Modern bir toplum

Gxuxlsxuxm Sultan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2007
6.201
43
Ben ileri görüslüyüm, ben acik fikirliyim, ben moderen bir insanim, cagdas düsünüyorum!!

Hepimiz zaman zaman cevremizden duymussuzdur veya kendimiz söylemissizdir bu cümleleri!!

Peki ne demek bu cümleler?? Acik görüslü, moderen, cagdas olmak nerde basliyor veya nerde bitiyor?? Bu göreceli birseymi?

Bir baba kizinin erkek arkadasi olmasina izin veriyorsa, moderen bir babami oluyor??

Bir erkek karisinin bagirsaklari görünecek bir sekilde mini etek giymesine birsey demiyorsa, ileri görüslü bir erkekmi oluyor?

Bi cift bir yere gittigi zaman kadin kendi hesabini erkekde kendi hesabini öderse cagdas bir ciftmi oluyorlar??

Yada el öpmek yerine büyüklerinin elini SIKMAK moderenliktenmi oluyor!!

Her Toplumun belirli degerleri vardir, bizim toplumumuzdada vardir, büyüklerinin elini öpmek gibi, kadin veya erkek esinin yaninda kendine ceki düzen vermesi gibi,
anne babamizin yaninda eslerimizin kucaginda oturmamizin ayip oldugu gibi, bir kadinin her zaman ve heryerde agirligni koymasi gerektigi gibi, otobüste cocuklu bir kadina veya bir yasliya yer vermeye mecbur oldugmuz gibi ..vs vs. daha bir sürü saymakla bitmez....

Bizi diger toplumlardan ayiran farkli kilan bu degerler degilmidir??

Ileri görüslü ve moderen olmanin yolu bu degerleri kaybetmektenmi geciyor?

Kesinlikle hayir!!

Zaten ileri görüslü, acik fikirli bir toplum olsak ne pahasina olursa olsun bu degerlerimizi kaybetmemek icin elimizen geleni yapardik...

Cünkü Degerlerini kaybetmis bir toplum bitmis bir toplumdur....

bana göre; ''DEJENERE'' toplum yapılaşması...
avrupai standartlara erişme ve özenme gayreti...
benliğimizi,örf ve adetlerimizi,değer ve kültürümüzü basit kalıblara sığdırabilme savaşı..
bizi, geçmişimizi,geleceğimizi,yok sayma - kabulenememe isyanı...

özenti bir toplumuz ne olsa avrupada doğru deyip aynen uygularız,
çünkü biz MODERNİZ deriz,
ne yanlış ne yitirmişliktir oysaa,
bizim kültürümüz,bizim değerlerimiz yitip giderken çağdaşlığa sığınırız...

modern demek yeniliğe açık olan, eskiye tutkuyla bağlı olmayan demektir.. bildiğiniz gibi değişmeyen tek şey değişimin kendisidir ve siz ister iş hayatında ister sosyal hayatta değişime ayak uydurmazsanız kaybolup gidersiniz.. değerler ise bizi biz yapan unsurlardır ve değişmezler..
dünyanın en ileri ekonomisine sahip ülkelerinden japonya'da insanların hala yer sofrasında yemek yediklerini gözönünde bulundurursak modernlik kafamızda biraz daha net oturabilir diye düşünüyorum..

Iste canim bende bunu vurgulamak istedim....kaydirigubbakcemile5

Modern kelimesinin acilimi senin dedigin gibi yeniye acik olmak fakat her yeni olan birseyin illaki eskisinden iyidir deyip pesinde gitmemiz ne kadar mantikli???

Ben Almanyada yasiyorum!! Tabu yok yasak yok, her türlü rezilik yanibasimizda yasaniyor diyebilirim fakat inanki burdaki türklerin bir cogu degerlerine örflerine adetlerine türkiyedekilerinden cok daha fazla sahip cikiyor....!!benneyaptımki

o laflari dedigin gibi cok duyduk halende duyuyoruz....ama ne yazikki dedigin gibi davranislar hep var ve degismezde.
insanlar böylelikle yasadiklari ortama uyum sagladiklarini zannediyorlar, bu aradada o diger insanlar sizde bu böylemi ? sizde su söylemi ? diye sorular soruyorlar...ozaman bizler ortada kaliyoruz......
gercektende insani degerlerimizi kaybetmememiz gerekiyor.....herseyde acik görüslü, modern olmak cagdas olmak bizi biz oldugumuzdan alip götürmesin......

