Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
şu harem nasıl bi yermiş tepki gösteren arkadaşlar bi anlatsında dinleyelim bari
kızlar toplanıyor çeşitli konularda eğitiliyor (tamam bizde öyle biliyoruz da gerisi)
iyide madem amaç sadece eğitmek
niye sarayın içinde yapılıyor ki
bu kızların bir kısmı padişahla birlikte oluyor
bir kısmı saray çevresinden kişilerle evlendiriliyorlar
bir kısmıda sarayda kalıp memuriyet yapıyor hizmet veriyor.
yani bu bilgi yanlışmı acaba arkadaşlar
harem sadece ilim irfan yuvasımıymış? madem birde siz anlatın da dinleyelim
kanuninin kaç çocuğu olmuş kaç kadından?
bu kadınlar başka kadınlarında olmasına rıza göstermişlermi? malum böyle bir rıza gerekiyor diye biliyorum ben.

bu dizi sadece kanuniyi anlatmıyorki hürremide anlatıyor
ee hürremle ilgili bölümleri haremde değilde nerede çekecekti
haremi anlatmayıpta nereyi anlatacaktı
bu ilk bölüm sadece kişiler söyle bir tanıtıldı
kanuninin hemen harbe gitmesini mi bekliyorduk ki

ben kanuniyi zevk sefa şehvet düşkünü biri gibi görmedim.
kanuniyi yargılıyor kötülüyor da değilim
herzaman dediğim gibi bugünün şartlarıyla tarihi değerlendirmek yanlış olur.

son olarakta bir diziyle bozulacak toplum ahlakı yerin dibine batsın diyorum.
bende ben izlemiyorum kimsede izlemesin anlayışını rtüke şikayet edeceğim :))

aynen arkadsım sana katılıyorum ve son söylediğine çok çok katılıyorum
ayrıca bu diziyi begenmeyip istemeyenler belli kimden akıl aldıkları ne tarihten anlıyorlar ne kendi düşüncelerini ortaya koyabiliyorlar bir kaç tarihçi söyle böyle demiş daha izlemden goy goy ypıyorlar ileriki bölümlerde osmanlıda neler yasanacak var yaaa tahminime göre bunlar laflarını yiyecekler
ayrıca bu timmidir nedir ben onların yaptığı dizilerin hiçbirini izlemdim dizileri yazmışlar ya su bu sapık bilmem ne eee nerden bliyorsun demekki oturup gözünü ayırmadan izlemişsin bunlarda acayip bişi yaaa

Yavuz sultan selimi içkiye ve kadına düşkün göstermişler ben diziyi izlemedim fragmanına baktım sadece ve izlemeyi de düşünmüyorum tarihin en parlak dönemi yavuz sultan selim dönemidir böyle içkiyle kadınla kızla parlak dönem yaşanmaz sultan süleymanın böyle gösterilmemesi gerekir.Tarihin büyük insanlarından birisi yazık ki çok yanlış gösterilmiş.

Yavuz sultan selimi içkiye ve kadına düşkün göstermişler ben diziyi izlemedim fragmanına baktım sadece ve izlemeyi de düşünmüyorum tarihin en parlak dönemi yavuz sultan selim dönemidir böyle içkiyle kadınla kızla parlak dönem yaşanmaz sultan süleymanın böyle gösterilmemesi gerekir.Tarihin büyük insanlarından birisi yazık ki çok yanlış gösterilmiş.

Yavuz sultan selim değil.onun oğlu olan Kanuni sultan süleyman..içkide değil şerbet.sadece fragmanına baktıgından olabılır bu yanlıslık arkadasm.

arkadaşlar okulda anlatılanlar seferleri din ile yaptıkları şeyler size özel hayatını derinlemesine anlatan bi hoca oldu mu hiç? yanlış anlatıldığını nerden biliyosunuz harem yapmış adamlar durduk yere mi yaptılar ayrıca haremde eğitim görgü kuralları vs şeylerde gösteriliyordu onun özel hayatı neden bu kadar geriliyosunuz anlamıyorum

Yavuz sultan selim değil.onun oğlu olan Kanuni sultan süleyman..içkide değil şerbet.sadece fragmanına baktıgından olabılır bu yanlıslık arkadasm.

haklısın pardon kanuni olacaktı bi üstteki msjı okurken canım sıkıldı yorumculara katı bir şekilde eleştiri yapmışlar...Şerbet mi bilmem ama kanuniyi çok da layıkıyla gösterdiklerine inanmıyorum.

harem hakkında bılgıler cok kısıtlıdır.Ozel bır yer oldugu ıcın mahrem sayılmıltır..
Carıyeler asla kımseye konuşmamışlardır..

Harem hakkında yazılan cogu roman tarzı kıtaplardakı bılgılerde kısılerın kendı fantazılerıdır..

Hürrem hakkında bılgı sahıbı olmamızda onun nıkahlı olması ve kaynaklara geçmesıdır...

