Popüler Konu Minimal Yaşam

pardon mikan, ben diğer türlü sanmıştım ( herhangi birinin okuması gibi )

ben olayı şuralara getirdim, canımı sıkan o şeyleri muhattabına direkt söyleme kısmına ...

kelimelerle anlatamam faydasını, ruhumun hafifilediğini hissettim inan, alıştırılmış bir sessizlik vardı üzerimde, yıkmaya başladım. Evet canımı sıktınız, evet ben böyle hissettim demeye başladım...

günün sonunda kendimi de savunmam gerektiğini, benim de buna ihtiyacım oldugunu ve bunun bana ve aileme ne kadar gerektiğini anladım..

Yırtıp atmasam daha sonra okuduğumda moralim bozuluyor ondan 😞

ben olayı şuralara getirdim, canımı sıkan o şeyleri muhattabına direkt söyleme kısmına ...

kelimelerle anlatamam faydasını, ruhumun hafifilediğini hissettim inan, alıştırılmış bir sessizlik vardı üzerimde, yıkmaya başladım. Evet canımı sıktınız, evet ben böyle hissettim demeye başladım...

günün sonunda kendimi de savunmam gerektiğini, benim de buna ihtiyacım oldugunu ve bunun bana ve aileme ne kadar gerektiğini anladım..
Ah bi yapabilsem bi o olgunluğa erişebilsem..
Eşim de aynısını söylüyor, ona çok hoyratça davranıyorum mesela, işte esas dışarda seni üzenlere böyle davranman lazım diyor, bazen olayı üzerine düşününce idrak ediyorum bazen ağlarım korkusuyla susuyorum😔

Yazılarımı birilerinin okuması tedirğinliği olunca yazarken dürüst hissetmiyorum kendimi böyle yırtacağım bilince daha dürüst yazabildim. İlk defa yaptım bunu bu arada

geçen kızım ( 15 yaşında ) '' anne en az babama merhamet gösteriyorsun '' dedi ve sarsıldım...
çünkü eşim de hep destektir hep anlar dinler beni, senin eşin gibi telkin eder, gerekeni o an söyle der her zaman..

bunu ne kadar erken öğrenirsen o kadar ( kendin için ) karda olacaksın mikan. çünkü sabır gösterdiğimiz insanların çoğu inan bunu hak etmiyor.

öğrenmeye çalış, tepkilerini göstermeye, ya da susarak tepki vermek bile başlamak demek bazen..
yani rutinde yaptığın şeyi BIRAK.

evet yazarken ben de bu nedenle dürüstçe yazamıyorum, bu defa da yazmamın bi anlamı kalmıyor gibi oluyor..
sen değişmeye bak, zaman geçiyor ve bence çok doğru bi cümle var bize iletilen '' dünya hassas kalpler için cehennem ''
değiştir kendini, bak bana 46 yaşımda ilk defa denedim, bak denedim diyorum o kadar yeni yani...

Ah bi yapabilsem bi o olgunluğa erişebilsem..
Eşim de aynısını söylüyor, ona çok hoyratça davranıyorum mesela, işte esas dışarda seni üzenlere böyle davranman lazım diyor, bazen olayı üzerine düşününce idrak ediyorum bazen ağlarım korkusuyla susuyorum😔

Yazılarımı birilerinin okuması tedirğinliği olunca yazarken dürüst hissetmiyorum kendimi böyle yırtacağım bilince daha dürüst yazabildim. İlk defa yaptım bunu bu arada

geçen kızım ( 15 yaşında ) '' anne en az babama merhamet gösteriyorsun '' dedi ve sarsıldım...
çünkü eşim de hep destektir hep anlar dinler beni, senin eşin gibi telkin eder, gerekeni o an söyle der her zaman..

bunu ne kadar erken öğrenirsen o kadar ( kendin için ) karda olacaksın mikan. çünkü sabır gösterdiğimiz insanların çoğu inan bunu hak etmiyor.

