Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

Siz en fazla binanızı kontrol ettirebilirsiniz. Başka bir şey elinizden gelmez. Bu konuda yapılacak en önemli şey ciddi anlamda bir kamuoyu baskısı başlatılması. Baya baya bağıra çağıra bu şehire çözüm istemek lazım. İstanbul'a yerleşmiş insan, düzeni burada olan insan kolay kolay bırakıp gitmez. Bütün binaların hepsinin ama hepsinin gerekirse devlet parasını ödeyip veya teşvik verip tekrar kontrol edilmesi sağlanmalı. Eğer çok kötü durumdaysa yine devlet teşviki ile güçlendirilmeli. Ben avcılar, Kumburgaz tarafından geçerken bir sürü ev görüyorum ve birçoğu da eski bina. O binaların hepsinin ama hepsinin elden geçirilmesi lazım. Başka türlü bu iş olmaz.

Hanımefendi ben bakırköyde yaşıyorum 1. derece deprem bölgesi. En çok ilgilendirmesi gereken kişilerden biri benim. sadece burda bunu tartışmak tuhaf geldi.
Size ne zararı var bu konunun

Halı altına süpürüp önemsemeyip tartışmaya kapattıkları için öldü 31 bin insan

Şu an gündemde bu konu var kaçmak isterseniz deprem yazan hiç bir konuya tıklamayın kapatın gözünüzü 😏

E ben konuşmayın demedimki manasız dedim. Keşke okuduğunu algılayabilsen. Ayrıca defolmayı aynen iade ediyorum. Cümlelerime aynı düzeyde hakaretsiz cvp veremiyor olman sosyokulturel olarak baya asağı tabakadan geldiğini gösterir bana laf soktugunu değil.
Seviyeye bak içler acısı bence bu üyeye parmaklarınızı yormayın gittikçe çirkinleşecek galiba

Malumumuz Marmara depremi bekleniyor.

1 yıllık binaların da yıkıldığını görünce,iğne üstünde oturuyoruz. Oturduğumuz evler bir kaç milyon ediyor ama güvenemiyoruz.Bir gecede tabutumuz olabilir.

Sarı siteye bakınca zaten uçuk olan satılık ve kiralık ev fiyatları artıyor oysa tam tersi olması beklenirken.

Özellikle istanbulda son bir kaç gün satılık yeni ilan sayısı çoğaldı. Herkes panikle ve olayların etkisi ile satıp gitme, başka illere göç etme planı kurmakta.
Gidelim gitmesine de,nereye gidelim? Güvenilir hiç bir yer yok ki.

Olası İstanbul depreminde kurtulursak da şu daracık sokaklardan aylarca çıkamayız. Yardım da gelemez,yollar kapanır,elektrikler patlar,aç susuzluktan ölür insanlar .

Depremde evleri yıkılan depremzedeler oradan kaçıp İstanbul’a gelirler mi bilmiyorum ama vicdansız ev sahipleri şimdiden ev kiralarını arttırmışlar istanbulda.

Ne olacak,evlerin fiyatı düşer mi artar mı,iç Anadolu da da emlak piyasası uçar mı bu olanlardan sonra?

İstanbulluların da evlerini üç kuruşa satıp gideceklerini sanmıyorum herkes yüksekten satıp Anadolu ve Ege’ye gitmek isteyeceklerdir.

