NehirNilin Tarifleri :)

Mantarlı ve Patatesli Börek

Malzemeler:
3 yufka
4 orta boy soğan, yemeklik doğranmış
200gr mantar (varsa istiridye mantarı alın, daha az sulandığı için daha güzel oluyor)
2 yemek kaşığı zeytinyağı
4 orta boy patates, rendelenmiş
tuz, kimyon, kekik, pulbiber, karabiber
üzerine yumurta sarısı

Hazırlanması:
Soğan ve mantarları tavada, sıvıyağ eklemeden kavurun. Mantarlar suyunu salıp çekince zeytinyağını ekleyip 1-2 kez çevirin.
Patatesleri ekleyip karıştırın. En son baharatları ilave edin.
1 yufkayı açıp yağlayın. Ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz yere malzemeden biraz yayın. (altıda biri kadar) Yufkayı sarıp tepsinin şekline göre dolayın. (bu şekilde bir gece bekleyebilir)
Pişirmeden önce üzerine yumurta sarısı sürüp 200C fırında pişirin

$mantarlı patatesli börek.jpg

Farklı lezzet arıyanlar için bu börek mantar sevdigim için bana güzel geldi ozaman mantar severleri şöyle bir alalım:13:

Son düzenleme:
Canım eline sağlık eklediklerinin hepsi mükemmel.Ben de tatlı çok severim.Ama bu aralar kısmaya çalışıyorum malum yaz geldi.:KK1:Seninle birlikte takip ettiğim topik sayısı dört oldu.:78:KK70:iğer arkadaşlarımız da çok marifetli bayılıyorum hepsine.:81:Takipteyim.:KK34:

Canım eline sağlık eklediklerinin hepsi mükemmel.Ben de tatlı çok severim.Ama bu aralar kısmaya çalışıyorum malum yaz geldi.:KK1:Seninle birlikte takip ettiğim topik sayısı dört oldu.:78:KK70:iğer arkadaşlarımız da çok marifetli bayılıyorum hepsine.:81:Takipteyim.:KK34:
Canım çok teşekkürederim begenmene çok sevindim:KK16: bende aynı şekilde yememeye çalışıyorum yapıp aileye yediriyorum fazlaları :KK52:
canım midye böreğini yaptım şuan fırından çıkmasını bekliyorum :KK16: çok güzel oldu, yapımı da gayet kolay ..eminim tadı da çok güzel olacaktır :89:

Canım ellerine sağlık çok güzel olmuştur eminim sen yaparsında güzel olmazmı :KK23::KK19:

Canım çok teşekkürederim begenmene çok sevindim:KK16: bende aynı şekilde yememeye çalışıyorum yapıp aileye yediriyorum fazlaları :KK52:

Canım ellerine sağlık çok güzel olmuştur eminim sen yaparsında güzel olmazmı :KK23::KK19:

kuzum sen böyle tarifleri bizimle paylaşmaya devam et, kendimi mutfağa atmamak için zor tutuyorum :KK9: :KK23:

İnegöl Köfte

MALZEMELER
1 kg. dananın döşünden çekilmiş kıyma
1/2 su bardağı çekilmiş kuru ekmek içi (galeta unu da olabilir.)
1/2 su bardağı su
1 yemek kaşığı tuz
2 tatlı kaşığı karbonat
1 yemek kaşığı limon suyu
2 adet orta boy soğan (rendelenmiş)
(Arzu ederseniz yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri)

