Maddi sıkıntılar kaygılar...

Karadağ için bir fikrim yok. Yanindaki benzer ucuzluktaki bazi ulkeler icin diyorum. 🙄 Duzen bozup Turkiyeden temelli gitmeye kalkişirsak balkan ulkeleri tercihim olmaz gitmişken Kuzey avrupa istiyorum ben. 😬
Valla kuzey Avrupa benim de hayalim ama çok zor yaw 🙈
Karadağ yaşanabilecek iki balkan ülkesinden biri , ben gerçekten çok mutluydum , pandemi olmasa hayatta donmezdim turkiyeye

Belki dönersiniz tekrar, pandemi de bitti. İnsanın kendini gurbette hissederek yaşaması çok zor bilirim.
Keşke dönebilsem ama şimdilik mümkün değil maalesef, oradaki evimi , dostlarımı, hayatımı, işimi, marketlerini bile çok özledim
Belki ileride bir gün nasip olur donmek

Yaşıyordum, pandemi sebebiyle mecburi dönüş yaptım, ama bir günüm bile özlemeden geçmiyor, çok seviyorum orayi

Ya bayıldım bayıldımmmmmmm ben oralara. Biz tam Kotor meydanda girişte kaldık, sanki film setinin içinde gibi evler, sokaklar, kiliseler. Ve tertemiz, insanlar medeni, kalabalıkta bile bir düzen var. Ay çok sevdim çok.

Karadağ için bir fikrim yok. Yanindaki benzer ucuzluktaki bazi ulkeler icin diyorum. 🙄 Duzen bozup Turkiyeden temelli gitmeye kalkişirsak balkan ulkeleri tercihim olmaz gitmişken Kuzey avrupa istiyorum ben. 😬

Valla ben de diyorum ki en bktan Balkan ülkesi bile TR’den iyidir. Linç yemem işallah 🤣

Ya bayıldım bayıldımmmmmmm ben oralara. Biz tam Kotor meydanda girişte kaldık, sanki film setinin içinde gibi evler, sokaklar, kiliseler. Ve tertemiz, insanlar medeni, kalabalıkta bile bir düzen var. Ay çok sevdim çok.
Sevilmeyecek gibi değil ki , hayatımda bu kadara iyi insanı ben başka hiçbir yerde görmedim, yani yaşadıklarımı burda anlatıyorum insanlar inanmıyor
Muhteşem anılarım var , düşündükçe kalbim acıyor gerçekten, lanet olsun bu pandemiyi icat edenlere

Ben çoğunu yaz başı aldım etiketli buldum uygulamalardan. Ama çoğu okul bulamaz mecbur alacak fahiş fiyatlara. Logo şartı koyuyorlar okullar. Yoksa alırdı herkes lcw outletten olur biterdi.
Ben bugün 2 kısa kollu okul tişörtü(biri tören,biri beden dersinde giyilecek spor tişört) 1 okul eteği,1 de fermuarlı üstte bin üçyüzküsür lira verdim çıktım. Baktım beyaz lacoste var giysilerin içinde,geçen seneden vardı diye almadım logosuz giysin dedim ne de olsa logolu sweat aldım üzerine onu giyecek,uzun kollu giymeyi sevmiyor bedenide yoktu zaten kızımın,geçen yilda giymişti diğer okulunda zaten logosuz lacoste tişört.
Alt olarak kota benzeyen cepli bir pantalon vardı,okuldan almadım,birde eşofman altı olarak yine düz lacivert vardı onuda okuldan almadım,lcwde buldum ikisini de oradan aldım. Ve görduğum kadariyla insanlar hep yedeklerini oradan aldılar,kabinlerde bir tane yetişkine rastlamadım ,hep cocuklara denetiyorlardı anneler ve lacivert bej tonları şeyler.
Onları da okuldan alsam yada 2 şer alayım desem 3000 liralık olurdum diye düşünüyorum. 300 küsüre iki pantalonu halledince hepsinin toplamı 1700 civarı tuttu ama yine de pahalı yani içinde birşey yok ki. Bu fiyata çeşit dizebiliyor olmalıydık.
Kitaplardan haber yok henüz,tedarik sorunu var dediler, bilemiyorum ne kadar ödenecek.
Servis zaten vermiyorum ben ama pahalı yani. Evime yakın bu sene okul sordum aradıklarında benim aylık benzin masrafımı aşıyor dedim kalsın.
Kimse mutlu değil konu sahibi.
Nasıl mutlu olalım ki bu sartlarda.
Kime dokunsam kiminle iki çift laf etsem ucu pahalılığa bağlanıyor.
Bu hep böyle gitmez,gitmeyecek bir yerde bir kırılma olacak muhakkak ama gercekten şu an çok zor şartlar herkes için.
Allah yardımcımız olsun.

