Milyonluk mezarlar. Büyük İstanbul depremi .Göç dalgası

“İstanbul’daki sanayiiyi taşımak gerekiyor en başta. Ülkeye akan paranın verginin yüzde sekseni İstanbul’dan geliyor zaten. Olası bir depremde bu kaynak kuruyacağından hem insanları hem fabrika ve iş merkezlerini Anadolu’daki düzlüklere taşımak lazım.” Bunu bir bilimadamı söyledi ama kimdi hatırlamıyorum

bence bütün milletin bir olup marmara daki sanayinin anadoluya yayılması konusunda yetkililere ısrarlı talep iletmesi gerek. olası marmara depremi sonrası ülke ekonomisinin de pek ayakta kalabileceğini sanmıyorum.
Ben direkt başlığa yazmıştım. Siz benden önce yazmışsınız zaten

Evimiz sağlam olsa ne olacak hiç mi dışarı çıkmayacağız
Eczanede ,trafikte,pazarda her yerde yakalanabiliriz.
Ülkece hasta olacağız bu gidişle,sanırım önümüzdeki 1-2 yıl terapistlerden randevu almak mümkün olmayacak
Terapist randevuları yeni sordum normal bir psikolog üstelik 700₺ olmuş vah ki ne vah asıl..

Ya arkadaşlar nasıl İstanbul dışında iş yok diyorsunuz 80 milyon İstanbulda çalışmıyor herhalde her yerde iş bulursunuz kendinize bahane arıyor gibisiniz işi bahane ederek. İsteyen gayet bırakıp gelebiliyor memleketine..birde İstanbula göç edenleride anlamıyorum hiçbir çekiciliği yok evler üst üste trafik felç terör olayları hırsızlığı cinayeti bitmez Birtane olumlu yanı yok git rizede çorumda tokatta samsunda asgeri ücrete calis deprem mis hirsizlikmis bombaymis basın ağrımaz..

Ya arkadaşlar nasıl İstanbul dışında iş yok diyorsunuz 80 milyon İstanbulda çalışmıyor herhalde her yerde iş bulursunuz kendinize bahane arıyor gibisiniz işi bahane ederek. İsteyen gayet bırakıp gelebiliyor memleketine..birde İstanbula göç edenleride anlamıyorum hiçbir çekiciliği yok evler üst üste trafik felç terör olayları hırsızlığı cinayeti bitmez Birtane olumlu yanı yok git rizede çorumda tokatta samsunda asgeri ücrete calis deprem mis hirsizlikmis bombaymis basın ağrımaz..
Herkes asgari ücretle çalışmıyor ki. mesela ben devlet memuruyum ama kadrom çakılı kadro. maalesef tayin alamıyorum. anca kurum değişikliği yapmam lazım. eşim de devlet memuru ve sadece 3 büyükşehirde var çalışma binaları. ikimizin de tüm ailesi burada. memleketimiz de yok mesela. doğma büyüme buralıyız. göçmeniz, 42'de direkt buraya göçmüşüz. ne kadar dar açıdan bakıyorsunuz. pılını pırtını toplayıp çoluk çocuk sıfırdan hayat kurmak kolay mı?

Var olan işi bırakmak kolay mı? Kiralar olmuş 10bin üzeri , mecbur kalan insanlara bahane diyemezsiniz. Durumunuz iyi heralde siz ha diyince şehir değiştirebiliyorsanız ne ala.
Sanki insanlar şehir çekici diye kalıyor.
Durum yok para yok anladınız mı

Bir köyü olmayanlar ne yapsın?
Türkiye’nin sanayısı 80% marmara bölgesinde bu fabrikalarda üretimlerde kimler çalışıyor sanıyorsunuz devasa insan gücü,hangi köy hepsine iş imkanı verebilir ?
İstanbul deprem ve pahalılık dışında asayiş yönden en güvenli yer olduğunu savunurum,her yerde polis karakolu,her yerde kamera.
Asıl ufak illerde olaylar bitmiyor

İstanbul terketmek isteyip de insanların terk edemediği bir şehir bence.

15 yıldır burdayım her deprem konusunda bu konu gündemim olur.

Oturduğum evler depreme dayanıklı olma ihtimali yüksek düşüncesiyle taşındığım evler ancak depremde evde olacağımın garantisi yok. Evin dayanacağı garantisi de yok.

Yazın tayin istemeyi düşünüyorum fakat nereye ne nasıl hiç bilmiyorum.

İstanbul terketmek isteyip de insanların terk edemediği bir şehir bence.

15 yıldır burdayım her deprem konusunda bu konu gündemim olur.

Oturduğum evler depreme dayanıklı olma ihtimali yüksek düşüncesiyle taşındığım evler ancak depremde evde olacağımın garantisi yok. Evin dayanacağı garantisi de yok.

Yazın tayin istemeyi düşünüyorum fakat nereye ne nasıl hiç bilmiyorum.
Deprem gündemi olmasaydı,İstanbul’u terketme yolları araştıracaksın deseler inanmazdım. Ben aşığım bu şehire,iyisi ile kötüsü ile kabulüm,çok şikayet ediyoruz evet ama İstanbulsuz da olmuyor nasıl olacak hiç bilmiyorum bunalıma sokar bu kentin sevdalısıysan😢
Ama işte can telaşı

Var olan işi bırakmak kolay mı? Kiralar olmuş 10bin üzeri , mecbur kalan insanlara bahane diyemezsiniz. Durumunuz iyi heralde siz ha diyince şehir değiştirebiliyorsanız ne ala.
Bizim ha dememizle evi işi buraya geçirebilmemizin arasında 1 yıl var. Ne kolay hayatlar var keşke herkeste olsa öyle.