Göç dalgası her ne kadar da İstanbul’a olmayacak deseler de,büyükşehir burası,iş ,güç,akraba burada diye gelen çok olacağını düşünüyorum,kendi milletimiz dışında bir sürü komşu milletlerin insanı da etkilendi deprem de onlar da gelecek.
Ne dersiniz, İstanbul’u terkeden kişi sayısı çok olur mu?
Merhabalar,
Ben İstanbul da yaşıyorum. Şu an deprem olan şehirlerden biriyim. İmkanı olan herkesin( evi sıkıntılı ise) taşınması gerektiğini düşünüyorum.
Benim yaşadığım bina 90 lı yıllarda yapılmış ve 99 depremini atlatmış bir bina.. oraya taşınalı yaklaşık 2 yıl oldu. Eşime lütfen buraya taşınmayalım dedim. Bir ev buldum. Deprem konusunda tamamen güvenliydi. Ama o zaman 750 tl fazla ödeyeceğiz diye istemedi. Beni mecbur bıraktı. Şimdi kiralar almış başını gidiyor. Taşınmayı düşündüğüm şehirde de ev tuttuk. Ev sahibi son anda vazgeçti. Şimdi ne yapacağımı bilmez haldeyim. Taşınabileceğim her yerde deprem riski var.
İstanbul’da şu an en az 2 ay daha kalmam lazım. Kaldığım yer evim mi mezarım mı bilmiyorum. İş durumu da elimi kolumu bağlıyor. Kafam karmakarışık:KK43:

1 yıllık binaların da yıkıldığını görünce,iğne üstünde oturuyoruz. Oturduğumuz evler bir kaç milyon ediyor ama güvenemiyoruz.Bir gecede tabutumuz olabilir.

Sarı siteye bakınca zaten uçuk olan satılık ve kiralık ev fiyatları artıyor oysa tam tersi olması beklenirken.

Özellikle istanbulda son bir kaç gün satılık yeni ilan sayısı çoğaldı. Herkes panikle ve olayların etkisi ile satıp gitme, başka illere göç etme planı kurmakta.

Olası İstanbul depreminde kurtulursak da şu daracık sokaklardan aylarca çıkamayız. Yardım da gelemez,yollar kapanır,elektrikler patlar,aç susuzluktan ölür insanlar .

Depremde evleri yıkılan depremzedeler oradan kaçıp İstanbul’a gelirler mi bilmiyorum ama vicdansız ev sahipleri şimdiden ev kiralarını arttırmışlar istanbulda.

Ne olacak,evlerin fiyatı düşer mi artar mı,iç Anadolu da da emlak piyasası uçar mı bu olanlardan sonra?

İstanbulluların da evlerini üç kuruşa satıp gideceklerini sanmıyorum herkes yüksekten satıp Anadolu ve Ege’ye gitmek isteyeceklerdir.

Göç dalgası her ne kadar da İstanbul’a olmayacak deseler de,büyükşehir burası,iş ,güç,akraba burada diye gelen çok olacağını düşünüyorum,kendi milletimiz dışında bir sürü komşu milletlerin insanı da etkilendi deprem de onlar da gelecek.
O korkuyu anlatamam. Çok üst katlarda oturuyorum. Binamızın sağlamlığına asla güvenmiyorum. Aksine evden kaçamayacağımızı da biliyoruz eşimle. Yatak odasına resmen kurutma çamaşır makinesini taşıdık ki aralarında durabilelim. Baş ucumuza koymadığımız şey kalmadı. Eşimle diyoruz, iş o duruma geldiğinde bi bina en ufak sallantıda çökecek ve biz nasıl hayatta kalabiliriz diye çözüm arıyoruz. Eşim bile satıp müstakil bi ev bile almayı düşündü. Ne yapacağız bilmiyorum.

Depremi Allah bilir.Depremde kurtulup yanarak ölen ve kaza geçirenlerde var.

Şehri napacağız ne edeceğiz terk edeceğiz gibi. İmkan var ise.

Canlar, önce sakin olmaya çalışım biliyorum deprem heran olaiblir ama tahminlere kadar 2029a kadar da olabilir. Sakin kalalım çözüm bulmaya çalışalım.

Eskiden yazdığım yorumları görürseniz İstanbulda semt soranlara, deprem riskine göre seçmeleri söylerdim. Kimi akılsızlar da derdi ki deprem bizi her yerde yakalayabilir, boşver. Yarappim, tedbirden habersizler.

