Muhteşem Yüzyıl Star Tv

Eski Hürrem Sultan Meryem Uzerli diziden ayrılması sizi nasıl etkiledi ?

• Bir daha bu diziyi izlemem

OY: 54 23,4%
  • Gelen gideni aratacak gibi ama izlerim

OY: 44 19,0%
  • Kimse vazgeçilmez değildir. Emeğe, ekibe saygı aynı keyifle izlemeye devam

OY: 65 28,1%
  • Kararsızım ama eski tadı kalmadı. İzlesem de olur izlemesem de.

OY: 84 36,4%

• Ankete Katılan
    231
canım okuyan yokki.
sen ne güzel doğru bilgileri paylaşıyorsun çoğu okuma zahmetinde bulunmuyor..
sonra aaaa yok canım padişahlar yaparmı öyle şey diye dalga geçmeye başlıyorlar

bazılarınız yazdıklarımızı okumuyormu acaba bu kadar körmüsünüz...
biz harem hiç bir zaman amacından sapmadı
asla bir padişah içki içmedi
hiçbir zaman zevk sefaya düşmediler demiyoruzki!!!!!!!!
ama bunu yapan kanuni değildi diyoruz,yanlış lanse ediyorlar diyoruz neden anlamıyorsunuz.
evet padişahlarda asıl amaçlarından şaştılar bu yüzden çöküşe geçti osmanlı..herkes osman bey,fatih,kanuni gibi hassasiyette olsaydı osmanlı imparatorluğu çökmezdi.

:nazar: aynen arkadaşım...

Osmanlı Devleti'nin, milletimin tarihinin bir avuç kadının çekişmesinden ibaretmiş gibi gösterilmesini, saygı duyduğum insanların ülkeyi boş verip kadınlara odaklanmış şekilde lanse edilmesini, zalim, gaddar addedilmesini izlemek istemiyorum. Kanuni Sultan Süleyman'ın kazandığı onca zafer, ordusunun kazandığı onca savaşın elin tersiyle itilip şaibesi bin kat artırılarak aktarılan şahsi ilişkilerini, evet, devlet yönetimini etkilemiş olsa da devletin sırf bundan ibaretmiş gibi gösterilmesinden hoşnutsuzluk duyuyorum.

kanuninin tarihteki yeri
Kanuni Sultan Süleyman tarih, edebiyat ve dini bilgilerin yanında askeri alanda da yoğun bir eğitim dönemi geçirdi. Şebinkarahisar, Kefe ve Manisa'da valilik yaptı. Kanuni'yi, Venedik elçisi Bartelemeo Contari şöyle tanımlıyor: "Çalışmaya düşkün; bütün insanlar onun hükümdarlığında iyilik ümit ediyor." İmanı kuvvetli bir alimdi. Divan Edebiyatı'nın en fazla gazel yazan şairi rekoru hâlâ Kanuni'de. Ondan bize 2 bin 779 adet gazel ulaştı. Çok az uyuyan, geceleri ibadetle geçiren, gündüzleri meydanlarda olan bir padişah... Ölümü de savaş meydanında olmuştur

Ünlü tarihçiden gerçek Kanuni yazısı...:KK9:

Kanuni'yi Koruma Kanunu mu çıkartalım?

Sayın Bülent Arınç çok haklı: "Kanuni'yi Koruma Kanunu" çıkarmak gerekecek bu gidişle. Atatürk filmlerinde gerçeğe uymayan sahneler oldu mu, kıyametleri koparanlar, aynı şey Kanuni'nin başına gelince 'Canım, sanatçının özgürlüğü vs.' gerekçelerine sığınıyorlar. İşine gelince tarihe saygı iste, gelmeyince vur abalıya!

Zihinlerimizdeki Oryantalist ipoteği bir kere daha bütün parlaklığıyla sergileyen "Muhteşem Yüzyıl" dizisi, Türkiye'ye "sahte bir tarih" yutturarak milyonların zihnini karıştırıp Harem ve Hürrem efsanelerinin ateşini biraz daha körükleyeceğe benziyor. Tarihî gerçeklere attığı çalımların ise haddi hesabı yok.

Birilerinin bize "yanlış baba"yı gerçek baba diye seyrettirmelerinden bıktık, usandık. Ecdadımızın kendi nefesiyle arz-ı endam edeceği bir tarihî filmi daha ne zamana kadar bekleyeceğiz?

