Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
büyük beklentilerle izledim diziyi.hatta tarihimizin dizisi çekilecek diye baya sevindik eşimle..(EŞim tarih doktora öğrencisi;öğretmen..ben de sosyal bilgiler öğrt.niyim)
ama biraz hayal kırıklıgı yasadım..birkaç meselenin yanlış aktarıldıgına şahit olduk eşimle..
basında kurgudur diye belirttikleri için fazla tepki vermedik.
ama şimdi birçok kişi bu ibareye dikkat etmeden;kaç yüzyıl yasamış büyük imparatorluga çamur atacak;tamamen karalayacak..yanlış yok mudur;tabi ki vardır her devlette oldugu gibi..
ama insanlarımız hemen bunlara takılı kalacak..
yazın demet altınyeleklioğlu'nun Hürrem Sultan kitabını okudugumda da ben kurgu oldugunu farkederek okudum ama bir çok komşum Osmanlı İmp.'na öfkeyle doldu..

böyle devam ederlerse sanırım baya tepki alacak..

Koskoca Kanuni insan değil mi? Evet herkes özgür izleyip izlememekte, ama izlemeyenlerde topiğe her defasında gelip "şikayet edicem, ettim" gibi yazılar yazıp, diziyi kötüleyip izleyenlere saygısızlık edip rahatsız etmesinler o zaman.Bir topic açıverin "Muhteşem yüzyılı şikayet edenler" diye..Orda istediğiniz kadar kötüleyin..Ben şahsen rahatsız oluyorum beğendiğim dizinin yerden yere vurulmasından.Eminim benim gibi rahatsız olan arkadaşlar da vardır.
Ayrıca ben de kadın azmanı bir Kanuni görmedim..Sevişme sahnesi bile yoktu yahu :KK23:

Yeni bir konu açsam kapanır sanıyorum.Zira uzunca bir süreden beri sitede protesto yasak malumunuz.
Bu başlık hadi bu diziyi sevenler toplaşsın türünde bir başlık değil.Dizi tartışılıyor burada ne bileyim Aşkı memnu'da olduğu gibi.. kimi ne bu ahlaksızlık dedi kimi ayy ne büyük aşk dedi.. bakış açısı.. Saygı duymak gerek :KK61:
Dilerseniz siz yeni bir başlık açabilirsiniz Muhteşem Yüzyıla Koşulsuz Hayran Olanlar adında..siz bilirsiniz ben burada canım ne zaman dizi hakkında ne yazmak istersem yazacağım.
Sizin de beni engelleme gibi bir hakkınız yok diye biliyorum..
yanlışsam düzeltin..?

Ben cok begendımmm benjce ızlenılebılır bır dızı surukleyıcıı en azındannn hıc sıkılmadan aılecek ızledık

Yeni bir konu açsam kapanır sanıyorum.Zira uzunca bir süreden beri sitede protesto yasak malumunuz.
Bu başlık hadi bu diziyi sevenler toplaşsın türünde bir başlık değil.Dizi tartışılıyor burada ne bileyim Aşkı memnu'da olduğu gibi.. kimi ne bu ahlaksızlık dedi kimi ayy ne büyük aşk dedi.. bakış açısı.. Saygı duymak gerek :KK61:
Dilerseniz siz yeni bir başlık açabilirsiniz Muhteşem Yüzyıla Koşulsuz Hayran Olanlar adında..siz bilirsiniz ben burada canım ne zaman dizi hakkında ne yazmak istersem yazacağım.
Sizin de beni engelleme gibi bir hakkınız yok diye biliyorum..
yanlışsam düzeltin..?

