Miyom ameliyatı olanlar

ameliyat olmadan çok araştırdım kadınlar kulübünü çok tıkladım belki okuyanlar faydalanır. parça parça yazacağım uzun tek metin yazdım silindi hay kadınlar külümü ..:))))))))))

menapoza gireli 1 yıl odu 2 ilişkiden sonra kanama oldu az . nette araştırdım kanser belirtisi olabiliceğini öğrenince panikle bir tıp merkezine gittim daha önce fındık büyüklüğünde olan miyom 3 cm olmuş smir alındı temiz çıktı dr bir süre ilişkiye ara verin dedi 15 gün ara verdik daha sonraki ilişkilerde kanama olmadı. ama menapozdan sonra miyom büyümeleri olağan değil netten öğrendiğim kadarıyla daha önce menapoz bölümüne girişim olduğu için ege üniversitesine gittim içime sinmediği için önce kan tahlilleri falan . muayenede miyom 4,5 cm çıktı dr menapoza girmişsin zaten rahmi alalım dedi benim çocuk isteğim var dedim . o zaman rahim ağzı ve içinden parça alalım pataloji baksın dedi ( menapozdan sonra miyom büyüdüğü için kanser oluşumu varsa ameliyatın şeklini belirlemek için ya miyom ya rahim alınması yönünde) parça alındı pataloji temiz çıktı . ege yi bu yüzden seviyorum her şeyi en doğru şekilde yapmaya çalışıyorlar . servisteki grup dr um ne istiyorsunuz dedi ben çocuk isteğim var miyomun alınmasını istiyorum karın bel bacak ağrısı yapıyor gece uyutmayacak düzeyde deyince tamam hocama danışayım dedi ben kapalı yada açık olsun demedim. görüştü geldi çocuk isteginiz var ameliyatı laparoskopik (kapalı ) yapacağız zamanınız az çabuk iyleşirsiniz dedi . yatış günü verdi.

yatış günü 8,30 da oradaydım kan tahlili ve ultrason bakıldı . her miyom ameliyatı için hastalardan kan istiyorlar (gerçi bana ameliyatta vermemişler gerek kalmamış) fiks 3 ünite kendi kan grubundan. kardeş yada akraba kabul etmiyorlar . servisteki dr. farklı kanda olur kan merkezi takasa girer dedi ama kan merkezi illa aynı kan grubu deyince eş dost aradık aynı kan grubumdan kan işini yatış yaptığım gün hallettik ertesi gün büyük ihtimal ameliyat olacağı için bunları halledeseye kadar akşam oldu . eski hasta çıkışı saat 4 te ancak o zaman odaya girdim. odanın duvarında sıvı sabunluk içindeki hijyen sıvısıyla ( hijyen olayını sormuşsun arkadaşım ) dokunacağım yerleri sildim wc ye girerkende aynı sıvıyı peçeteye sıkıp oturağı sildim hastaneden çıkasaya kadar . özel odalarda size ait wc , tv ve refakatçi yatağı var 2 kişilik oda ( günlük 90 tl) ben özel odada kalmadım . benim yataktan çıkış yapan hastayı bir güzel sorguladım olacaklara dair :)))) ameliyattan çıkınca yoğun bakım hemşiresi torba içinde 1 gecelik 1 kâğıt havlu 1 şişe su bir bardak istiyormuş onları hazırladım yerleştim devamı geliyor .

Son düzenleme:
odaya yerleştikten sonra hemşire elinde 1 şişe şurupla geldi ( bağırsakları boşaltmak için kullanılıyor ) . akşam yemeğini saat 18.00 de veriyorlar . şurubun yarısını 19.00 da yarısınıda 20.00 içiyorsun ondan sonra koş bakalım wc ye 21.00 lagman 24.00 ten sonra bir şey yiyip içmek yasak ama ben şuruplardan sonra bir şey yemedim . sabah yine lagman.

