Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

Adracım çok sağ ol, evet herkes hasta, size de geçmiş olsun. Bu hastalık çok uzun sürüyor, 3 gündür hiç iyileşme olmaz mı ya.
Bu arada tartlar enfes görünüyor, ellerine sağlık:KK16:

Canım benim öksürüğüm bir ayı geçti geçmiyor.Kalıcı bu seferki salgın galiba:)

Teşekkür ederim canım.:KK16:

Canım benim öksürüğüm bir ayı geçti geçmiyor.Kalıcı bu seferki salgın galiba:)

Teşekkür ederim canım.:KK16:

1 ay mııı, geçer inşallah doğal çareler ara canım. Mesela topuğuna viks sürüp çorap giy yat. Ya da soğanı kes, bal ekle biraz... Bir su çıkıyo sonra onu iç o da iyi geliyomuş. Sana diyorum ama kendime hayrım yok:KK9:

1 ay mııı, geçer inşallah doğal çareler ara canım. Mesela topuğuna viks sürüp çorap giy yat. Ya da soğanı kes, bal ekle biraz... Bir su çıkıyo sonra onu iç o da iyi geliyomuş. Sana diyorum ama kendime hayrım yok:KK9:

Bak bu viksi duymuştum.Bu kolaymış bunu yapayım.:KK1:Sağol canım.:KK19:

merhaba,
bu minik keklerin tarifini alabilir miyim :)

Tabii ki :KK16: Nasılsın bu arada renktaşım ?

Minik Kekler :

$20131230_144955.jpg

3 yumurta

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı süt

1,5 su bardağı toz şeker ( daha az şekerli sevenler 1 bardak koyabilir )

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

1/ 2 limon kabuğu rendesi

2 çorba kaşığı kadar kakao

Un (ölçü yok ama göz kararı 3 bardak kadar silme )

3 yumurtanın beyazı ile toz şekeri çırpıyoruz , kar gibi olacak .

Ayrı bir kapta 3 yumurtanın sarısını , süt , yağ çırpılır , iki karışım birbirine eklenir .

Un , kabartma tozu ve vanilyada bir kapta karıştırılır , sonra elenerek diğer karışıma eklenir .

En son kakao ve limon kabuğu rendesi de eklenir .Akışkan bir kıvam olacak epeyce .

Muffin kalıplarına 1 er çorba kaşığını konur ve önceden ısıtılmış fırında 170 derecede yaklaşık 20-25 dakika pişirilir . Bir kürdan batır keke eğer hamur yapışmıyorsa hemen al fırından ve üzerine nemli bir bez ört , sonra kalıplardan çıkar .

Üzerini istediğin şekilde süsle .Ben pasta süsü ve çikolata rendesi kullandım .

Afiyet olsun .

Minik Kekler :

Eki Görüntüle 933432

3 yumurta

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı süt

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Ayrı bir kapta 3 yumurtanın sarısını , süt , yağ çırpılır , iki karışım birbirine eklenir .

Un , kabartma tozu ve vanilyada bir kapta karıştırılır , sonra elenerek diğer karışıma eklenir .

En son kakao ve limon kabuğu rendesi de eklenir .Akışkan bir kıvam olacak epeyce .

Muffin kalıplarına 1 er çorba kaşığını konur ve önceden ısıtılmış fırında 170 derecede yaklaşık 20-25 dakika pişirilir . Bir kürdan batır keke eğer hamur yapışmıyorsa hemen al fırından ve üzerine nemli bir bez ört , sonra kalıplardan çıkar .

Afiyet olsun .

çok ama çok tşk ederim iyiyim sen nasılsın :)
pasta işlerini yeni yeni öğreniyorum, birkaç gün içinde bunu yapmak istiyorum güzel olur dimi :) becerebilirsem tabi :)

çok ama çok tşk ederim iyiyim sen nasılsın :)
pasta işlerini yeni yeni öğreniyorum, birkaç gün içinde bunu yapmak istiyorum güzel olur dimi :) becerebilirsem tabi :)

Olur tabii neden olmasın ?

Çok un koyma , unu göz kararı koyuyorum ben ama 2,5 3 bardak kadar belki . Birde çok pişirme , dediğim gibi ilk 20 dk fırının kapağını hiç açma , sonrasında bir kürdan batır . O şkilde piştiğinden emin olur olmaz al fırından yoksa kurur .:KK34:

İyiyim bu arada bende sağol :KK16:

Olur tabii neden olmasın ?

