin bu güzel yemekleri yeyip yeyip kilo alırsınız yoksa:KK1:

Allah kavuştursun tatlım e az kalmış ama askerden dönsün sevdiceğin hemencik olur belkim hakkınızda hayırlısı olsun kuzucum :KK34: çeyize bir spor aleti de almayı unutma senin bu güzel yemekleri yeyip yeyip kilo alırsınız yoksa:KK1:

Amin kuzum teşekkürederim :KK16:geçti bittiyor çokşükür hepimiz için hakkımızda hayırlısı olsun inşallah:nazar::KK16:Bende istiyorum spor koşu bandı ama askerim eve koydurmaz oda kilo almaz benim aksime işte ben alır kalırım bende yemem yediririm napalım lokma lokma yemeye mecburum :KK53::KK23:

hepsi çok şeker canım hemen beğendiklerimle kendime arşiv oluşturmaya başladım sağol:KK19:yalnız şu midye böreğini resimlerle nasıl olduğunu anlamadım ben detaylı her bir resmi anlatarak yazabilir misiniz vaktiniz varsa:26:

hepsi çok şeker canım hemen beğendiklerimle kendime arşiv oluşturmaya başladım sağol:KK19:yalnız şu midye böreğini resimlerle nasıl olduğunu anlamadım ben detaylı her bir resmi anlatarak yazabilir misiniz vaktiniz varsa:26:

$8157015931_11b6d27800.jpg

Teşekkür ederim tatlm begenmene sevindim :KK16:
Canım öncelikle bütün birtane yufkayı dörte kesiyoruz kestikten sonra bir parçasını alalım önümüze o parçayı tam ortasından parmaklarımızın ucuyla tutuyoruz büzüşmüş oluyor o büzüşen kısım resmede dikkat edersen üst kısımda kalıyor yantarafları aşağı kısma alıyoruz böylelikle sonra bir ucuna hazırladıgımız harcı koyup sarıyoruz sarma işlemi o büzüşük yere gelmeden birkaç santim önce durup o büzüşen yeri hamurumuzun üstüne ekliyoruz üstünü kapatmış gibi düşün böylelikle şeklimiz çıkıyor ortaya:KK16:inşallah güzel anlatabilmişimdir tatlım :KK16:

KÖZ PATLICAN KEBABI

MALZEMELER:
4-5 adet tombul patlıcan
1/2 kg kıyma veya minik kuşbaşı
4-5 adet kurusoğan
1 büyük baş sarımsak
1 yemek kaşığı acı biber salçası
kırmızı pul biber,karabiber,tuz,kimyon,kekik
üzeri için kaşar peyniri rendesi

YAPILIŞI:
Patlıcanlar alüminyum folyoya sarılıp teker teker ocak üzerinde közlenir.közlenen patlıcanların kabukları soyulur.diğer tarafta bir miktar yağı tencereye koyup üzerine kıymayı koyup kavuralım soğanı yemeklik doğrayıp ilave edelim sarımsağıda koyalım,salçayı ilave edelim kavuralım biraz sıcak su ilave edip baharatlarını koyalım eti pişince soymuş olduğumuz patlıcanları iri iri doğrayıp borcama koyalım üzerine kıymayı ilave edelim ve 230 derecede pişirelim servis yapmadan 10 dk önce kaşar rendesini yüzüne serpelim ve kaşarlar eriyinceye kadar pişirip çıkaralım afiyetle yiyelim.

$patlıcan.jpg

Tencerede fincan keki

MALZEMELER
1 Yumurta
1 çay bardağı süt
1,5 çay bardağı toz şeker
2 çay bardağı un
2 yemek kaşığı kakao
1 vanilya
1 kabartma tozu

YAPILIŞI
Yumurta ve şekeri çırptım.Daha sonra sütü ekledim.un kakao vanilya ve kabartma tozunuda ilave edip karıştırdıktan sonra,nescafe fincanlarını yağladım.Yarısına kadar doldurdum kek hamuruyla.Bir tencereye ılık su koydum.Doldurduğum fincanlarıda koydum ve ağzı açık kaynamasını bekledim.Kaynayınca ağzına bir kağıt havlu ve tencerenin kapağını kapatarak altı kısık 20 dk.pişirdim.Altını kapattım fakat ağzını açmadan 15 dk.daha beklettim.Büyük bir heyecanla kapağı açtığımda sonuç güzeldi.Fincanlardan çıkardığımda ise sünger gibi keklerim vardı.

Eki Görüntüle 687864 $fincan_suslu.jpg

Lokum kek

Malzemeler
4 yumurta
1,5 su bardağışeker
yarım su bardağı sıvıyağ
yarım su bardağı süt
1 kabartma tozu
1 vanilya
2,5 su bardağı un

SOS İÇİN
2,5su bardağı süt
4 yemek kaşığı kakao
yarım su bardağı pudra şekeri
yarım su bardağı sıvıyağ

üzeri için hindistan cevizi

YAPILIŞI
Önce sos malzemelerini karıştırıp bir taşım kaynatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.
Daha sonra kekimizi çırpıp yağlanmış büyük kare borcama döküyoruz.175 derece kontrol ederk pişiriyoruz.Pişen kekimiz ve sos iyice soğutunca keki küçük küplere bölüyoruz.Ve çatala batırarak önce sosa sonra hindistan cevizine bulayarak servise hazır ediyoruz.Buz dolabında bir süre dinlendirdikten sonra afiyet olsun....

