Maddi sıkıntılar kaygılar...

Ben de Avrupa turundan geldim bı de beni düşünün hele almanya Allah'ım dunyadaki cennet insanların gözlerinden refah akiyo.

O kadar avaz avaz bagirmayin. Karadagda yaşayan tanidigim yok gitmedim de ama o bolgedeki ulkelerden yaşayan akrabalarim var. Fiyatlar ne alirsan 1 euro gibiydi markette guncel halini bilmiyorum şuan ama. Onlar çok kazanmiyor. Maaşlar 200-300 euro filandi asgari. Ayri eve cikamayip kaynanasiyla toplu oturanlar var.
En yeni yerleşen tanidigim hala kirada gorece biraz daha iyi kazaniyor eşi ama 5-6 senedir oradalar euro kazaniyorlar Turkiyeden bile ev alamadilar. Kiyafetlerini vs Turkiyeden aliyorlar onlara pahali geliyor orasi.

Ha yine de yokluk içinde değiller o ayri ama asiri bir bolluk yok herkes için.

Kaynana mı ? Işık hızı ile soğudum şu an Karadağ'dan.

Kaynana mı ? Işık hızı ile soğudum şu an Karadağ'dan.

Karadagi bilmiyorum ama karadag civarindaki benzer ucuzluktaki ulkelerden biri diyeyim. Aynen oyle ve oraya giden Turklerden bahsetmiyorum gayet yerli halki var kaynanasiyla oturan.
Bize ucuz geliyor her şey 2-3 euro gorunxe ama insanlarin bir kismi cok az kazaniyor zaten. Asiri bir bolluk yok yine yani

Bizim doktor da araştırma hastanesinde prof özel muayenesinde 6 ay once bu aşıyı sordugumuzda 1 yaştan sonra yaptirmamizi önermisti ekonomik sebepten dolayı. 1 yaş sonrası tek doz bir cesiti diğer çeşit aşı 3 doz. O zaman 500 lira falandı sanırım. Hatta mama için de en ucuzunu önermisti kendisi de ikizlerine bunu veriyormuş. Biz Aptamil den vazgeçmedik 2 kilosu 500 olmus

benim gezerken o bölgenin yerlisi arkadaşlardan duyduklarım şunlar (ben baya uzun uzun gezmiştim)

sosyalist zamanlarda devlet her ailenin evini, kumanyasını, senelik tatil hakkını filan veriyormş (tatil köyü var mesela herkese sırayla kullanma hakkı geliyor gidiyor kalıyorsun), evler devletin ama herkesin hakkı oluyor işte bildiğiğimiz eski SSCB düzeni...

bu düzenden çıktıktan sonra anne-babalar neslinin pek öyle para verip marketten satın almak ya da elektrik havagazı parası ödemek gibi şeylere uyum sağlayamadığını çünkü ya devletten almaya ya da kendi bağında bahçesinde ve varsa onu yemeye odaklı olduklarını söylemişti genç olanlar (bu da bildiğiniz kapitalist düzene geçemeyen eski topraklar). ama yine de herkese oturmakta olduğu evi filan vermişler galiba, eskiler bir şekilde yırtmış.

ama gençler için 1- eğitim eskisi gibi kaliteli değil 2- sağlık devlette sistemsiz, özelde çok çok pahalı (tr'ye çok geliyorlar bu amaçla) 3- otoyollar vs. eskiden paralı olmayan bi sürü şey paralı hale gelmiş üstelik demiryolu hatları filan virane olmuş, yok gibi bir şey. e gençler de ananeleri gibi köyde yaşayıp ağaçtan toplayıp yemiyor tabi. Kısacası olan gençlere oldu durumu bizde de aynı diyorlardı. o yüzden evlenen kaynana ile oturuyorsa şaşmam kaynana neslinin evi vardır kesin...

mutlu oldukları tek şey rahatça ülkeler arası gezebilmekti. eskiden o yokmuş.

Oyle bizim oradaki evimizde buyuklerden kalma zaten ama pek kimse yasamiyor zaten. Evin biri boştu birinde anneane dede kaliyordu. Aynen oyle.

Merhaba Dr kadir tugcu var çocuk Dr. U . Anne olunca anladım. Uye olup ona sorabilirsiniz.
Google da ismini ve sikintinizinizi yazıp, eski yazılarına da bakabilirsiniz.
Ben hep bu şekil yapiyorum.
Eski yazılarında bulamazsam soruyorum

Normal bolluğa da razıyım ben aşırı olmasa da olur

Geçen gün tam bu yüzden ağladım ne bebeğime ne kendime ne aileme kimseye yetemiyorum diye dişim ağrıyor maaşımın yarisi kontrol ve dişe gitti bu ay arabanın masrafı derken battik bu ay eşimde kafaya takıyor çünkü iki kişi olarak bile yetişemiyoruz.

Zaten asiri bir bolluk olsa bizim kendimize ait evimiz var balkanlarda, kendimiz gider yasardik ama ben Turkiyedeyim hala ?? ailem başka bir avrupa ulkesinde yasiyor. Boşuna değil, tatile gitmek gibi degil yasamak.
Kaynana yeterli oldu soğumama.

Ay çok teşekkür ederim bu güzel övgüler için

Dolap , gardrops gibi uygulamalara bakın, kendilerine hediye gelen ama beden uymadığı için satışa konan pek çok bebek ürünü var , fiyatları çok uygun oluyor
Bebeğin 3 ay giyeceği şeye binler vermek hiç mantıklı degil

Karadagda kimse kaynanasiyla oturmaz , herkesin kendi evi var , yerlisi kirada da oturmaz
Asgari ücret 350 eur ancak kimse asgari ücrete çalışmaz, herkes ek iş yapıp gayet güzel para kazanır
Karadağ diğer balkan ülkelerine benzemez

Karadağ için bir fikrim yok. Yanindaki benzer ucuzluktaki bazi ulkeler icin diyorum. Duzen bozup Turkiyeden temelli gitmeye kalkişirsak balkan ulkeleri tercihim olmaz gitmişken Kuzey avrupa istiyorum ben.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…