YAPILIŞI
- Ekmek içi, su ve tuz kıymaya eklenip 10 dakika yoğrulur. Bir saklama kabında 24 saat buzdolabında dinlendirilir.
- 24 saat sonra, bir bardakta karıştırılmış olan limon ve karbonat (köpürecek) kıymanın üzerine dökülür.
- Soğan rendelenip kıymaya karıştırılır. Eğer peynir ekleyecekseniz, bu aşamada ekleyin.
- Kıymadan ceviz büyüklüğünde koparılan parçalara şekil verilip saklama kabına dizilir. Bu şekilde 12 saat kadar daha buzdolabında dinlendirilir. (Köftelerin hepsi pişirilmeyecekse, kalanlar bu aşamada dinlendirmeden buzluğa kaldırılabilir. Buzlukta saklanan köfteler çözülmesi beklenmeden, hemen pişirilir.)
- Köfteler dinlendikten sonra, pişirmeden 10 dk. önce buzdolabından çıkarılır.
- Orta ateşte iyice kızdırılan ızgara tavasında yağsız bir şekilde önlü arkalı ızgara yapılarak pişirilir.
İstenirse, mangalda veya önceden 200 dereceye ısıtılmış fırında 10-15 dakika pişirilebilir.

$5198857002_0229420385.jpg

Sodalı pufidik poğaça

Malzemeler:
1 paket instant maya
1 su bardağı oda sıcaklığında süt
Yarım su bardağı sıvıyağ
100 gr. yumuşak tereyağı
1 şişe soda
2 buçuk yemek kaşığı şeker
1-1buçuk tatlı kaşığı tuz
Yaklaşık 625 gr. un

İç Malzeme:
Beyaz peynir

Üzeri için:
1 adet yumurta
Susam ya da haşhaş tohumu

Unun markasından cinsinden ötürü, hamurun her zaman un alma miktarı değişir. Ama olması gereken hamur, ele yapışmayan kulak memesi kıvamdadır.
Hamurumuzu yoğurduktan sonra, üzerini temiz bir bez ya da poşetle kapatıp mayalanmaya bırakıyoruz.
Hamurumuzu 3 bezeye ayırıyoruz. Ve merdana yardımıyla dikdörtgen şekilde açabildiğimiz kadar açıyoruz (hamuru yırtmadan elbette). Ve her yerine beyaz peynir döşüyoruz.
Dikdörtgen şekilde açtığımız hamurumuzun en geniş kenarından, rulo yapıyoruz.
Yaptığımız ruloyu 2 parmak kalınlığında kesiyoruz.
Kestiğimiz ruloların ağız kısmı tepsiye gelecek şekilde dizip, üzerine elimizle bastırıyoruz.
Üzerlerine yumurta sürüp fırına veriyoruz.

$Resim 002.jpg

Çilekli ve Çikolatalı Kek

Malzemeler:
1 + dörtte üç su bardağı un
1,5 su bardağı toz şeker
dörtte üç su bardağı kakao (yaklaşık 3 paket)
1 + yarım tatlı kaşığı karbonat
yarım tatlı kaşığı tuz
üçte iki su bardağı tereyağı veya margarin, yumuşamış
2 yumurta
1 tatlı kaşığı vanilya
450gr süzme yoğurt(süzme yogurt istemezseniz yarısını normal yogurt diger grmınıda labne tercih edebilirsini.)
1 su bardağı minik minik doğranmış kurutulmuş çilek(kurtulmuş yerine küçük dogranmış taze çilekte olabilir unlamanız şartıyla)
üzerine meyveli sos (ahududulu ve çilekli)

*Bir bardak 250ml.

Hazırlanması:
Fırını 175C'ye getirin. Derin bir kek kalıbını yağlayın.
Un, şeker, kakao, karbonat ve tuzu derin bir kaseye eleyin.
Yağ ve yumurtaları çırpın, vanilyayı ilave edin. Unlu karışımı ve yoğurdu 3 seferde -aralarda çırparak- yağa ekleyin. (un-yoğurt-un-yoğurt-un).
Kurutulmuş çilekleri ilave edip karıştırın. Karışımı kalıba döküp 40-45 dakika -batırdığınız kürdan temiz çıkana kadar- pişirin.
Meyveli sosu paketteki tarife göre hazırlayın, kekiniz soğuyunca sosu üzerine dökün.