:) Gerekli uyarıyı yakında editörler yapar.Kaldı ki geçmiş sayfalarda yapmış, gözünden kaçtıysa söyliyim.Bir kere görüşünü belirtmişsin, sevmedim istemiyorum demişsin..Peki daha sonra tekrar tekrar girip ne diye eleştireceksin? Eleştirmek için izlemen gerekir devamını ve demek ki o zaman izleyeceksin..
Şimdiden aramıza hoşgeldin o zaman :)

:83:
DepresifPolyanna..
Sadece noktlama işaretleri nokta da koysam aynı ünlem de :KK55:
Bağırmıyorum,neden bağırayım ki,sinirli falan değilim .
Dizi batının doğuyu gördüğü şekilde yapılmış polyannacığım..
Oryantalist bakış açısı baz alınmış,bize bizi anlatıyorlar ama Batı'nın bakışıyla..
Biz bu değiliz,dilerim diziyi severek izleyen herkes alır bir kitap okur yada çocuklarına izletmez.
Tim ,toplum ahlakını bozmak hususunda zaten ünlüdür yapımlarıyla,bu kadar tesadüf olamaz bence..

Evet Melekler Korusundan mimli Tims yapım benim gözümde de...
Belki de dediğin gibidir. Çok severim tarih okumayı, ama hep tarihi öven pohpohlayan, masalsı bakış açıları ile yazılmış kitapları sevmiyorum, ve dediğin gibi batı bakış açısı ile hep belden aşağıya vuran bakış açıları ile yazılmış kaynakları da sevmiyorum, ilk bölüm sanki ne öyle ne böyle gibi geldi bana...

Çocuklar demişsin al çocuğum tarihini öğren diye izletilecek bir yapım değil zaten.

Bana okulda Osmanlı dan hep anlı şanlı bahsettiler, ne kardeş katlini bildim, ne cariyesini, ne devşirmesini sonra Cumhuriyet dönemine gelince aldılar o şanlı imparatorluğu yerin dibine soktular. Sonradan okuyarak öğrendiklerimde kah yadırgadım, kah gururlandım. Ama kendi adıma asla utanç duymadım, duymam da. Ben biraz daha gerçekçi ama tarafsız bir yapım izlemek isterim, bakacağız ve göreceğiz.

Ha bu konuda epey bilgilisin sanırım. Önerebileceğin kaynaklar var mı?

TİM yapım bugüne kadar hangi faydalı yapımı yapmış ki bu ülkeye..?
Diziyi çok başarısız buldum.Anlatılanların farzedelim ki hepsi doğru ama sunuş şekli çok hmm başarısız.
Asmalı Konak entrikasında yazamazsınız ki..
Koskaca devletten üç kuruşluk reytin kazanmak ne kadar doğru..
Vay efendim tudors da yapılıyormuş..? Bana ne ..! ben istemiyorum saygı duyduğum padişahın kadın azmanı gibi gösterilmesini.. Evet o da erkekti evet o da sevişiyordu. 17 tane sefere gitti,gittiği seferleri da kadınlarla yatarak mı kazandı..? devşirme bir adamın ağzına bakıp onun lafını ikiletmeden mi yönetti ülkeyi...? insanların bilinçaltına mesajlar veriliyor..Aman izliyoruz geçiyoruz demeyin,bir düşünce yapısı oluşuyor beyinde..
ben şahsen şikayet ettim rtük'e,başkanı da üniversiteden hocamdır.özellikle de kendisine mail attım.

sonuna kadar katiliyorum bu mesaja:13:

:) Gerekli uyarıyı yakında editörler yapar.Kaldı ki geçmiş sayfalarda yapmış, gözünden kaçtıysa söyliyim.Bir kere görüşünü belirtmişsin, sevmedim istemiyorum demişsin..Peki daha sonra tekrar tekrar girip ne diye eleştireceksin? Eleştirmek için izlemen gerekir devamını ve demek ki o zaman izleyeceksin..
Şimdiden aramıza hoşgeldin o zaman :)

Yayından kalkana kadar izleyeceğim galiba en azından netten özet olarak izlerim sanıyorum.Ama kritik yapamam galiba :KK1: Ara ara gelip izlemiyorum sizde izlemeyin diyeceğim ,kar kardır bir kaç kişiyi yoldan çeviririm belki :KK53: hoşbulduk,tşk ederim nezaketine

:83:

Evet Melekler Korusundan mimli Tims yapım benim gözümde de...
Belki de dediğin gibidir. Çok severim tarih okumayı, ama hep tarihi öven pohpohlayan, masalsı bakış açıları ile yazılmış kitapları sevmiyorum, ve dediğin gibi batı bakış açısı ile hep belden aşağıya vuran bakış açıları ile yazılmış kaynakları da sevmiyorum, ilk bölüm sanki ne öyle ne böyle gibi geldi bana...