Çok un koyma , unu göz kararı koyuyorum ben ama 2,5 3 bardak kadar belki . Birde çok pişirme , dediğim gibi ilk 20 dk fırının kapağını hiç açma , sonrasında bir kürdan batır . O şkilde piştiğinden emin olur olmaz al fırından yoksa kurur .:KK34:

İyiyim bu arada bende sağol :KK16:

dediklerini bizzat uygulayacağım inş ilk denemede tuttururum :KK17:

aus enfes görünüyoooo

kızlar bizde de var o salgın bi kocam bi oğlum... atlatamaadılar bir türlü Allahtan bana geçmedi:) eee evde bri sağlam kalmalı di mi:))
dönem bitiyor çok yoğunuz ben de şöyle bi bakıp çıktım hep topikten

bu aralar pek yemek de yapamadım ama dün balığın yanına közlenmiş kırmızı biber ve közlenmiş patlıcanı doğrayıp ezip sarımsak tuz zeytinyağı ve limonla enfes bir meze yaptım eşim bayıldı öyle de basit ki.

bugün de kymalı börek yaptım
yarına da niyetim hünkar beğendi yapmak bakalım kısmetse.

Bir insanın mutfağını bu kadar mı ihmal eder yahu :KK19:

Çok özür dilerim arkadaşlar , gerçekten aöf sayfası ile uğraşırken buralara layıkıyla ilgi gösteremedim , sınavlar bitsin bizlerde buralara döneceğiz inşaAllah .

Tek tek bakacağım kaldım yerden söz :KK34:

Gelmişken elim boş gelmeyeyim dedim ;

Dün yaptığım şişte köfte ve pilav . ( köfte harcım sodalı idi herkese şiddetle tavsiye ederim )

Eki Görüntüle 932175

Ve geçen gün yaptığım poğaça ve küçük kekler .

Eki Görüntüle 932176 Eki Görüntüle 932179

offf of Ausencia sabahın şu saatinde canımı köfte çektirdin :KK9::KK56: Ellerine emeğine sağlık nefis gözükmekte hepsi. Sodayı ne kadar katıyorsun acaba? Karbonatlı gibi mi oluyor?

Su pastayi yapamadim gitti yaa :KK31:
Eki Görüntüle 660074

AĞLAYAN PASTA

Keki için malzemeler :

4 yumurta
1,5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvı yağ
1 paket kakao
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
2 su bardağı un

Muhallebisi için malzemeler :

1 paket sade kremşanti
1,5 su bardağı toz şeker
3 su bardağı süt
1 kahve fincanı un

Çikolata sosu için malzemeler :

2 çay bardağı süt
yarım çay bardağı toz şeker
1 tatlı kaşığı nişasta
1 yemek kaşığı kakao
200 gr çikolata

Yapılışı ;
4 yumurta ve toz şeker iyice çırpılır. İçine kakao, süt ve sıvı yağ eklenir. Sonra da vanilya kabartma tozu ve un eklenerek iyice karıştırılır. Dikdörtgen şeklinde bir borcama dökülüp 170 c sıcak fırında 30-40 dk pişirilir. Kek ılındıktan sonra üzerine 2,5 su bardağı süt dökülerek yumuşatılır. Muhallebisi için süt, şeker ve un muhallebi kıvamına gelene kadar devamlı karıştırılarak pişirilir. Ilınınca 50 gr margarin katıldıktan sonra ara ara karıştırılarak soğutulur. Buzdolabında en az 3-4 saat bekletildikten sonra soğuk kremşantiyle iyice çırpılır. Daha sonra bu karışım kekin üzerine dökülür. Sonra çikolata sosu için süt, şeker, nişaşta ve iyice karıştırılarak pişirilir. Üzerine çikolatalar küçük küçük kırılarak ilave edilir. Tüm malzeme iyice karıştırarak çikolataların erimesi sağlanır. Piştikten sonra buzdolabında 3-4 saat soğumaya bırakılır. Pasta kare kare kesildikten sonra hazırlanan çikolata sosu üzerine dökülür.Afiyet Olsun!..

Minik Kekler :

Eki Görüntüle 933432

3 yumurta

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı süt

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya

Afiyet olsun .