sabah lagman yapıldı ve bekleyiş . ancak öğleden sonra 3 te girdim ameliyata ( yatış yaptığım gün narkozcuylada görüşüyorsun eger başka bir rahatsızlığın varsa ameliyatı etkileyecek önce onu tedavi ediyorlar ondan sonra ameliyat ediyorlar ) nasıl uyuduğumu anlamadım .yoğun bakımda açtım gözümü nasıl bir agrı ğözünüzü korkutmak istemem ama açıyor ve buda çok normal. biraz tepkimi abarttım ve bu sayede 2 arka arkaya tane agrı kesici vurdurulmasını sağlayınca rahatladım ve uyudum. bir ara ameliyatı yapan dr. u gördüm başımda sorunsuz geçtiğini rahmin durduğunu ( ki her ameliyat olacak kişiye rahmin alınabileceğinin ihtimal dahilinde olduğunu söyleyip kabul ettiğine dair imza alıyorlar daha önce dr bu ihtimallerin düşük olduğunu söylemişti rahat bir şekilde imzalamıştım eşim ve ben) yumurtalıkların durduğunu miyomu sapıyla beraber almışlar kalın bağırsakla idrar kesesi 1,5 cm yapışıkmış açmışlar tüm batına bakmışlar . sag tarafta 1 kesi göbek deliğinde 1 kesi sol tarafta 2 kesi vardı . sag tarafta ki kesiye drenaj takmışlar . sonda vardı belirli saat geçince ne kadar idrar yaptığınızı not alıp torbayı öyle boşaltıyorlar. daha sonra hasta bakıcılar geceliğimi giydirdiler suyu verdiler .

yoğun bakımda sabah 5 tane betübör büskivi kendiniz büyük wc ye çıkasaya kadar katı ağır yiyecek yok. odaya çıkardılar . daha sonra yürümeniz gerekiyor laparoskopik ameliyatlarda bağırsaklara gaz veriliyor rahat çalışılabilsin diye gazı çıkarmak için yürümeniz lazım. yoğun bakımda ve sonrasında gaz çıkartmaktan çekinmeyin ve utanmayın yiyecekten oluşan gaz değil çünki kokmuyor:)) yoğun bakımdan çıkarken sondayı çıkarmışlardı adaya geçince akşan drenajıda çıkardılar çıkarırken acıyacak diye korkmuştum ama acımadı hani yüksek bir yokuştan aşağıya arabayla ilk inerken içinizde bir şey akar ya öyle bir his yaklaşık 20 cm hortum varmış içeride . hapşırırken karnınızı tutarak hapşurun .

perşembe yatış cuma ameliyat pazartesi çıkış . ameliyattan sonra kan alıyorlar herşey normalse çıkışı veriyorlar. sabah dr. çıkışımı verdi ameliyat kesilerine bant istedi su geçirmez aşağı inip kendim aldım o kadar iyiydim dr. bantları yapıştırdı ameliyat raporu vs çıkış akşamına evde banyo bile yaptım zorluk 1 hafta ondan sonra agır olmamak kaydıyla günlük işler . korkmayın arkadaşlar belim ameliyattan önce sürekli ağrıyordu şimdi yok miyomdanmış meyer. pataloji sonucuda temiz çıkar umarım detay: miyomdan ameliyat haricinde parça alımı ve pataloji olayı yok sadece alındıktan sonra patalojiye gönderilebiliniyor . rahim ağzı ve içi temizdi umarım myom da temizdir . arkadaşım sormuşsun bilgisayardan randevu aldınmı (bir kaç gün uğraşabilirsin) sabah 8,30 da poliklinik önünde sıraya gir randevuluda olsan liste yapılıyor önce randevulu hastalar giriyor öyleye kadar tahlil muayene halledersin herhalde .

çok uzun yazdım ama ameliyattan önce çok araştırdım deneyimleri kadınlar kulübünü çok tıkladım çok yardımı oldu ben de yardımcı olabilirsem ne mutlu dertlinin halinden dertli anlar . korkmayın bir daha olurmusun dersen (allah göstermesinde herşey insan için) olurum korkmam zorluk yoğun bakımdan çıkınca acı onuda cazgırlık yapıp 2 agrı kesiciyle hallettim kusma ihtimaline karşı ( ameliyat yerleri ve rahim zedelenmesin diye ) midem bulanıyor dedim hemen 1 iğne yaptılar . uyanık olun ve birazda kendinizi siz kollayın hepinize geçmiş olsun miyomsuz rahimler dilerim.

yazıyorum yazıyorum siliniyor inat degilmi :) ameliyat sonrası kan alıyorlar her şey normalse çıkış . pazartesi çıkışı verdi 1,5 ay sonrada kontrol serviste randevusuz . kesiler için bant istedi su geçirmez aşağıya kendindim indim aldım o kadar iyiyim inanın. kesilere atılan dikiş kendiliğinden düşecek 15 gün sonrada bant çıkacak.