Çok pahalandı herşey . Çocuk kıyafetlerine ne olmuş öyle baktınız mı .
İnsan çocuğuna almak zorunda ama nasıl olacak böyle bilemiyorum
Dün annem torunlara kıyafet almak istedi . Ben yardımcı oldum online alışverişi bilemiyor annem .
.lcw dan 3 -5 parça minicik bebek kıyafetine 1000 lira ödedik . Ben alışamadım bu pahalılığa. 😧

İki çocuğunuz var diyelim binlerce lira vermeden kışlıkları almak mümkün değil .
Bende dün hırka bakmaya gittim lcw ye düz renk iki tane ince sweat hırkaya 260 lira verdim.. incecik triko çocuk hirkaları 190 200.. incecik yagmurluk 300 civarı mont bile degil.. incecik taytlar 100 lira.. montlar zaten 400 den aşşağıya yok.. tamam sezon başı da bu nedir yani.. pazar da ayni maalesef kalın erkek sweatler 200 den başlıyor birde başlıyor yani.. pazardan aldım çocuk taytıni maalesef üstelik ince artık altına kalın kilotçorap vardi gecen seneden onlari giydircem..

O bireysel emeklilik bize bela oldu ya.2 kişi adına ayrı ayrı acmıstık. Sözlesmemizi 3 yıl yapmıstık 48 bin biriktirdik 3 ylda. Cıkmak istedik ev alacaktık 5 yıl dolmadıgı için 37 binle çıkabilirsiniz dediler . Sonra 3 yılı doldurduk falan dedik okada rkesinti fazla degl mi. 5 yıla uzatılmıs besler o yuzden kesinti oluyormus dolmasını bekliyoruz. birdaha asla dedik bu ikinci darbe yememizdi daha önce de 33 bini 25 bin olarak aldık acil lazımdı kesintiye takılmadık ama bu sefer b.knu cıkardılar bizde artık yapmayalım dedk. Bekleyecek olan için işe yara belki ama cok acil lazım oldugu donemde dogru duzgun alamıyorsunuz paranızı zorluyorlar braz.

Konuya gelince ya gecen A1ode seker alacaktım kilosuna bakmadım tozseker 46 TL yazıyor benm aldıgım seker paketi ise 2kglik agır kasaya gittim 95 TL dedi nası ya ben 46 lira okudum dedm kilosuna dikkat etmemişsijiz dedi 😆 suan 1 aydan fazla oldu eve toz seker alamıyorum küp seker aldım daha ucuz diye tatlı yapacaksam ögütüp serbest yapıyorm. 40 adet küp seker bir su bardagı toz sekere esit kızlar😆 yakında cocugumuza mama vermek için pirinci havanda dover toz haline getirir suyla karıştırıp veririz. Bu gidişle 90 yılların yöntemlerine dönüyoruz analarımızın geçim sıkıntısı yasadıgı yılları bizde sımdı goruyoruz. ben de bunalıyorım cocuga artık girip bir magazadan posetlerce alısveriş yspamıyorum dolaptan falan bakıyorum s.ctgımın dolabı da güya ikinci el sıfırdan farksız fiyatı. Zaten mahallemiz Şam gibi halep gibi kocamla gecerken bile g.tume tipime bakıyorlar ne zaman eski konforumuza donecegiz bilmiyorum.bunalıyorum. en sevdgim yıllar 2016-2018 arasıydı her isteigmi alabiliyor hersey ucuz geliyor cesit cesit giyinip en pahalı restoranlarda bişeyler yiyebiliyordum. Allah yardımcımız olsun şimdi

Bes te 10 yıldan önce çıkarsanız her türlü kesinti olur, o şekilde bir kıymeti kalmıyor, benim 15. yılım 10+ yı ödüyorum yani ve altın fonunda güzel değerleniyor memnunum

mesela ne kırılması
nasıl bir kırılma?

