NehirNilin Tarifleri :)

Gelin Çantası

Malzemeler;
  • 1 adet yumurta
  • 1 Türk kahve fincanı şeker
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • 1 su bardağı süt
  • 1 paket vanilya
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 su bardağı un
Arası İçin;
  • Krem şanti (paketin üzerinde yazan sütün yarısı eklenecek)
Yapılışı;

Kek hamuru için bütün malzemeleri derin bir kaba alıp çırpıcı yardımıyla iyice çırpın. Teflon tavayı ocağa alıp ısıtın. Hazırladığınız kek karışımından 1 yemek kaşığı alıp yağsız tavaya dökün. (yaymaya çalışmayın yoksa şekil bozulabilir) Üzerinde kabarcıklar oluşmaya başlayınca ya kadar pişirin. Tek taraflı pişirdiğiniz keki bir poşete koyun (poşete koymamızın nedeni katlarken kırılmaması için poşete koyup ağzını kapatmayın ki hamur olmasın) iyice soğuyunca krem şanti ile arasını doldurup kapatıp servis yapın.

gelin-cantasi-tarifi-429295-foto-3-500x333.jpg

Ben bir çok topikteyim canım şuanda 2014-2015 evlenecekler topiği, 2015 Haziran gelinleri, 2015 Mayıs gelinleri dolaşıyorum öyle nasipse evlenince artık nerede olurum bilmem :KK70:Görüşmüyoruz arada karşılaşırsak canım herkes evlenince terk etti bizi :KK61:
olur canımcımm sorarım :)
artık hangi topictesiniz?
özlemle gorusuomusunuz?
selam kızlarr çok özledimm sizi ben yaa evlenince terkeden değilim benn sadece işlerim yoğun giremiyorum topiğe çünkü girdim mi çıkamıyorum ne yazdı kim yazdı diye bakıyorum napıyorsunuz bakim anlatın biraz sözler nişanlar falan var sanırım :KK70:

selam kızlarr çok özledimm sizi ben yaa evlenince terkeden değilim benn sadece işlerim yoğun giremiyorum topiğe çünkü girdim mi çıkamıyorum ne yazdı kim yazdı diye bakıyorum napıyorsunuz bakim anlatın biraz sözler nişanlar falan var sanırım :KK70:
Nişan geçti canımcım nasipse Haziran düğün :nazar:Yoğun olsan da arada gel selam ver bekarken de yogundun :110:Nasılsın evlilik nasıl gidiyor :KK60:

Nişan geçti canımcım nasipse Haziran düğün :nazar:Yoğun olsan da arada gel selam ver bekarken de yogundun :110:Nasılsın evlilik nasıl gidiyor :KK60:
evlilik bi iyi bi kötü canımm ya 9 ayı geri de bıraktık ama henüz toparlanamadık tadını çıkaracağımız döenemlerde sıkıntılar yaşadık hep yine de Rabbime şükür iyi aramız senin de az kalmış şafağın ne çabuk geçiyor zaman ya senin adına çok sevindim canımcım :KK66: topiğin formatı da değişmiş ya :)

evlilik bi iyi bi kötü canımm ya 9 ayı geri de bıraktık ama henüz toparlanamadık tadını çıkaracağımız döenemlerde sıkıntılar yaşadık hep yine de Rabbime şükür iyi aramız senin de az kalmış şafağın ne çabuk geçiyor zaman ya senin adına çok sevindim canımcım :KK66: topiğin formatı da değişmiş ya :)

1 seneye genelde toparlanılıyor sanırım canım herkesin söylediği o yönde bir kaç aya daha da oturur evlilik durumlar maddiyat :KK60:Evet zamanı tutamıyoruz saymıyorum da çok yapılacak var ama su gibi geçti ne ara nişanlandım da bugüne geldik anlamadım:oops:Zamanla değişiyor tabi şafak saymaya devam evlendikten sonra diğer topiğe geçeriz herhalde :KK53:

1 seneye genelde toparlanılıyor sanırım canım herkesin söylediği o yönde bir kaç aya daha da oturur evlilik durumlar maddiyat :KK60:Evet zamanı tutamıyoruz saymıyorum da çok yapılacak var ama su gibi geçti ne ara nişanlandım da bugüne geldik anlamadım:oops:Zamanla değişiyor tabi şafak saymaya devam evlendikten sonra diğer topiğe geçeriz herhalde :KK53:
hamile topiğine mi :KK23: bende çok istiyorum ama onun da zamanı var sanırım eda özlem falan naptılar acaba bebek var mı biliyor musun?:anneadayı:

Katmer Poğaça

Malzemeler;
  • 1 yumurta (akı içine sarısı üzerine
  • 1 su bardağı süt (300 ml)
  • 1 küçük çay bardağından
  • 1 parmak eksik sıvı yağ (70 ml)
  • Yarım paket yaş maya
  • 3 çay kaşığı toz şeker
  • 2 çay kaşığı tuz
  • Yaklaşık 3 bardak un (2 bardaktan sonra ölçülü kullanın ele yapışmayan yumuşak bir hamur oluncaya kadar un ilave edin)
Ara katlara sürmek için;
  • Yaklaşık 80 gram yumuşak tereyağ
Yine ara katlara serpmek için;
  • Çok az buğday nişastası
İç malzeme;
  • Ben yarı yarıya kaşar peyniri ve beyaz peynir kullandım
Yapılışı;
Yaş maya ılık sütün içinde eritilip yaklaşık 5 dakika bekletilir ve yumurta akı,sıvı yağ şeker tuz ilave edilip karıştırılır ve elenmiş un yavaş yavaş ilave edilip ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edilir ve ağzı örtülerek ılık bir yerde 1 saat mayalanmaya bırakılır.ve mayalanan hamur 10 eşit parçaya bölünür ve hamurlar önce tabak büyüklüğünde açılıp aralarına 1 çay kaşığı dolusu tereyağ sürülür ve üzerine çok az nişasta serpilip 5’er hamur üst üste gelecek şekilde konur hamurların en üzerine tereyağ sürülmez ve üst üste konmuş beş hamur açılabildiği kadar açılıp sigara. Böreği gibi 8 eşit parçaya bölünür ve geniş kısmına peynirli harç konup katlanır ve tepsiye aralıklarla dizilip yine ılık bir yerde yaklaşık 35-40 dakika mayalanmaya bırakılır ve mayalanan hamurların üzerine yumurta sarısı sürülüp (yumurta sarısının içine bir fiske pudra şekeri mutlaka ilave edin )önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişirilir.

katmer-pogaca-tarifi-437374-foto-3-500x333.jpg

Bayatlamayan Şerit Poğaça

Malzemeler;
  • 250 ml süt
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 paket yaş maya
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 yumurta akı
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 3 su bardağı un
İçi için;
  • Peynirli maydanozlu harç (isteğe göre farklı iç harç kullanabilirsiniz)
Üzeri için;
  • 1 yumurta sarısı
Yapılışı;
Süt, şeker ve yaş maya yoğurma kabına alınarak maya çözülene kadar karıştırılır. Sıvı yağ, yumurta akı ve tuz ilave edilerek tekrar karıştırılır. Yavaş yavaş un eklenerek hamur yoğrulur. Yumuşak kıvamlı bir hamur elde edilir. Üzeri temiz bir bez ile örtülerek yarım saat kadar mayalandırılır. Tezgaha çok az un serpilerek mayalanan hamurdan ceviz büyüklüğünde bir parça kopartılır ve şekillendirilir.

Tüm hamur şekillendirildikten sonra üzerine yumurta sarısı sürülerek 20 dk kadar tepside mayalandırılır. 190 C önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 20dk altı üstü kızarana kadar pişirilir. Yumuşacık Şerit poğaçalarımız servise hazır.

