Maddi sıkıntılar kaygılar...

Oğlumun jimnastik dersi almasını istiyordum . Siirt’te 2 oyun evi var sadece birisiyle görüştüm fiyat vermediler ama tek başına ders oluyormuş ama 3 yaş başlıyorlarmış . Bir kurum daha vardı dün ilan açmışlar grup oluşturmaya çalışıyorlar saat ve gün uyarsa olabilir hemde grup sosyalleşme için çocuğa daha iyi dedim 50 dk 150 TL dediler . Alt sınır niteliğindeki kurum için bana çok fazla geldi hele ki 2-3 yaş grubunun dikkat süresinin 3-8 dk olduğunu düşününce . Zaten hemen sıkılacaklar dur sus diye diye zaman geçirecekler gibime geldi . 100 TL olsa tmm diyeceğim de moralim bozuldu duyunca

kızım üniversiteye gidecek
çizim masasını boyalarını götürüp sığabileceği 1+1 evinden,boğaza karşı kahvesi elinde resim çizme,o konser senin bu tiyatro benim gezeceği hayallerden 4 kişilik yurt odasına düştük
yemekleri okulda yiyecek,okula yürüyerek gidip gelecek
4 bursu var bulabileceğimiz başka hepsine başvurucaz
o gidince bütün odaları kapatacağım ,kapı altlarına örtü tıkacağım ,okula giderken kombiyi kapatacağım
annemde yemek yiyeceğim
okula yürüyerek gideceğim
belki kış vakti haftada bir duş alırım ordan da su faturası azalır
dumanla haberleşmeyi de becerirsek olur bu iş heralde
bence 2 günde bir yersek de olur ölmeyiz heralde.

Doğu'dayız. Tezek yaptık geçen seneden. Odun kömür inanılmaz pahalı. Yine lazım olacak ama en azından kara kış olmayınca tezek idare ediyor. Ben ciddi ciddi tavuk falan almayı düşünüyorum da tatillerde eve gidiyoruz diye alamıyorum. Bir de tabi yem falan olayı var. Dün markete gittik ev boş diye, 900 lira ödedik. İçinde deterjan, yağ, bakliyatın çoğu yok. Ekmek 5 lira. Tüpü en son 350 lirada bıraktım, şu an ne durumda bilmiyorum.

Ama benim daha ziyade sinirimi bozan şu oldu, Kocaeli'de avm ye gittik, her yer Arap dolu ve mağazalarda güle oynaya alışveriş yapıyorlar, Türkler de durmuş düşünüyor elinde bir parça kıyafet. Zerre abartmıyorum manzara buydu. Bahsettiğim mağaza LC Waikiki üstelik. Daha üst segment mağazalarda pek Türk yoktu zaten. Araplar bavul getirmiş artık aldıklarını doldurmak için. Bazı noktalarda sadece çalışanlar Türk, insan ben Türkiye'de değil miyim diye düşünüyor. İnsanın o kadar zoruna gidiyor ki anlatamam. Irk ayırdığımdan değil ama burası bizim ülkemiz değil mi ya... Bizden başka herkes sefasını sürüyor resmen ülkenin. Ben köyde bu derece hissetmiyorum içine düştüğümüz şeyi ama Batı'ya gidince resmen sinir harbi yaşadım. Büyükşehirde yaşayan herkese sabırlar diliyorum gerçekten. Köyde göz görmeyince gönül katlanır hesabı yaşayıp gidiyoruz.

Öte yandan bu günlerin geçeceğine inancım tam. Hiçbir sağlam temele dayanmasa da umudumu yitirmedim. Belki dibe batarız ama güzel günler gelecek elbet. Bu günleri şaşırarak hatırlayacağız, şunu şu paraya almıştık diye. Türk siyasi tarihine çok ilgim vardır çok okurum, krizlerin bu ülkede anatomisi bellidir, o yüzden de biraz umutluyum. Beni tek korkutan toplumsal bozulma, ekonomi elbet düzelir de bu sessiz işgal nasıl düzelir bilmiyorum...