Bence dizinin temel sakatlığı, bakış açısında. 'Ticari olarak ne getirir?' diye bakıldığı o kadar açık ki, bütün kurgusu, cinselliğe odaklanmış. Belki de adını "Muhteşem Haremistan" koysalardı daha dürüst davranmış olurlardı.

Soruyorum: Eğer dizideki harem ve aşk sahnelerini Amerikalı veya İtalyan bir yönetmen çekseydi bundan farklı ne yapabilirdi? O da harem sahnelerini abarttıkça abartır, erotizme ve Batı kültürünün kadim saplantısı olan harem fantezilerine yüklenirdi.

Peki Kanuni'nin tahta çıkmasından bir gün sonra matem elbiseleriyle babası Yavuz'un tabutunun önünde kilometrelerce yürüdüğü sahne neden çekilmeye layık bulunmadı dersiniz? Tabii ölüm gibi can sıkıcı bir konu işin içine girince o harem sahnelerini nasıl yutturacaklardı millete?

Hakkını yemeyelim, kahramanımızın ağzını dahi kıpırdatmadan, bir an önce bitsin diye kameralara boş boş baktığı(!) namaz sahnesini unutuyor değilim. Onlar da maalesef epeyce yapay ve yapıştırma kalıyor.

Üstelik Kanuni tahta çıktığı tarihlerde Topkapı Sarayı'nda bir Harem dairesi bulunmuyordu! O zamanlar Harem, bugünkü İstanbul Üniversitesi merkez binasının bahçesindeki Eski Saray'daydı. Topkapı bir devlet dairesi olarak kullanılıyor, padişah akşamları yatmak için Eski Saray'a gidiyordu. 1550'lerde bile Hürrem'in Eski Saray'da yaşadığına dair belgeler var. Topkapı'da bir 'Harem Dairesi'nden söz edebilmek için III. Murad devrine demir atmak gerekecektir.

Hürrem (Aleksandra) adlı cariyenin Kanuni tahta çıktıktan sonra saraya girdiği de tarihî olgulara aykırı bir bilgidir. Zira Hürrem, Kanuni daha Kefe valisi iken, 14-17 yaşlarında onun haremine girmişti. Filmde nasılsa çatpat Türkçe bilen 'acemi' Hürrem, aslında o tarihte Türkçe, edebiyat, nakış, dikiş, müzik vs. öğrenmiş tecrübeli bir cariyedir, en önemlisi, çocuk doğurmaya layık biri olduğunu ispatlamıştır.

Bir de Kanuni'yi oynayan Halit Ergenç'in yaşı meselesi var. Bu 40 yaşındaki 'adam'ın, tahta çıktığında henüz 25'ini bitirmemiş olan genç ve dinç Kanuni ile ne alakası var? 21 yaşındaki Fatih'in resmini yapamadığımız gibi, genç Kanuni'ye de o muhteşem tahtı yakıştıramıyoruz herhalde.

Dizide Kanuni tahta geçtikten sonra şenlikler yapıldığını izliyoruz (havai fişek vs.). Oysa ortada daha gömülmemiş bir padişah cenazesi duruyor. Yavuz'un matemi sürüyor. Ne eğlencesi bu?

Bu arada Kanuni'ye babasının Rodos'u almak için 200 parça "kalyon" yaptırma emri verdiği söyleniyor. Hey Allah'ım! Kalyon o tarihlerde Osmanlı donanmasında yoktu ki! Prof. İdris Bostan'ın "Osmanlı Gemileri"ne bakın, tersanelerimizde ilk harp kalyonu 1644 yılında yapılmıştır diye yazar, yani yaklaşık 124 yıl sonra.

Hatalar sürüp gidiyor. Burada keselim, zira 'filmi bırak da bize haremi anlat' dediğinizi duyar gibi oldum.

Bunun için üç yabancı kaynağa başvuracağım. Kanuni devri yönetimi üzerine doktora yapmış olan Albert Howe Lybyer şöyle yazıyor:

"Bir Doğu hareminin yapısı ve özelliği genellikle yanlış anlatılır. Haremde yüzlerce, hatta binlerce kadın bulunsa da, bunlardan ancak birkaçı hükümdarın gerçek eşiydi. Geri kalanların çoğu, hükümdarın annesinin, karılarının, kızlarının ve çocukluk çağındaki oğullarının kişisel hizmetkârı ve eğlencesiydi. Kanuni çağında harem, sarayın geri kalan bölümlerinden öylesine kopuk, öylesine az görülen ve az tanınan, öylesine sultanın kişisel konusu niteliğindeydi ki, saray incelenirken haremin üzerinde durmak pek gerekmezdi. Anlaşıldığına göre Kanuni, haremine sık sık gitmiyordu."

