Maddi sıkıntılar kaygılar...

Canım gözümden kaçmış, çok geçmiş olsun...umarım sen de bebiş de iyisinizdir?

Anneler babalar kaygilanmakta kesinlikle cok haklılar zaten . Daha iyi durumda olmamız gerekirken daha kotu durumdayız . Herşeyden önemlisi çok sağlıklı beslenebiliyorduk . En basiti benim inek sütüne alerjim var . Koyun,keçi peyniri ,yoğurdu yedirilerdi hatırlıyorum . Şimdilerde çocuk olmadığıma sevinecek duruma geldim

Canım gözümden kaçmış, çok geçmiş olsun...umarım sen de bebiş de iyisinizdir?
Çok teşekkür ederim tansiyonum yükseliyor takip yaptırmak için kaldım çok şükür iyiyiz canım . Benim eşim de bu aralar bunaliyor bu durumlar herkesi çok etkiledi . Bende işten çıktım tek kişiye düştü maaş tabi ama ben o kadar karanlık bakmıyorum evet şu an cidden diplerdeyiz ama borsada da öyle dip varsa tavan da olacak demektir çok polyanna belki de ama inanıyorum bir kaç yıl sonra toparlanacagiz

Bence de bu kadar basit değil. Amerika’ya gittim ben. Tüketim çılgınlığının bu denli olduğu hiç bir yer görmedim. Yemek menüleri Extra Big. Yiyemeyecekleri kadar büyük boyutlar. Bizim bir avm büyüklüğünde mağazaları var. Kozmetik ürünleri çılgın gibi sürekli değişiyor. Ama bütün bunlar dünyanın en büyük ekonomisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Bizim fakirliğimizin temel sebebi devletin yanlış politikaları. Avrupalılar sınırlarını mültecilere kapatırken biz 3,5 milyon Suriyeli barındırıyoruz. Haddimizi aşan hareketlerde bulundular. Biz ekonomik zirveye gitmişlerdi Davos. “One minute” diye atarlanıp, bir daha gelmem demişti. Affedersiniz de bizim başka ülkelere rest çekecek bir pozisyonumuz var mı herşey ile dışarıya bağlıyken. Bir rahip krizi oldu. Geri iade etmedik. Ayakkabı kutularında saklanan paralar. Ülkeye yabancılar para sokuyor, nerden geldiği belli değil. Bu da bizi gri listeye taşıyor. Türk liramız değer kaybediyor.
Yukarda sosyolog arkadaş tabii daha düzgün tespitlerde bulunmuş. Ama benim de gözlemlediğim bunlar. Ha düzelir mi, düzelir neden düzelmesin. Yoktan bir cumhuriyet kuran bir milletiz. Şu an herkesin sorunu ortak. “Geçinememek”

Buraya birkaç sene önce bir konu açmıstım piraye ablam bana para konusunda destek olmak istemişti ben de ne kadar düsünceli olduğunu söylemiştim sizi ordan tanıyorum,umarım ülkemizde bir seyler düzelir .Ben kpss hazırlanıyorum ama atamalar çok az puanlar yüksek,annemle yasıyorum erkek arkadasım evlenmek istiyor ama pahalılıktan sürekli erteliyorum cünkü tek maasla zor diyorum.Memur olmak eskiden avantajdı artık hiçbi değeri kalmadı,artık hiçbir seyin değeri kalmadı.Kendi ülkemde mülteciyim.Benim ülkemde benim gidemediğim yere baska ülkelerden gelenler ya da mülteciler gidiyor her sey cok kötü iki katına cıkmıs.Menemen yapmaya domatese 100 tl para verdik

Evde iki kişiyiz fırınımız tv miz yok.Kurutma makinası ütü kullanmıyoruz 320 tl elektrik gelmis.Biri kacak cekiyordur baska ihtimal yok diyorum..(1+1 eve gelen elektrik faturası..Sadece aksamları tek odayı 4-5 saat yakıyoruz!

Ya bişey soyliycem şimdi belki linçlenicem ama tatlım ben bunu da çok yaptım, hem de tek bir inanç sisteminden degil, Elbette İslam başta olmak üzere 3 semavi din, uzakdoğu,asya,inanç sistemleri,Feng shui, manihizm, Şamanizm, Budizm.... Gerçek anlamda Allah ne verdiyse denedim yani Evrende kendim ve dünya için olumlamaya giden bütün yolları hobi olarak zorladım yıllarca...bana hiç yaramadığı gibi dünyada da işler pek yolunda gitmeyince de bıraktım...sonra da pandemi oldu zaten....lan? Bırakmasa mıydım acaba?

Mune seni seviyorum bu mesaj gerçekten çok iyi geldi.

Canım hatırladım seni...zaten en çok canımı yakan da benim kızımın da içinde olduğu sizin kuşağın böyle bir döneme denk gelmesi... Siz çok daha güzel şartlarda, güvenli, özgür bir toplumda bolluk içinde ve umutla dolu yetişmeyi hakeden cocuklardiniz ... başaramadık kuzum....Affedin bizi...

Son düzenleme:
Bebek gelmeden tamamlayici sigorta yaptir. İhtiyaç olacak. Gebelik oncesi yaptirsaydin herseyi karşılardi. Bebeye kesinlikle sigorta oneriyorum. Ben istedigim gibi goturuyorum ozel su bu fark etmez.

Geçenlerde gene böyle bir konu açılmıştı. Sizin de farkında olduğunuz gibi, çoğumuz benzer durumdayız maalesef. Tasarruf adına bir şey diyemeyeceğim, ama marketlerin online uygulamalarını takip edin derim etmiyorsanız. Bazen kupon, bazen anlık indirim ara sıra bile olsa küçük çaplı tasarruf sağlıyor. Ve, geçecek bugünler. Hiç öyle görünmüyor belki, ama geçecek. Umudunuzu kaybetmemeye çalışın.

G
Gözünüz aydın olsun diyeyim.. rabbim saglikli ömürler nasip etsin size bagışlasın

kızım üniversiteye gidecek
çizim masasını boyalarını götürüp sığabileceği 1+1 evinden,boğaza karşı kahvesi elinde resim çizme,o konser senin bu tiyatro benim gezeceği hayallerden 4 kişilik yurt odasına düştük
yemekleri okulda yiyecek,okula yürüyerek gidip gelecek
4 bursu var bulabileceğimiz başka hepsine başvurucaz
o gidince bütün odaları kapatacağım ,kapı altlarına örtü tıkacağım ,okula giderken kombiyi kapatacağım
annemde yemek yiyeceğim
okula yürüyerek gideceğim
belki kış vakti haftada bir duş alırım ordan da su faturası azalır
dumanla haberleşmeyi de becerirsek olur bu iş heralde

Kızım haftaya kreşe başlayacak yedek kıyafet almam lazım. İncecik bir tayt bile 100 tl den aşağı değil yani nasıl olur ya kaban bot ve kazak almak için kredi filan çekeceğiz galiba kendimi düşünmüyorum artık kızımın olsun diyorum altından kalkmak çok zor. Az önce forumda bir konu okudum çocukla avm ye gidip 1000 tl harcamadan dönmeyiz, nike adidas ayakkabı almak zorundayız crocs terlikten başkasını giymez çocuğum muhabbetleri yapılmış iyice gerildim. Güzel günler gelecekse gelsin artık dayanılacak gibi değil çünkü

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…