Modern toplum algılarına kurban gidicem

Ailenizle yaşarken muhtemelen paraya ihtiyacınız olduğu için çalışıyordunuz bu durumda bunu anlıyorum. Evlenir evlenmez çalışmayacağım psikolojisine girmeniz yıllarca zorunlu olarak çalıştığınızı belki de çalıştırıldığınızı gösteriyor.
Arkanızda size destek olacak maddi gücü olan bir aileniz yoksa kendinizi başka birine emanet etmemenizi tavsiye edebilirim.
İleride eşinizin yanınızda olmama/olamama gibi ihtimallerini de düşünerek kendinize bir tatil verip ilerisi için daha farklı bir kariyer planlayabilirsiniz belki.
Takı tasarımı seviyorsanız bunu paraya dönüştürmeye çalışın. Ama kendinizi bu kadar bırakmayın genç yaşınızda.

Evet benim kocamın evi yok ama bende zaten biriyle evleneyim ev aldirayim sonra da onu bosayayim daha sonra da o evden pay alayım gibi bir aklımda yok
buradan bunu çıkarttınız demek ki hahha. Bacım sabahtan beri hava atmak gibi olmasın ama diye evle, bahçeyle, dışardan yemek söylemekle övündüğün parayla ev kayınailenin çıktı eyyy :KK70:
Müge anlıya bağlayacağım şimdi :KK70:

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını
Sizi tanıyanlar olumsuz konuşurken buradan nasıl bir destek bekleyerek açtın konuyu.

Koca parası yiyorsun lafının nesine bozuluyorsunuz? Etrafımda çalışmayan birkaç kişiden daha duydum ama inanın anlamıyorum. Siz kendi paranızı kazanmadığınıza göre kocanız para kazanıp size verdiğine göre evet kocanızın parasını yiyorsunuz.

Eşimin maaşı yetiyor kısmını da anlamıyorum. Neden daha fazla kazanmayasınız ki? Dört yıldızlı değil beş yıldızlı otele gidersiniz atıyorum. Yurt içinde değil yurt dışında tatil yaparsınız. Arabanızın modeli daha yüksek olur gibi gibi örnekler çok. Ekstra fazla para kazanmanın zararı ne?

Ben kadının çalışmasından yanayım. Herkes kendi parasını kazanmalı. Sağlıklı her birey de çalışmalı. Dikiş kursuna çalışırken de gidebilirsiniz. Yeni yemek tariflerini çalışırken de deneyebilirsiniz. Bunlar çalışırken yapılmayacak şeyler değil ki.
10 saat iş 1 saat yol toplam 11 saat haftada bir gün izin onda da zaman yeterse kuaföre gidip insana benzemeye çalışıyorum pardon ama herkes aynı sartlsra sahip olamıyor zamanım yetmiyor ve enerjim bitiyor o dediğiniz kurslara gitsem ev nasıl bir düzen içinde olur bir dusunun lütfen

O kadar haklısınız ki herkes yok erkek soyuna sırtımı dayamak vs vs yazıyor da o da bana sırt dayiyor yemek bulaşık ütü çamaşır daha birçok örnek var ve ben tüm bunların üstüne zaten eşit dyrumda iken bir de eşit olmak için onun gibi çalışıyorum izin gununde bir supurge çekse Allah Râzî olsun diyotum geri kalani yine ben yapıyorum
Eşiniz bu hizmetleri parasını ödeyerek de satın alabilir dkdkdkd

buradan bunu çıkarttınız demek ki hahha. Bacım sabahtan beri hava atmak gibi olmasın ama diye evle, bahçeyle, dışardan yemek söylemekle övündüğün parayla ev kayınailenin çıktı eyyy :KK70:
Müge anlıya bağlayacağım şimdi :KK70:
İstediğin kişiye bağlan hayatım belli ki sizin kv ve kp biraz açık gözlü ki sizin bizim olmussunuz bizde öyle bir durum yok