bayatlamayan-serit-pogaca-tarifi-foto-1-500x333.jpg

Kremalı Tartoletler

Hamur için;
  • 150 gr oda ısısında tereyağı veya margarin
  • 75 gr şeker (yarım su bardağından yarım parmak eksik)
  • 1 yumurta
  • 1 paket vanilya
  • 263 gr un (2 su bardağı + 1/4 su bardağı)
Kreması için;
  • 500 ml süt
  • 60 gr mısır nişastası (yarım su bardağından az fazla)
  • 80 gr şeker (1 Türk kahve fincanı dolusu)
  • 1 paket vanilya
  • 75 gr tereyağı veya margarin
  • 1 poşet toz krem şanti
Üzeri için ;
  • arzu edilen meyveler (ben frambuaz kullandım)
Yapılışı;
Öncelikle tenceremize süt, nişasta ve şekeri alıp koyulaşana kadar pişirelim. Kaynayan koyu kıvamlı muhallebiyi ocaktan alalım. Üzerine sıcakken tereyağı ve vanilyayı ekleyip mikserle 2-3 dakika yağ eriyip muhallebiyle bütünleşinceye kadar çırpalım. En son toz kremşantiyi de ekleyip tekrar çırpalım ve soğumaya bırakalım, Bu arada hamur malzemelerimizi bir kaba alıp ele yapışmayacak hale gelene kadar yoğuralım. Yoğurduğumuz hamuru iki parçaya bölüp ilk parçayı tezgaha alalım. Altına üstüne hafif un serpip çok kalın olmayacak şekilde hamuru açalım. Tartolet kalıplarımızdan daha büyük boyda olan yuvarlak bir nesneyle (ben kase kullandım) hamurumuzdan yuvarlaklar keselim. Kestiğimiz parçaları tartolet kalıplarımıza yerleştirip, fazlalıklarını alalım. Altına bir çatalla delikler açalım. (Benim bu ölçüyle toplam 10 adet tartoletim çıktı) Önceden ısıtılmış 180 derece normal fırında – 155 derece havalandırmalı fırında 18-20 dk arası tartoletler çok fazla kızarmadan pişirelim. Pişen tartoletlerimiz soğuyunca, içine soğumus olan kremamızdan dolduralım ve buzdolabına kaldırıp 1 gece bekletelim. Servis etmeden önce üzerine arzu ettiğimiz meyveleri koyabiliriz. Kesinlikle tavsiye ettiğim nefis bir tarif :) Şimdiden afiyet olsun.

kremali-tartoletler-foto-6.jpg

kremali-tartoletler-foto-7.jpg

Örgülü Börek

Malzemeler;
  • 2 adet yumurta (birinin sarısı üzerine sürülecek)
  • 1 su bardağı ılık süt
  • Yarım su bardağı ılık su
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 paket instant toz maya (yarım paket yaş maya da kullanılabilir)
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Aldığı kadar un
İç harcı için:
  • 2 adet orta boy haşlanmış patates
  • 1, 5 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
  • Tuz, pul biber
Yapılışı;

Hamuru yoğurmadan önce haşladığınız patatesi rendeleyin veya çatal ile ezin. Üzerine rendelenmiş kaşar peyniri, tuz ve pul biberi ekleyip karıştırın ve hamur hazır olana kadar ağzı kapalı şekilde bekletin. Hamur için yoğurma kabına yumurta, süt, su, sıvı yağ, tuz, şeker ve mayayı koyup karıştırın. Unu azar azar ilave ederek kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edin. Yoğrulan hamuru ağzı kapalı şekilde mayalanması için 40 dakika bekletin. Tezgaha un serpin ve mayalandırdığınız hamuru kare şeklinde açın. 1 cm kalınlığında uzun şeritler kesin. Kestiğiniz şeritleri 3’er 3’er örün. İç harcı hamurun diğer tarafına her yerine serpiştirin ve rulo şeklinde örgülere doğru sarın. Uzun rulo yaptığınız böreğin iki ucunu birleştirerek simit şekli verin. Yağlı kağıt serili fırın tepsisine dikkatli bir şekilde alıp tepside de 15 dakika bekletin. Üzerine yumurta sarısı sürüp önceden ısıtılmış 180 derece fırında 35-40 dakika pişirin. Afiyet olsun.

orgulu-borek-443-500x333.jpg

Soslu Elma Dilim Patates

Malzemeler;
  • 2 adet yarım haşlanmış patates kabuklu ve bütün
  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 çay bardağı süt
  • Toz kırmızı biber
  • Kuru kekik
  • Toz sarımsak
  • Tuz
Kızartmak için;
  • Sıvı yağ
Yapılışı;