Çocuklar demişsin al çocuğum tarihini öğren diye izletilecek bir yapım değil zaten.

Bana okulda Osmanlı dan hep anlı şanlı bahsettiler, ne kardeş katlini bildim, ne cariyesini, ne devşirmesini sonra Cumhuriyet dönemine gelince aldılar o şanlı imparatorluğu yerin dibine soktular. Sonradan okuyarak öğrendiklerimde kah yadırgadım, kah gururlandım. Ama kendi adıma asla utanç duymadım, duymam da. Ben biraz daha gerçekçi ama tarafsız bir yapım izlemek isterim, bakacağız ve göreceğiz.

Ha bu konuda epey bilgilisin sanırım. Önerebileceğin kaynaklar var mı?

Açıkcası akademik olarak tarih eğitim almadım.Ama diziyi izlerken püüü burası da böyle mi yazılır dediğim anlar oldu.Benim bile yani bu alanda uzman olmamama rağmen.Kaldı ki ben üstad değilim ama çok ünlü tarihçiler dizinin bütünüyle yanlış istikamete gittiğini söylüyorlar.

Tarih için söylediklerine katılıyorum ,bize sunulan hapçıklarla öğrendik tarihi,Ayrıca bir ilgim vardır.Şöyle ki o bet suratlı soğuk nevale Pelin Batu'ya bile katlanıyorum yani o kadar :)
Ben toplumsal bazı değerler olduğuna inanıyorum.Reyting alacaklar diye pahişahı harcasınlar istemiyorum.millet izleyip kıkırdayacak diye toplum bilinci zayıflasın istemiyorum.Şimdi çıkıp Atatürk'ün cinsel hayatının ne bileyim mahrem detaylarının olduğu bir filme dayanabilir miyiz kaldırabilir miyiz..? ya da amannnn dizi bu belgesel değil ki diyebilir miyiz..? diyemeyiz..

Dün Meral Okay,Banu Güven'e konuktu,dinledim biraz savunmasını..
İçtikleri şarap değil şerbetmiş :KK53:
Ama Kanuni çok efkarlanıp şarap da içebilir ne var bunda ileri bölümlerde diyor.
Yahu azıcık kafası çalışmaz mı insanın Halife bu adam ..Nasıl şarap içsin..
Bu seviyede yazılıyor senaryo :KK19:

Şarap değil şerbetti belirtildiydi zaten şerbetimi getirin falan diyordu...

Tuhaf geliyor Halifelik verilmiş cariyeler falan nikah olmayışları, gerçi nedeni var, geçmiş sayfalarda biri de anlatmış mevzusunu. Ama yine de haklı bir neden gibi gelmiyor bana.

Bir tarihçi çıkıyor cariyeler padişahlar içindi diyor, biri çıkıyor esir düşen ülkelerde kimsesi kalmamış kızlar alınıyor, eğitilip, yetiştiriliyordu hangisi net doğru kafası karışıyor insanın.

büyük beklentilerle izledim diziyi.hatta tarihimizin dizisi çekilecek diye baya sevindik eşimle..(EŞim tarih doktora öğrencisi;öğretmen..ben de sosyal bilgiler öğrt.niyim)
ama biraz hayal kırıklıgı yasadım..birkaç meselenin yanlış aktarıldıgına şahit olduk eşimle..
basında kurgudur diye belirttikleri için fazla tepki vermedik.
ama şimdi birçok kişi bu ibareye dikkat etmeden;kaç yüzyıl yasamış büyük imparatorluga çamur atacak;tamamen karalayacak..yanlış yok mudur;tabi ki vardır her devlette oldugu gibi..
ama insanlarımız hemen bunlara takılı kalacak..
yazın demet altınyeleklioğlu'nun Hürrem Sultan kitabını okudugumda da ben kurgu oldugunu farkederek okudum ama bir çok komşum Osmanlı İmp.'na öfkeyle doldu..