İstanbulda kalınacaksa en azından istediğiniz şehre taşınana kadar olabildiğince kuzeye dogru yer bakın diyor uzmanlar. Anadolu daha güvenli, sahilden uzak kuzey semtlere yoğunlaşın.

Şehir dışına gidilecekse de paldır küldür misal İzmire gitmemek lazım. Risksiz şehrimiz öyle az ki. Allah hepimize kolaylık versin.

Aklıma birşey gelmiyor çözüm güvenli yerleri araştırmak ve biran önce taşınmak. Sakin kalalım.

Şehri napacağız ne edeceğiz terk edeceğiz gibi. İmkan var ise.

Canlar, önce sakin olmaya çalışım biliyorum deprem heran olaiblir ama tahminlere kadar 2029a kadar da olabilir. Sakin kalalım çözüm bulmaya çalışalım.

Eskiden yazdığım yorumları görürseniz İstanbulda semt soranlara, deprem riskine göre seçmeleri söylerdim. Kimi akılsızlar da derdi ki deprem bizi her yerde yakalayabilir, boşver. Yarappim, tedbirden habersizler.

İstanbulda kalınacaksa en azından istediğiniz şehre taşınana kadar olabildiğince kuzeye dogru yer bakın diyor uzmanlar. Anadolu daha güvenli, sahilden uzak kuzey semtlere yoğunlaşın.

Şehir dışına gidilecekse de paldır küldür misal İzmire gitmemek lazım. Risksiz şehrimiz öyle az ki. Allah hepimize kolaylık versin.

Aklıma birşey gelmiyor çözüm güvenli yerleri araştırmak ve biran önce taşınmak. Sakin kalalım.
Evim genç binada 7 yıllık(istanbulda bu yeni bina sayılıyor biliyorsunuz) içi dışı yepyeni ama işte 1 yıllık koca rezidansların yakıldığını görünce tedirgin oluyoruz

Depremi Allah bilir.Depremde kurtulup yanarak ölen ve kaza geçirenlerde var.
Japonya 'da olsa belki birkaç vazon tabağın kırılacak, ama burda evin başına yıkılıyor. 1 dk önceden haber veriliyormuş orda, artık 3-5 dk ya çıkarmaya çalışıyorlarmış. Her şey kaza kader değil, bizim b.. yememiz.

Her şeyi ardımızda bırakıp gitme kararını aldık bu hafta sonu
Evimi sigortalatıp kiraya vereceğim
Trabzon Beşikdüzü'ne taşınmaya karar verdik
Eşim Tonya'lı ancak bu saatten sonra köy yaşamına adapte olamayız diye düşünüyorum ki ben hiç köyde yaşamadım
Beşikdüzü bir sahil kasabası daha cazip o yüzden
İstanbul'da kalmanın bir anlamı yok artık, 43 yıldır bu şehirde yaşıyorum, deprem riski olmasa da yaşanabilir halden çıktı, tersine göç başlamalı artık. Biz ve görümcelerim organize olup en kısa zamanda 4 aile gideceğiz buradan Allah nasip ederse.
Benim çocuğum yok ama görümcelerimin var; bu açıdan okul, eğitim her yerde var hoş İstanbul'da da ahım şahım bir eğitim imkanı yok orta halli aileler için. İstanbul'un tüm güzel yanlarını yaşadım ancak artık yaşayamıyorum son beş senedir Galata'da keyif yapmışlığım yok, Boğaz'da yemek yemişliğim yok. En sevdiğim Eminönü'ne yılda bir bile gidemiyorum kalabalıktan. Şehrin dibi çıktı artık, kozmopolit, güvensiz bence artık gitme zamanı deprem sadece buna karar vermeyi hızlandırdı