çıkışı yaptı eşim ameliyat raporunu aldık . ev ve banyo çoook güzel. 1 hafta ameliyat kesilerinde sızlama oluyor şişlikler gün be gün iniyor 1 hafta sonra agır olmamak kaydıyla normal işlere devam . önümüzdeki hafta pataloji sonucunu alacağın inşallah oda temiz çıkar detay: rahim ağzından ve içinden alınan parça temiz çıkmıştı . miyom dan parça alımı ve pataloji ancak ameliyatla miyom alındıktan sonra olabiliyor.

yaşadıklarım yaşıma menapoz durumuma miyomun nerede yapılandığına boyutuna ve tipine bağlıdır arkadaşlar ameliyat öncesi parça alımıda menapozdan sonra miyomun büyümesi ve çocuk isteğimle alakalı. her hasta için istemeyebilirler ege dr. çok iyi sadece personel kaba . her hastanın durumu kendine özeldir . sadece araştırın ve kendinizi kollayın . ben formlarda çok dolaştım soğan kürünü duymuştum ama burada yazan bir arkadaşın yazısını okuduktan sonra vazgeçmiştim miyomu daha da büyütmüş alternatif tıp herşeye iyi gelecek diye bir şey yok . buradaki formlardan çok faydalandım umarı benimde faydam olur . arkadaşım sormuşsun öyleye kadar işimi halledebilirmiyim diye kan tahlilleri 1 de çıkıyor 1 gününü ayırman lazım bence sorunuz olursa yanıtlarım miyomsun rahimler dilerim.

ben de bu forumu uzun zamandır takip ediyorum ama yazmıyorum, tecrübemi yazarsam belki faydası olur diye düşündüm.İkinci hamilleliğimin başında 2 miyomum vardı bri 1 diğeri 2 cm hamilleliğimin sonuna doğru biri 10 diğeri de 6 cm ye kadar çıktı,ancak 5.ve 6.aylarımda erken doğum tehdidiyle karşılaştım şiddetili ağrılarım oldu,hastanede yattım ama çok şükür miyadında doğum yaptım.Doğumdan sonra 6 ve 4 cm ye indiler başka hamilelik düşündüğümden çok yere gittim 2 yer almaya gerek yok dedi,ancak kendi doktorum çektiğim sıkıntıyı bilidiğinden alalım riske atmayalım dedi,çook düşündükten sonra 15 gün önce kapalı laparoskopiyle aldırdım ultrasonda görünenden daha büyüklermiş ve 1 tane de 1 cmlik 3.miyomumu da yakmışlar,ilk defa ameliyat oldum uyanması ilk ağrılarım çok zordu,2 saat sonra iyiydim,ertesi gün öğlen taburcu oldum,4.gün yürüyerek hastaneye gittim 6.gün iş görüşmesine gittim,vd.bugün sorsanız ameliyet olduğumu unuttum diyebilirim sağolsun doktorlarım çok iyi ve ilgililerdi,iyiki olmuşum.

ne güzel kurtumuşsun ben de açık istemiyorum.kapalı olsun diyordum ama böyle vajinal yoldan ilk defa duydum.

bende ilk defa duydum:) ve de oldum coook rahat.kesiksiz agrısız sancısız :)herkese bu yöntemi tavsiye ediyorum.özellikle iyileşme süreci kafama cok takılıyordu.en fazla bir hafta dikkat ediyorsunuz oda ne olur ne olmaz diye.

Cevap için çok teşekkürler insan bilmeyince zor oluyor tabi. ben de mutlaka yazarım arkadaşlar fikir sahibi olsunlar diye. Gelmiş geçmiş olsun.

