Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

slm kızlar, bugün canım hiç yemek istemedi, hamur işi krizim tuttu sanırım...:)
bismillah deyip kalkıverdim hemen, ve kocamaaan bil leğen dolusu hamur yoğurdum yaş maya ile...
birazını pide yaptım birazını ayırdım, bakalım yarın falan puf böreği yapmayı düşünüyorum...
bugünki yaptığım pidenin tarifini daha önce paylaşmıştım ama bu çiğ patatesle yapılıyor....
hamur için ölçü kullanmadım, normal un tuz maya bir kase yoğurt ve ılık su ile yoğurdum...yarım saat kadar mayalandı..
iç harcı içinse, 5 tane çiğ patatesi rendeledim, 4 veya 5 tane de biber doğradım, iki tane soğan ve tuz ekledim..az da sıvı yağ...
hamuru uzunca açıyoruz yarım parmak kalınlığında, arasına harcı koyup pişiriyoruz..bu kadar basit ve kolay...
işte resimler, sorusu olan olursa anlatırım detaylı...
(gözdecim özellikle geçen sefer hamurun şeklini sormuştun, bu sefer detalı yapılışını çektim senin için) :)

Eki Görüntüle 823207 Eki Görüntüle 823208 Eki Görüntüle 823209 Eki Görüntüle 823213 Eki Görüntüle 823214 Eki Görüntüle 823215

ellerine sağlık arkadaşım
nefis olmuş
sağol ayrıntılı fotoğraf içinde:KK54:
geçen gün tvde sahrap soysal fırına gitmişti çeşit çeşi pideler yaptılar iyice öğrendim pide yapmayı bende püf noktalarıyla:KK1::KK1:

Hamsi tava olamadı hamsi kalmamış hiçbir yerde. İstavrit tava oldu, üzüldüğümü söyleyemicem istavriti çok çok daha çok seviyorum.Eşim hamsici benim istediğim oldu :KK53: Immm pek de güzeldi yanında bol limonlu tereyle afiyetle yedim :KK52:

DAMLA ÇİKOLATALI KEK

malzemeler:

3 yumurta(oda sıcaklığında)
1.5 su bardağı toz şeker
1 su bardağı süt
yarım su bardağı sıvıyağ
1 paket kabartma tozu
un (akışkan kıvam alacak kadar)
damla çikolata

yapılışı:
yumurtalar çırpılır
üzerine toz şeker eklenip şekerler eriyip krema kıvamına gelene kadar iyice çırpmaya devam edilir
ardından süt ve sıvıyağ eklenir karıştırılır
daha sonra un ve kabartma tozu eklenir
burdaki püf nokta unu çok koymamak
akışkan bir kıvam olmalı yumuşacık bir kek için
un çok kaçarsa biraz sütle açılabilir
hamur küçük boy borcama yada kalıba dökülür
üzerine damla çikolata dökülür karıştırılmaz(çikolataların dibe çökmemesi için)
önceden ısıtılmış 180 derece fırında 35 dk pişirilir

$2013-10-04 17.41.32.jpg

MUZLU MİNİ RULO PASTACIKLAR

kek malzemeleri:
4 yumurta (oda sıcaklığında)
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı+2 yemek kaşığı un
yarım paket kabartma tozu
vanilin

yapılışı:
yumurtalar kırılır mikserle iyice çırpılır
ardından şeker eklenir mikserle çırpmaya devam edilir
daha sonra un, kabartma tozu ve vanilin eklenir yavaşta karıştırılır
dikdörtgen fırın tepsisine yağlı kağıt serilir ve karışım yağlı kağıdın üzerine güzelce yayılır
180 derecede ısıtılmış fırında 15 dk pişirilir

piştikten sonra tezgaha kek boyutundan biraz daha büyük temiz yağlı kağır serilir
fırından çıkan kek tepsiden kaldırılıp tezgahtaki yağlı kağıda ters çevrilir ve yavaşya sıyrılır
temiz kağıt üzerinde kalan kek kağıtla bilikte rulo yapılır soğuyana kadar o şekilde bekletilir
burda amaç kekin sıcakken rulo şeklini daha kolay alması
o yüzden rulo yapıp bekletiyoruz ki muhallebiyi sürüp sarmak kolay olsun

ardından muhallebi yapılır

malzemeler:
2.5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı tepeleme un
yarım su bardağı toz şeker

piştikten sonra içine ekleyip çırpmak için yarım paket kremşanti

içi için 2 adet muz
pastacıkları ıslatmak için bir kase süt
bulamak için bir kase hindistan cevizi