modernlık...bence yanlış anlasılan bır kavram...bız turkuz.dınımız var..geleneklerımız var.....sıkı sıkı yada baglıyız...modernlıgı acık sacık gıyınmek sevgılıyle herseyı yapmak anlamında algılıyan ınsanlar var...
yanlış anlasılmasın lutfen benım demek ıstedıgımı anladınız sanırım...ha kapalı bır kutu olmak...etrafa at gozluguylede bakmak yada herseyıde gunaha baglamak,herseyıde dıs dunyaya kapatmaklada olmuyor....
gıyımız abartılı olmamalı, davranıslarımız geleneklere uygun kalmalı,egıtımımız..hanı o avrupalı dedgımız...kısılerın karsısında catır catır hem ınsanlıgımız hem egıtımımız olmalı kı ...
ıste modern turk gencı densın..

modernlık...teknolojısıyle,bılımıyle,egıtımıyle,ve goruslerıyle,ılerıde olmaktır...

ataturkun bır sozu geldı aklıma..
cagdaş medenıyet sevıyesıne ulaşmak....

Modern bir toplum olmak,benliğini kaybetmek,değerlerini yitirmek,saygının ortadan kalkması,birilerine özanmekse bırakın çağın gerisinde kalalım.

malesef çogu insana göre modern toplum olmak diger ülkelerin degerlerını uygulamak olarak algılanıyor..
biz örf ve adetinizi yaşattıkca yada bazı degerlere önem verdikce geri kafalı olarak adlandırılıyoruz..

ben yurt disinda yasiyorum ve bu degerleri daha iyi koruyabildigimize inaniyorum....
bizim degerlerimiz, kültürümüz örnek alinmasi gerekirken bizim toplumumuz neden baska kültürlere özenir ve onlari benimser daha anlamis degilim...
gittikce herseye karsi saygimiz bitiyor ayrimsiz herseye... anneye, babaya, bütün aile büyüklerine, koymulmus kurallara, bir digerinin hayatina yani herseye....
ben sahsen ayip kelimesinin ne anlama geldigini en güzel sekilde ögrendim ailemden...
baskalariyla yok canim ayip öyle seymi yapilir dedigimde, saskin bakislariyla bana aman sende cok geri kafalisin diyorlar...
eger ben degerlerimi toplum beni yadirgar diye koruyorsam evet ben geri kafaliyim....

Bu soyledikleriniz modernlik degildir elbette sadece belli bir kesim bu soylediklerinizin modernlik oldugunu iddia ediyor ayrica tabular ve yasaklar oldugu halde Turkiye de de her turlu rezillik yasaniyor. Her kesimde yasaniyor hemde.. modernlige karsi olan kesimlerde de. Bir arkadas Japonya yi ornek vermis gercekten guzel bir ornek Biz ulke olarak hala modernligi yakaliyamadik malesef.. Hala sokaklar copluk gibi.. Hala insan hayati cok ucuz.. okula gonderilmeyen kiz cocuklari var.. Begenmediginiz Avrupa ulkelerinde sokaklarin temizligini yasam standartlarini insana verilen degeri gorunce gercekten imreniyorum..Bu arada mini etekten bagirsaklar nasil gorunur onu anlayamadim :uhm:

modern görüşlü olmak yozlaşmış , seviyesiz bir toplum olmaksa varsın modern toplum olmayalım
şıklar içinde bir tanesi hariç hepsi bana ters geldi ama ben bir babanın hatta bütün ailenin kızlarının ve oğullarının erkek ve kız arkadaşlarını tanımasının doğru olduğunu düşünüyorum
bu gençlerin ailelerinden birşeyler saklayıp yanlışlara düşmesini büyük ölçüde engeller diye düşünüyorum bu anlamda çocuklarımızla arkadaşları hususunda hep arkadaş gibi hep açık bir aile olmuşuzdur onlarda hiçbir zaman bizi utandırmamışlardır

Bunu mecaze anlamda söylemistim, buraya takilman ne kadar tuhaf olmus!!

Sen benim anlatmak istemedigmi anlamadin zaten!!

Benimde sana zorla anlatmak gibi bir derdim yok, güle güle

birbirimizin dusuncelerine saygi cercevesinde tartisabilsek bir de mesela degil mi boyle sert tepkiler vermek yerine
bu da bi modernliktir mesela
modern olmak illa dinsiz imansiz sonuna kadar ozgurluk degildir, ama modern kelimesine boyle bir anlam yuklenmis tabi herkese gore farklilasir...

