Modern bir toplum

Oturup kalkmayi bilirseniz mini etekten hic bir yeriniz gorunmez.. Tabi siz ne acidan bakipta mini etek giyen bayanlarin baska seylerini goruyorsunuz bilemiycem.. Ayrica sadece sokaklardan bahsetmedim ben niye egitim konusuna girmiyorsunuz niye insana verilen degerden bahsetmiyorsunuz? Tek derdiniz insanlarin giyimi ve birbirlerini opmesimi? Bakmayin sizde izlemeyin.. Iliskilere gelince bizde iliskiler cokmu temiz sizce? Neler yasaniyor neler.. tek fark Avrupada acik bir sekilde yapiliyor Turkiye de gizli kapakli..

aslinda cok güzel özetlemissin canim yorumu tesekürler.mini etekten öpüsmekten flörtden daha önemlisi var modernlik konusunu icine alan. o da egitim ve kültür.sekilcilikle modernlik yorumlanmaz.

konu mini eteğe kadar gelmiş..modernlik değil miydi konu..kafamçokkarıştı
BANA GÖRE;
modernlik mini etek giyip giymemekle,kızının sevigilileriyle tanışıp aynı masaya oturup oturmamayla olmaz..kaydirigubbakcemile
modern insan kültür birikimi olan,tarihini bilen ve sahip çıkan,kendini eğiten,hayata asil durabilen,oturmasıyla kalkmasıyla efendi olan ve kendine hayran bırakan insandır..
gerisi hikaye...:nazar:

okyun okuyun okuyun....
ama lütfen anlayın okurken...:eek:
ben yazmak istemiyorum yazınca şekilci oluyorum,deişik yerlere geliyor konu...

zaten seni kastetmedim..:ecrin_bebek:
bu topici okuyan herkes mini etek konusuna değinecek ve konu modernlikten direk mini eteğe geçecek..
bende bunu vurguladım!!:eek:

bende görünce şaşırdım zaten
benden sonra geliyordu açıklama yapsanda anlamazlar demende ondan birden
nese bayanlar tatlı sonlansın bence sohbet

Elbette farklı kişilik,farklı çevre,farklı eğitim vs.. olduğu sürece düşüncelerimiz değişik olucak.
Kalp kırmamakta fayda var
hepinize iyi geceler.

bende görünce şaşırdım zaten
benden sonra geliyordu açıklama yapsanda anlamazlar demende ondan birden
nese bayanlar tatlı sonlansın bence sohbet

Elbette farklı kişilik,farklı çevre,farklı eğitim vs.. olduğu sürece düşüncelerimiz değişik olucak.
Kalp kırmamakta fayda var
hepinize iyi geceler.

yok hayır yanlış anlama lütfen..a.s.
konuyu her okuyan mini eteğe değiniyor..
sana da iyi geceler..kaydirigubbakcemile5

aslinda cok güzel özetlemissin canim yorumu tesekürler.mini etekten öpüsmekten flörtden daha önemlisi var modernlik konusunu icine alan. o da egitim ve kültür.sekilcilikle modernlik yorumlanmaz.

Peki o zaman madem öyle arkadasim :nazar:

Neden toplum olarak bunlara özenmiyoruz, neden cogunlukla Avrupa ülkelerinin ya giyim tarzina, ya yasama tarzina, yada hayata bakis tarzina özenti duyuyoruz??

Gencligmize baktigmiz zaman bunu fark etmemek mümkün degil....

kültür...
kültür sadece gündemdekiler,eğitim,sanata dünyada olup bitenler,kitaplar değildir kii
bunların yanında toplum değerleridir de,çevresindeki olup bitenlerin kendi çıkarılarıdır aynı zamanda...
değerlerimiz elimizden uçuğ gitiiği zaman eğitim de kültür de uçup gider zaten...:nazar:

Benim demek istedigmi anlayan anlamistir bundan süphem yok...:nazar:

Verdigim örnekler elestirildi belki ama benim bildigim kadariyla bunlarda türk toplumunun bir degeridir yada degeri idi bunu bilemem...:1closedeyes:

Ama üzücü olan tek sey bu örneklerden yola cikip konunun bambaska yerlere cekilmesi...

Inaninki burda almanyada yasayan biri olarak aradaki farki cok iyi görebiliyorum, burda yasamanin artilari oldugu gibi bircok eksileride var, lakin bu artilarina özenecegimize isimize geldigi icinmi, daha rahat yasayabilmemiz icinmi eksilerine özenmek bence cok yanlis....:kahve:

Müsadenizle Mehmet Akif'in bir sözüne değineceğim:''Medeniyet çıplaklıksa,hayvanlar daha medeni...''Bu sözü medenilik ahlaki değerleri yitirmekse,Avrupa ve batı BİZDEN DAHA MEDENİ Diye genişletebiliriz.

