Maddi sıkıntılar kaygılar...

Ya bunu merak ediyordum ben bu yuzden mi acaba. Kuafore gidiyorum eşiniz ne iş yapar? veterinere gidiyorum eşiniz ne iş yapar? doktora gidiyorum eşiniz ne iş yapar?
Ama her yerde boyle. Herkese mi boyle.
Herkese böyle mi bilmem ama kadın özellikle ev hanımıysa eşi de iyi bir konumdaysa genelde kocası ile beraber anılabiliyor.. kimi insanlar gerçi erkek iyi konumda olmasa bile kocasına daha çok saygı gösterilebiliyor, kadın o erkegin karısi degil de çocuguymus gibi davranılabiliyor.. misal bazen akşam dışarda geç gelsem( en fazla 11.00) bunu duyan bazı embesil komşu ev sahibi akraba bilimum muhatap olduklarım " kocanin haberi varmi, izin aldın mı, korkmuyor musun" vb saçma sorular sorabiliyor.. agzınin payıni aliyor ama insanin sinirini bozuyor bir kere.. sanki sen kocanın himayesinde olan, birşeyler için izin alman gereken, kocan ne isterse onu yapman gereken ufak bir çocukmuşsun gibi.. Size belki meraktan soruluyor da olabilir tabi ama kimisi de meslegını ögrenip size ona göre muamele yapabilmek icin soruyor olabilirler.. yada öylesine soruluyordur..

Ilk defa duydum bu aşi zorunlu mu.. ebemiz hiç bahsetmemişti ama aşıya giderken.. birde biliyorsanız yaş sınırı varmı bu aşı da

Neyse ki boyle komşularim yok, sorun yaşayabilirdik. Şasirdim bu ne cüret diye.

Rotada devletin karşılamadığı özel bir aşı ücretini fazla bulup aşısını yaptırmayan bir tanidigimin bebeği vefat etti bu sene rota virüsten.
Bu kadar önemli aşıların devlet tarafından ücretsiz karşılanması gerekiyor ama maalesef

Ilk defa duydum bu aşi zorunlu mu.. ebemiz hiç bahsetmemişti ama aşıya giderken.. birde biliyorsanız yaş sınırı varmı bu aşı da
Zorunlu değil işte. Tercihe bağlı. Devlet karşılamıyor ücreti. Yaş sınırını bilmiyorum. Benim kız 8 aylık. Doktorumuz planlama yaptı. Farklı zamanlarda toplamda 5 doz olacakmış.
Çoğu insan çocuğuna yaptırmiyor ya da yaptıramıyor maalesef
Özellikle geçmişte Anadolu 'da menenjit yüzünden engelli olan bir sürü insan tanımıştım.
İnanın şu an sinir tepemde. Bizden geçmediğimiz yolun vergisini almayı biliyorlar. Bir araba alıyoruz, 3 tane parası da vergi veriyoruz. Ama devlet 1 tane aşıyı vatandaşından esirgiyor.

Yazık günah. O bebeğin vebali 2 cihanda bırakmasın bunlara sebep olanları. Hadi biz peyniri kötü yiyoruz, üstümüze kıyafet alamıyoruz. İşte gariban çok daha ağır bedeller ödüyor.

Neyse ki boyle komşularim yok, sorun yaşayabilirdik. Şasirdim bu ne cüret diye.
Bilmem bu cüret azcik benden kaynakli belki.. sert konuşmam guleryüzlu davranırim konusurken bundan olabilir.. oluyor böyle insanlar.. adamlar seni kocanın 3 yaşındaki bebesi sanıyorlar işte..

Misal ben her sene yada 2 senede 1 memelekete ailemin yanina gider 2 3 ay kalırım.. bunu eşimin iş arkadaşinin evine misafirlige gittigimizde karısına sohbet esnasinda söyledigimde bana cevabı " eşin nasil izin vermiyor, o kadar uzun kalınca eşin burda ne yiyip içiyor, eşin neden gelmiyor? Diye saçma sorularıni sıraladı.. kendisi tabi kocası olmadan( izin vermiyormuş, kocasının cevabı çocular 2 tane ve ufak oldugu icin başlarına birşey gelebilirmiş) tek başina çocuklariyla parka bile gidemedigi icin..

