Muhteşem Yüzyıl -Kösem Star TV

Muhteşem yy.ın yerini tutması imkansız bence ama bellide olmaz tabi,hülya avşarı hiç yakıştıramadım valide sultan rolüne hiç yakışmamış yapay duruyo resmen,nerde nebahat çehrenin asaeti nerde hülya avşar,ilk bölümü pek sarmadı aslında izlemeye devam edicem bakalım hoşuma giderse sevam ederim

Ahmet e sakal falan yaparlarsa beren in yanında pek sırıtmayabilir. beren de minyon sonuçta

Milliyetçilikten bayrak ve vatan sevgisinden uzak insanların, askere kurşun sıkanları savunan insanların başrolünde olduğu bir diziyi asla izlemem.
Hiç yakışmamış, halit ergenç milyonluk reklamları reddetti imaj bozulmasın diye hülya avşar magazinde kahkahalar atıyor. Harem eşittir osmanlı değil gerçek. Bi odada çekilmiş savaş sahneleri buna rağmen bile Muhteşem yüzyıl bile daha iyiydi. yanından geçemez ama ertuğrulu izlerim daha iyi.

Pkk sempatizanları öldüğünde ateş püsküren şahıs çocuklarının yanında vurulan şehitlerimizde bi mesaj bile.yazmıyor. Vatan millet dizilerinde oynuyor.

Ilk bolumu meraktan izledim bikac bolum daha bakarim ama cok tahammul edebilecegimi sanmiyorum.

Dizide islenecek olan bolum osmanlinin kotu donemlerinin başlangıci, gerileme ve yikilma doneminin temellerini atacak hatali politik hamlelerin basladigi donem. Nasil anlatacaklar merak ediyorum.

Kizdiginim sey su ki bazi seyleri o kadar carpitmislar ki daha ilk bolumden osmanliyi mi anlatiyo bati roma imparatorlugunu mu anlatiyo belli degil.

En basit aklimda kalanlar mesela hulya avsarin sabah ritueli sahnesi. Yani kadın gecelikle sereserpe yatarken adamin haberleri vermek icin odasina girmesi ve bunun rituel olmasi gunumuzde bile olamazken osmanli gibi sirf seriatle ve dini kurallarla yonetilen bi imparatorlukta yasanmasi fazlasiyla absurt. Harem dedikleri sey kerhane degildir padisah anasi gidip de bu gece ogluma su kariyi gönderin demez herseyin bi usulü vardir.

Saray kadinlari goguslerini tam anlamiyla gere gere dolasamazlar.

Onlari gec hadi zamana uyarlamislar de etrafta bi tane islami figur yok hayrina bi arapca yazı dahi yok varsa yoksa samdanlar sehpalar 19.yy da icat edilen durbunler :)

Donem dizisi olmasa bi fantastik kurgu olsa tamam diyecegim belki ama yabanci yapimlarda bikac tane ortalama ustu donem dizisi izledikten sonra cok gozume batiyo sahsen.

Osmanli mukemmel degildir zulum vardir tabi ki o kadar guclu padisahlar dine uygun olmayan seyler yapiyolardir ki genc osman bunlara iyi bi ornektir kimi tarihciler oldurulme sebebinin farkli egilimleri oldugunu soylerler, entirika tabi ki vardir. birileri gibi ceddimizi kotu gosteriyolara getirmiyorum konuyu. Sadece donem dizilerini guzel yapan ayrintilardir. Ülkemizde pek fazla yapilmiyo kaliteli biseyler cikacak diye umutla izliyorum her seferinde ama bu da gol degil bana gore.

13 yasinda olmasi gereken padişahı 30 yasinda oyuncuya oynatiyosunuz ki harika oynamis hakkini vereyim ama bari su basindaki sunnet muhabbetini hic gostermeseydiniz de bu kadar komik olmasaydi.

X