Yarışma Mercimek Köftesi ve Tart Kalıbında Patates Salatası - Öncü Salça Sponsorluğunda

deynepnaz

Nirvana
Pro Üye
2 Aralık 2015
31.379
104.759
Merhaba Yemek Yarışması Takipçileri Meze sevmeyen yoktur herhalde. Bugün sevilen tatlardan mercimek köftesi ve patates salatası yaptım sizler için.

Mercimek Köftesi için malzemeler

-2 su bardağı mercimek
-1 su bardağı köftelik bulgur
-1 çay bardağından - 1 parmak eksik sıvıyağ
-1 büyük kuru soğan
-1 kaşık domates salçası
-1 kaşık biber salçası
-Damak tadına göre baharatlar toz biber, pul biber, Kimyon kara biber, köri kullandım ben
-Yarım demet maydonoz
-Birkaç dal yeşil soğan
-tuz
-marul yaprakları ve limon.
-4 su bardağı kadar sıcak su

YAPILIŞI
-4 bardak kaynayan suya yıkayıp süzdüğümüz mercimekleri koyalım. Suyu bitene kadar haşlayıp, suyu bitince altını kapatıp bulguru ekleyip karıştıralım, en az 10 dakika bekleyelim şişsin.
-Beklerken yıkanmış yeşil soğan ve maydanozları ufak ufak doğrayalım.
- Tavaya sıvıyağını alıp soğanları kavuralım. Salça ve baharat ekleyip altını kapatalım.
-Mercimek, bulgur karışımımıza salçayı ekleyip karıştıralım.
-Ufak ufak doğradığımız taze soğanları ve maydanozları ılıyan mercimeğe ekleyip karıştıralım.

İster çiğköfte gibi sıkarak ister top halinde tabağa dizip, servis yapalım.

Tart Kalıbında Patates Salatası
Patates salatası için malzemeler

Malzemeler;
-7-8 adet patates
-2 adet havuç
-Yarım limon suyu
-4-5 dal taze soğan
-Yarim demet maydanoz
-Yarim demet dereotu(isteğe bağlı)
-İsteğe bağlı sarmısak(yoğurda katmak için)
-Tuz,karabiber

Yapılışı
Patatesleri haşlayalım...
Havucu rendeleyelim...
Maydanoz,dereotunu ince kıyalım...
Taze soğanları ince doğrayalım...
Havuçları tavada 1 kaşık zeytinyağıyla soteleyelim...
Patatesler haşlandıktan sonra suyunu süzelim ve ezelim.tuz karabiber, sıvıyağ ekleyelim...
Patatesler soğuduktan sonra yeşillikleri ve kavrulan havuçlar ilave edip,yarim limon suyunu ekleyelim...
Tart kalıbının içine streç yerleştirelim ve üzerine patates salatasını dökelim,elimizle düzeltelim...

Buz dolabında 1 saat kadar bekletelim. Ben akşamdan yapıp ertesi gün ters çevirip, yoğurt ve salçalı ve biberli sosla servis ettim. Sos yerine mısır taneleri, nane, pul biber de serpebilirsiniz, tamamen damak tadınıza bağlı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine emeğine sağlık canım muhteşem olmuş
Yarışmada bol şans diliyorum

Elinize emeğinize sağlık, çok güzel olmuş , başarılar diliyorum .

Ellerine emeğine sağlık deynep mercimek sendeydi demek

Başarılar dilerim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…