öğrenmeye çalış, tepkilerini göstermeye, ya da susarak tepki vermek bile başlamak demek bazen..
yani rutinde yaptığın şeyi BIRAK.

evet yazarken ben de bu nedenle dürüstçe yazamıyorum, bu defa da yazmamın bi anlamı kalmıyor gibi oluyor..
sen değişmeye bak, zaman geçiyor ve bence çok doğru bi cümle var bize iletilen '' dünya hassas kalpler için cehennem ''
değiştir kendini, bak bana 46 yaşımda ilk defa denedim, bak denedim diyorum o kadar yeni yani...
Çok çok haklısın, elimden geleni yapacağım ben de kırmak istiyorum kabuğumu. İyi kız sendromu diye bir tabir varya işte tam olarak üzerime yapışmış bu durum. Umarım değişebilirim, değişebiliriz. Teşekkür ederim yazdıkların çok iyi geldi 💜

kızımın psikoloğu az önce bunu paylaşmış, güzel denk geldi, sanırım durum biraz da bu :)
Screen Shot 2024-09-04 at 15.25.44.png

Günaydınlar 🍂
Dükkanı boş bıraktık Mia- Mia- kızacak dönünce🤭

Eylül geldi hoşgeldi🍂🍁

Sonbahar ayları benim hayatımda son bir kaç yıldır gerginliğin üst seviyelere çıktığı genel olarak bir huzursuzluk zamanı olarak geçiyor. Dün biraz bunun üzerine düşündüm ve sebebini buldum. Şimdi bu ayları biraz daha farkındalıklı geçirmek niyetindeyim. Çünkü mod olarak Eylül’le birlikte direkt ruh halim olumsuz yönde değişmişti.
Kendime 30 tane minik hedefler belirledim. Her gün yapmam gereken ama başlayamadığım için hiç yapmadığım. Dedim ayda 1 de olsa yapayım bari.
Kendime hediye aldım.
15 dk günlük yazdım sonra da yırtıp attım baya da rahatlattı.

Şimdilik bu kadar yazayım 👋

Selam Mikan 30 minik hedef çok iyi düşünmussun denemeliyim 😊

Kendini savunmak zorunda hissetmen çok yorucu olmalı karşındakini gereğinden fazla önemsiyorsun demektir
Malesef kimse senin ne hissetiginle ilgilenmez. İlgilense dikkatli davranirdi yada anlık tepki gösterdi duzeltirdi.
Karşındaki kişinin beklentisi duyması gereken şeyleri söylemen ona önceden nasıl tepkiler verdiysen devamını bekliyor. Sana stres veriyorsa üstünlük kurmaya çalıştığı içindir.
Duyguların değil verdiğin tepkiler önemli karşı taraf için. Bu sekilde etki alanını belirliyor senin iyi niyetini kullanırlar

Her kişi aynı pencereden bakmıyor hayata o yüzden her kişiye aynı davranmak oldukça yorucudur.

Mesela en gıcık olduğum şey bir tanidikla bir yerde karşılaşıyoruz "ooo hiç arayıp sormuyorsun " diyor bende gülerek o zaman sende aramamissin nerelerdesin diyorum
Önceden olsa açıklama yapmaya çalışırdım.

Tepkiye tepki veriyorum. Aynası oluyorum.
Normal hal hatır sorsa bende aynısını yapardım. küçük bir örnek.

Birkaç gün yemek yapmamak güzeldi
Ama ev yemeği gibi olmuyor hep kuru kuru yemekler güzelde olsa sıkıcı oluyor.

Çorba yapıyorum akşama yanına mantı yaparım belki salata turşu falan yeterli
Yarına çok planlar projeler hedefler yapılsın
Okul açılacak kıyafet defter eksikler var.

Gerçek hayata dönüş yapıldı.

Yıllar önce de eşimle balayı tatilinden dönünce eve geldik sonra sessizlik oldu birbirimize baktık
Faturalar alışveriş ev kirası hepsini böyle düşünmeye başlamıştık. 😂

Birkaç gün yemek yapmamak güzeldi
Ama ev yemeği gibi olmuyor hep kuru kuru yemekler güzelde olsa sıkıcı oluyor.