Ben ileri görüşlüyüm, ben modernim, ben açık fikirliyim diyen kişi zaten büyük ihtimalle öyle değildir..
Kişi sahip olduğu şeyi üstüne basa basa söyleme gereği duymaz bir...
İnsanın ne söylediği değil ne yaptığı önemlidir iki...
Yazı da sayılan örneklerin hiç biri modernliğin göstergesi zaten olamaz bu da üç...
Bir baba kızının erkek arkadaşı olmasına izin vermekle modern olmaz, ama arkadaşlarıyla tanışarak, onlarla sohbet ederek, kendisini tanımalarına izin vererek bilinçli bir baba gibi davranabilir, hem kızının hemde arkadaşlarının arkadaşı olabilir.
Bir erkek karisinin bagirsaklari görünecek bir sekilde mini etek giymesine birsey demiyorsa denmiş; zaten demeli mi, kadının kıyafeti kadını ilgilendirir, erkeğin bu konuda yorum yapma hakkı yok, onun tek yapacağı kendine göre nerede ne giyebileceğini bilen bir kadını eş olarak seçmektir, benim kıyafetimin uzunluğunun ya da kısalığının yetkili mercii eşim değil benim...
Bir cift bir yere gittigi zaman kadin kendi hesabini erkekde kendi hesabini öderse cagdas bir ciftmi olurlar?
Çağdaşlıkla alakası yok ama arkadaşlığın konumuna ve yaşa göre kadının da sevgilisiyse arada erkeğin ruhunu okşaması, eşiyse jest yapması, arkadaşıysa hesabı paylaşmasının neresi kötü olabilir?
Bunlar bakış acısıdır, çağdaşlığın göstergesi değil...
Kısaca neyi ne şekilde algıladığımız düşünce de başlar ve düşüncede biter...
Modern olmak ayrı bir bilinçtir, bişeyler yaparak modern olunmaz...
Değerlere körü körüne bağlı olmanın da doğru olmadığını düşünüyorum...
Sorgulamalı, mantık süzgeçinden geçirmeli, ona göre hareket etmeli...
Yoksa toplum tarafından bizlere empoze edilmiş her değer benim değerim olacak diye bir şey yok...

Ben ileri görüslüyüm, ben acik fikirliyim, ben moderen bir insanim, cagdas düsünüyorum!!

Hepimiz zaman zaman cevremizden duymussuzdur veya kendimiz söylemissizdir bu cümleleri!!:nazar:

Peki ne demek bu cümleler?? Acik görüslü, moderen, cagdas olmak nerde basliyor veya nerde bitiyor?? Bu göreceli birseymi?

Bir baba kizinin erkek arkadasi olmasina izin veriyorsa, moderen bir babami oluyor??

Bir erkek karisinin bagirsaklari görünecek bir sekilde mini etek giymesine birsey demiyorsa, ileri görüslü bir erkekmi oluyor?

Bi cift bir yere gittigi zaman kadin kendi hesabini erkekde kendi hesabini öderse cagdas bir ciftmi oluyorlar??

Yada el öpmek yerine büyüklerinin elini SIKMAK moderenliktenmi oluyor!!

Her Toplumun belirli degerleri vardir, bizim toplumumuzdada vardir, büyüklerinin elini öpmek gibi, kadin veya erkek esinin yaninda kendine ceki düzen vermesi gibi,
anne babamizin yaninda eslerimizin kucaginda oturmamizin ayip oldugu gibi, bir kadinin her zaman ve heryerde agirligni koymasi gerektigi gibi, otobüste cocuklu bir kadina veya bir yasliya yer vermeye mecbur oldugmuz gibi ..vs vs. daha bir sürü saymakla bitmez....

Bizi diger toplumlardan ayiran farkli kilan bu degerler degilmidir??

Ileri görüslü ve moderen olmanin yolu bu degerleri kaybetmektenmi geciyor?

Kesinlikle hayir!!

Zaten ileri görüslü, acik fikirli bir toplum olsak ne pahasina olursa olsun bu degerlerimizi kaybetmemek icin elimizen geleni yapardik...

