Maddi sıkıntılar kaygılar...

Birilerinin birşeyi sıfatıyla anılarak geçecek ömrü.. bazı insanlar sadece zenginlige baktıgı icin, oysa kendi başarısi sayesinde kimsenin birseyi olarak anılmadan yalnizca kendi başarın ile anılmak ölsen bile unutulmaz yapacak.. gerçi onların umurunda olan tek şey zengin olsun da
ama toplum olarak böyleyiz maalesef.ben öğretmenlik yaptım 4 yıl kadar.valla bakın öğretmenlerin başarısına göre değerlendirilmiyorlardı.evli ya da bekar oluşlarına ardından da kocalarının ne iş yaptığıyla değerlendiriliyorlardı.eş işadamı ya da dr sa müdür bile bir başka davranıyordu.keşke kişinin liyakatına göre değer versek insanlara.ama nerdeeee? :KK12:

Birilerinin birşeyi sıfatıyla anılarak geçecek ömrü.. bazı insanlar sadece zenginlige baktıgı icin, oysa kendi başarısi sayesinde kimsenin birseyi olarak anılmadan yalnizca kendi başarın ile anılmak ölsen bile unutulmaz yapacak.. gerçi onların umurunda olan tek şey zengin olsun da

Valla bahsettiğim zamanlar 90lar - o dönemlerde kadinlarin çalışmasi vs çok yaygın degildi ztn. Bizden çok daha keyifli bir hayat sürdüğü kesin bence kadın başarılı olmuş:KK70:

ama toplum olarak böyleyiz maalesef.ben öğretmenlik yaptım 4 yıl kadar.valla bakın öğretmenlerin başarısına göre değerlendirilmiyorlardı.evli ya da bekar oluşlarına ardından da kocalarının ne iş yaptığıyla değerlendiriliyorlardı.eş işadamı ya da dr sa müdür bile bir başka davranıyordu.keşke kişinin liyakatına göre değer versek insanlara.ama nerdeeee? :KK12:
Çoğu meslegin icinde insanların birbirine belki siyasi yakınlıga belki kocasının konumuna bakılarak yapılan bir muamele ve deger var tabi.. ama insan kendi evladı icin biraz daha iyisini istemeli.. çunku bilmeli ki birşeyi oldugu o biri birgün kızından ayrılsa kızının da yine bir hiç olacagı, neden çünkü sen o saygınlıgı birinin birşeyi olarak kazanıyorsun haliyle o biri birgün pöf yok oldugunda senin de ne saygınlıgın ne itibarın ne de başka birşeyin kalmıyor..
Şöyle birşey de var bu bahsettigim meslekelere sahip olmak da sadece okumakla olmuyor illa ki olabilmek için epey para harcaman da gerebiliyor bu sebeple belki maddi imkan olmadıgı icin o mesleklere sahip olamaz ama sen en azindan evladin icin en iyisini dilemiş olursun..

Valla bahsettiğim zamanlar 90lar - o dönemlerde kadinlarin çalışmasi vs çok yaygın degildi ztn. Bizden çok daha keyifli bir hayat sürdüğü kesin bence kadın başarılı olmuş:KK70:
Ben kızı kötü bir hayat sürmüstür kanısinda bulunmadım sadece annesinin kızı icin diledigi gelecegi iyi bulmadım.. Ve başarıli olmuşsa bile bu başarısinın kocasının varlıgının sürdügü sürece devam edecegini düsünüyorum.. birinin birşeyi olmak ile yakalanan başarı yine o biri yok olana kadar devam eder ancak

Çoğu meslegin icinde insanların birbirine belki siyasi yakınlıga belki kocasının konumuna bakılarak yapılan bir muamele ve deger var tabi.. ama insan kendi evladı icin biraz daha iyisini istemeli.. çunku bilmeli ki birşeyi oldugu o biri birgün kızından ayrılsa kızının da yine bir hiç olacagı, neden çünkü sen o saygınlıgı birinin birşeyi olarak kazanıyorsun haliyle o biri birgün pöf yok oldugunda senin de ne saygınlıgın ne itibarın ne de başka birşeyin kalmıyor..
Şöyle birşey de var bu bahsettigim meslekelere sahip olmak da sadece okumakla olmuyor illa ki olabilmek için epey para harcaman da gerebiliyor bu sebeple belki maddi imkan olmadıgı icin o mesleklere sahip olamaz ama sen en azindan evladin icin en iyisini dilemiş olursun..
eğitimli insanlarla öğrenmeye açık insanlar etrafımızda olunca hayat daha güzel oluyor.diplomasız ama öğrenmeye açık olayları doğru yorumlayan insanlar da var at gözlüklü eğitimlilerde.hepsi birarada olan insanlarsa mucize bence.keşke daha da çoğalsalar.