Ya siz çalışın çalışmayın ben buna bişey demiyorum ki ben sadece artık hergin kalkıp alelacele ise yetişmeye çalışmaktan rahat rahat vi kahvalti yapamamaktan sıkıldım hayatımda hep bir calisma iş hayatı oldu sizi tebrik ederim ama ben artık çok bunaldım alinmanix iyi oldu demişsiniz keşke bunu demeden önce bı insanların hayatlarını bilseydiniz ben çalışmayı sevmiyor değilim sadece artık evde rahat rahat bi oturmayı özledim istediğim zaman yatmayı ve kalkmayi

3-4 aylık evliliğinizde eşinizin babasından gelecek üç kuruşluk paraya el açmış durumdasınız. bu bilgi bize yetiyor.
siz yaptığınızın iyi bi şey olduğu konusunda sırtınız sıvazlansın istediniz. aksi durumda neden başlık açmış olasınız ki? ama burada sizi iyi bi şey yaptığınız konusunda telkin edecek kadın, bir elin parmağı kadar değildir.

İstediğin kişiye bağlan hayatım belli ki sizin kv ve kp biraz açık gözlü ki sizin bizim olmussunuz bizde öyle bir durum yok
heyecandan yanlış okuyorsun :KK70:

Aman aman herkesin malı kendinin olsun. Ben istemem kimsenin malını ilerde benim çocuklarım da benimkine göz dikmesin. ve ayrıca evet kayınvalidemin evi onun. Yani normal olan bu. Eşimle benim evim de bizim. kv gelip de benim diyemez yani :KK70:

Ekran Resmi 2024-06-21 12.12.06.png

9 Haziran 2024 başka bir konudaki mesajınız
Bende de ayni

Bende de vajinismus ve cinsel tiksinti sorunu var ve 3 aylık evliyiz resmen arkadaş gibiyiz senin için şunu söyleyebilirim umarım duzelirsin çünkü bu hastalığı yendikten sonra sanki yeniden evlenmiş gibi olacaksınız benim konuştuğum bir bayan arkadaşım da hastalığı yendikten sonra resmen tekrardan cicim ayları yaşamaya basladiklarindan bahsetmisti yani sabki yeni evlenmiş gibi olacaksınız umarım bir an önce yenersiniz umarım bende yenerin

O kadar haklısınız ki herkes yok erkek soyuna sırtımı dayamak vs vs yazıyor da o da bana sırt dayiyor yemek bulaşık ütü çamaşır daha birçok örnek var ve ben tüm bunların üstüne zaten eşit dyrumda iken bir de eşit olmak için onun gibi çalışıyorum izin gununde bir supurge çekse Allah Râzî olsun diyotum geri kalani yine ben yapıyorum

@Lavandergirl sizi kırmak istemem ancak çok yeni evlisiniz ve henüz aktif evlilik hayatınız da bulunmamaktaymış. Sorununuzu çözebildiniz mi; konuyla ilgili bir uzmanla görüştünüz mü ?

Yemek, çamaşır - bulaşık vb'de günümüzün şartlarında çok abartılıyor. Bekar evinde yaşayan, hayatını bekar olarak sürdüren milyonlarca insan var. Yemeklerini de yapıyorlar; çamaşır - bulaşıklarını da yıkıyorlar. Teknoloji sağ olsun; makineler de kolaylık sağlıyor.

Çoğu erkek duvarların domestosla silinebildiğini bile bilmiyor çok da umurlarında yaptığınız temizlik.