muhallebimizi yapmak için önce tencereye unu ve şekeri alıyoruz
az sütle un ve şekeri ezip kalan sütüde ekliyoruz ardından harlı ateşte pişiriyoruz
koyulaşıp piştiğinde ocaktan alıp ılıtıyoruz
ılınan muhallebiye kremşantiyi ekleyip tel çırpıcıyla çırpıyoruz

ardından pasta kekimizi açıyoruz
uzunlamasına duran keki boylamasına ortadan kesiyoruz
2 uzun parça kekimiz oldu
bu parçalara muhallebimizi paylaştırıyoruz
ardından soyup ortadan böldüğümüz muzları uzun şeritlerin kenarlarına koyuyoruz
daha sonra bu şeritleri enlemesine 4 parçaya bölüyoruz
2 şeridide 4 parçaya bölünce 8 adet çıkıyor
sonrada muzların bulunduğu kısımdan pastaları rulo yapıp önce süte sonrada hindistan cevizine batırıyoruz
süte iyice batırınki kekler güzel yumuşasın

biraz karışık oldu sanki bu hafta tekrar yapıcam o zaman yapım aşamalarıyla eklerim
bu arada tarifi yemek yarışmasında rüzgar gülünden almıştım biraz değişiklik yapıp uyguladım
mutlaka deneyin derim:KK56:
$2013-10-01 18.30.24-1.jpg

Son düzenleme:
bizde bu akşam dünden kalan karnıbahar yemeği var
ilk defa yaptım bu kış
kış gelmiş kışşş:KK1::KK1:
çokta severim ama pek güzel olmamıştı
karnıbahar çok büyüktü babam almış
küçükleri daha güzel oluyor
yanınada makarna yapacaktım
canım dereotlu poğaça çekti
burayada ekleyecektim ekleyememiştim
onu yaptım fotoğraflayıp eklerim
mis gibide koktu pişsede yesem artık:KK56::KK56::KK56::KK56:

Herkesin ellerine sağlık , geçmişe çok bakamadım , en kısa zamanda bakacağım .

Bizim evde hastalık hali maalesef bitmedi.

Sürekli çorba içiyoruz oğlum ve ben . Bu akşam kek yaptım ona (Gözdecim kalplerimiz birmiş bugün bende damla çikolatalı yaptım)

Yanında da şifa çaylarımız (ıhlamur , kabuk tarçın , ada çayı , zencefil , kestane balı , limon )

$20131006_202910.jpg $20131006_203324.jpg

MUZLU MİNİ RULO PASTACIKLAR

kek malzemeleri:
4 yumurta (oda sıcaklığında)
1 su bardağı toz şeker
1 su bardağı+2 yemek kaşığı un
yarım paket kabartma tozu
vanilin

yapılışı:
yumurtalar kırılır mikserle iyice çırpılır
ardından şeker eklenir mikserle çırpmaya devam edilir
daha sonra un, kabartma tozu ve vanilin eklenir yavaşta karıştırılır
dikdörtgen fırın tepsisine yağlı kağıt serilir ve karışım yağlı kağıdın üzerine güzelce yayılır
180 derecede ısıtılmış fırında 15 dk pişirilir

piştikten sonra tezgaha kek boyutundan biraz daha büyük temiz yağlı kağır serilir
fırından çıkan kek tepsiden kaldırılıp tezgahtaki yağlı kağıda ters çevrilir ve yavaşya sıyrılır
temiz kağıt üzerinde kalan kek kağıtla bilikte rulo yapılır soğuyana kadar o şekilde bekletilir
burda amaç kekin sıcakken rulo şeklini daha kolay alması
o yüzden rulo yapıp bekletiyoruz ki muhallebiyi sürüp sarmak kolay olsun

ardından muhallebi yapılır

malzemeler:
2.5 su bardağı süt
3 yemek kaşığı tepeleme un
yarım su bardağı toz şeker

piştikten sonra içine ekleyip çırpmak için yarım paket kremşanti

içi için 2 adet muz
pastacıkları ıslatmak için bir kase süt
bulamak için bir kase hindistan cevizi

muhallebimizi yapmak için önce tencereye unu ve şekeri alıyoruz
az sütle un ve şekeri ezip kalan sütüde ekliyoruz ardından harlı ateşte pişiriyoruz
koyulaşıp piştiğinde ocaktan alıp ılıtıyoruz
ılınan muhallebiye kremşantiyi ekleyip tel çırpıcıyla çırpıyoruz

ardından pasta kekimizi açıyoruz
uzunlamasına duran keki boylamasına ortadan kesiyoruz
2 uzun parça kekimiz oldu
bu parçalara muhallebimizi paylaştırıyoruz
ardından soyup ortadan böldüğümüz muzları uzun şeritlerin kenarlarına koyuyoruz
daha sonra bu şeritleri enlemesine 4 parçaya bölüyoruz
2 şeridide 4 parçaya bölünce 8 adet çıkıyor
sonrada muzların bulunduğu kısımdan pastaları rulo yapıp önce süte sonrada hindistan cevizine batırıyoruz
süte iyice batırınki kekler güzel yumuşasın

biraz karışık oldu sanki bu hafta tekrar yapıcam o zaman yapım aşamalarıyla eklerim
bu arada tarifi yemek yarışmasında rüzgar gülünden almıştım biraz değişiklik yapıp uyguladım
mutlaka deneyin derim:KK56:
Eki Görüntüle 824413