Cünkü Degerlerini kaybetmis bir toplum bitmis bir toplumdur....

kesinlikle altina imzami atiyorum..kelimesi kelimesine a.s.

biz hangi arada böyle özenti olduk bilemiyorum gerçekten..modern olmak..cagdas olmak..acik fikirli olmak..bunlar okadar tek ele gecmiş ki bahsettiğin örnekler ve benzeleriyle aciklanir olmuş artik..

genç kizlarimiza bi bakin..hepsi ayni fabrikadan cikmiş gibi..saclar ayni..kiyafetler ayni..konuşma tarzlari ayni..kendilerine özgü nerdeyse hiçbirşeyleri yok..ki bahsettiğim sadece diş görünüş..cünkü bu terimler artik sadece diş görünüşe endekslendi..

eşimin işi dolayisiyla Katar'da kaldik bir süre..müslüman bir ülke..ama nufusu cok az..ordaki kişilerin %80i yabanci..Türklerde cok cok fazla..hele bizim kaldigimiz yerde enaz 300-400 Türk aile vardi..yabanci kadinlardan biri arkadasima aynen sunu söyledi : "siz Türklerin cok geniş bir geçmişi var..cok büyük bir kültüre sahipsiniz..ama burdaki hiçbir Türkte kültürünüze ait birşey görmedim..bizim gibi olmaya calişiyorsunuz ama cok komik oldugunuzun farkinda degilsiniz" ....

gerçekten de o laftan sonra biraz inceleyince görüyorsunuz..oruc tutanlarin yaninda birşey yenmez diye ögretildi bize..ama bunu uygulayan Türkler degil yabancilardi..bayramda herkes bayramlaşir degilmi? ama bunu yapan yabancilardi..Türkler bayramda horul horul uyumaktan baska birşey yapmadi..

bizim kültürümüzdeki iyi şeyleri yabancilar aldi..ama biz karşiliğinda iyi şeylerimizi silip yabancilarin kötü şeylerini aldik..(kötü derken bizim kültürümüze ters şeylerden bahsediyorum)

gene Katar'da diye devam edicem cünkü orda cok inceleme firsatim oldu..yaninizdan gecen bir yabanci size muhakkak ama muhakkak selam verir..bizimkiler görmezlikten gelir tanimiyorsa..yerdeki çöpü muhakkak alir çöpe atar yabanci..ama bizimkiler çöpü almayi birakin kendi çöpünü yere atar..yabancinin cocugu size birşey yaptiysa yada gürültü yaptiysa anasi-babasi gelir özür diler,bizimkiler cocuktur yapar derler..

bunlari yabancilari övmek için söylemiyorum..sövülecekte cok şeyleri var..ben sadece bizim örfümüzde adetimizde kültürümüzde olan şeyleri onlarin yaptiklarini ama bizim artik yapmadigimizi anlatmaya calişiyorum..

örnek alicaksak özümüzü örnek alalim..okuyalim tarihimizi..kendimize ait bişeylerimiz olsun..gencler kendilerine özgü olsun..yabancilarin kalintilari bize fayda vermiyor..bizi modernde yapmiyor..bizi sadece komik hale getiriyor..

ay amma doluymusum bende :)

Mutahhara arkadasim ellerine yüregine saglik, ne kadar güzel özetlemis ve yazmissin!!

Seninde dedigin gibi bizim kültürümüzde olan güzellikleri bizim toplumumuzda olan degerleri diger ülkeler ne güzel anliyor ve aliyor degilmi??

Ben almanlarin calisma disiplinine hayranim, her konuda hep islerini dört dörtlük yapmakta birinciler, sallamak yok neyse onu yapicaksin, isine vaktinde geleceksin ve hakkin neyse onu alicaksin....

Veya toplum olarak duyarli olmalarina herseyi devleten beklemeyip kendilerininde birseyler yapmak icin adeta birbiri ile yarismalarina....

Bunlari neden örnek almiyoruz bunlara neden özenmiyoruz??

Gel görki eskiden hicbir alman tokalasmaktan baska bir selamlasma bilemzken simdi ayni türkler gibi bir sag bir sol yanaktan öpüsürler, gel görki eskiden bircok alman kadini agda nedir bilemzken simdiki alman kizlarin belki bizim türk kizlarimizdan fazla dikkat ederler, hatta gel görki eskiden anne baba saygisi bilmeyen, kardese sahip cikmak nedir bilmeyen gencler simdi türk arkadaslarinda gördükleri icin annelerine babalarina ve kardeslerine cok daha farkli davraniyorlar, iste seninde dedigin gibi bizim kültürümüzden degerlerimizden en güzelini aliyorlar ve uyguluyorlar fakat biz biz ne yapiyoruz??