Çorba yapıyorum akşama yanına mantı yaparım belki salata turşu falan yeterli
Yarına çok planlar projeler hedefler yapılsın
Okul açılacak kıyafet defter eksikler var.

Gerçek hayata dönüş yapıldı.

Yıllar önce de eşimle balayı tatilinden dönünce eve geldik sonra sessizlik oldu birbirimize baktık
Faturalar alışveriş ev kirası hepsini böyle düşünmeye başlamıştık. 😂
Ben de annemde güzel yiyip içiyordum🙈

Sabah kahvaltım hazır oluyordu😢

Çok özleyecem annemi babamı güzel yemeklerini bahçede ki kedilerimi ve köpeklerimi
Hatta civcivlerimi
Tabi mis gibi havasını ve suyunu da

Selamlar
Bugün kahvemi yaptım kahvaltımı hazırladım
Annemler geldi domates sosu yapmışlar
Taze fasulye getirdiler köyden dondurucuya koyacağım
Müsait zamanda temizler yıkarım.
Yarın da sebze alışverişine çıkarım.

Bol bol çamaşır yıkanıyor.

Kafamı toparlayayim bir planlama yapacağım.

Selamlar
Bugün kahvemi yaptım kahvaltımı hazırladım
Annemler geldi domates sosu yapmışlar
Taze fasulye getirdiler köyden dondurucuya koyacağım
Müsait zamanda temizler yıkarım.
Yarın da sebze alışverişine çıkarım.

Bol bol çamaşır yıkanıyor.

Kafamı toparlayayim bir planlama yapacağım.
afiyetle yiyin İnşallah 😍

Benim de annemin bahçesinden gerirdiğim bamya ve taze fasülye var temizleyip dolaba yerleştireceğim
Ev temizlenecek
Getirdiğim çamaşırları attım makineye

Oğlumun okulu deprem güçlendirilmesinde bir senedir
Öğlenci sabahçı diye devam edecekmiş eğitim
Oğlum öğlenci olmuş
Kasıma kadar demişler ama okula gittiğimizde temmuzda bitecek bitmezse bile okul açılışına kadar biter demişlerdi
Bu durum hiç hoşuma gitmedi

Benim de annemin bahçesinden gerirdiğim bamya ve taze fasülye var temizleyip dolaba yerleştireceğim
Ev temizlenecek
Getirdiğim çamaşırları attım makineye

Oğlumun okulu deprem güçlendirilmesinde bir senedir
Öğlenci sabahçı diye devam edecekmiş eğitim
Oğlum öğlenci olmuş
Kasıma kadar demişler ama okula gittiğimizde temmuzda bitecek bitmezse bile okul açılışına kadar biter demişlerdi
Bu durum hiç hoşuma gitmedi
Kolay gelsin gidecegi okul uzak mı inşallah biter kısa zamanda kendi okuluna gider. Öğlen olunca akşam çıkılıyor dimi zor işler.

Kolay gelsin gidecegi okul uzak mı inşallah biter kısa zamanda kendi okuluna gider. Öğlen olunca akşam çıkılıyor dimi zor işler.
Evet canım baya uzak malum İstanbul trafiği üstüne

Kazandığı okul biliyorduk geçen sene güçlendirme yapıldığını
Ama tanıtım günlerinde temmuzda bitecek tam güne geçilecek denilmişti
Hem ders saati az hem de geç çıkacak tam trafiğin olduğu saatler
Serviste yok
Biraz böyle gidecek ona göre taşınacağız🤷‍♀️

Evet canım baya uzak malum İstanbul trafiği üstüne

Kazandığı okul biliyorduk geçen sene güçlendirme yapıldığını
Ama tanıtım günlerinde temmuzda bitecek tam güne geçilecek denilmişti
Hem ders saati az hem de geç çıkacak tam trafiğin olduğu saatler
Serviste yok
Biraz böyle gidecek ona göre taşınacağız🤷‍♀️
Evet taşınma işiniz vardı. Kolaylıklar diliyorum
3 ay sonra kendi okuluna donecekse sonra geri evinize mi geçeceksiniz çok karışık olmuş sizinki baya 🤔

X