$6a00d83451e9a369e200e54f57cba88833-640wi.jpg

Çikolatalı ve çilek aromalı kek

Malzemeler;
( Kek için )
4 adet oda sıcaklığında yumurta ( sarısı ve beyazı ayrılacak )
1 su bardağı şeker,
1 su bardağı çilekli süt,
1 su bardağı sıvı yağ,
2 su bardağı un,
1 paket Dr Oetker çilekli puding,
1 paket vanilya,
1 tatlı kaşığı kabartma tozu,

(Üstü için)
250 gr bitter çikolata ( benmari yöntemi ile eritilmiş )
200 gr krema
süslemek için çilek

Hazırlanışı;
Yumurta sarılarını şeker ile iyice çırpın. Aklarını da kar haline gelinceye kadar çırpın.
Yumurta sarısı ve şekerden oluşan karışıma, sırası ile süt, yağ ve çilekli pudingi(toz hakinde) ilave ederek tekrar çırpın.
Unu, kabartma tozunu ve vanilyayı bir kapta eleyerek, birbirine karıştırın ve bu toz karışımı, sıvı karışıma ilave ederek tekrar çırpın.
Yumurta aklarını da hazırladığınız bu kek karışımına ilave ederek karıştırın.Ama yumurta aklarının sönmemesine dikkat ederek, mikserle değil, spatula yada kaşıkla havalandırarak karıştırın.
Bu karışımı yağlı kağıt ile kaplanmış midi fırın tepsisine dökün ve her tarafına eşit yayılmasını sağlayıp, 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika pişirin. Pişip pişmediğini kontrol ederek eğer pişmişse fırından çıkarın ve temiz bir mutfak havlusuna ters çevirerek soğutun.
Bu arada erittiğiniz çikolata ile kremayı çırparak iyice karıştırın.
Soğuyan keki, dikkatli bir şekilde alt tarafı üste gelecek biçimde tekrar midi fırın tepsisine alın ve yağlı kağıttan ayırın. Burada arzu ederseniz keki çok az miktarda sütle nemlendirebilirsiniz. Ben nemli sevdiğim için öyle yaptım. Hazırladığınız çikolatalı kremayı kalın bir tabaka halinde kekin üstüne sürün ve yaklaşık 1 saat kadar buzdolabında bekletin.
Krema soğuyup, kıvam bulunca keki dolaptan çıkarın ve arzu ettiğiniz bir kurabiye kalıbı ile çikolatalı kremayı çatlatmadan dikkatlice kesin.
Kestiğiniz herbir parçanın üstüne yarıya bölünmüş çilek yerleştirin. Ben daha hoş görünmeleri için çok az beyaz çikolata eriterek çileklere şeritler yaptım.

$DSC02055.jpg

BÖĞÜRTLENLİ KEK

MALZEMELER:
4 tane yumurta
2 su bardağı tozşeker
1 su bardağı sulu yoğurt
1 su bardağı sıvıyağ
2 paket vanilya
2 paket kabartma tozu
Alırı kadar un
1 kase böğürtlen

YAPILIŞI:Kek hamuru için yumurta ve şekeri çırpıp içine yağı ve yoğurdu koyalım.Üstüne un,vanilya ve kabartma tozunu da ekleyip karıştıralım.Kek kalıbımızı yağlayalım.Hamura böğürtlenleride katıp çok karıştırmadan kalıba dökelim.Isıtılmış 180'Cde pişirelim.

Bögürtlen yerine frambuazda kullanabilirsiniz.

$CIMG3913.JPG

PAÇANGA BÖREĞİ

Malzemeler;
3 yufka ( herbir yufka 4 eşit parçaya bölünecek, toplam 12 parça olacak )
12 dilim çemensiz pastırma,
400 gr kadar rendelenmiş taze kaşar peyniri
1 adet kırmızı biber ( çok ince doğranmış olacak )
Kızartmak için sıvıyağ veya tercihe göre zeytinyağı.