Rahat yasamak icin, Isimize geldigi icin, kendimizi cok avrupayi göstermek icin modernlik budur diyerek onlarin kültüründe ne kadar eksi varsa onlari aliyor ve ona göre yasiyoruz....

Böyle olmamali, bunu vurgulamak istedim, verdigim örnekler benim bildigim kadariyla bizim toplumumuzun degerli, ben hala bir türk erkeginin karisinin asiri derecede acik giyinmesinden hosnut olmadigni sanmistim, ben hala bir babanin kizinin erkek arkadasi olmasini gayet normal olarak karsilamadigni sanmistim, ben hala bir türk erkeginin bir kadina hesab ödetmicegini sanmistim...cünkü bunlar bizi diger toplumlardan farkli kilan seylerdir diye düsünüyordum ama görüyorumki biz bu degerli coktan kaybettik bile...

I

Almanların çalışmasını, özdisiplinini, dakikliğini bende her zaman takdir etmişimdir o ayrı ama bizim toplumumuzda değerlerin tümüyle yok olduğuna inanmıyorum ben...
Çok eskiye gitmeye gerek yok başımıza gelen felaketlerde halk kendi yaralarını kendi sarmadı mı bir şekilde?
Devletin yetişemediği yerlere halk yetişti, demek ki duyarlı vatandaşlarımız halen var...
Eğer bir şeyler sorgulanacaksa önce kendimizi sorgulamalıyız toplum yerine mesela hangimiz komşumuz açken tok yatmıyoruz, hangimiz eğitime aç ama elinde imkanı olmayan çocukları okutuyoruz ya da huzurevlerini, çocuk esirgeme kurumlarını ziyaret edip hal hatır soruyoruz, yetim bir çocuğun başını okşayıp ona sevgimizi akıtabiliyoruz...
Kaybolan değerler sadece el öpmek mi, temizlik kuralları mı, erkeğin kadının kıyafetine müdahale etmesi mi?
Ya da bunlar grçekten değer mi yoksa ataerkil toplumun kadınlara dayatmaları mı?
Fatih zamanında şehir merkezlerine erzak torbaları asılırmış ihtiyaçı olanlar alsın diye herkes kendinden daha fazla ihtiyacı olanı düşündüğü için günlerce asılı kalırmış o torbalar orada...
Şimdi öyle mi, herkes ihtiyacından daha fazlasına göz dikmiyor mu?
Batı çok masum değil ama batı da bir dönüş başladı maneviyata, çünkü maddi olarak zirveye ulaştılar ancak bu onlara huzur sağlamaya yetmedi...
Biz henüz o maddi refaha sahip olmadığımız için elimizdeki maneviyatın değerini bilmiyoruz ve kolayca harcıyoruz olay bu...

konu dönmüş dolaşmış mini etekde takılmış o konudada fikrimi belirtmek isterim öncelikle mini eteğe karşı değilim zamanında bende mini etek giydim kızımda halen giyiyor eğer doğru yerde ve dozunda bir mini etekse son derece estetik durabilir ama işi o kadar uç noktalara götürenler oluyorki doğrusu
onlar benide rahatsız ediyor

Hayir elfidacim kaybolan degerler sadece benim örnek verdigim degerler degil!! Daha bir sürü degerlerimiz kayboluyor malesef, hatta diger bir forumda bir arkadasimizin acitigi bir konudada "biz ne hallere geldik, bugün 10 kasim ve bir okulda siren calinmadi saygi durusu yapilmadi" denildi....Buda bizim bir degerimiz degilmi, hatta en büyük degerlerimizden biri!!a.s

Neden acik giyinmeyi, el öpmeyi ve bir türk erkeginin karisini ve kizini sahiplenmeyi örnek almamin nedenide sudur...bunlar bati ülkelerde yok, bizi toplum olarak onlardan ayiran birer davranis yadirgadigimdan degil herkezin yasam tarzina giyim tarzina saygim var hem beni alakadar etmezde...:kahve:

Gecenlerde burda okudugum bir yoruma ve cevremdede gözlemledigim olaylara takildim, bir arkadasimiz erkek arkadasini ve ailesini geri kafali ve yobaz buldu, Neden??