Turk toplumu olarak malesef gunden gune orf ve adetlerimizi yitirmekteyiz. Biz aslinda bati ile kendi kulturumuz arasinda sikisip kaldik. Bir taraftan batililasma cabasi bir taraftan ozumuzden, ailemizden gelen orf ve adetler bunlar arasinda sikismis bir kusaktayiz su anda. Daha sonraki kusaklarda ise muhtemelen degerlerimizi daha da yitirecegiz. Su toplumda ozellikle cocuk yetistirmek ne kadar zor cunku cocugu tum olumsuz etkilerden arindirip bir fanusa koyamiyorsunuz.

Bosanmalar artiyor, fedakarliklar azaliyor, sevgi saygi azaliyor genel olarak. Biz modernlikten cok uzagiz, sokaga cikiyorum insanlarin birbirine saygisi hic yok. Arabalar yayalara yol vermezler, kaldirimlar tukuruk icinde vs vs...

Modernlik aileye onem veren, saygiya onem veren, fakirlerin hep gozetildigi, kadinlara deger veren, egitim sistemi duzgun bir toplum demek

Bende neden sadece bu soruma takildiniz onu anlamadim Sizinle ayni fikirde olmayan kisilere tavriniz bumudur? Insanlara boylemi saygi gosteriyorsunuz? Sadece orf ve adetlere uymakla olmuyor demekki.. Ogrenmeniz gereken cok sey var daha..

Bende neden sadece bu soruma takildiniz onu anlamadim Sizinle ayni fikirde olmayan kisilere tavriniz bumudur? Insanlara boylemi saygi gosteriyorsunuz? Sadece orf ve adetlere uymakla olmuyor demekki.. Ogrenmeniz gereken cok sey var daha..

Size saygisizlik yaptigmi düsünmüyorum, benimle ayni fikirde olmaya bilirsiniz buna saygi duyarim hic problem degil, fakat yazdigim ve mecaze anlamda söyledigim bir söze dalga amacli yaklasan sizdiniz öyle degilmi??

Ben birseyler düsünmüsüm buraya yazip emek vermissim bunu paylasmak istemis ve burdaki arkadaslarinda düsüncelerini olumlu yada olmusuz hic fark etmez ögrenmek istemissim....simdi söyleyin bana lütfen, burda saygisizligi kim yapti ve kimin daha cok ögrenecegi sey var...??

Dedigim gibi size baska birsey anlatmaya gerek yok cünkü siz zaten anlamak istedigniz gibi anliyorsunuz, sadece laflari cimbizla cekip polemik cikartmak istiyorsunuz...
Ama üzülmeyin sizede hak verenler var....:teselli:

aslında bir ailenin kızının kimlerle gezdiğini bilmesi
erkek arkadaşını ya da kız arkadaşını tanıması olması gereken hatta bence zorunlu bir şey.
Ne gelirse arkadaş grubundan gelir demeyi biliyorsak engel olmak içinde tanımamız gerekir.
Benim babam her erkek arkadaşımla tanıştı onları bize davet etti
Neden?
Modern olduğundan falan deil.Oğlanları tanımak için
Acaba bu çocuk benim kızıma zarar verebilir mi?sigara gibi kötü alışkanlıkları var mı?Faydalanmak ister mi?
Bunları düşünmek bence modernlikten çok ebeveynlerin yapması gereken davranışlardır.

mini etekten bağarsaklar görünmez mini etekten başka şeyler görünür
peki bağarsak yerine onlar gözüktüğünde modern olmuş oluyormuyuz??
o çok beğenilen avrupa ülkerinde sokaklar temiz evet
ama ilişler temiz değil,birinin kucağından ötekine öpicük kondurmak meselaa,
demek sokaklar temiz olunca modern olunuyor,geri boş desenize

bana göre normal olan eşlerin birbirini kıskanması, büyüğün elinin öpülmesi, babanın kızının erkek arkadaşını normal karılamaması...vb.

eğer bu yobazlıksa cahillikse medeniyetsizlikse ben yobazım, medeniyetsiz ve cahilim.

Canim benim bu misali secmem yanlis buldugumdan degildir, yeri ve zamani geldigi zaman gayet normal ve dogal ailelerin tanismasi!

Bunu istemeyen bir baba yani arada resmiyet olmadigi sürece buna müsade etmeyen bir baba geri kafali olarak suclanir, kacinci devirde yasiyoruz, avrupada bu gayet normal gibi laflara maruz kalir ya ondan bunu örnek olarak aldim....benneyaptımki

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…