Hazırlanışı;
Önce rende kaşar ve ince doğranmış kırmızı biberi karıştırın.
Dörde böldüğünüz yufkalardan herbirinin yuvarlak kenarına kaşar-biber karışımından 2-3 yemek kaşığı kadar koyduktan sonra birer pastırma dilimini de kaşarın üstüne yerleştirin.
Önce yuvarlak olarak kenarı malzemenin üstüne katlayın sonra her iki kenarı da malzemenin üstüne katladıktan sonra sivri uca doğru oldukça geniş bir sigara böreği sarar gibi katlayın. Son görünümler zarf şekline benzemeli.
Hazırladığınız börekleri kızgın yağda kızarttıktan sonra kağıt havlu üzerine alarak fazla yağlarını çektirin.
Mümkünse sıcak veya ılık servis yapın. Afiyet olsun.

$3938394616_167808520b.jpg

Kahve kremalı muzlu çikolatalı kek

Malzemeler
2 paket bitter çikolata (toplam 160 gr)
3 yumurta
125 gr tereyağı
1 su bardağı şeker
1 su bardağı un
2 muz
1 paket kabartma tozu

ÜZERİNE
1 paket çikolatalı kremole
1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
2 su bardağı süt
1 tane muz
1 paket bitter çikolata ( 80gr)

YAPILIŞI
Çikolata, yağ ve şekeri küçük bir tavaya alıp çok kısık ateşte ara ara karıştırarak eritin. Bir kenara alıp soğumaya bırakın.
Muz ve yumurtayı derin bir kaba alıp el blendırından geçirin. Çikolatalı karışımı ilave edip karıştırın.
Un ve kabartma tozunu ayrı bir kapta harmanlayıp diğer karışıma ekleyip kaşıkla karıştırın. İstediğiniz kalıba döküp önceden 175ºC de pişirin. Ben bu kez muffin kalıbında pişirdim. Yaklaşık 24 adet muffin çıktı.
Soğuyan muffinlerinizin üzeri için kremole, kahve ve sütü çırpın. Sertleşen kremayı krema sıkacağı ile muffinlerin üzerine sıkın.
Çikolatayla kaplanmış muzlar için muzları dilimleyip ertilmiş bitter çikolataya bulayın. Her tarafı çikolataya bulanan muzları bir yağlı kağıdın üzerine alın ve buzdolabına kaldırın. Çikolata sertleşince yağlı kağıttan ayırıp keklerin üzerine yerleştirin. Ben kremanın üzerine çok az da beyaz çikolata rendeledim.

$4519797045_b4b0b6eb9f.jpg

KAHVALTI BÖREĞİ

Malzemeler;
Hamur için;
1 su bardağı ılık su
1 su bardağı süt
1 su bardağı zeytinyağı ( başka bir sıvıyağ da olabilir)
1 çay kaşığı tuz,
Aldığı kadar un( kulak memesi yumuşaklığında)

İçi İçin;
2 adet haşlanmış ve ezilmiş patates
Yeteri kadar tereyağı
Tuz, karabiber, pulbiber

Üstü için;
1 adet yumurta sarısı,
Arzuya göre susam veya çörekotu

Hazırlanışı;
Öncelikle haşlanmış patatesleri ezin ve yeteri kadar tereyağında tuz ve baharat ilavesi ile güzelce kavurun. Ilınmaya bırakın.
Hamur malzemesini yoğurun ve 6 eşit parçaya böldükten sonra üstünü örterek 10 dakika dinlendirin.
Hamurlardan her birini birer yemek tabağı büyüklüğünde açın ve üstüne fırça ile sıvıyağ sürdükten sonra zarf şeklinde kapatıp buzdolabında 10 dakika kadar bekletin.
Her bir hamur parçasını büyükçe bir pide kadar, oval olacak şekilde açın. ve uzun kenarına patatesli harçtan boydan boya yerleştirin. Daha sonra hamuru patatesin üstünden doğru rulo yaparak sarın.
İster bu hali ile buzdolabına koyup sonradan pişirin. istersenizde hemen üstüne yumurta sarısı sürüp, önceden ısıtılmış 180 derece fırında üstü kızarana kadar pişirin.
Mümkünse fazla soğutmadan, verev olacak şekilde kesin ve servis yapın. Afiyet olsun..