Yine aynı aileyle dısarıya ciktigimizda yolda giderken iki ufak cocukla ilgilenen ellerini tutan kadın oluyor.. adam dışarda cocuklarin elini bile tutmuyor yürürken.. bu durumda adamın cevabi bahaneden ibaret oluyor

Vergi konusunda işler acisi durumdayız zaten

Yeğenimden biliyorum bende maalesef hepsi ücretli olarak yapılıyor... İlk aklıma gelen rota aşısı var mesela önemsenmiyor ama o da ölümcül bir virüs

Çok pahalandı herşey . Çocuk kıyafetlerine ne olmuş öyle baktınız mı .
İnsan çocuğuna almak zorunda ama nasıl olacak böyle bilemiyorum
Dün annem torunlara kıyafet almak istedi . Ben yardımcı oldum online alışverişi bilemiyor annem .
.lcw dan 3 -5 parça minicik bebek kıyafetine 1000 lira ödedik . Ben alışamadım bu pahalılığa.

İki çocuğunuz var diyelim binlerce lira vermeden kışlıkları almak mümkün değil .

Kıyafetleri bilmiyorum ama bugün kavanoz kapağı almaya gittim milyoncuya . Önümdeki kadın sadece defter almıştı 725 lira tuttu. Başka kırtasiyelere gitse herhalde 1000 tutardı. Ne düşüneceğimi de bilemedim

Yazık günah. O bebeğin vebali 2 cihanda bırakmasın bunlara sebep olanları. Hadi biz peyniri kötü yiyoruz, üstümüze kıyafet alamıyoruz. İşte gariban çok daha ağır bedeller ödüyor.
Çoğu doktor söylemiyor bile aslında ne kadar gerekli önemli olduğunu üzerine basa basa söyleseler belki o ailede bir şekilde yaptirirdi haberim yoktu diyor ilk defa duymuş şimdi herkesi uyariyordu kadincagiz..

Dümdüz alisveris hakkımız elimizden alındı.. outlet sekmesi var çoğunlukla is gören şeyler oluyor birde saatlik kampanyalar oluyor takip edip alın hersey çok zorlasti

Dün lcw uğradım sinirimden ağlacak duruma geldim yigenime bir iki hediye alacaktım kardeşim doğum yapacak yeni doğan bölümünde 150 liradan aşağı hicbirsey yok ve kalitesi berbat.
Bir kaç ay sonra benim bebeğim olacak nasıl tamamlayacagim eksiklerini diye düşünmekten başım ağrıdı tüm gün,yeni doğan birçok kıyafet ve malzeme alışverişi yapmam lazım az kaliteli takım veya tulumlar 250 lira 4 parça alsam 1000 lira..
Daha önceden de kıyafete yüksek miktarlar ödediğim oluyordu ama kalitesi şahaneydi oğlumla birlikte kaç çocuk büyüttü taş gibi eskimezdi şimdi pazar malı gibi ürünlere 200 lira vermek çok zoruma gidiyor

benim oğlum şuan 5 yaşında ve bizim zamanımız da 2 doz halinde yapıldı 9 aylık ve 1 yaş gibiydi yanlış hatırlamıyorsam ...şimdi neden 4 doza çıkış ki

Türkiye'nin alım gücü Almanya'nın iki katı düşmedi. Keşke iki katı dusseydi. Ama çok çok çok daha fazla düştü. Bir ay önce almanya'dayim. Enflasyon sizde %14 bizde TÜİK acikladigi %80 ama ekonomistler %140 diyo. Almanya'daki enflasyonun tek nedeni pandemi çekyada da enflasyon %14 ve onunda tek sebebi pandemi. Ama Türkiye'de çok daha büyük sorunlar var. Tek sorun parada değil. Neyse velhasıl çok şanslısınız lütfen şikayet etmeyin insanlar şuan Türkiye'den kaçmak için neler yapiyo neler. Önerileriniz konusundaki da çok haklısınız dünyalık dert gerçekten bitmiyor duaya sığınmak en güzeli

Durumun çok kötü olduğunun farkındayım ama Piraye bir mesajında aylık zorunlu giderlerinizin 22.000 tl olduğunu yazmışsın. Bizde sizin gibi 3 kişilik bir aileyiz.

Kızım 12 yaşında ve özel okulda. Kirada değiliz ama aidatı oldukça yüksek bir sitede oturuyoruz. Eskisi kadar olmasa da dışarıda yemek yiyoruz. Bu yaz kısa kısa da olsa 2 kez tatile gittik. Evde iki araba var. Ben işe aracımla gidip geliyorum.