Aklıma sokak röportajında bir adamın sözü geldi. Biz zaten oruca alışığız ne olacak yemeyerek oruç tutmuş oluruz işte diyordu. Adam bunu ciddi ciddi söylüyordu.
bizim insanimizin yanlışını kabul etmemek gibi bir huyu var maalesef.
hatayı kabul etmek yerine ölümüne savunuruz, oruca alısikmisiz, zaten oruçda bunun için var

Hiç ek gelirden bahsetmiyor. Karı koca ailelerini tanıyorum. Onlarin da durumu yok. Anneleri de kirada oturuyor yani. Kesin olarak eminim onlardan gelmediğine. Ama nereden geliyor bilemiyorum. Oyle faizli yatirimlara da girmezler inançları gereği. Gerçekten hayret verici.
borsa morsa bir şey vardır, bir yerlerden ek gelirleri vardır, asgarî ücretle kira kredi ödeyip bir de üstüne tatil yapmak mümkün değil

Buradaki tasarruf konularına en fazla yazan üyelerden biriyim ancak şu an öyle bir hale geldi ki her şey stabil kalmaya çalışıyorum. Dediğin gibi tasarruf edecek bir yer bulamıyorum artık hani şundan keseyim biriksin olmuyor, çünkü birikenin bir hükmü yok. Sadece bireysel emekliliğimi ödemeye ve arttırabildiğim kadar altın almaya gayret ediyorum, en çok yüklendiğim nokta borçlanmamak, borçlanıp açılırsak toparlayamamaktan korkuyorum çünkü.
bireysel emeklilikte de altın fonu var.biliyorsunuz dimi

K KIR PAPATYASII çok geçmiş olsun, Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin ablacım🧿🧿

Mune seni seviyorum ❤️ bu mesaj gerçekten çok iyi geldi.
😘😘😘

İnsan yaşadığı sürece umut etmez, umut ettiği sürece yaşar, daha bebelerinizin büyüdüğünü göreceğiz, güzel günler görecekler, bizden daha iyi bir hayatları olacak, hayallerini gerçekleştirecekler.

Ben yaşadım gördüm, artık çocuklarınız için umut edip hayal kuruyorum😊

Keyfiniz biraz yerine gelsin👇

Üstelik bu sadece ekonomiyle açıklanabilecek bir şey de değil. Eğitim sistemi çöktü, mahvoldu. Berbat bir sektör, rant kapısı haline geldi. Özel okullar tercih değil zorunluluk oldu. Kar amacı güden kuruluşlar neticede, veliyi nerden nasıl yolsak diye bekliyorlar.
Ben şu anki eğitim sistemine uzağım. Bebeğim daha küçük. Okuyan bir akrabam yok. Ama kendi okuduğum dönemleri düşünüyorum 80 kuşağıyım. Özel okulda okudum ama bizim sınıfta memur çocukları da vardı. Ben 2. El kitap aldığımı hatırlıyorum. Ablam Anadolu Lisesinde okudu ve çok iyi bir eğitim aldı. Pek çok arkadaşı doktor, mühendis oldu. Şu an böyle imkanlar yok sanırım. Çevremde sadece çok uçuk fiyatlı özel okulları duyuyorum.

Benim kardeşimde onlardan biri, görsen havalarından geçilmiyor, hiç bir şeyden eksik kalmazlar, arabayla gezmeler, oralarda buralarda tatiller , paylaşımlar resimler ama günün sonunda ucu ucuna ödenen kredi borçları, ağzına kadar dolu kredi kartları vs... o da iş değil, bu devirde en büyük lüks borçsuzluk bence. Gıdadan kesmiyorum ama sosyal hayattan kesiyorum mecburi değil çünkü , borcum yok kafam rahat şimdilik böyle
Eviniz varmı?

Dün kızımın okul kıyafeti için bana verilen fiyat 1550 tl.
Kitapları hariç.
Okul servisi almış basını gitmiş o sebeble çok istediği uzak okula gönderemiyorum.
Yakın kazandıgı okul üzerinden yürüyecegiz.
allah sonumuzu hayretsin.asgari ücretliler nasıl alacak bu kıyafetleri çanta kırtasiye vs yi?biz de sadece tek eşofman 750 ila 1000 tl arası.valla uygulamalardan bulup bulup aldım kıyafetleri .öyle bile 3000 e yaklaştı daha da eksiği var.bir lacoste 380 bir pantolon 450 500 olur mu el insaf.ama senin kız akıllı o okulda da çok başarılı olacak ben inanıyorumm.zaten köklü iyi bir lise orası.

X