eğitimli insanlarla öğrenmeye açık insanlar etrafımızda olunca hayat daha güzel oluyor.diplomasız ama öğrenmeye açık olayları doğru yorumlayan insanlar da var at gözlüklü eğitimlilerde.hepsi birarada olan insanlarsa mucize bence.keşke daha da çoğalsalar.
Egitim çocukluk çagında aile tarafından aşılanan fikirleri degiştirmiyor maalesef, ha egitim belk sadece o fikirlerini gizlemeyi saglar sadece, yahut yerine göre ortaya atılmasıni o fikirlerin.. tabi derinlerde bir yerlerde o fikirler dogru kabul edilmeye devam edilir.. Misal okuyup çok güzel meslek sahibi olup dısardan gayet medeni görüp evinde karısina çocuguna gayet ataerkil davranan çok egitimli de var

Almanyda yasiyorum. Alim gücü cok düştü. Turkiyede elbette 2 katı. Bizde de aileden bir zırnık bi yardim yok. Olsa zaten burda ne işimiz. Ki ben burda dogdum. Zaten üc beş le dönen bi ailede yetıstim idareci olmayı ögrendim. Bu pahalılık döneminde iyice zıvanadan çıktım. Benzindir ettir sut urunüdür hersey cok pahalandı. Bizde hep icerden harcayıp eksiye düşüyoruz ki henüz cocuk yok. Bazen cok darlanıyorum sizin gibi. Ayın ortasından sonra yoksunluk başlıyor. Oyle zamand ben namaza esma ya sığınıyorum
Bari ruhum zihnim rahatlasın. Bu dünyanin derdi bitmez cunku biliyorum
Belki bu günlerde gecer. Ama kimbilir bizden ne götürür...bir yüryüş bır duş bir dua bazen bir kitapla kafa dagıtın...düşünmemek zor ama kendinizi dünyadan soyutladığınız 1 saatiniz olsunli biten enerjinizi toplayın...yoks fıtıriyor Insan. Öfkedense ağlamak iyidir ama zehir dışarı çıkar. Allah hepimizin yardimcisi olsun !

Ya bişey soyliycem şimdi belki linçlenicem ama tatlım ben bunu da çok yaptım, hem de tek bir inanç sisteminden degil, Elbette İslam başta olmak üzere 3 semavi din, uzakdoğu,asya,inanç sistemleri,Feng shui, manihizm, Şamanizm, Budizm.... Gerçek anlamda Allah ne verdiyse denedim yani :KK48: Evrende kendim ve dünya için olumlamaya giden bütün yolları hobi olarak zorladım yıllarca...bana hiç yaramadığı gibi dünyada da işler pek yolunda gitmeyince de bıraktım...sonra da pandemi oldu zaten....lan? Bırakmasa mıydım acaba?
acaba hepsini de denediğiniz için enerjiler çakışmış olabilir mi? dua ederken bile aynı dilek için tek bi dua uygulaması seçin diyorlar mesela, aynı şey için farklı farklı okumalar yapmayın diyorlar. ay çok derin konular bunlar banlanmayalım :KK70:

acaba hepsini de denediğiniz için enerjiler çakışmış olabilir mi? dua ederken bile aynı dilek için tek bi dua uygulaması seçin diyorlar mesela, aynı şey için farklı farklı okumalar yapmayın diyorlar. ay çok derin konular bunlar banlanmayalım :KK70:
Valla söylediğine soyliycegime pişman oldum...Bu yüzden banlanirsak kesin cakişmiştir demekle yetinelim artık :KK48:

Öğretmenmişsiniz, branşınız ne olursa olsun rahatça bir instagram hesabı açarsınız.Paylaşımlarda bulunun, hesabı iyi yönetin.Tüyoları okuyun.İnanın linklerden fln gelen bile rahatlatır.Çok ciddiyim bu arada.Bize oku oku diye zehirlediler, geçen bir influencer ağzını yayarak ay doktor olmuşlar yazıl aç kalırsınız aç deyince dank etti.Lisede geleceğin meslekleri yazarlardı.İşte 1 numara endüstri mühendisliği.Kimse geleceği görememiş sallamış bir yerinden.Geleceğin mesleği internetle ilgili yaratıcı herşey.Günümüzde de para ya hileyle ya interneti kullanarak kazanılır.