MasAllah eline saglik cok lezzetli gorunuyorlar. Muffin kaliplarini herhangi bi yerden alabilirmiyim? Kucuk kahve fincanlarinda da yaptiklarini gordum de oda cesaret ister :KK31: bende olmayan :))

aus enfes görünüyoooo

kızlar bizde de var o salgın bi kocam bi oğlum... atlatamaadılar bir türlü Allahtan bana geçmedi:) eee evde bri sağlam kalmalı di mi:))
dönem bitiyor çok yoğunuz ben de şöyle bi bakıp çıktım hep topikten

bu aralar pek yemek de yapamadım ama dün balığın yanına közlenmiş kırmızı biber ve közlenmiş patlıcanı doğrayıp ezip sarımsak tuz zeytinyağı ve limonla enfes bir meze yaptım eşim bayıldı öyle de basit ki.

bugün de kymalı börek yaptım
yarına da niyetim hünkar beğendi yapmak bakalım kısmetse.

Şekercim nasılsın canım ? Uzun zamandır görüşemedik . Ellerine sağlık seninde , geçen bir arkadaşım böreğin yanına çıkarmıştı bize o mezeden , akşam balık vardı , biz balığı asla bunsuz yemeyiz demişti . Gerçekten insanın yedikçe yiyesi geliyordu :KK1:

offf of Ausencia sabahın şu saatinde canımı köfte çektirdin :KK9::KK56: Ellerine emeğine sağlık nefis gözükmekte hepsi. Sodayı ne kadar katıyorsun acaba? Karbonatlı gibi mi oluyor?

Teşekkürler scarlet , evet karbonat evde yoktu zaten benimde aklıma ordan geldi . Çokta işe yaradı , soda ile epey yoğrup , dinlendirince pamuk gibi oldu köfteler . Hem kızarrtım , sonra fırına verdim normalde bu işlemlerden sonra biraz kururdu ama soda kurtardı galiba.

MasAllah eline saglik cok lezzetli gorunuyorlar. Muffin kaliplarini herhangi bi yerden alabilirmiyim? Kucuk kahve fincanlarinda da yaptiklarini gordum de oda cesaret ister :KK31: bende olmayan :))

Sağol canım , ben silikon kalıp kullanıyorum , özel bir marka tercihim olmadı . Evet fincanda da yapan arkadaşların var , çok küçük kahve fincanı seçmezsen olur bence .

Şekercim nasılsın canım ? Uzun zamandır görüşemedik . Ellerine sağlık seninde , geçen bir arkadaşım böreğin yanına çıkarmıştı bize o mezeden , akşam balık vardı , biz balığı asla bunsuz yemeyiz demişti . Gerçekten insanın yedikçe yiyesi geliyordu :KK1:

Teşekkürler scarlet , evet karbonat evde yoktu zaten benimde aklıma ordan geldi . Çokta işe yaradı , soda ile epey yoğrup , dinlendirince pamuk gibi oldu köfteler . Hem kızarrtım , sonra fırına verdim normalde bu işlemlerden sonra biraz kururdu ama soda kurtardı galiba.

Sağol canım , ben silikon kalıp kullanıyorum , özel bir marka tercihim olmadı . Evet fincanda da yapan arkadaşların var , çok küçük kahve fincanı seçmezsen olur bence .
iyiyim canım yaa okulla ilgili işlerimi bitirdim napıyorsunuz bir bakayım dedim oğlan da uyudu:)) özgür saatlerim başladı yani... gerçekten çok lezzetli ve basit.
ben de okuldan geldim cnm bi tatlı istedi ki sormayın:) bir türlü tariflerimden beğenemedim ben de kendim uydurayım dedim tadı güzel bence işte size tarifi:
evde hazır pastabandan azcık vardı onu ufaladım bi borcama:))) malum eldeki malzemeleri de değerlendirmeye çalıştım:)
sonra tencereye 2 kaşık pirinç unu
göz kararı pudra şekeri (poşetin dibinde kalmış kıyamadım:)
vanilya
birazcık un
kafama esti diye bi bardaklık satılan poşet sıcak çikolata tozundan:))
az bişey bitter ufaladım
bi de daha önce marketten fiskobirliğin fıstık ezmesini almıştık biraz da ondan koydum
süt de ekledim ama ne kadardı bilmiyorum zira kutuların dibinde kalanları döktüm gitti>:))
karıştırıp muhallebi haline getirdim
kek kırıklarının üstüne döktüm
en üste de Hindistan cevizi serpip dolaba attım
tadını biz beğendik): ama ismi yok işte ne desek ki adına:)) şaşkın tatlı mı desek ne desek bu malzemeleri başka kim bir araya getirir bilmem:))) :KK52: anca bi şaşkın yapar herhalde.