Harem hakkında bılgı sahıbı olmak ısteyenlerede

Bir kaç eser.

M. Çağatay Uluçay, Harem Türk Tarih Kurumu
M. Çağatay Uluçay, Padişahların kadınları ve kızları ve Harem'den mektuplar.
Ahmet Akgündüz Tüm yönleriyle Osmanlı'da Harem
Tayyip Gökbilgin, İbrahim Paşa Pargalı İslam Ansikolpedisi maddesi
Yıldıray Kara Osmanlı'da Kadın Saltanatı

sayın yönetici arkadaşlardan yardım istiyorum biz diziyi beğendik izliyoruz arkadaşlarla siz beğenmediyseniz izlemeyin..izliyorsunuzki buraya giriyorsunuz..ayrıca bu bir kurgu herşey gerçek olacak diye birşey yok bu bir dizi belgesel değil..hala anlayamıyorsunuz şaşırtıcı..bir sürü bununla ilgili kitap var yalan yanlış yasaklayın ve şikayet edin hepsini o zaman ne duruyorsunuz..bir kitap okuruz mesela görüş olarak bu tarafyanlısıdır diyelim başka bir kitap okuruz oda başka taraf yanlısıdır.sonra aklımızla düşünürüz kendimize göre doğru olanı seçeriz..çok basit..

Herkes birer tarihçi olmadı bu tepki de tarihin yanlış gösterilmesine verilen tepki dizi belgesel olmayabilir madem öyle neden kanuni sultan süleymenın şahsını canlandırıyorlar madem sadece dizi o zaman sıradan bir isim kullansınlar eğer kanuni diye tanıtılmışsa sahsa yönelik içerikler var demektir ve verilen tepkiler de şahsın yanlış ifade edilmesine verilen tepkidir beğenen izler beğenmeyen izlemez kimseyi de kimse ilgilendirmez herkesin hür yorumu.

arkadaşlar
sadece DİZİ hakkında yorum olsun
bu diziyle herkes birer tarihçi oldu bakıyorumda

AzraSılam olumlu olumsuz herkes diziden bahsediyor zaten..
ee dizi de tarihi dizi.. Tarihimizi bilmek için tarihçi mi olmak gerekiyor anlamadım ki.
herkese açık veriler isteyen gider kütüphaneye okur.. hangimiz ben tarihçiyim dedi ki.
kadınlar kulubü olunca illa dedikodu kıyafet ne bileyim ayy nasıl öpüştü falan muhabbeti mi olması lazım
ne konuşulacak anlamadım kii??
oturup halit ergenç'in gözlerinden mi bahsedeceğiz..
Ya da illa cariyelerin kıyafetlerinden m bahsetmek zorundayız.
Dizi hakkında konuşmak nedir,konu dizi zaten..

AzraSılam olumlu olumsuz herkes diziden bahsediyor zaten..
ee dizi de tarihi dizi.. Tarihimizi bilmek için tarihçi mi olmak gerekiyor anlamadım ki.
herkese açık veriler isteyen gider kütüphaneye okur.. hangimiz ben tarihçiyim dedi ki.
kadınlar kulubü olunca illa dedikodu kıyafet ne bileyim ayy nasıl öpüştü falan muhabbeti mi olması lazım
ne konuşulacak anlamadım kii??
oturup halit ergenç'in gözlerinden mi bahsedeceğiz..
Ya da illa cariyelerin kıyafetlerinden m bahsetmek zorundayız.
Dizi hakkında konuşmak nedir,konu dizi zaten..

Aynen katılıyorum

sayın yönetici arkadaşlardan yardım istiyorum biz diziyi beğendik izliyoruz arkadaşlarla siz beğenmediyseniz izlemeyin..izliyorsunuzki buraya giriyorsunuz..ayrıca bu bir kurgu herşey gerçek olacak diye birşey yok bu bir dizi belgesel değil..hala anlayamıyorsunuz şaşırtıcı..bir sürü bununla ilgili kitap var yalan yanlış yasaklayın ve şikayet edin hepsini o zaman ne duruyorsunuz..bir kitap okuruz mesela görüş olarak bu tarafyanlısıdır diyelim başka bir kitap okuruz oda başka taraf yanlısıdır.sonra aklımızla düşünürüz kendimize göre doğru olanı seçeriz..çok basit..

olumlu fikir paylaşmak gibi olumsuz fikir paylaşımıda gayet doğal..

bende beğendim fragmanlarında bahsettikleri kadar osmanlıyı karalayıcı şeyler göremedim.