Erkek arkadasi ailesine olan saygisindan onlarin yaninda kizla telefonda konusmuyor ve arada resmiyet olmadigi icin onu eve davet etmiyor diye...kacinci devirde yasiyoruz, avrupada bu cok normal gibi laflar söylendi....:nazar:

Yine söylüyorum herkez istedigi gibi yasasin ama hala bu degerlere sahip cikan bu degerleri kaybetmek istemeyen insanlarda geri kafali, yobaz gibi laflara maruz kalmasin...benneyaptımki

Degisim kacinilmaz mutlakaki devir degisecek illaki hersey eskisi gibi kalsin diyede birsey demiyorum fakat degiselim modern olalim diye bazi güzel degerlerimizide kaybetmeyelim diyorum cünkü bu degerler bizi biz yapan bizi diger toplumlardan farkli gösteren degerlerdir....:kahve:

modernlık...mıne etek tartısması olmuş...valla ben mını etek gıyınmedım gıyınmemde...cunkı ben etek gıyınmem...pantolondur tercıhım...bana bıle laf edıldı..yok erkeklıge ozentıymişte...
gunah dıye...
ama benım kardesım mını etek gıyer...bızımkılerde seslenmez...cunkı tercıhı...ama abartmadan nerde nasıl gıyınecegını bılmekte lazım...

sanırım gulsum sultan mını etek gıyınıpte bunu modernlık aracı olarak kullanmaktan bahsettı...
oyle anladım....
burda..okypete...katılıyorum...şoylekı...bırazda ınsanların ..kıyafetlerı..yasam sekılerıylede onemlı...
aılesıylede onemlı ..hangı sehırde yasadıgıylada ılgılı..gıyınmek....
dıger arkadaslarada katılıyorum..bazen goruyorum...dusuk bel gıyıp..kısa body ustunde ...cekıstırenler...kızın kıyafetı dıkkat cekmıyor...hareketlerı dıkkat cekıyor...ozamanda dıyorum kı madem rahatsızısın gıyme..mını etekte oyle...gıyıcegın yerı bılmelısın...
bırde kendıne yakıstırmalısın..gıymek adına gıyıpte...sokaklarda dıkkat cekmemelısın...

ama kıyafetlerı modernlık aracı olarak kullanmak hoş degıl..bız modernnız deyıpte kapalı kesıme laf edersen kusura bakma ama hıc modern degılsın...
boyle bır gunde ....modernlık dusuncede olur....yasayış seklınde olur...egıtımde olur...
kıyafetlede olur ama ucunu kacırmadan...

Bu modernleşmeyi nedense insanımız her şeyi yanlış anladığı gibi, bunu da yanlış anlıyor. Sanıyorlar ki o gözlerinde sanki kutsal olan AVRUPA'da var olan her şeyi ülkemize getirsek, biz de bir Avrupa olacağız... Yazık modernleşmek adına, avrupalılaşmak adına özbenliğinden vazgeçenlere, bu ülkenin ne halde olduğunu göremeyecek kadar kör olmuş gözleri. Avrupa Birliği Parlamento üyesi bir beyle konuştum Brüksel'de, bana söylediği söz şuydu : "Türkiye ekonomik olarak güçsüz olabilir, ama nüfusu ve kültürü bizim için çok öneml." O kutsal sandığınız insanlar bizim kültürümüze önem verirken, biz farkında bile değiliz, korumak için hiçbir şey yapmıyoruz. Bizim dilimiz, DİNİMİZ, kültürümüz, modernliğimiz herkesten farklıdır. Kalıp olarak bir kültürü alıp hiçbir ülkede kullanamazsınız. Bizim kültürümüzde ölüye herkes üzülür, herkes zor durumda olana yardım eder. Şimdiye bakın bir de... Binlerce şehidimiz veriliyor, ama televizyonda kadınlar gamsız bir şekilde göbek atıp duruyor... Düşünce özgürlüğü adına bölücülük diye sokaklarda, okullarda, MECLİSTE bas bas bağırıyorlar, ama özgürlüğe saygı diye duymazdan geliyoruz... Gençler modernleşmek adına ya emo oluyor, ya rocker... Saygı 0, bilgi 0, bilinç 0... Yazık bu ülkenin haline... Hani modernlik ? YOZLAŞMA BU !

Cok güzel yazmissin canim, aynen bende bunu demek istiyorum iste...a.s.

Burda almanyada arenaya benzer bir programda bir sosyolog, aslinda bizim türkiye gibi ülkelerden alacagimiz ögrenecegimiz cok seyler var dedi..

Dinini yüceltmek, örf ve adetlerine sahip cikmak gibi davranislari bizim toplumumuz malesef coktan unuttu bile diye konustu...:nazar:

Bizim cok özendigmiz avrupa aslinda bize özeniyor ve bizden cok daha kurnaz bir toplum oldugu icin bizim geri kafalilik olarak gördügmüz bu degerleri alip uyguluyor....:kahve:

X