Ben size şöyle olacak,böyle olacak tarzında kehanetlerde bulunamam tabi ki ama bu benim beklediğim/inandığım şey. Umutsuzluğa kapılmıyorum kendi adıma zira umut olmadan yaşanmaz.
Daha öncede ülke olarak sıkıntılı dönemlerden geçilmiş, hepsi de atlatılmış. 99 yılımızı kutlayacağız,dimdik ayaktayız hala.
Bu da bir süreç,atlatılacak. Benim devletime (altını çiziyorum ,hükümet,x parti,y parti değil Tc cumhuriyeti)güvenim var hala.
Sizlerde umutsuz olmayın.

Biri kreşe bdiger anaokuluna giden iki çocugumun sadece kırtasiye malzemesi ve kitap seti için 5250 TL ödedik bugün 😱 Geçen sene oğluma aldığımız kırtasiye ve kitap seti çanta ve su matarasi dahil 800 TL tutmuştu. Bu sene çanta ve su matarasi hariç malzemeleri 2800 tuttu. Şaka gibi.

Durumun çok kötü olduğunun farkındayım ama Piraye bir mesajında aylık zorunlu giderlerinizin 22.000 tl olduğunu yazmışsın. Bizde sizin gibi 3 kişilik bir aileyiz.

Kızım 12 yaşında ve özel okulda. Kirada değiliz ama aidatı oldukça yüksek bir sitede oturuyoruz. Eskisi kadar olmasa da dışarıda yemek yiyoruz. Bu yaz kısa kısa da olsa 2 kez tatile gittik. Evde iki araba var. Ben işe aracımla gidip geliyorum.

Genelde ev ekonomisi ile eşim ilgilenir ama aylık zorunlu giderlerimizin sizinki kadar olduğunu sanmıyorum. Yanlış anlama lütfen yargılamıyorum, anlamak için soruyorum. Çocuğunuz çok pahalı bir okulda falan mı? Nedir bu zorunlu giderler tam olarak?
Ben de şaşkınım arkadaşım...evet kızım çok iyi bir okulda üstelik çok yüksek bir burs alarak okuyor 4 yıldır... Okul ödememiz çok yüksek değil bu yüzden...aylık 2850 ödüyoruz şu anda. Hesapları kontrol ettiğimde en çok kaçak veren kalemler market gıda mazot ve çocuğun diğer eğitim giderleri (kırtasiye kıyafet LGS hazırlık kaynaklari, spor kursu...vs) olduğunu görüyorum... Bunlardan kismam mümkün değil... ulaşım ve lokasyon sıkıntısı yüzünden mazottan da kisamiyoruz, o da astronomik hale gelmeye başladı bu yıl...market ve gıda da kısacak pek birşey kalmadi , 5-6 arası sadece market gideri var. Elektrik faturası bu ay 980 geldi, orda da sınırı aştık ama nasıl kısılır bilmiyorum...7/24 ışıkları açıp oturmuyoruz sonuçta... kışın doğalgazı da korkuyla bekliyorum zaten...durum bu...

Son düzenleme:
Öğretmenmişsiniz, branşınız ne olursa olsun rahatça bir instagram hesabı açarsınız.Paylaşımlarda bulunun, hesabı iyi yönetin.Tüyoları okuyun.İnanın linklerden fln gelen bile rahatlatır.Çok ciddiyim bu arada.Bize oku oku diye zehirlediler, geçen bir influencer ağzını yayarak ay doktor olmuşlar yazıl aç kalırsınız aç deyince dank etti.Lisede geleceğin meslekleri yazarlardı.İşte 1 numara endüstri mühendisliği.Kimse geleceği görememiş sallamış bir yerinden.Geleceğin mesleği internetle ilgili yaratıcı herşey.Günümüzde de para ya hileyle ya interneti kullanarak kazanılır.
O kadar haklısınız ki...ml mezunu arkadaşlarım su anda benden çok iyi durumdalar gerçekten....hile ve sosyal medya konusunda hiç şansım yok...o konularda baya cahilim maalesef...

X