$8007095327_7bd177a63d_z.jpg

Patlıcan rulo

Malzemeler;
2-3 adet patlıcan
2 yumurta
Bir kase galeta unu
3 adet közlenmiş, kabukları soyulmuş kırmızı biber
2-3 yemek kaşığı yoğurt(süzme varsa süzmede tercih edilebilinir)
2-3 diş sarmısak
yeteri kadar Taze soğanın yeşil kısmı
tuz ve kızarma için sıvıyağ

Hazırlanışı;
Patlıcanların kabuklarını soymadan güzelce yıkayın ve yarım santim kalınlığında boydan boya şeritler halinde kesin.
Kestiğiniz şeritleri tuzlu suda yarım saat kadar bekletin. Süzün ve kağıt havlu ile kurulayın. Sıvıyağı kızdırın. Yumurtaları çırpın ve galeta ununu yassı ve geniş bir tabağıa alın, içine tuz serperek karıştırın.
Kuruladığınız patlıcanları önce yumurtaya sonra galeta ununa bulayın ve kızgın yağda renkleri altın sarısı olacak şekilde kızartın. galeta unu ile kızarma yaparken yağa karışan un yanar ve patlıcanların üstüne yapışırsa, yağınızı değiştirerek kullanın.
Kızaran patlıcanları kağıt havlu üzerine alın ve yağlarını iyice çektirin.
Kırmızı biberleri doğrayıp, dövülmüş sarmısak ve süzme yoğurt ile karıştırın. Bu arada yeşil soğanları kaynar suyun içinde 1-2 dakika bekletin ve çıkarın. Böylece yumuşayacaklar.
Patlıcanların uç kısımlarına biberli karışımdan uygun miktarlarda koyup rulo şeklinde sarın ve yeşil soğanın sapları ile bağlayın. Afiyet olsun

$5387650166_3ff137f1db_z.jpg

Son düzenleme:
Yenge köfte

Malzemeler
1/2 kg iki kere çekilmiş köftelik dana kıyma,
1 yumurta,
1 orta boy soğan rendesi,
3 adet orta boy patates ( çiğ olacaklar ve rendenin ince tarafı ile rendelenmiş olacaklar )
1 kahve fincanı un,
kırmızı biber, karabiber, tuz.( Arzuya göre miktarları belirlenebilir. )
Kızartma için sıvı yağ

Hazırlanışı;
Tüm malzeme güzelce yoğurulur. Streç folyo içerisine bir miktar köfte konur ve strece sarılarak yuvarlanır ve uzatılır. Bu şekilde Adana Kebap şekli verilir. Daha sonra kızgın yağa atılarak kızartılır. Kızartılan köftelerin yağı, havlu peçete üstüne konarak yağı çektirildikten sonra servis yapılır, Afiyet olsun.

$yenge köftesi.jpg

Kavala kurabiyeleri

Malzemeler;
250 gr. tereyağ (oda sıcaklığında)
1 çay bard. sıvıyağ
1 su bard. pudra şekeri
2 adet yumurta (Orjinal tarifte 1 adet)
1 çay bardağı iri doğranmış badem
1 çimdik tuz
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1/2 çay bardağı süt(orjinal tarifte yok ben ekledim)
4 su bardağından biraz fazla un
Pudra şekeri (üstüne serpmek için)

Hazırlanışı;
Unu içine hiçbirşey eklemeden rengi biraz dönünceye kadar ve sürekli karıştırarak kavurun.Kavurduktan sonra soğumaya bırakın.
Soğuyan kavrulmuş unu hamur yoğurma kabına alıp, diğer tüm malzemeyi ekleyip kulak memesi kıvamına gelinceye kadar yoğurun.
Hamuru merdane yardımı ile açıp, hilal şeklindeki kurabiye kalıbınızla kesin. Veya kendiniz elinizle hilal şekli verebilirsiniz.Kurabiyeleri, yağlı kağıt serili tepsiye dizin ve önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında yaklaşık 20-25 dk. Çok kızarmamalarına dikkat edin. İyice soğuduktan sonra üstüne pudra şekeri eleyerek servis yapın.