Neymiş? Harem genellikle yanlış anlatılırmış, bir. İçinde binlerce kadın yaşasa da, haremdekilerden ancak birkaçı hükümdarın eşiymiş, iki. Harem o kadar az bilinen bir konuymuş ki, üzerinde durmak bile gerekmezmiş, üç. Kanuni haremine sık sık gitmiyormuş, dört.

Avusturya elçisi Busbecq, bizzat görüştüğü Kanuni hakkındaki izlenimini şöyle aktarır:

"Artık yaşlanmakla birlikte bu muazzam imparatorluğun hükümdarlığına hâlâ yakışmaktadır. O aşırılığı sevmeyen, kendini birçok zevklerden mahrum etmesini bilen, irade sahibi bir kimsedir. Gençliğinde bile ağırbaşlılıkla hareket eder, şarap içmezdi. Dindardır, ibadetini hiç ihmal etmez. Bir emeli devletin hudutlarını genişletmek ise, diğeri dinini yükseltmek ve yaymaktır."

Kitabı "Harem-i Hümayun"u sık sık tavsiye ettiğim ABD'li tarihçi Leslie P. Peirce ise Batılıların haremle ilgili takıntılarını cesurca irdeliyor:

"Biz Batılılar, İslam toplumunda cinselliği saplantı haline getirmek gibi eski ama hâlâ güçlü bir geleneğin mirasçılarıyız. Harem, Müslüman cinsel duyarlığı üzerine kurulu Batı efsanelerinin kuşkusuz en yaygın simgesidir. Avrupa, bir Doğu tiranı efsanesi geliştirdi, özünü de sultanın hareminde yakaladı. Seks alemleri, kokuşmuş iktidarları anlatmakta kullanılan bir mecaza dönüştü. Haremin temel dinamiğini cinsellikten çok aile politikası oluşturuyordu. Haremdeki birçok güçten sadece biriydi cinsellik; burada incelenen dönemde de pek önemli değildi."

Peki Kanuni nasıl biriydi?

Zigetvar seferine çıkmadan önce oğlu Selim'e iki bazubent ile bir "cevherî al sanduğu" bırakmış, bunları satıp parasıyla Cidde'ye su getirmesini vasiyet etmişti. Vasiyetindeki son sözleri şunlardı: "Hak Teala bu seferi mübarek edip gönül hoşluğuyla gelmek müyesser ede, Habib-i Ekrem hürmetine aleyhisselam."

'Bu' Kanuni'yi "Muhteşem Yüzyıl"da boşuna aramayın, bulamazsınız.

Mustafa Armağan...

kanunı ince yuzlu bı adam halıt ergenc o koca kafayla oraya yakısmamıss:KK53::KK53::KK53::KK53:

ordan burdan alııntı yApıp,yazdıkları okunmayan
rtüke mail atan arkadaşlara sesleniyorum:KK47:

Diyarbakır*da Atatürk heykeli yakıldı hadi şikayet edin:KK47:

çocukların akıl,ruh sağlığını bozan sırlar dünyası gibi salakça programlara da ses çıkarın

evlilik programları da var

hazır pc elinizin altında yaa bunları da yazın hadi

hayatınız dizi şikayetleriyle sınırlı kalmasn:KK6:

çocukların akıl,ruh sağlığını bozan sırlar dünyası gibi salakça programlara da ses çıkarın

Haklısın arkadaşım. Ben de şaşkınlıkla izliyorum tepkileri. Oysa günümüzde o kadar ciddi olaylar olurken gazete haberlerinde bile başı çekiyor bu dizi. Artık beğenilmeyen program ve kanallara kapatma yetkisi de verildi, asıl buna tepki vermek gerikirken biz hala bu diziyi tartışıyoruz.:KK47: Neyse yazılcak çok şey var ama ceza almak istemiyorum. Unutmamak gerekiir bu bir DİZİ. Para için yapılan bir dizi.
Birde şunu merak ediyorum, Hürremin lafıyla Kanuni çocuğunu öldürttüğünde tepkiler nasıl olacak. Bunu bilmeyen bir çok kişi var.:26:

Millet olarak diziyi dızı olarak ızlesek bu kadar tepkı doğmayacaktı..