sonra yemek faslına geçtim ama okulda çok yorulmuştum hünkar beğendi yaptım ilk kez pişirdim ilk kez de yedim patlıcanla aram pek hoş değil:)
tabii gene pratik yoldan yaptım beni ayıplayabilirsiniz ama közlemekle uğraşmadım hazır közlenmiş patlıcanla yaptım
tarifim şöyle:
2 kaşık tereyağını eritip 2 kaşık un kavurdum 2 bardak süt ekledim beşamel sos oldu yani sonra közlenmiş patlıcanları içine boca ettim:)) 3 dakika karıştırdım
bir avuç rende kaşar ekleyip blendırdan geçirdim

başka bir yerde (ben tavukla denedim ama bence et daha çok yakışır hele sac kavurma enfes olur)
tavuk kavurdum ince kıyılmış soğan biber koydum kavurdum sonra domates ekledim suyunu çekti kapattım yani sote yaptım he tuz karabiber pul biber koymayı da unutmadım tabii

servis yaparken alta patlıcanları üste de tavukları koydum ben göğüs kullandım bu arada

yani üşengeçliğim üstümdeydi ama gene de bi tatlı bi yemek çıkardım kısa yoldan:)))
eee hatunlar siz naptınızzzzz

Şekercim süpersin yahu . O nasıl tatlı öyle , enerji bombası olmuş tam , eminim tadıda nefistir . Bende yaparım arada öyle şeyler , biri beğenir tarifi vermeye utanırım , öyle poşet dibi falan ne kaldıysa koyarım aynen senin tatlı gibi.
Köz patlıcanın hazırını kullanmadım ben hiç , nasıl tadı ? Gerçi sen beşamel sosla karıştırmışsın , güzel olmuştur çok.

Ellerine sağlık çok .

İyiyiz biz , bu ara biraz yemek tembelliği var . Elim hep anlık pişecek pratik şeylere gidiyor .

Onun dışında herkesi kasıp kavuran grip bizim evden de çıkmadı bir türlü . Bir de Yusuf kreşten su çiçeği virüsünü getirdi , kendi olmadı ama ben oldum :KK52:

Şekercim süpersin yahu . O nasıl tatlı öyle , enerji bombası olmuş tam , eminim tadıda nefistir . Bende yaparım arada öyle şeyler , biri beğenir tarifi vermeye utanırım , öyle poşet dibi falan ne kaldıysa koyarım aynen senin tatlı gibi.
Köz patlıcanın hazırını kullanmadım ben hiç , nasıl tadı ? Gerçi sen beşamel sosla karıştırmışsın , güzel olmuştur çok.

Ellerine sağlık çok .

İyiyiz biz , bu ara biraz yemek tembelliği var . Elim hep anlık pişecek pratik şeylere gidiyor .

Onun dışında herkesi kasıp kavuran grip bizim evden de çıkmadı bir türlü . Bir de Yusuf kreşten su çiçeği virüsünü getirdi , kendi olmadı ama ben oldum :KK52:

Canım seni yine burda görmek çok güzel :KK16:yokluğun hisediliyor :KK19:

Ellerine sağlık çok .

canım ne bileyim uydurdum işte ama sonradan kendi kendime bunu kuplara koymak daha iyi fikirmiş diye düşündüm puding gibi oldu çünkü:))) ahaaahaaa ben utanmadım bak yazdım cümle alem okudu:))))
köz patlıcan ben de ilk kez arkadaş tavsiyesiyle aldım sera marka daha iyi dedi ben de ondan aldım eşim de çok beğendi. bence bir dene. çok pratik oluyor. evet tadı güzel oldu

bu akşam da kalanları yedik bir oğlana makarna pişirdim ekstra bir şey hazırlamadım kaç gndür çok iştahsız bu hastalıkta antibiyotik veriliyor ya yan etki yaptı iştahsızlık ve karın ağrısı var bugün gene dr a taşındık otit var diye ama dr alerjik bir durum olabilir dedi kocaman bi liste verdı bana her gün çarşafları güneşe çıkarılacak yatağı süpürülecek sigara içilmiycek ki zaten yanında asla içirtmem, odasındaki pelüş tüylü ne varsa halı da dahil atılacak umarım tedavi işe yarar çünkü yaramazsa kulağına tüp takılacak çok canım sıkıldı kendimi kötü bir anne gibi hissettim:KK43: gayet sağlıklıydı bu kreşe başlayana kadar kreş mahvetti bizi bakalım inş geçecek...
ay cnm ya geçmiş olsun suçiçeği de çocukken kolay bi hastalık benm eşim de geçirmemiş oğlan geçirirken kesin beraber yatarlar baba oğul diyorum gerçi oğlan yatmaz da babası yatar kesin:))

X