böyle devam ederlerse sanırım baya tepki alacak..

canım konunun uzmanları insanlar olarak dizide ki yanlışlıklar nelerdi eşinle sana göre, gerçekten merak ettim, körü körüne izlemektense doktora yapan birilerine sormak daha mantıklı
ve dediğin gibi kurgudur ibaresine kimse önem vermez, belki de o zaman ülkede ve diğer karakterlerde kurgu olmalıydı

canım konunun uzmanları insanlar olarak dizide ki yanlışlıklar nelerdi eşinle sana göre, gerçekten merak ettim, körü körüne izlemektense doktora yapan birilerine sormak daha mantıklı
ve dediğin gibi kurgudur ibaresine kimse önem vermez, belki de o zaman ülkede ve diğer karakterlerde kurgu olmalıydı

Gülşah035 bende merak ediyorum, bilgilendirir misin bizleri?

Ayrıca sana yönelteyim isteğimi, bana Osmanlı tarihi ile ilgili güvenilir gerçekçi yada gerçeğe en yakın kaynaklar önerebilir misin?

Tepkilerin gölgesinde yayına giren Show'un yeni dizisi 'Muhteşem Yüzyıl'a tarihçilerden de eleştiri geldi. Çarşamba akşamı yayınlanan dizi, tarihî hataların yanında oyunculuk, kostüm ve diyaloglardaki özensizlikle gösterilen tepkileri haklı çıkardı.

Tarihçi Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak diziyi beğenmediğini söylerken, Kanuni'nin hayatı üzerine bir roman yazan Okay Tiryakioğlu, "Tamamen yabancılar izlesin diye çekilmiş." diyerek dizinin Batı'nın hayal dünyasına hitap ettiğini söyledi. Mustafa Armağan ise Muhteşem Yüzyıl'ın toplumu idealsizleştirmekten öte bir işe yaramayacağını belirtti.

ARINÇ: KANAL TEPKİLERİ DİKKATE ALMALI

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da RTÜK Yasa Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında diziyle ilgili tepkilere değindi. "Ben de endişe ve üzüntü içindeyim'' diyen Arınç, bu tür yapımların reyting amacıyla yapıldığını ve kamuoyunun tepkilerini dikkate alarak televizyonun kendiliğinden kaldırmasının uygun olacağını söyledi. Sadece Atatürk'ün hatırasına hakareti suç sayan bir kanun olduğunu kaydeden Arınç, "Tarihimizin önemli şahsiyetlerini olduğundan başka türlü görerek küçültmeye çalışan ne olursa olsun karşılığını bulmalıdır. Diziyle ilgili şikayetleri süratle dikkate alacağız ve kanun çerçevesinde gereğini yapacağız." dedi.

Dizide mesaisinin büyük bölümünü haremde geçiren bir Kanuni portresi çiziliyor. Daha babasını toprağa koymadan yapılan eğlenceler, saray koridorlarında cıyak cıyak bağıran bir cariye, yaka bağır açık haremden kız seçen bir padişah... Halit Ergenç, Kanuni rolünde ne kadar tuhaf kaçıyorsa, dizilerin yaşlı kurdu Arif Erkin Güzelbeyoğlu vezir-i azam rolüne en az o kadar yabancı.

GÖRÜŞLER

Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak: "İzlediğim kadarıyla beğenmedim. Replikler biraz zaman dışı. Bir ara Şekspir okuyormuşum gibi geldi. Mahremi sergilemek gibi bir sinema anlayışı vardı..."

Okay Tiryakioğlu (Kanuni romanının yazarı): "Dizi bu haliyle Türk izleyicilerinden çok yabancılar izlesin diye yapılmış. Batılı hayal dünyasına hitap eden bir yapım olmuş. Mekan ve kostümler dışında hiçbir şey yerli yerince değildi."