$2195824286_f50bb4fd77.jpg

Marsmallow paylova

MALZEMELER;
4 adet yumurta beyazı
200 gr toz şeker,
2 tatlı kaşığı mısır nişastası,
1 çay kaşığı elma sirkesi
200 gr sıvı krema
1 çay kaşığı sıvı vanilya ( veya 1 paket toz vanilya)
2 tatlı kaşığı pudra şekeri
1 adet kivi, 1 su bardağı böğürtlen, 1 su bardağı çilek

HAZIRLANIŞI;
Önce fırın 120 derece ısıtılır.
Yumurta akları, mikserle iyice köpürüp bembeyaz tepeler oluşuncaya kadar çırpılır. Toz şeker ilave edilerek bir müddet daha mikserle çırpılır. Yumurta beyazlarının kıvamı, çırpma kabı ters çevrildiğinde dökülmeyecek şekilde olmalıdır.
Elma sirkesi ve nişasta da eklenir ve bir spatula yardımıyla yumurtanın sönmemesine dikkat edilerek, alttan üste havalandırılarak karıştırılır. Burada yavaş hareket edilmelidir ki yumurta akları sönmesin.
Yağlı kağıt üzerine 20 cm çapında bir daire çizilir ve yumurta akları bu 20 cm’lik çemberin dışına taşırılmadan, kağıt üzerine aktarılır. Spatula yardımı ile yumurta aklarının yan çeperleri düzeltilir ve orta kısmı hafifçe çukur bırakılır.
Hazırlanan karışım fırında yaklaşık olarak 1 saat kadar pişirilir. Ve fırın kapağı açılmadan içinde soğutulur. Pavlova iyice soğutulduktan sonra fırından çıkarılır ve dikkatli bir şekilde yağlı kağıttan ayrılarak, servis tabağına aktarılır.
Krema, vanilya ve pudra şekeri ile iyice çırpılır ve katı bir krema elde edilir. Fazla bastırmadan bu krema pavlovanın çukur olan kısmına aktarılır ve meyvelerle süslenerek servis yapılır.

$3485347658_70bc341ced.jpg $3484536167_b3287f27d5.jpg

Franbuazlı kedidilli pasta

Malzemeler;
36 adet kedidili. ( marketlerde satılan Savoiardi'ler çok güzel oluyor)
(Bu ölçü 24 cm çapındaki kelepçeli kalıp için. Kalıbınızın büyüklüğüne göre adedi siz belirleyebilirsiniz )
1 lt süt,
4 adet orta boy yumurta sarısı,
1 su bardağı toz şeker,
2 çorba kaşığı un ( yaklaşık 40 gr)
2 çorba kaşığı mısır nişastası ( yaklaşık 40 gr )
1 paket vanilya,
50 gr margarin
1 su bardağı kadar dondurulmış frambuaz ( üstünü süslemek için ayrıca lazım )
1 paket sade krem şanti,
1 su bardağı süt ( krem şanti için )
1 kase süt ( kedidillerini ıslatmak için)