Ege ve Akdeniz işi gücü bitiren milyonlarca emeklinin hayalidir ancak fay hattı haritasına bakınca oralara gitmekte mantıklı gelmiyor üstelik özellikle Ege inanılmaz pahalı. Evimi satmayı düşünmüyorum dask ı zaten var ilave sigorta yaptıracağım ve kiraya vereceğim niyetim bu. Satmamak biraz duygusal bir karar, uzun yıllar emek verdim, hayallerim, inadım, emeğim o ev gönlüm razı değil elden çıkarmaya. Benim babamın 8 kuşağı İstanbul Vefa'da buranın insanıyız, bir gün gitmek isteyeceğim aklımın ucundan geçmezdi ama artık şehir yaşanmaz halde :KK43:
Vallahi üzücü ama İstanbuldan daha güzel Beşikdüzü nezih sakın deniz kenarında burdan daha fazla gezme dinlenme imkanı olur doğal ürünlere ulaşma imkanı olur ben çok sevdim orayı alisirsinix hakkınızda hayırlısı olsun inşallah

İş bulmanın zor olduğu yerler köyler, illere bağlı kasabalarda ve orta ölçekli yerlerde ortalama şartlarla iş bulmak mümkün hatta bazı yerlerde daha kolay. Bu konuyu iki haftadır araştırıyoruz eşimle, kendisi Trabzon'lu mesela Tonya, Araklı vb... çok ufak yerleşim yerlerinde zor iş bulmak ama Akçaabat, Beşikdüzü vs. asgari ücretliler ve ya biraz üstü için gayet makul, iş ilanlarını falan inceledik, oralarda yaşayanlarla konuştuk. Ben eyt ile emekli olacağım, eşim çalışmaya devam etmek istiyor araştırmamız o yüzden, dar gelirli insanlar İstanbul'da bal börek bir hayat yaşamıyorlar bir yerde bence can güvenliği de daha önemli.
Bence de zor biliyorum ama tarım hayvancılık bunlara yönelmemiz lazım köye gidebiliriz ama tek sorun köyde deprem olursa yardım gelmezse vs ama Trabzon’da deprem beklenmiyor

İş bulmanın zor olduğu yerler köyler, illere bağlı kasabalarda ve orta ölçekli yerlerde ortalama şartlarla iş bulmak mümkün hatta bazı yerlerde daha kolay. Bu konuyu iki haftadır araştırıyoruz eşimle, kendisi Trabzon'lu mesela Tonya, Araklı vb... çok ufak yerleşim yerlerinde zor iş bulmak ama Akçaabat, Beşikdüzü vs. asgari ücretliler ve ya biraz üstü için gayet makul, iş ilanlarını falan inceledik, oralarda yaşayanlarla konuştuk. Ben eyt ile emekli olacağım, eşim çalışmaya devam etmek istiyor araştırmamız o yüzden, dar gelirli insanlar İstanbul'da bal börek bir hayat yaşamıyorlar bir yerde bence can güvenliği de daha önemli.
Biz yaklaşık 7 yıl önce İstanbul'dan Trabzon'a taşındık, ilk başta alışması zor oldu benim için, eşimin memleketi, İstanbul'dan sonra çok küçük geldi, hiç birşey bulamadım, çeşit çok azdı ne bileyim ama şimdi alıştım, ben memurum burdaki isim istanbuldan çok daha rahat, burda yaşamak İstanbul'dan daha kolay ama kiralar hariç pahalı bir şehir 🤔 evet İstanbul çok pahalı ama sonuçta aynı fiyata daha kaliteli bir ürün alabilecekken burda aynı fiyata dandik bir ürün aliyorsun...ama şu son depremden sonra iyi ki gelmişim dedim, eğitim vs istanbulda çok zengin değilseniz burdan daha kötü, evler burda daha güzel, özel hastane yeterli şehire göre

Vallahi üzücü ama İstanbuldan daha güzel Beşikdüzü nezih sakın deniz kenarında burdan daha fazla gezme dinlenme imkanı olur doğal ürünlere ulaşma imkanı olur ben çok sevdim orayı alisirsinix hakkınızda hayırlısı olsun inşallah
Öyle büyük moral oldu ki mesajınız, sağolun Allah razı olsun🤲 hepimize hayırlı günler göstersin Rabbim🤲