Ayy ne tatlılar, normal halini yapıp çok beğenmiştim bir dahaki sefere bundan yapayım,cremoleli yapmamışsın yine :)

Gökçeeeem :KK16: Aş ermelere başladın mı canım ?

Aaaaa Gökçe hamile miii? Kendim gibi seviniyorum valla bebiş haberleri duyunca. Ve hamileleri çok seviyorum çok kutsallar benim için. Bayadır da istiyordu sanırım çok.

Gökçecim hayırlı olsun,sağlıklı bir gebeliğin sonra sağlıklı bir bebişin olsun inşallah :KK16:

Ayy ne tatlılar, normal halini yapıp çok beğenmiştim bir dahaki sefere bundan yapayım,cremoleli yapmamışsın yine :)

muzlu cremole yoktu yine evde:KK1:
tek başına muzlu cremoleyi kimse yemiyor ama pastalarda çok güzel oluyor
kakaolu vardı oda muzluya gitmez diye koymadım
bu hafta yapıcam yine o zaman kesin muzlu cremoleyle yapıcam
bu pastalar bütün rulo pastadan daha yumuşak oluyor sütle ıslatıldığı için
bütün ruloda ıslatmamıştım biraz kuruydu onuda ıslatmak lazımmış aslında
bunlarıda yaparken süt dolu kasede iyice ıslat arkalı önlü
yumuşacık oluyorlar:KK56:

DEREOTLU PEYNİRLİ POĞAÇA

Malzemeler

•1 Paket (250 Gr.) Margarin yada Tereyağ
•1 Çay Bardağı sıvıyağ
•1/2 Çay Bardağı (5 Yemek Kaşığı) Sirke
•4 Yemek Kaşığı (Tepeleme) Yoğurt
•1 Tatlı Kaşığı Tuz
•1 Adet Yumurta (Akı içine, sarısı üzerine)
•2 Paket Kabartma Tozu
•5 Su Bardağı Un
•2 Tatlı Kaşığı Mahlep
•1 Su Bardağı (ezilmiş) Beyaz Peynir
•1 Demet (20-25 Dal) Dereotu
•1/2 Demet (10-12 Dal) Maydanoz

Yapılışı

•Öncelikle margarini eritip, ılıtın. Derin bir kaba, erimiş margarin, zeytinyağı, sirke, yoğurt, tuz, mahlep ve yumurta akı'nı koyarak, çırpma teli iyice karıştırın.
•Minik minik doğradığınız dereotu, maydanoz ve ezilmiş beyaz peyniri de karışıma ekleyin, karıştırın.
•Un ve kabartma tozununu da ekleyip, yumuşak bir hamur yoğurun. (Unu her zaman olduğu gibi azar azar ekleyin)
•Hamurun üzerini örterek, yarım saat kadar dinlendirin.
•Hamurdan, mandalina büyüklüğünde parçalar koparıp, elinizde yuvarlayın ve yağlı kağıt serili tepsiye dizin. Üzerlerine yumurta sarısı sürün ve çörekotu serpin.
•Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, üzeri ve altı turuncu oluncaya kadar, yaklaşık 30-35 dk. pişirin.
& Peynir içinde erisin ve lezzet versin isterseniz, orta yağlı bir peynir kullanabilirsiniz.

tarif inanılmaz güzel arkadaşlar
dışı kıyır kıyır içi yumuşacık oluyor
2dir yapıyorum hala doyamadım:KK1:
tarifi hünerlibayanlar bloğundan almıştım ama ufak değişiklikler uyguladım
ben margarini eritmeden kullanıyorum
oda sıcaklığında yumuşacık bir mrgarin olursa eritmeye gerek yok
maydonozda katmadım sadece dereotu kullandım
isteyen yeşil soğan falanda koyabilir güzel oluyormuş ama hiç denemedim bilmiyorum
mutlaka deneyin nefis bir poğaça:KK56::KK56::KK56::KK56:

$2013-10-06 19.24.55.jpg

$2013-10-06 19.25.02.jpg

Kızlar meraba...

Hafta sonu akşam misafirim vardı..