Mustafa Armağan (Yazar): "Kötü niyet aramak istemiyorum ancak örnek alınması gereken bir padişahı zevk, sefa düşkünü gibi göstermek toplumu idealsizleştirir. Bu toplum böyle bir diziye layık değil."

Tarihçilerin dikkat çektiği hatalar

Tarihçilerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde dikkat çektiği maddi hatalardan bazıları şöyle:

Olaylar 1520'de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.
Yavuz Sultan Selim'in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı'da ilk harp gemisi 1644'te inşa edilmiştir.
16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.
Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen 'saray terbiyesi ve nezaketi'yle alâkası yok.
Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.
Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.
Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.
Kostümler Osmanlı'dan çok İngiliz dizisi Tudors'tan alıntı gibi...
Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.

alıntı

Tarihçilerin dikkat çektiği hatalar

Tarihçilerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde dikkat çektiği maddi hatalardan bazıları şöyle:

Olaylar 1520'de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.
Yavuz Sultan Selim'in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı'da ilk harp gemisi 1644'te inşa edilmiştir.
16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.
Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen 'saray terbiyesi ve nezaketi'yle alâkası yok.
Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.
Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.
Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.
Kostümler Osmanlı'dan çok İngiliz dizisi Tudors'tan alıntı gibi...

hayır o zamnalarda böyle şeyler yokmuş...tamam hürrem sultan kanuninin ve osmanlının çöküşüne neden olan bir kadın...ama gerek safiye sultan olsun yada buna benzer romanlar tamamen gerçekliği çarpıtılmış şeyler..osmanlının o dönemlerini ne kadar araştırırp okudunuzki..(genel halk olarak söylüyorum bunu kişsel değil)
bu tarz yapıtlar osmanlıyı şehvet,entrikadan ibaret gibi gösteriyor..:KK50:

kesinlikle katılıyorum.çok kurmaca ve saçma.gerçekler değil,içlerindeki fantezilerini osmanlıya yansıtmışlar.ki kanuni fransa da dansı yasaklayan bi padişah ve aynı zammanda halife.muhteşem yüzyılda ise şehvet düşkünü bi zat olarak gösterilmiş yazık yazık.daha hiçkimse haremin içinde ne olduğunu neler yaşandığını bilmezken bunlar,haysllerindeki herşeyi KANUNİYE yamamışlalrr yazık yazık güzel bi dizi sanmıştım saçmalıklar harmanıymış

Kostümler zaten eski Türk filmlerindeki Osmanlı tarihi çevrimlerinde de aynı, çok saçma gerçekten, valide sultanlar, haseki sultanlar sarayın içinde muhafızların içinde yaka bağır açık dolaşmaları falan, elbiselerin muhakka göğüs dekoltelerinin bulunması. Eski filmlerde bile hep böyledir.

Harem ağaları haremin içinde cirit atmazlar binanın dışında beklerlerdi bende böyle biliyorum. Ama hiç bir film dizi çevriminin bunlara dikkat ettiğini görmedim.

eger toplum olarak tarihimizi okuyup ogrenmezsek yada tarihimizden utanirsak .bu ve bunun gibi dizi ve film turevleri dahada artacaktir.

tibki bu dizi gibi halife olan bir zat'a ve 3 kitada adaletlice hukumdarlik yapmis ozamanin avrupasinda (batililar)tarafindan adina Muhtesem Suleyman denilmis bir padisaha atilan leke gibi.

yillarca batililar tarafindan osmanli karalandi ve sonunda batililarin istedigi oldu osmanli gercekten karalandi hemde kendi nesili tarafindan.

eger toplum olarak tarihimizi okuyup ogrenmezsek yada tarihimizden utanirsak .bu ve bunun gibi dizi ve film turevleri dahada artacaktir.

tibki bu dizi gibi halife olan bir zat'a ve 3 kitada adaletlice hukumdarlik yapmis ozamanin avrupasinda (batililar)tarafindan adina Muhtesem Suleyman denilmis bir padisaha atilan leke gibi.

yillarca batililar tarafindan osmanli karalandi ve sonunda batililarin istedigi oldu osmanli gercekten karalandi hemde kendi nesili tarafindan.