Bence de zor biliyorum ama tarım hayvancılık bunlara yönelmemiz lazım köye gidebiliriz ama tek sorun köyde deprem olursa yardım gelmezse vs ama Trabzon’da deprem beklenmiyor
Trabzon'da nerdeyse herkesin köyde evi vardır, bizim de var köyde deprem olursa ki dediğiniz gibi beklenmiyor,yardım ulaşana kadar köyde hayatta kalmak şehirden daha kolay olabilir, yakacak yiyecek vs, tabi enkaz altında kalmazsanız

Öyle büyük moral oldu ki mesajınız, sağolun Allah razı olsun🤲 hepimize hayırlı günler göstersin Rabbim🤲
Aslında arkadaşın dediği doğru doğal alan imkanı çok fazla misal ben yazları köyde oluyorum, burda çoğu kişinin köy evi var kv kızıma köyde bakıyor, ise köyden gidip geliyorum 20 dk sürüyor ama akşamları köyde açık havada çay içmesi, oturması o kadar güzel ki..ben İstanbuldan ilk geldiğimde yildizlari görünce o kadar mutlu olmuştum ki ❤️ köyde eviniz olmasa bile yukarı yerlerde çok güzel doğal alanlar var tabi Araplardan çok fırsat kalmıyor 🙄

Biz yaklaşık 7 yıl önce İstanbul'dan Trabzon'a taşındık, ilk başta alışması zor oldu benim için, eşimin memleketi, İstanbul'dan sonra çok küçük geldi, hiç birşey bulamadım, çeşit çok azdı ne bileyim ama şimdi alıştım, ben memurum burdaki isim istanbuldan çok daha rahat, burda yaşamak İstanbul'dan daha kolay ama kiralar hariç pahalı bir şehir 🤔 evet İstanbul çok pahalı ama sonuçta aynı fiyata daha kaliteli bir ürün alabilecekken burda aynı fiyata dandik bir ürün aliyorsun...ama şu son depremden sonra iyi ki gelmişim dedim, eğitim vs istanbulda çok zengin değilseniz burdan daha kötü, evler burda daha güzel, özel hastane yeterli şehire göre
Çok teşekkür ederim hastane ve veteriner konusu çok önemliydi benim için onları araştırdım önce, eşimin ailesi Tonya'da , küçük görümcem Vakf-ı kebir' de çok fazla akraba ve tanıdık var orada. Beşikdüzü'nde kiralık yer bakıyorlar kaç gündür 140-160 metre evler maksimum 3.500 civarı kiralar bildirdiler. Bir iki aya kadar kendim gidip yerinde göreceğim bir etüt yapacağım inş. Alış veriş konusunu çok dert etmiyorum zaten yıllardır internetten alış veriş yapıyorum idare ederiz sanırım. Çocuğum yok emekli olacağız inşallah, çok yabancılık çekmem gibi geliyor ama bir yanımda tedirgin yalan yok. Çok teşekkür ederim yazdığınız için, moralim yerine geldi❤️

Aslında arkadaşın dediği doğru doğal alan imkanı çok fazla misal ben yazları köyde oluyorum, burda çoğu kişinin köy evi var kv kızıma köyde bakıyor, ise köyden gidip geliyorum 20 dk sürüyor ama akşamları köyde açık havada çay içmesi, oturması o kadar güzel ki..ben İstanbuldan ilk geldiğimde yildizlari görünce o kadar mutlu olmuştum ki ❤️ köyde eviniz olmasa bile yukarı yerlerde çok güzel doğal alanlar var tabi Araplardan çok fırsat kalmıyor 🙄
Tonya da var köy evimiz, eşimin evi yani, oraya oldum olası bayılırım inşallah yerleşince de güzel olur🙏

X