$LOKUM-KEK-.jpg

Mikrodalga brownisi

Malzemeler
1 su bardağı süt
3/4 su bardağı şeker
1 su bardağısıvıyağ
1 yemek kaşığı kakao
3 adet yumurta
1,5 su bardağı un
1 paket kabartmatozu
1 paket vanilya
3 ç.kaşığı bal
80gr lık bitter çkolata(eritilmiş)
antep fıstığı veya ceviz bütün bütün attım çok güzel oldu

Hazırlanışı
Yumurta ve şeker iyice çırpılır.balve çikolata eklenir(benmari usulu eritilmiş)
Yağ ilave edilir.
Süt eklenir.
Kakao ve vanilya katılıp, çırpılır.
Kakaolu karışımdan 2 su bardağı bir kenara ayrılır.
Kalan karışıma un ve kabartma tozu karıştırılır.
Yağlanan kalıba hamur konulur.üzerine antep fıstığı serpilir
Mikrodalga fırında 600 watt’ta 10(650 watt olursa 7 dk) dakikada brownie pişirilir
Kek sıcakken kesilip ayrılan kakaolu karışım üzerine dökülür

$DSC_1073browni.jpg $DSC_1100brownikapak.jpg

ÇİLEK PUDİNGLİ KEK

Malzemeler:
3 yumurta + 1 yumurtanın sarısı
1 su bardağından biraz az toz şeker
1 paket çilekli puding (pişirilmemiş)
yarım su bardağı sıvı yağ
yarım su bardağı süt
2 su bardağı + dörtte bir su bardağı un
1 paket kabartma tozu (2 tatlı kaşığı)

Hindistan cevizli toplar için:
1 yumurta akı
dörtte bir su bardağı toz şeker
1 su bardağı hindistan cevizi
1 yemek kaşığı un
1 paket vanilya

Hazırlanması:
Yumurta akını mikserle kar gibi olana kadar çırpın. Şekeri azar azar ekleyip çırpmaya devam edin. Hindistan cevizini, unu ve vanilyayı katın.
Kek için yumurtaları ve şekeri çırpın. Sırayla pudingi, yağı, sütü, kabartma tozu ile karıştırılmış unu ekleyin.
Karışımı kek kalıbına veya muffin kalıplarına dökün. Bir tatlı kaşığı ile hindistan cevizli karışımı keklerin ortasına yerletirin. (Büyük kalıpta yapıyorsanız kenarlara gelmemelerine dikkat edin.)
Önceden ısıtılmış 175C fırında pişirin. (Muffin kalıbında yapıyorsanız yalaşık 15-20 dakikada pişiyorlar.)

$hindistan-cevizli-cilekli-pudingli-kek.jpg

Canım farketmez diye düşünüyorum ben mısırla denedim hiç bugdayla denemedim ama çok farkedecegini sanmıyorum tatlım:KK16:

Çilekli irmik tatlısı

Malzemeler:
250 gr çilek
4 su bardağı süt
1,5 su bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı vanilya aroması
2 çay bardağı irmik
1 yemek kaşığı tereyağı
Arası ve üzeri için:
1 paket çifte kavrulmuş petibör bisküvi

Yapılışı:
Çilekleri yıkayın ve blendera atarak püre haline getirin.
Tencereye püre haline getirdiğiniz çilekleri, sütü, şekeri, vanilya aromasını ve irmiği alarak orta ateşte karıştırarak pişirin.
Tatlı kıvam almaya başlayınca 1 yemek kaşığı tereyağını ekleyin ve yoğunlaşıp irmikler kendini belli etmeye başlayıncaya kadar pişirin.
Bisküvileri blenderdan geçirin. Kup ya da bardakların içine 1 kat tatlı dökün ve kupların altına elinizle hafifçe vurarak tatlının düzelmesini sağlayın.
Tatlı katının üzerine 1-2 yemek kaşığı bisküvi dökün ve kaşıkla düzeltin. Bisküvilerin üzerine 1 kat daha tatlı dökün.
Son olarak kalan bisküvi kırıntılarını tatlıların üzerine paylaştırın ve buzdolabında 1 saat kadar dinlendirin. Taze meyvelerle süsleyerek servis yapın.

$cilekli_irmik_tatlisi.jpg

Frittata-italyan omleti

Malzemeler:
4 adet yumurta
1 adet küçük boy patates
1 adet küçük boy soğan
1 adet yeşil biber
10 adet mantar
1 tutam kıyılmış maydanoz
tuz
karabiber
4-5 yemek kaşığı sıvıyağ

Yapılışı:
Mantarları haşlayın ve süzün. Haşlanan mantarları istediğiniz büyüklükte doğrayın. Bu sırada fırınınızın ızgarasını açın ve 200 dereceye getirip ısınmaya bırakın.
Soğanı piyazlık, patatesi ve biberi tavla zarı büyüklüğünde doğrayın.
Tavaya sıvı yağı, patatesleri ve soğanı alıp tuz ekleyin 1 dakika kadar kavurun. Patateslerin üzerine biberleri ekleyip hafifçe patatesler yumuşayıncaya kadar kavurmaya devam edin.
Mantarları ekleyip 1-2 dakika daha kavurun.
Yumurtalara tuz, karabiber ve maydanoz ekleyip iyice çırpın. Yumurtaları pişen malzemenin üzerine dökün ve eşit dağılmasını sağlayın.
Tavayı ocaktan alıp fırına koyun ve 4-5 dakika yumurtalar kabarıncaya kadar pişirin. (sıcak tavayı fırından alırken eldiven kullanmayı unutmayın.)
Frittatanızı dilimleyerek servis yapın.

$fritatta.jpg $fritatta_.jpg

X