Hakikaten öyle. Arkadaşimin eşi karısının abartılı temizlik yaptığını anlatıyordu. Sordum kadının tam olarak ne yaptığını.
4 haftada 1 koltuklari çekip altını süpürüyormuş.
Paşaları Arkadaşim ve ben gülmekten kırıldık. Adamin dünyadan haberi yok

10 saat iş 1 saat yol toplam 11 saat haftada bir gün izin onda da zaman yeterse kuaföre gidip insana benzemeye çalışıyorum pardon ama herkes aynı sartlsra sahip olamıyor zamanım yetmiyor ve enerjim bitiyor o dediğiniz kurslara gitsem ev nasıl bir düzen içinde olur bir dusunun lütfen
Kusura bakmayın ama yapan yapıyor. Sizin enerjiniz yetmiyor olabilir ama tüm Türkiye işten eve evden işe yaşamıyor. Kaç saat sürüyor bu kursta çalışıp üstüne kursa gidemiyorsunuz? Bir saat-iki saat?Çalışma şartlarınızdan memnun değilseniz başka iş arayabilirsiniz ama siz direkt olarak çalışma hayatını rafa kaldırmışsınız. Her iş günde 10 saat haftada bir gün izin değil. Zaten tüm gün boş olan evde düzen nasıl bozuluyor onu da anlamadım.

Şey onlar ilerde zaten sizin olcak biz 3 4 sene daha anca yaparız bu işi diyorlar ama sen bilirsin negatif enerji
Negatif enerji değil de bence gerçekçi olmak bu 😂 Size her türlü olasılık söyleniyor ki ona göre adım atın. Neyse siz pozitif vibe’dan devam edin bence buradaki objektif görüşlere bakmayın en iyisi.

Eşimin maaşı çok çok iyi.
Hiç çalışmasam bile olur.
Ama bizim bir çocuğumuz var ve ben doktora bittiği için kadro arıyorum.
Eşim çalışma diyor ama asla olmaz. Çalışmam lazım

En basitinden şunu düşünüyorum;
Dünyanın binbir türlü hali var. Allah korusun eşime bir şey olsa ben oğluma nasıl bir gelecek sunarım?
Bakın boşanma vs demiyorum. Boşanma için eşim beni asla bırakmaz vs dersiniz belki ama hastalık veya ölümün size uğramayacağının garantisi var mı?

Böyle bir durum için ne gibi bir planınız var?

Ailenizle yaşarken muhtemelen paraya ihtiyacınız olduğu için çalışıyordunuz bu durumda bunu anlıyorum. Evlenir evlenmez çalışmayacağım psikolojisine girmeniz yıllarca zorunlu olarak çalıştığınızı belki de çalıştırıldığınızı gösteriyor.
Arkanızda size destek olacak maddi gücü olan bir aileniz yoksa kendinizi başka birine emanet etmemenizi tavsiye edebilirim.
İleride eşinizin yanınızda olmama/olamama gibi ihtimallerini de düşünerek kendinize bir tatil verip ilerisi için daha farklı bir kariyer planlayabilirsiniz belki.
Takı tasarımı seviyorsanız bunu paraya dönüştürmeye çalışın. Ama kendinizi bu kadar bırakmayın genç yaşınızda.
Evet bende sizin gibi düşünerek çıktım zaten bir daha asla çalışmam da demedim sadece biraz ara veriyorum ki onda da eşimi. Ailesine yardımcı oluyorum bazen sadece evde hobilerimi geliştirip bunları paraya çevirmek veya da olmazsa ise geri dönmek gibi bir ihtimalim de var ama insanlar o kadar abartmış ki sanki ben kocam çalışsın ben yiyeyim yatayim demişim gibi yok ev senin deil yok para kv nin evet öyle ama ailesi gerçekten paranın lafını eden tarzda bir insan değiller en azından şuan benim gördüğüm ilerde de sorun olursa girer ise calisirim yani sanki oldurseler çalışmam demişim gibi bı algi oldu

Elinde bir mesleğin olsa,kendini garanti altına alsan daha iyi olur tabi malum dünyanın binbir türlü hali var ama eşinle ikiniz de aynı fikirdeyseniz kimsenin laf etmeye hakkı olduğunu düşünmüyorum.

X