Gunaydin arkadaslar. Ben yeni uye oldum bende 3subatta miyom ameliyati oldum yasim 26 miyomum sol rahim duvarindan rahmimin icine dogru buyuyor.4.5 cm di ameliyat olmak istedim doktorlar takip dedi. En son ara kanamalarim cogaldi bel agrilarim artti adetlerim duzensizdi daha duzensizlesti.Baska doktora gittim sonra doktor 5.30 cm oldugunu ve ameliyat olmam gerektigini soyledi ams riski yuksek bir ameliyat endometriuma yapisik bir durumdaymis bir tarafi.kabul ettim rahmimin alinma durumuda vardi.3subatta hastaneye yatisim yapildi ve ameliyat oldum benim rahim icinde
oldugu icin sezaryan gibi yaptilar 1 saat surdu cikan miyom tam 7 cm mis. Rahmim alinmamis.4 subatta cikisim yapildi. Agrilarim var hala 1ay raporluyum insallah miyom erkekdir erkek olursa uremezmis bir daha ama disi olursa urermis.

Nisan 2013 de karın ağrısı şikayeti ile doktora gittiğimde en büyüğü 9 cm, diğerleri 7,5 cm, 5 cm ve diğerleri muhtelif büyüklerde birden çok miyomum olduğunu öğrendim. Tedaviye başlamak için tüm tahliller, MR çekimi yapılmıştı. 15 günlük süre zarfında tüm bunlarla uğraşırken yapılan son kan tahlilinde 6 haftalık hamile olduğum ortaya çıktı. Ailecek sok olduk. Sonuçta bir sürü muayeneden geçiyorsunuz, tahliller yapılıyor ama bebek gözükmüyor. Neyse... Birden çok doktora gittim ve hepsinde de bebeğin alınmasını, gebeligin dusukle sonuçlanma riskinin olduğunu, erken doğum olabileceğini hatta doğum esnasında benim yada bebeğin ölme ihtimalini, rahmin alınabileceğini ... Vs. Anlayacağınız tüm olumsuzlukları saydılar. Bende tüm bu olumsuzluklara rağmen herşeyi göze alarak, eşimin desteği ve Allahın izni ile doğurmaya karar verdim. Bu arada tiroid hastasıyım . Hamilelik süresince sanıldığı gibi miyomdan dolayı çok siddetli ağrılarım olmadı. Olan agrilarda da minoset kullandım. Hamileliğin son aylarında miyomlardan en büyüğü 12 cm oldu digerlerininde masallahi vardı :) ve sonuç olarak 45 gün önce oğlum sezeryanla dunyaya geldi. İlk 20 gün çok şiddetli ağrılarım oldu.biri gelip kaldırmazsa yataktan kalkamiyordum. Sonra yavaş yavaş düzelmeye başladım. Tabi bu arada oluşan ve halen devam eden süt sorunlarını, bel, sırt ağrılarını yazmıyorum bile. Geçen hafta doktora kontrole gittik . Herşey iyiymiş ama miyomlar çok az küçülme göstermiş.doktorum Ameliyat kaçınılmaz, beklemeye gerek yok dedi. Hemde açık ameliyat. Martın 15 i gibi ameliyat olacagim.. Tüm psikolojim alt üst durumda. Bu kadar kısa sürede aynı sıkıntıları yeniden yaşayacak olmak beni korkutuyor. Bir yandan da artık sağlıklı olma ihtimalim var. Bebeğim yanımda. Sizce sezeryan olduktan bu kadar kısa süre sonra miyon ameliyatı olmalıyım???

öncelikle bebeginizi güle güle büyütün.. sezeryan esnasında genelde alıyorlar diye biliyorum ama sizinkini niye almamışlar acaba? hemen ameliyat olmadan bikaç doktora daha gitseniz?bizler doktor değiliz bilemeyiz ama bu kadar yakın zamanda ardarda 2 ameliyat biraz düşündürücü tabi.

öncelikle teşekkür ediyorum . Sezeryan esnasında miyomlarin büyüklüğünden dolayı cok kanama olur diye doktorum almadi. Zaten kan kaybim fazla olmuş. Hastaneden çıkmadan bir ünite kan takviyesi yapıldı. Kan sayımım normale dönünce çıkış yaptık. Beni de düşündüren şey sizinki ile aynı. Bu kadar kısa sürede ikinci bir ameliyat. Bilemiyorum.

zaten miyom ameliyatlarındaki sanırım en büyük korku kanamayı durduramayıp rahimi almak zorunda kalmak.siz bence bikac doktora daha danışın.banada hep acık ameliyat demişlerdi ama antalyada bi dr vajinal yoldan aldı miyomumu,hemde 6 cmdi :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…