Dızıye tekı verenlere neden kızılıyor kı...Herkes begenmedığı dızıye karşı özgurce tepkısını gösterır...

Kımın neye nasıl tepkı vereceğı kendısını ılgılendırır...

İnsanların bu dızıye bu kadar tepkısı ılk bolumu ızleyıp..

'aa Kanunı ne karı kız meraklısıymı.Babası oldu o eğlence derdınde..Carıyelerle olma keyfınde....

Buna ınanması...Ve bu tarıhı bır gercek kabul etmesı...

guzel kurgu olmuş guzel bır fantazı yapmış senarıst dese ınsanlar kımse tepkı vermeyecek..
Bızım ulkemızde dızılerın hayatın parçası...Maaleseffff

ben anladım şimdi hassasiyetinizi
kanuni sultan süleymanın haremden birkaç cariyeyle birlikte olduğu doğru çocukları olduğu doğru
ama giyilen kıyafetler, işveler cilveler
kızların eğitildiği ile ilgili sahneler
hürremin raksı vs bunlar yalan çünkü bunlarla ilgili bir veri bir bilgi yok diyorsunuz
zira hareme kanuniden başkası giremiyormuş

tamam bu noktada bende şunu diyorum
bu sahnelerin doğruluğu ile ilgili bir bilgi yoksa yanlış olduğu ile ilgili bilgi varmı acaba arkadaşlar
bu dizi değilde belgesel olarak çekilse bu tip sahnelere yer verilse tamam
ama adamlarda bunlar gerçek demiyor ki bas bas bu bir dizi diyor kurgu var diyor.
sende diyorsun ki böyle kurgu olmaz olsun
öyleyse buyur izleme reytingler düşük gelsin dizi yayından kalksın
veya sende kendi beğenine düşüncene hitap edeni destekle
yani "rtük oğlum tut şunu" tarzı anlayış yanlış bence

zamandan mustafa armağanın yazısını koymuş bir arkadaş
teşekkür ederim okudum bilgilendim
bende aynı gazeteden A. Turan Alkan'ın yazısını paylaşmak istiyorum

alıntıı
Daha iyisini yapabiliyor muyuz?

Özel TV kanallarından biri Kanuni Süleyman odaklı bir dizi çekiyor; daha fragmanı dönerken homurdanmaya başlıyoruz; ilk bölümünde ise ortalığı resmen ayağa kaldırıyoruz. Devlet Bakanı Bülent Arınç bile meseleye müdâhil oluyor; bu işte bir gariplik yok mu ey azizler?

Sâkin olalım; derin bir nefes alalım, etraflı düşünelim. Neticede ne oluyor; o televizyon kanalı kaç günden beridir milyonlarca lira ödese bile yapamayacağı "muhteşem" bir reklâm kampanyasını, bizim gibi homurdanıp duranlar sâyesinde bedavaya getiriyor. Etrafınıza bakın, bu diziden haberi olmayan bir ferd-i vâhid kalmadı. Kanalın sahibi ve dizinin yöneticileri daha şimdiden "Konuşun konuşun heyecanlı oluyor!" diye gülüp ellerini oğuşturarak, ikinci bölüme yağan reklam tekliflerini sıraya koymak için harıl harıl çalışıyorlardır eminim.

"Yasaklansın, RTÜK şöyle-böyle yapsın" derken aslında diziye kendi ellerimizle akla hayâle gelmez bir tanıtım desteği veriyoruz. Peki, ey pek muhafazakâr ve doğrucu dizi ve sinemasever efkâr-ı umûmiyesi; siz buna benzer bir desteğin onda birini bile esirgediğiniz için daha ilk gösteriminde iflâs bayrağını çeken kaç sinema eseri olduğunu biliyor musunuz?

Bilmiyorsunuz! Haberiniz bile olmuyor; çünkü dedikodusu bile yapılmaya değer bulunmuyor. Dipsiz bir kuyuya fırlatılmış bir avuç pamuk kadar olsun yankı uyandırmıyor. Onca emek, zihin gücü, ümit ve hayâl, "Dedikodusu bile yapılmayan filmler mezarlığı"nda bir çukura fırlatılıveriyor.

Aziz dostlar, bu işi TRT yapsaydı, "Devlet parasıyla böyle rezillik olur mu?" diye aksilenebilirdik. Burada devlet parası söz konusu değil; hangi şirketse saymış parayı, diziyi çektirmiş. Kaide şudur; beğenmezseniz seyretmezsiniz. Kanal da iki hafta sonra teslim topunu atar, diziyi yayından kaldırır. Kötü filmler ve diziler böyle cezalandırılır; engizitör ağzıyla konuşarak, savcıları, tarihçileri, politikacıları konuşturup tartıştırarak değil.