çünkü bu bir dizi reyting almak için mutlaka süsleyecekler . reytingi ne alıyorsa ona göre işlemişler.

kaldı ki kimbilir o zamanlarda neler yaşanıyordu. padişahlar çok ehli namus olsalardı harem kurmazlardı zaten. 20 kişilik harem.. seç beğen al. ne mide varmış :KK53:

şu harem nasıl bi yermiş tepki gösteren arkadaşlar bi anlatsında dinleyelim bari
kızlar toplanıyor çeşitli konularda eğitiliyor (tamam bizde öyle biliyoruz da gerisi)
bu kadınlar başka kadınlarında olmasına rıza göstermişlermi? malum böyle bir rıza gerekiyor diye biliyorum ben.

:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK71:

+100000
:KK9::KK9::KK9::KK9:

Biz diziye tepki gösteren arkadaşlar olarak size kötü bir söz söyledik mi ?

Biz söylemediğimize göre lütfen siz de yapmayın bunu.

Burda güzelce dizinin doğrusunu-yanlışını tartışıyoruz.

Olumsuz yorum yapanlar olarak izlemedik demedik,neden izlediğimizi de yazdık.

Ama izlemeyin de demedik.

Kalkmalı çünkü şu şu sebeplerden dedik.

Ben bu dizinin yayınlanmasına değil, izleyip de buraya gelip "şu şu şöyleymiş" denmesine takılıyorum.

Evet bu sitede bile bir sürü kişi dizide anlatılanı benimsiyor. Hem de hiç sorgulamadan.

Olumlu ve olumsuz yorumlarla çok güzel bir şekilde tartışabilecekken bir anda izlemezseniz izlemeyin konuşmayın mantığı oluşmuş bu konuda malesef ki. Bunlar üzücü şeyler

Evet arkadaşlar "izlemek istemiyorsanız kumanda orda" mantığı kitle iletişim sistemlerinde de vardır.Ama bu dizi de üzerinde düşünülmesi gereken bir dizidir.

Ciddi bir araştırma yapılması gereken bir dizidir.

Keşke objektife en yakın bir şekilde bir dizi yapsalardı Kanuni ile ilgili. Hepimiz izleseydik keyifle.

Dizinin çekilceğini ilk duyduğumda çok sevinmiş, heyecanlanmıştım ben. Ne güzel tarihi bir yapım olcak diye.

Ya da keşke herkes sadece bir dizi diye izlese bunu. O zaman yine sesim çıkmaz.

Ama yapmayın lütfen.

Sadece dizi mantığıyla mı izleniyor bu yapım.

Bak bu da böyleymiş bize yanlış öğretilmiş denmiyor mu?

Okullarda anlatılan resmi tarih doğrudur demiyorum bakın, evet onun da çok büyük yanlışları vardır ama bunları görüp de bir anda hiç düşünmeden resmi tarihi tamamen yalan olarak algılamak da yanlış olmaz mı ??

Burda çok güzel bir şekilde tartışabileceğimize inanıyorum ben.

Beğenenler neden beğendiğini beğenmeyenler neden beğenmediğini yazar. Herşeyiyle konuşulur.

Ama SAYGI çerçevesinde.

Ayrıca diziyi değerlendirmek gerekirse haremi falan bırakın da çekimi de çok kötüydü. Efektler çok vasattı. Yani dizi o yönden de muhteşem değildi arkadaşlar yapmayın lütfen.

arkadaşlar
sadece DİZİ hakkında yorum olsun
bu diziyle herkes birer tarihçi oldu bakıyorumda

Sayın Üyeler,
bölüm editörümüz dizi hakkında yorum yapınız,birbirinize kırıcı yorumlar yazmayınız,beğenmediysen seyretme vs. gibi söylemlerde bulunmayınız anlamı taşıyan bir uyarıda bulunmuştur.
Elbette dizide beğendiğiniz veya beğenmediğiniz,eksik yada yanlış bulduğunuz şeyleri belli çerçevelerde yazacak,eleştireceksiniz fakat konu dizi eleştirisinden çıkar birbirinizi eleştiriye dönerse görevliler uyarmak,site kuralları hakkında bilgilendirmekle yetkilidirler.

zamanında bundan 10 yıl önce çekilen gülben ergen ve ali sürmelinin oynadığı hürrem sultan dizizsi bana göre daha güzel ve daha etkiliyici idi..

Bu dizide ecdadımız yalan yanlış anlatılıyor. Ben bir tarih okuyan olarak. çok büyük hayal kırıklığı yaşadım.

resmen batıyı haklı çıkardılar. türklerin geçmişini barbar olarak göstermişler. Ya anlamadığım nokta bir millet kendi geçmişini ecdadını nasıl kötüleyebilir?

zamanında bundan 10 yıl önce çekilen gülben ergen ve ali sürmelinin oynadığı hürrem sultan dizizsi bana göre daha güzel ve daha etkiliyici idi..

bende bir ara onu hatırladım..
Acaba hayal mı kuruyorum dedim netten de araştırmadım.
O diziden etkilenmiştim oldukça patt diye yarıda kesilmişti.
ne kadar doğruydu yanlıştı bilmiyorum ama güzeldi.
gülbene rağmen :KK53:

X