Bizim ha dememizle evi işi buraya geçirebilmemizin arasında 1 yıl var. Ne kolay hayatlar var keşke herkeste olsa öyle.
Vallahi ya ne güzel atıp tutmak şehir cazip geliyor demiş yemin ediyorum sinirimden yastık yumruklayacağım..
cogu sevdiklerim canım kanım istanbulda nasıl gelsinler mecburlar zaten krizdeyiz..

Herkes durumun farkında sürekli deprem mevzusu açıp insanları germenin manası nedir? Göç olur mu olmaz mı buna sosyologlar net cvp verir depremide jeoloji mühendisleri. Kafalar yeterince yanmış, herkes aşırı tedirgin gözümüze bir damla uyku girmiyor ruzgar esse sallandıkmı diye hopluyoruz neden yani bu açılan deprem konuları. Köy yanarken saç taranmasın tabi ama bu da değil yani. Tedirginsek bilimsel çözümler arayalım. Tv ve sosyal medya zaten ciğer delici görüntülere gark olmuş konuyu açmanın manası ne yani.
Asıl tam zamanı şimdi. Deprem geliyor ve geldikten sonra enkaz altında kalanlar için bu konu neden daha çok gündeme gelmedi diye düşüneceğiz.

Kendi adıma konuşayım 2 yıldır İstanbul'daym ve nerdeyse her gün isyan ediyorum gitmek için dua ediyorum eşim dışında tek bir sevdigm yok beni burayabaglayn hiç zerre birşey yok, oldum olası kalabalıktan nefret ederim zaten ama işte dediğinz gibi değil. Memleketim Doğubayazıt/ağrı orda kendi işin varsa iyisin biraz ama işin yoksa işçi olmanin köle olmaktan farkı yok burda kira 2 ve üzeri en kötü asgarî ücret alıyorsun orada kira 2 bin ve askerî ücret alan zenginm diyor. ki asgarî ücret alan yok bile sigorta desen imkansız. örneğin kardeşimin eşi orda 4 bin en fazla 4bin 500 e bulduğu her işte çalışmaya çalışıyor 12 saat neden çünkü mecbur ya bırakıp buraya gelecekler ya orda ki şartlara ayak uydurack haa bide evi kira değil yani kira olsa zaten geçinemez.

durumu iyi olana kolay
bir de asgari ve biraz üstü düzeyde çalışana kolay çünkü onlar her yerde iş bulur.

ama ARGE personeli, kaliteci, akademisyen, çakılı kadro merkez teşkilat harici taşrası olmayan kurum çalışanları, borsacı, uluslararası finansçı, gümrükçü, liman personeli, medya çalışanı, eğlence dünyası sinemacı set çalışanı, reklamcı, tüm o fabrikalardaki işçiler kadar beyaz yakası idari, muhasebe, satın alma personeli, ürün müdürü yöneticisi, ilaç kimya...sen devlet olarak h.alanını avcılar limanını halkalı gümrüğünü taşımazsan özel de fabrikasını taşıyamaz, çünkü tüm sektör orada... köyde kaliteciyi gümrükçüyü yetişmiş mühendisi nereden bulacak? bu insanlar nasıl gidebilir başka yere? böyle binlerce işkolu var ki istanbul dışında neredeyse o iş alanı yok

Bir de bu gerçek var istiyoruz ama nasıl gidicez? Ailemin deprem bölgesinden uzakta sahil kenarında üç katlı bahçeli somineli evi var. Elektrik gitse sobası var komurlukte yemeği pişir orda. Dogalgaz gitse şömine var. Bahçesinde türlü meyve ağacı güller. Kenarda da Ekim yapardı annem kocaman bir dönüm ayırmış fasulye domates salatalık mısır. Şimdi o ev boş. Üstelik doğal su kaynağı var şifalı dediklerinden iki dk yurumeye. Sayfiye yeri gibi evler müstakil birbirine en az 100 metre mesafe. Evi babam yapti üç inşaata yetecek demir kullandım derdi. Ama okul uzak cocuk için, markete yürümek bile 3 km. Otobüs saat başı anca onda da yukarı otobana çıkmak lazım. Can olunca konu bunlar göz ardı edilse bile iş imkanı yok küçücük ilçe. Orda da aç kalicaz. Evden çalışma imkanı yok ki her işte. Açlık mı öldürsün bizi deprem mi

Yavrum öyle kolay değil ki asgari ücrete iş bulsak kirası faturası eğitim gıda. İki sene önce olsa hadi üç sene önce hersey daha ucuzdur şimdi mümkün değil

Sinir sebebim şu ki sürekli zaten deprem mevzusunun uyaran etkisi altındayız 1 haftadır. Hekres tedirrgin ve mutsuz bunu burda konuşmaya ben mana bulamadım. Kadınlar kulübü üyeleri deprem hakkında ne gibi birşey yapabilir yani. Manasız geldi kusura bakmayın konu beni aşırı germiş de olabilir.
Baska konu acanlar linc yiyor, millet can derdinde, senin derdine bak diye. Su eşeğe binme hikayesini bilir misiniz, herkesi memnun etmeye calisan adamin hikayesini? Bana onu hatirlatti yorumunuz.

Eşim yazılımcı
Hibrit çalışıyor
Yazılım sektörü büyük şehirdr daha çok
Gidebilir miyiz bilmiyorum
İBB nin deprem analizini inceledim. Yaşadığım mahalle de 7.5 depremde can kaybı sayısı sıfır hesaplanmış. Bu biraz rahatlatıyor tabi
Ben giremedim kilitlenmiş sayfa

X