Hani demokrattık; hani hoşumuza gitmeyen fikirlerin bile seslendirilmesi için göğsümüzü siper ederdik? Tarihten bir olayın kötü ve yanlış yorumlanması fikir hürriyeti kapsamına girmiyor mu a dostlar? Fikir hürriyeti, saçmalama hürriyetini de kapsar. Kötü ürünlerin cezasını adliye, polis, RTÜK değil "piyasa" verir.

Peki ürün kötü mü? Bu kadar patırtı uyandırdığına göre kötü deyip geçmek zor; daha doğrusu "kötü"den ne anladığımıza bağlı. Meselâ bir bakış açısına göre, ticarî bakımdan fevkalade başarılıdır ve işe para yatıranlar keyften gaşy halindedir. Tercih ettiği sinema dili, günümüzün sinema ve dizi diline uygundur fakat tarihî gerçeklerle örtüşme konusunda pürüzler olduğu açık; onun da mâzereti hazır: Sanat ürünlerinde tarihî gerçeklere uymak mecburiyeti bulunmuyor.

Diyeceksiniz ki, "Siz daha iki gün önce film ve dizilerde müptezelliği eleştirmemiş miydiniz?" Evet, eleştirdim ama "Yasaklayalım; utanıyoruz, yaşatmayalım" diye cadı avı düzenlemekten yana değilim. Eski Yunan'da tiyatroların duvarına "Biz burada ahlâksızlığı gülerek cezalandırıyoruz" diye yazarlarmış. Daha iyisini bizzat yapamıyorsanız, "Ben yapamıyorum, başkasına da bu imkânı vermem" diye huysuzluk yapmayacak ama bu arada peçeli bir sabırsızlıkla dizinin ikinci kısmına önden yer ayırtmayacaksınız. Meraklısı, ikinci bölümün izlenme oranına baksın; ilkini geçmezse, keserim şu bıyıkları ben!..

Son sözüm şudur: Bu diziyi beğenmeyenlere iki katı sermaye, imkân, stüdyo hatta animasyon teknikleri imkânı sunsak, daha iyisini yapabilirler mi?

Can acıtan soru budur; gerisi dizinin değirmenine bedava su taşımaktır efendim.

böööööööööööö ayy maşallah herkes tarıhçi we felsefecı olduuuu yaw ızleyın gıtsın bu ne yaaaaaaaaaaaaaaa secım zamanı da herkes sıyasetcı olur ya aynı:KK36::KK36::KK36::KK36::KK53::KK53::KK53::KK60::KK60::KK60::KK60::KK20::KK20::KK20::KK20::44::KK52:

böööööööööööö ayy maşallah herkes tarıhçi we felsefecı olduuuu yaw ızleyın gıtsın bu ne yaaaaaaaaaaaaaaa secım zamanı da herkes sıyasetcı olur ya aynı:KK36::KK36::KK36::KK36::KK53::KK53::KK53::KK60::KK60::KK60::KK60::KK20::KK20::KK20::KK20::44::KK52:

aynen bencede ya izleyin gitsin bu kadar tartışmaya ne gerek var:KK53::KK53::KK52::KK52::KK52::82:

sana mı sorcam hangi diziyi şikayet edeceğimi:KK33:beni bu dizi rahatsız etti bunu şikayet ediyorm,çünkü kurgu da olsa gerçekte olsa avrupalıların bile hayran olduğu bi padişahın kendi torunları tarafından bu şekilde gösterilmesi birçok insanı rahatsız etti doğal olarak...
eğer seni rahatsız eden başka şeyler varsa sende onları şikayet et bunu şikayet ediyosunz şunu da edin diye millete akıl vermek senin haddine düşmez:KK23:

ayy o kadar baydınız ki:KK37: :KK37: kıyamet koptu türkiyede sanki başka derdniz tasanız kalmadı yok oraya msj atalım buraya msj atalım kaldırılsın türkiyede neler oluyo sesinizi çıakrmıyosunuz bu mu yani şimdi neymiş adam kadın delisi gibi gösterilmiş:KK37: değilmiydi öyle olsa hemen karısını silip hürrem sultanı baş tacı yaparmıydı:KK37: şurda bağırıp çağırıp coşanları bide ciddi konulara tepki verirken görsek keşke:KK9: :KK9:

ayy o kadar baydınız ki:KK37: :KK37: kıyamet koptu türkiyede sanki başka derdniz tasanız kalmadı yok oraya msj atalım buraya msj atalım kaldırılsın türkiyede neler oluyo sesinizi çıakrmıyosunuz bu mu yani şimdi neymiş adam kadın delisi gibi gösterilmiş:KK37: değilmiydi öyle olsa hemen karısını silip hürrem sultanı baş tacı yaparmıydı:KK37: şurda bağırıp çağırıp coşanları bide ciddi konulara tepki verirken görsek keşke:KK9: :KK9:

sIZ kANUNI nın kadın delısı oldugunu nerden bılıyorsunuz.O donemle ılgılı hangı kaynaklarda yazıyor..

bızım tepkımızde buna o dızıyı ızleyen bır cok kısı hıc tarıhı kıtap okumadan Kanunı kadın delısı.. olarak gormesıne tepkı

Vıyanaya kadar da Kanunı gıtmedı o nun ter derdı carıyelerıyle koyun koyuna yaşadı...
her gece başka kadınla...

Harem hakkında bılgıler cok kısıtılı cunku ozel bır yer....

sIZ kANUNI nın kadın delısı oldugunu nerden bılıyorsunuz.O donemle ılgılı hangı kaynaklarda yazıyor..

bızım tepkımızde buna o dızıyı ızleyen bır cok kısı hıc tarıhı kıtap okumadan Kanunı kadın delısı.. olarak gormesıne tepkı

Vıyanaya kadar da Kanunı gıtmedı o nun ter derdı carıyelerıyle koyun koyuna yaşadı...
her gece başka kadınla...

Harem hakkında bılgıler cok kısıtılı cunku ozel bır yer....

tarihle ilgili yeterince bilgim var en azından dizide gördüğüm şeylerin doğru olmadığına inanıcak akla ve mantığa sahibim yada kitaplarda yazanlara körü körüne inanmıcak kadar bilgiye sahibim:KK34: karısı varken başka kadının koynuna giden bi adam nedir sizce bunun için tarih bilmeye lüzum yok:KK34:

zaten kanuni hürremle haremde değil sarayın bahçesinde gezerken tanıştı dimi:KK37: hiç gitmezdi hareme:KK37: çocuğuda sarayın bahçesinde birbirlerine şiir okurken yapmışlar:KK37: o işe vaktimi vardı canım:KK37:

tarihle ilgili yeterince bilgim var en azından dizide gördüğüm şeylerin doğru olmadığına inanıcak akla ve mantığa sahibim yada kitaplarda yazanlara körü körüne inanmıcak kadar bilgiye sahibim:KK34: karısı varken başka kadının koynuna giden bi adam nedir sizce bunun için tarih bilmeye lüzum yok:KK34:

Sız tarıh bılgınızle karısı varken baskasına bakan nedır dıye gunumuze gore tarıhı yargılarsanız

konusacak bırsey yok..Sız gorduğunuze ınanmaya devam edın..

Tum padışahlarıda karı duskunu adamlar olarak tanımlamayada..

Sız tarıh bılgınızle karısı varken baskasına bakan nedır dıye gunumuze gore tarıhı yargılarsanız

konusacak bırsey yok..Sız gorduğunuze ınanmaya devam edın..

Tum padışahlarıda karı duskunu adamlar olarak tanımlamayada..

niye tarihte ve günümüz diye ayrılıyomu bu ahlak kavramı?? eşi varken cariyelerle yatıp kalkan kişiler düzgün kişiler mi oluyo yoksa:26: eşinin üstüne başka kadın getiriyo ama onlar padişah ya normal dimi bu doğru ya haklısınız........................

arkadaşlar arkadşlar tartışmayın lütfen
bundan bir iki sayfa önce dizi hakkında yorum yapın yazdım
kızanlar oldu
bakın demek istediğim bu
iş dizi hakkında yorum yapmaktan çıkıyor bir nebze sonra

yeter artık ya kapatın şu konuyu sizin yüzünüzden diziyi tartışamıyoruz izlemeyin kardeşim ettiniz şikayetinizi kaldırırlarsa kaldırırlar daha neyi tartışıyosunuz.hayret bişey ya taktınız kafayı bir sürü program var hepsi sütten çıkmış ak kaşıkmı sank..hayır sizin tarih bilginizde belli değil çok mu biliyosunuz bu ne ya...

X