Annemler anlatırdı eski Başbakanlardan birinin eşinin annesi kızım başkan karısı olacak diye sevmiş buyutmus..
Sonuç:KK70:
Niyet önemli arkadaslar
Ya benim babam tır şoförü teyzem de memurla evliydi, annem bizi babamsız büyüttü yani var ama hep uzakta. 3-4-5 ayda bir geliyor. Teyzemin kocası da hep yanında. Annem hep kızımı memura vericem kızımı memura vericem derdi oldu valla 🤣 vizyonsuz anam başkan deseydi ulan şuan yoksa? 🤣

Ya benim babam tır şoförü teyzem de memurla evliydi, annem bizi babamsız büyüttü yani var ama hep uzakta. 3-4-5 ayda bir geliyor. Teyzemin kocası da hep yanında. Annem hep kızımı memura vericem kızımı memura vericem derdi oldu valla 🤣 vizyonsuz anam başkan deseydi ulan şuan yoksa? 🤣

Ben bilmem istemek önemli ama tabi ayrinti da önemli çok karıştırmayalım:KK70:
Eşimin arkadaşı lüks araba kullanmak istermiş Beşiktaşın göbeğinde vale olmuş:KK70:

Ben bilmem istemek önemli ama tabi ayrinti da önemli çok karıştırmayalım:KK70:
Eşimin arkadaşı lüks araba kullanmak istermiş Beşiktaşın göbeğinde vale olmuş:KK70:
Detay vermek lazım böyle isteklerde yaa. Dua saati diyin ya da evren kapısı açık falan diyin bazen şak diye oluveriyor. O zaman da vah vah eksik istedim :KK70:

Ben de aynı şekilde hissediyorum. Bu hissimi körükleyen inanmadığım olaylar da mevcut.

Tek asgari ücretle kira, kredi ödeyen, özel mama ve düzenli benzin alıp ayni zamanda yurtdışında tatil yapıp bir de birikim yapan bir komşum var.

Biz neyi eksik yapiyoruz bilmiyorum. Lüks içinde de yaşamıyoruz. Daha fazla maaşla geçinemiyorken bile insanlar yarısından da az maaşla birikim yapıp tatile çıkabiliyor. Hayret verici buluyorum.
çok iyi niyetlisin belli ki arkadaşım bahsettiklerin tek asgari ücretle yapılabilir şeyler mi-mümkün değil

Kimse sana o paranın kaynağını söylemeyecek bunu biliyorsun.
büyük ihtimalle paranın kaynağı ATM memurluğu gibi yandan bir gelirleri var haksız yoksa asgari ücretle kira-kredi-özel mama-araç yakıtı-yurt dışı tatili mümkünatı yok kimse onlardan az akıllı yada onlar kimseden daha akıllı değil olabilirliği olsa bu insanlar bu kadar zorda olmaz zaten

Arkadaşlar gerçekten bir şeyi anlamıyorum.
Dün 8 aylık kızıma menenjit aşısı yaptırdım. Devlet karşılamıyormuş. 900 tl verdim. Daha 4 doz yaptırmam lazımmış. Şimdi bu hastalık ölümcül bir hastalıksa neden aşısını devlet karşılamıyor? Herkesin bir aşıya 900 tl verebilecek gücü var mı?

Arkadaşlar gerçekten bir şeyi anlamıyorum.
Dün 8 aylık kızıma menenjit aşısı yaptırdım. Devlet karşılamıyormuş. 900 tl verdim. Daha 4 doz yaptırmam lazımmış. Şimdi bu hastalık ölümcül bir hastalıksa neden aşısını devlet karşılamıyor? Herkesin bir aşıya 900 tl verebilecek gücü var mı?
Çoğu insan çocuğuna yaptırmiyor ya da yaptıramıyor maalesef 😔
Özellikle geçmişte Anadolu 'da menenjit yüzünden engelli olan bir sürü insan tanımıştım.

Detay vermek lazım böyle isteklerde yaa. Dua saati diyin ya da evren kapısı açık falan diyin bazen şak diye oluveriyor. O zaman da vah vah eksik istedim :KK70:
Geçen tam bu olayı yaşadım. Bir şey hakkında bu niye böyle olmuyor diye sordum. Ertesi gün tam dediğim oldu. Keşke büyük bir dilekte bulunsaydım dedim : )

X