aynen katılıyorum tatlım.aaa ne güzel sonunda tarihimizden güzel bi dizi çıkaracaklar diyordumkiiii valla hayal kırıklığına uğradım.şuna bak mor mendili kap ertesi gece yat.yahu bu bahsettiğimiz adam padişah ve HALİFE.nasıl olur da böyle saçmalık olur.şu sözlere bakın kırımlı kız diyor paşa,padiah da kırımlı haaa:KK52:nekadar da şehvet düşkünüymüş bizim padişahlarımız.giysiler desen heryer fora,herşey herkesin yanında konuşuluyo.baştan çıkarmak için danslar edilio :63:pehhh

şu harem nasıl bi yermiş tepki gösteren arkadaşlar bi anlatsında dinleyelim bari
kızlar toplanıyor çeşitli konularda eğitiliyor (tamam bizde öyle biliyoruz da gerisi)
iyide madem amaç sadece eğitmek
niye sarayın içinde yapılıyor ki
bu kızların bir kısmı padişahla birlikte oluyor
bir kısmı saray çevresinden kişilerle evlendiriliyorlar
bir kısmıda sarayda kalıp memuriyet yapıyor hizmet veriyor.
yani bu bilgi yanlışmı acaba arkadaşlar
harem sadece ilim irfan yuvasımıymış? madem birde siz anlatın da dinleyelim
kanuninin kaç çocuğu olmuş kaç kadından?
bu kadınlar başka kadınlarında olmasına rıza göstermişlermi? malum böyle bir rıza gerekiyor diye biliyorum ben.

bu dizi sadece kanuniyi anlatmıyorki hürremide anlatıyor
ee hürremle ilgili bölümleri haremde değilde nerede çekecekti
haremi anlatmayıpta nereyi anlatacaktı
bu ilk bölüm sadece kişiler söyle bir tanıtıldı
kanuninin hemen harbe gitmesini mi bekliyorduk ki

ben kanuniyi zevk sefa şehvet düşkünü biri gibi görmedim.
kanuniyi yargılıyor kötülüyor da değilim
herzaman dediğim gibi bugünün şartlarıyla tarihi değerlendirmek yanlış olur.

son olarakta bir diziyle bozulacak toplum ahlakı yerin dibine batsın diyorum.
bende ben izlemiyorum kimsede izlemesin anlayışını rtüke şikayet edeceğim :))

şu harem nasıl bi yermiş tepki gösteren arkadaşlar bi anlatsında dinleyelim bari
kızlar toplanıyor çeşitli konularda eğitiliyor (tamam bizde öyle biliyoruz da gerisi)
iyide madem amaç sadece eğitmek
niye sarayın içinde yapılıyor ki
bu kızların bir kısmı padişahla birlikte oluyor
bir kısmı saray çevresinden kişilerle evlendiriliyorlar
bir kısmıda sarayda kalıp memuriyet yapıyor hizmet veriyor.
yani bu bilgi yanlışmı acaba arkadaşlar
harem sadece ilim irfan yuvasımıymış? madem birde siz anlatın da dinleyelim
kanuninin kaç çocuğu olmuş kaç kadından?
bu kadınlar başka kadınlarında olmasına rıza göstermişlermi? malum böyle bir rıza gerekiyor diye biliyorum ben.

bu dizi sadece kanuniyi anlatmıyorki hürremide anlatıyor
ee hürremle ilgili bölümleri haremde değilde nerede çekecekti
haremi anlatmayıpta nereyi anlatacaktı
bu ilk bölüm sadece kişiler söyle bir tanıtıldı
kanuninin hemen harbe gitmesini mi bekliyorduk ki

ben kanuniyi zevk sefa şehvet düşkünü biri gibi görmedim.
kanuniyi yargılıyor kötülüyor da değilim
herzaman dediğim gibi bugünün şartlarıyla tarihi değerlendirmek yanlış olur.

son olarakta bir diziyle bozulacak toplum ahlakı yerin dibine batsın diyorum.
bende ben izlemiyorum kimsede izlemesin anlayışını rtüke şikayet edeceğim :))

:KK71::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

X