Genelde ev ekonomisi ile eşim ilgilenir ama aylık zorunlu giderlerimizin sizinki kadar olduğunu sanmıyorum. Yanlış anlama lütfen yargılamıyorum, anlamak için soruyorum. Çocuğunuz çok pahalı bir okulda falan mı? Nedir bu zorunlu giderler tam olarak?

benim oğlum şuan 5 yaşında ve bizim zamanımız da 2 doz halinde yapıldı 9 aylık ve 1 yaş gibiydi yanlış hatırlamıyorsam ...şimdi neden 4 doza çıkış ki
Takip defterimize baktım şimdi. Doktor not almıştı. 2 farklı marka aşı yazmış. Bexsero ve Menactra. Toplamda 5 doz. İkisi de menenjit içinmiş. Beni de “sakın ihmal etme” diye tembihledi.
Çoğu doktor söylemiyor bile aslında ne kadar gerekli önemli olduğunu üzerine basa basa söyleseler belki o ailede bir şekilde yaptirirdi haberim yoktu diyor ilk defa duymuş şimdi herkesi uyariyordu kadincagiz..
Benimde ilk çocuğum. Doktorumuz dışında bana bilgi verebilecek kimse yok etrafımda. Kızım doğduğu günden beri özele götürüyorum. Bunu da kendi ihtiyaçlarımdan kısarak yapabiliyorum. Doktor baştan söylemişti. “Bazı aşıları devlet karşılıyor, bazıları özel” dedi. Bende “hepsini yaptıracağım” dedim. Şu zamana kadar rota aşılarına ve menenjite para ödedik. Ama ücretter çok uçuk.

Açılın zar zor gidebildiğim Karadağ’dan bmmmbok morallerle geri döndüm
Marketler çok ucuz, restoranlar, otoparklar ucuz şehir ucuz (tabii kazancı € olana) Aracımızı iki gün park edip 17€ verdik, saati 0,80 gibi bir rakam, en son Bebek’te iki saate 80 TL vermiştik Marketlere dönersek,en küçüğünde bile bir sürü çeşit var bizim Macro gibi ama fiyatlar normal. Meyve suyunda gerçek meyve var, şekeri basmamışlar, peynirler peynir gibi, alkol ucuz ve ulaşımı kolay. Eee bize ne anlatıyorsun diyeceksiniz haklısınız. İşte beni bize reva görülen yaşam kalitesi çok mutsuz ediyor o nedenle yazıyorum. Hem dünya para veriyor hem de ultra kalitesizliğe talim ediyoruz. Avaz avaz bağırasım var yeteeeeeeeeeeeeer diye.

O bireysel emeklilik bize bela oldu ya.2 kişi adına ayrı ayrı acmıstık. Sözlesmemizi 3 yıl yapmıstık 48 bin biriktirdik 3 ylda. Cıkmak istedik ev alacaktık 5 yıl dolmadıgı için 37 binle çıkabilirsiniz dediler . Sonra 3 yılı doldurduk falan dedik okada rkesinti fazla degl mi. 5 yıla uzatılmıs besler o yuzden kesinti oluyormus dolmasını bekliyoruz. birdaha asla dedik bu ikinci darbe yememizdi daha önce de 33 bini 25 bin olarak aldık acil lazımdı kesintiye takılmadık ama bu sefer b.knu cıkardılar bizde artık yapmayalım dedk. Bekleyecek olan için işe yara belki ama cok acil lazım oldugu donemde dogru duzgun alamıyorsunuz paranızı zorluyorlar braz.

Konuya gelince ya gecen A1ode seker alacaktım kilosuna bakmadım tozseker 46 TL yazıyor benm aldıgım seker paketi ise 2kglik agır kasaya gittim 95 TL dedi nası ya ben 46 lira okudum dedm kilosuna dikkat etmemişsijiz dedi suan 1 aydan fazla oldu eve toz seker alamıyorum küp seker aldım daha ucuz diye tatlı yapacaksam ögütüp serbest yapıyorm. 40 adet küp seker bir su bardagı toz sekere esit kızlar yakında cocugumuza mama vermek için pirinci havanda dover toz haline getirir suyla karıştırıp veririz. Bu gidişle 90 yılların yöntemlerine dönüyoruz analarımızın geçim sıkıntısı yasadıgı yılları bizde sımdı goruyoruz. ben de bunalıyorım cocuga artık girip bir magazadan posetlerce alısveriş yspamıyorum dolaptan falan bakıyorum s.ctgımın dolabı da güya ikinci el sıfırdan farksız fiyatı. Zaten mahallemiz Şam gibi halep gibi kocamla gecerken bile g.tume tipime bakıyorlar ne zaman eski konforumuza donecegiz bilmiyorum.bunalıyorum. en sevdgim yıllar 2016-2018 arasıydı her isteigmi alabiliyor hersey ucuz geliyor cesit cesit giyinip en pahalı restoranlarda bişeyler yiyebiliyordum. Allah yardımcımız olsun şimdi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…