Hazırlanışı;
Öncelikle kremayı hazırlayalım. Yumurta sarıları ile şekeri iyice karıştırdıktan sonra süt, un, nişasta ve vanilyayı da ekleyerek ve devamlı karıştırarak muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirelim.Krem şantiyi de bir su bardağı süt ile çırpıp kullanıncaya kadar buzdolabına kaldıralım.
Muhallebi kıvamına gelince içine margarini ekleyip mikserle beş dakika kadar çırpalım. Muhallebiyi bir kenara soğumaya bırakalım ama arada bir mikserle tekrar tekrar çırpalım.
Kedidillerini kalıbımızın yüksekliğine uygun olarak uçlarından keselim ve her birini süte hafifçe batırıp kalıbımızın yan çeperlerine dikey olarak yerleştirelim. Bu yerleştirme ile ilgili çektiğim fotoğrafı en altta görebilirsiniz.
Hem kestiğimiz kedidillerini hemde yeteri kadar olan bir kaç kedidilini yine süte batırarak, kalıbın taban kısmına boşluk kalmayacak şekilde yerleştirelim.
Kremayı bir kez daha mikserle çırpıp, yarıya yakın bir kısmını kaşık yardımı ile tabana döşediğimiz kedidillerinin üstüne dökelim.
Çözdürdükten sonra, sularının süzdürdüğümüz frambuazları kremanın üstüne dizelim ve üstünü ince bir tabaka krem şanti ile kaplayalım.
Kedidillerinin geri kalan hepsini, yine hafifçe süte batırıp, krem şantinin üstüne yine boşluk kalmayacak şekilde dizelim ve kalan tüm kremayı üstüne kaşıkla döküp, düzeltelim.
Artan krem şantiyide yine kremanın üstüne düzgünce sürelim. Ben çok hafif hindistan cevizi serptim. Artan frambuazlarıda pastanın ortasına yerleştirip, üstlerine hafifçe süzme bal sürdüm.
Bu şekli ile pastamızı buzdolabında en az dört saat bekletelim. Kalıptan dikkatlice çıkartalım. Şık görünmesini isterseniz bir kurdele ile bağlayabilirsiniz. Bağlamasınız bile kedidilleri düşmüyor, aynı şekilde kalıyor.

$2254944462_8e28378f46_m.jpg $2254944466_6f8e076911_m.jpg
Eki Görüntüle 685668

Portakallı-çikolatalı pastacıklar

Malzemeler;
Keki için;
4 yumurta,
1,5 su bardağı toz şeker,
1 su bardağı sıvı yağ,
1 adet portakalın suyu,
1 adet portakalın kabuğu,
2 çorba kaşığı kakao,
3 çorba kaşığı toz badem,
1 paket kabartma tozu,
1, 5 su bardağı un,
1 su bardağı damla çikolata.

Üstü için;
1 paket krem şanti,
1 su bardağı süt,
Yeteri kadar çikolata rendesi,
şeker hamurundan havuç modeli veya arzu ettiğiniz herhangi bir süsleme.

Hazırlanışı;
Öncelikle yumurtalar ile toz şekeri 5 dakika kadar çırpın.
Yağ ve portakal suyunu ekleyerek çırpmaya devam edin.
Unu, kakaoyu ve kabartma tozunu bir kabın içine eleyerek iyice karıştırın ve bu toz karışımı kaşık kaşık sıvı karışıma ilave ederek çırpın.
Portakal kabuğu, toz badem ve damla çikolatayı bu karışıma ekleyip, bir kaşık yarfımı ile karıştırın.
Kekinizi yağlı kağıt serilmiş midi fırın tepsisine dökün ve önceden 180 derecede ısıtılmış fırında 40 dakika kadar pişirin. ( Her fırına göre pişirme süresi değişebilir bu sebeple pişip pişmediğini kontrol edin )
Pişen kekinizi fırından çıkarın ve ters çevirerek soğumasını bekleyin.
Soğuyan keki kareler şeklinde dilimleyin.
Krem şantiyi soğuk süt ile iyice çırpın ve bir bıçak yardımı ile keklerin tüm yüzeyine sürün. Krem şanti ile kapladığınız keklerin yan yüzeylerini rendelenmiş çikolataya batırarak muffin kağıtlarına yerleştirin.
Ben keklerin üstüne dekor olarak şeker hamurundan yaptığım minik havuçları yerleştirdim. Siz istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz. Jülyen doğradığınız portakal kabuğu yada çikolata drajeler ile de süsleyebilir, dilerseniz sade bırakabilirsiniz.

$kek.jpg

X