Modern bir toplum

Aynen katılıyorum canım, ben Almanya ve Belçika'da yaşadım. İnsan içinde olunca değerlendirmeyi daha sağlıklı yapabiliyor. Evet onlardan öğreneceğimiz çok şey var, ama bu öğrenme taklit yoluyla olursa yozlaşma olur, bizim önce eğitilmemiz lazım, bunu da Avrupa yapamaz, insan kendi kendini eğitir. EĞİTİMSİZİZ malesef, hem de çok eğitimsiziz...

Gülsümcüm...
Din zaten olduğu halde yücedir, insanlar davranışlarıyla onu ne yüceltebilir ne de aşağılayabilir...
Din elden gidiyor politikası yıllardır bu düşünceyle kendisine çıkar sağlayanların elinde rant aracı oldu...
Din elde değil ki, din tekelde değil ki vicdanda ve yaşayışta olan bir soyut olgu nereye gidebilir...
Örf ve adetlerin kaynağı ise zaten dini kurallar değil mi ve semavi dinler ataerkil kökenli değil mi?
Nerden nereye geldi konu sadece değinmek ve sorgulamak istedim...
Senin bahsettiğin doğrular, kişi olarak senin doğruların olabilir..
Ama bir başkasının doğrusu bir diğerinin değeri olamaz...
Ya da toplumsal değerler dediklerimiz özünde kişiye mal edilemez...
Eğer edilirse o zaman modern, yobaz, çağdışı, çağdaş, tutucu bilmem ne gibi bir sürü kavramlar türer ve önüne geçemeyiz..
Ayrımlar oluşur...
Kişi modernliği ile diğerinin üzerinde baskı kurar, tıpku tutucunun modern diye algıladığını yargıladığı gibi...

Iste bende bunu diyorum, bizde kurnaz bir toplum olalim akili olalim onlarin toplumundaki artilari örnek alalim, almanlarin islerine olan disiplini gibi, insan hayatina verdikleri degeri gibi bunlara özenelim, degiselim ama ayni zamandada kültürümüzü güzel olan örf ve adetlerimizi degerlerimizi atmayalim, genclerimizi uyaralim, hatta bizim bile zaman zaman unuttugmuz degerleri tekrar hatirlayalim...şutarafagitti

Giyim yolu ile, yasama tarzi ile degerlerini atmakla modern ve ileri görüslü olunmaz bunu anlatalim!!a.s

Geri kafalalik nedir diye soruldugu zaman...

Kizinin erkek arkadasini gayet normal karsilayan ama ayni zamandada kizinin okumasini egitim almasini meslek edinmesini istemeyen baba geri kafalidir diyelim...

Esinin cok acik giyinmesine avrupadada böyle diye normal diyen ama ayni zamandada esinin calismasini istemeyen, esinle konusarak degil, siddet uygulayarak tartisan erkeklere yobaz geri kafali diyelim...

El öpmek eskide kaldi bu devirde kim el öpüyor daha diyen genclerimize bunun bizim toplumumuzun bir adeti büyüne gösterilen bir saygi oldugnu söyleyelim...

Güzel olan degerlerimize sahib cikalim cünkü birgün 30 sene sonra 50 sene sonra belkide gercektende cok avrupayi bir toplum olucaz ama ayni zamandada kültürünü kaybetmis, örfünü adetini unutmus, degerleri yok olmus, diger toplumlardan hicbir farki, ayricaligi olmayan bir toplum...

beyinde biter...
fakat benim dikkatimi çeken, heryerini açıpta ben çok çağdaşım ve modernim diyen zihniyet ne yazıkki...

modernlik ve yozlaşmayı birbirine karıştırmamak lazım benim modern kadın tanımım şöyle
fikirlerini özgürce söyleyen;davranışlarıyla ve yaşam biçimiyle kendisine yaraşırıı sergileyen;değerlerini kaybetmeyen,beynini kapatmayan,okuyan ve araştıran bir kimliği olmalıdır bu görüşlerini ve davranışlarını , yetiştirdiği evlatlarınada yansıtabilmelidir.Doğru düşünen, ailesi ve ülkesi için düzgün davranışlar sergileyen fertler yetiştirmelidir. Geleneklerine bağlı kalarak ama hep bir adım ilerleyerek , bunu yaparken onurunuda koruyarak çağdaşlaşmalı diye düşünüyorum....

İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır!!!!Fikirleriyle uğurlanır.....İşte böyle bir imajı olmalı bence...

a.s.a.s.ŞenizŞeniz öpüyorum seni ablacim, aynen budur iste...

Mine etek giymek modernlik değildir elbette
Bunu yazmak böylemidir demekte çağdışı kalmışlığın bir göstergesidir
Modernliği böyle kalıplara sokmak
Gereksiz anlamlar yüklemek neden niye hiç anlamıyorum ?
Modernlik saygıdır başta
Herkes birine saygı duymayı bildiği takdirde çağdaş olabiliriz..
Hem neden kıyafetlere takılmış onu anlayabilmiş değilim..
Fikirler tartışılmıyorda , mine etekle modernlik tartışması çıkıyor onu anlayamadım..

çünkü cümlenin bi yerinde böyle birşey söylenmiş,
anlamıda farklı oysakii,
ama magazin programlarındaki gibi okadar cünlenin içinden sadece biri alınmış,
ee doal olarakda bizde o tek alınan cümleyi açıklamaya koyularız mecburen,
bu seferde açıklanan cümleden bi parça alınıyorkaydirigubbakcemile3
artık ne diim gerisini sen düşün:roflol:

Modernligi böyle kaliplar icine sokan insanlara bir tek ben rastladim anlasilan!!benneyaptımki

Cagdisi kalmamin göstergesi olarak bu konu hakkinda düsünmem birseyler paylasmak istemem olmus, ne diyim arkadasim senin fikrin!!

Okuyalim ama okuduklarimizi düsünelim ve anlayalim ondan sonra yorum yapalim...
buda bir saygidir kanimca...

tabiriniz için bence özür dileyin..

Şunu yapmaktan vazgeçin..
Konuyu başka biri açmış soruyu ona sormuşum ama herkes cevap verme gereği duymuş birden..
Tabirde ne var ?
Orda ne demek istemediğini anlamıyan benim ?
Farklı olduğunu savunan o
Bilen o
benim tabirimmi yanlış
Lütfen 3. şahıs olmaktan başkalarını bozacam huyunuzdan vazgeçin..
İşte modernlikte belkide anlatmak istediğim şey tamda bu..
Saygı saygı saygı.....

saygıyı savunan sizmisiniz?kaydirigubbakcemile3
size açıklama yapan birine çok bilmiş tabirini kullanmak????mirmirmirmir
aynı düşünceleri paylaşan insanlar cevap verebilirler bunun için sizden izin alınacak değil herhalde..:ecrin_bebek:
ikili tartışmaya girmiyorum sizinle..

Bayan cok bilmis dediniz demin buda cok saygili oldugnuzu kantiliyor degilmi??
Cagdisi oldugmu söylediniz degilmi?? Saygiya cok önem verdignizden muhtemelen!!

Yapmayin ya, burda acik acik baska bir görüste oldugnuz söyleyebilirsiniz gayet dogal fakat saygi saygi saygi diye bagrip baskalarina saygiszilik yapmak, iste modernlik bu degilmi??

Aslında ne yaptığınızın farkındayım..
Daha önceden başka üyelere yaptığınızı yapıyorsunuz
Çok bilmişlik kaba bir tabir değildir
Tabi ne yöne isterseniz çekebilirsiniz o ayrı
O niyettir beni ilgilendirmez..
Ama ben konuyu açan kişiye soru soruyorsam
Ama bir başkası cevap veriyorsa o zaman 3. şahıslar araya girmesi mantıksızdır..
Şu huyunuzda vazgeçin
Başkları sizinle aynı düşüncede olmadığı zaman
Hahaha aaa kiki gülmek gibi sevimsiz hareketler yapmayın..
Buda bir saygıdır..
İkili tartışmaya girmezsiniz ama cevap vermeden de aşağı kalmazsınız
Tıpkı her konuda sevmediğiniz üyelere yaptığınız gibi...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…