ELMalı kek ve patatesli tuzlu kek yaptım...

İşte bunlar da resimleri...

$Fotoğraf0023.jpg Bu elmalı kekim..

$Fotoğraf0025.jpg Yanındaki de tuzlu kek..

kızlar bugün bi un helvası yaptım ki sormayın :KK1:
hiç olmadı yaa, nedense :KK1:
anneme telefon ettim anne sen nasıl yapıyordun diye, oda diyor ki kızım ben hiç ölçü ile yapmadım, göz kararı koyarım sana nasıl tarif edeyim ki şimdi :KK1:
anlayacağınız benim un helvası muhallebi gibi bişey oldu :KK9:
annemin yaptığı çok hoş oluyordu, muhallebi gibi değilde biraz sert, yani elinle şekil bile verilebilir yani o şekilde olurdu..benimki pek olmadı, ama neden olmadı anlamış değilim..
deminden beri gülüyorum kendime, :KK1: yine yedik tadı güzeldi ama neden muhallebi gibi oldu bilemiyorum...:KK24:

Bugün kurufasülye
Pilav ve ıspanak kavurması vardı

$image.jpg
Çok basit ama yinele tarif vereyim :KK1:
1 büyük soğanı zeytinyağında kavuruyoruz
1 kaşık domates salçası ekliyoruz
En son yıkayıp doğradığımız ıspanaklarıda ekleyip kapağını kapatmadan pişiriyoruz ki sulanmasın
Dileyen içine yumurta da kırabilir

Son düzenleme:
anneme telefon ettim anne sen nasıl yapıyordun diye, oda diyor ki kızım ben hiç ölçü ile yapmadım, göz kararı koyarım sana nasıl tarif edeyim ki şimdi :KK1:
annemin yaptığı çok hoş oluyordu, muhallebi gibi değilde biraz sert, yani elinle şekil bile verilebilir yani o şekilde olurdu..benimki pek olmadı, ama neden olmadı anlamış değilim..
deminden beri gülüyorum kendime, :KK1: yine yedik tadı güzeldi ama neden muhallebi gibi oldu bilemiyorum...:KK24:
Olsun yine de eline sağlık, yapa yapa öğrenmiyor muyuz birçok şeyi hepimiz :KK34:
Un helvası konusunda ben de çok tecrübeli değilim ama bildiğim kadarıyla
1-Yağı biraz yanar gibi olacak
2-Çok çok iyi kavurmak gerek
Bunların üstüne suyunu ya da sütünü ne kullandıysan artık onu çok koymuşsun demek ki muhallebi gibi olmuş derim ben.

Olsun yine de eline sağlık, yapa yapa öğrenmiyor muyuz birçok şeyi hepimiz :KK34:
Un helvası konusunda ben de çok tecrübeli değilim ama bildiğim kadarıyla
1-Yağı biraz yanar gibi olacak
2-Çok çok iyi kavurmak gerek
Bunların üstüne suyunu ya da sütünü ne kullandıysan artık onu çok koymuşsun demek ki muhallebi gibi olmuş derim ben.

sanırım suyu çok oldu canım evet...netten almıştım tarifi...aynen de uyguladım ama tutmadı...
nete fazla güvenmemek lazım aslında.. anlamış olduk :KK1:
muhallebi gibide fena olmadı ama, hani un helvasındaki o ağza gelen dağılma pütürlüğü varya, işte o kıvam yoktu...bildiğin muallebiydi yani :KK1:

sanırım suyu çok oldu canım evet...netten almıştım tarifi...aynen de uyguladım ama tutmadı...
nete fazla güvenmemek lazım aslında.. anlamış olduk :KK1:
muhallebi gibide fena olmadı ama, hani un helvasındaki o ağza gelen dağılma pütürlüğü varya, işte o kıvam yoktu...bildiğin muallebiydi yani :KK1:
Gunaydın herkese :)
Gazel, ben Azerin'in tarifini birebir uyguladım, çok guzel bir helva oldu. sana da öneririm

http://www.kadinlarkulubu.com/su-ur...-levrek-dolmasi-un-helvasi-azeri-mutfagi.html

Gazelcim , söylemesi ayıp benim un helvam pek beğenilir :KK6:Ama tarif dersen annen gibiyim , göz kararı :KK52:

Tereyağ ve sıvıyağ karıştırarak kullanırım . Bol yağ kullan , un çekiveriyor hepsini . Unu yağda iyice kavurduktan sonra , epey bir rengi dönsün , şerbeti döküyorsun 2 ye 2 . Ben içine kuş üzümü ve ceviz koyarım .:KK56:Bak bu da fotosu , daha önceden çekmişim
.

$20130220_204436.jpg

X