Patateslerinizi iyice yıkayın ve yarım haşlayın soğuyan patatesleri elma dilim kesin.Mayonezi süt ile açıp içine 1 kaşık un ve toz kırmızı biber ekleyin.Patatese kalan 1 kaşık unu ekleyin ve harmanlayın.Yağı açıp hafif kızdırın patatesteki unun fazlasını alıp sosa bulayın ve yağa atıp kızartın peçeteye alın.Tuz kekik sarımsak tozu ve toz biber ekleyip servis yapın.

soslu-elma-dilim-patates-fo-500x333.jpg

Çıtır Milföy Chitos

Malzemeler,;
  • 1 adet milföy hamuru
  • Tuz
  • Toz kırmız biber
  • Kuru kekik
  • Sarımsak tozu
  • Sebze çeşni (arzuya göre)
Kızartmak için:
  • Sıvı yağ
Yapılışı;

Milföy hamurunu difrizden çıkarın ve çözülmeye başladığı an merdane ile 1 tur uzatın
yarım santim şeritler halinde keserek 180 derece kızgın yağda kızartın. çabuk pişecektir dikkat edin kağıt havluya alın ve tuz kekik sarımsak tozu ve arzunuza göre sebze çeşni ekleyin çok kısa sürede hazırlama süresi ile parti ortamlarınızda dostlarınıza veya çocuklarınıza gönül rahatlığı ile yedirebileceğiniz kendi chitoslarınızı yapın. Afiyet olsun.

citir-milfoy-chitos-foto-5-500x333.jpg

Mayalı Kuru Pasta

Malzemeler;
  • 250 gram un (2. 5 su bardağı)
  • 150 gram margarin
  • 1 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çorba kaşığı toz şeker
  • 1/4 su bardağı süt
  • 1/4 paket yaş maya
İçine:
  • Beyaz peynir
  • Maydanoz
Üzerine:
  • Yumurta sarısı
Yapılışı;

Tüm hamur malzemesini yoğurun ve 30 dakika mayalandırın. Merdane ile açıp küçük kareler veya yuvarlak kesip şekiller oluşturun. Peynirli içi koyup kapatın yumurta sarısı sürün ve 180 derecede 20 dakika pişirin. Afiyet olsun.
mayali-kuru-pasta-foto-5-500x333.jpg

Milföy Poğaça

Malzemeler;
  • 250 gram un (2. 5 su bardağı)
  • 1 adet yumurta
  • 20 gram yaş maya
  • 1/4 su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 100 gram margarin
  • 3 adet milföy hamuru
İçi için:
  • Beyaz peynir
  • Kaşar peyniri
  • Taze soğan
  • Domates
  • Maydanoz
Üzerine:
  • Yumurta sarısı
Yapılışı;

Milföy hamuru harici kalan diğer malzemeyi karıştırıp poğaça hamurunu yapın
milföy hamurlarını ekleyip tekrar yoğurun. 8 tane porsiyonluk hamur oluşacak.
Yuvarlayıp 15 dakika bekleyin üzerine bastırın. İç malzemeyi hazırlayıp hamurun ortasına koyun ve içe doğru kapatın. Ters çevirip yumurta sarisi sürün çörek otu atın ve 30 dakika mayalandırın. 190 derecede 20 dakika pişirin Pişim sonunda hem milföy böreğinin hemde poğaça lezzetinin ortasında birleşmiş çok lezzetli bir çalışma tamamlamış olacaksınız. İlk sıcaklığıyla yumuşak daha sonra milföy bulunduğu için sertleşecektir. Afiyet Olsun.

milfoy-pogaca-foto-4-500x333.jpg

Pasta Kaplama Şekeri

Malzemeler;
  • 500 gr pudra şekeri
  • 1 adet yumurta beyazı
  • 1 tatlı kaşığı glikoz
  • Renklendirmek için gıda boyası (isteğe göre)
Yapılışı;
Yapımı çok basit ve pasta dekorları için pratik olan hamuru hazırlamak için pudra şekerini, yumurta beyazını ve glikozu bir kaba koyun. İyice yoğurun,
ele yapışmayacak bir kıvama geldiğinde hamurunuz hazır demektir.
Bu aşamada tezgahınızı temizleyip kurulayın ve pudra şekeri ile merdane yardımı ile istediğiniz incelikte açın. İsteğe göre renklendirebilirsiniz.
Artan hamurunuzu streç filme sarıp serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

pasta-kaplama-sekeri-fotografi-1-500x333.jpg

X