Maddi sıkıntılar kaygılar...

valla kadınlar kulübünde fazla takılmamızda bir sevdiğimizden iki fakirlikten.zengin olsam iyi bir spor merkezine yazılırdım.havuzdaydım şimdi.spor sonrası güzel bir yere yemeğe gider ardından da arabayla turlardım.kitapçıya uğrar beğendiğim kitapları etiketlerine bakmadan alırdım.ardından meşhur kahvecilerden birine gider kahvemi içer keyfime bakardım.şimdiyse arabamda benzin yok çay eşliğinde buraya yazıyorum ayoll.vallahi hepsi fakirlikten. :KK45: :KK53:

Yalan soyluyorsunuz demedik size, komşunuz doğruyu soylemiyordur diyoruzzzzz.

Yahu benim eşim mesela evde nasil vakit geciriyorsunuz gibi basit bir soruya bile doğru cevap vermiyor mesela. " Bir şey yapmiyoruz ben işten gelip direkt uyuyorum" diyor adam. 😂 Halbuki duzenli yuruyuse cikariz 2 gunde 1, yemek yemeye veya bir seyler icmeye de cikariz. Evde oyun vs oynariz yaptigimiz şeyler var ama sorana söylemiyor bunu bile soylemiyor bir sey soyleyecekse hep oldugundan azini soyler. 😂 Simdi ben sormadim kendi anlatiyor diyeceksiniz ama yakinmayi sever bazisi.
yorumlari okuyarak geliyorum da esin niye boyle yapiyor :KK70: cidden merak ettim.

Maalesef ya bir yerden gelir artacak öğretmen olduğunuzu biliyorum özel ders vermek gibi yada işe otobüs işe gitmek, varsa netflix disney gibi üyelikleri kapattırmak interneti kapatıp sadece telefon interneti kullanmak, eve yardımcı geliyorsa iptal etmek. Maalesef durum çok çabuk düzelecek gibi durmuyor ☹️
Özel ders veremem maalesef bransim uygun değil, geçen yıl özel bir okuldan teklif aldım ek iş olarak çok da uğraştım olsun diye ama evim buyuksehirlerden birinde dağ başında olduğu icin isim evim ve ek iş yapacağım okul arasında ulaşım ve zamanlama konusunda sıkıntı yaşadım. O da olmadı. Yine isyerim, evim ve kızımın okulu arasındaki mesafe ve lokasyon yüzünden toplu taşıma kullanmam mümkün değil. Hatta kızımı servise verip kendim 2 vesait otobüs kullanmayı göze aldığımda çıkan masraf şu anki mazot masrafının epey üstüne çıkıyor,onu da hesapladım. internet kesemem evdeki herkes için ihtiyaç, Netflix bu yıl kullanmıyorum, YouTube premiumu da geçen yıl iptal ettim, eve yardımcı almıyorum zaten...yine de çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
İş yeri yemeği ya da zorunlu diyet yok ama kısıtlı mutfak alışverişi olabilir. Kurbanlarda et yardimlari olabilir. Yine de yurtdışı tatilini, uçakla seyahatleri karşılayabilir mi bilmiyorum.
Sizce de asgari ücretle yurtdışı tatili fazla ütopik değil mi? Matematiksel olarak imkansız.

Özel ders veremem maalesef bransim uygun değil, geçen yıl özel bir okuldan teklif aldım ek iş olarak çok da uğraştım olsun diye ama evim buyuksehirlerden birinde dağ başında olduğu icin ulaşım ve zamanlama konusunda sıkıntı yaşadım. O da olmadı. Yine isyerim, evim ve kızımın okulu arasındaki mesafe ve lokasyon yüzünden toplu taşıma kullanmam mümkün değil. Hatta kızımı servise verip kendim 2 vesait otobüs kullanmayı göze aldığımda çıkan masraf şu anki mazot masrafının epey üstüne çıkıyor,onu da hesapladım. internet kesemem evdeki herkes için ihtiyaç, Netflix bu yıl kullanmıyorum, YouTube premiumu da geçen yıl iptal ettim, eve yardımcı almıyorum zaten...yine de çok teşekkür ederim.
netflix yiyeceğimden kısar gene alırım.başka bir kanalımda var evde ücretli.sinemaya gidemiyoruz zaten.o da olmasa pembe dizilere ağa dizilerine mahkum kalacağım.cıksss onlardan vazgeçmemm. :rolleyes:

Valla abla eskiden insanlar wc kağıtları paketini taşımaya utanırdı market poşetlerine sarardı. şimdi 32 li wc kağıdı alabilmenin grurunu yaşar olduk. Ben normalde ekmeğimi 6 yıldır evde yapıyordum. Geçen sene 50kg unu 150tl ye alıyordum bu yıl 520tl olmuş .artık halkekmekten alıyorum
Tavuk döner bile lüks yemek oldu 40 TL olmuş 🙄

Sizce de asgari ücretle yurtdışı tatili fazla ütopik değil mi? Matematiksel olarak imkansız.
Komik komik 🤣🤣
Hayır ülke içinde bir ilden bir ile 4 kişilik bir ailenin otobüsle gitmesi bile asgari ücret😬 komşu fantezilerini anlatıyor ya da işte ek geliri vardır.

Mesleginiz nedir? Belki umit olur diye yazmak istedim, muhendisim, 25-26 yas civari dunyanin obur ucuna tasindim, tasindiktan 1 sene sonra evlendim. Esimle burada tanistik. Ilk 2 hafta cok zordu, geldiginiz yer neresi olursa olsun cok buyuk bir bosluk ve ayrilik hissi oluyor. Simdi burasi ikinci evim oldu, alisiliyor, duzen de aile de kuruluyor, merak etmeyin. En onemlisi saglam bir is bularak gitmeniz, yoksa cok zorlanirsiniz.
merhaba ben avukatım o yüzden yüksek lisansa gideceğim, avukat olup kalan arkaldaşlarım oldu, eşiniz türk mü?

Edirne de oturan bir arkadaş vardı Bulgaristan na gidip bu senede yurtdisi tatilimizi yaptık derdi :KK70:
olsun en azından gidiyormuş bak.biz eskişehire gezmeye gidemedik sınır il olduğu halde.okul hüppppppppp diye içine çekiyor paracıklarımızı.bize bırakmıyorr. :KK53: :KK45:

Aynen öyle bi ara o zincir marketlerde tek alıyordun mesela salça bir tane ikinci vermiyorlardı çünkü stok yaptılar zam gelince sürdüler reyonlara

Çok afedersiniz orkid fiyatlarına ne demeli
Ya şampuan
Deterjan
Benzin
Haftasonu yigenlerim gelirler klasik pazar aile birliği beraberlik neyse atistirmalik ıvır zıvır alırız
Bir cips uçtu
Yada çikolata gofret ya ulker çikolata cokn yi hatırlıyorum geçen yıl 5 6 ti idi şimdi 16 18 tl
Evet zamlar yapıldı maaslara iyi zamlar hemde ama ALLAH eksik etmesin
Kapya biber acı doğra elin yanar ye dilin yanar sonra toto yanar 18 tl kilosu ve tam 4 5 büyük biber bir kilo yapıyor ne işi yarar
Yanı bunun gibi neler neler
Ev kiralarına hiç girmiyorum bile
Evet stok olayını özellikle pandemide çok yaptı marketler.. ürun bulamıyordun bulsan bile birden fazl vermiyorlardı, anlıyorsun ki o ürüne zam kapıda..
Asgari ücrete zam yaptilar da ne oldu zam açıklandıgı gün daha başladı marketteki ürünlerin zammı, ekmek zammı..
Şu aşure zamani bir kuriyemisciye ugradım biraz kuru incir ve kayisi almaya.. Adam aşure zamani diye yapistirmis zammi.. Baktıgın zaman o da haklı adam en çok aşure zamani satış yapabiliyor belki..

Çocugumu anaokula kaydettim gecen.. kayıt ücreti 300 olmus 1 sene her ay vereceksin birde bunu aylık olarak.. yine ayni okulda gecen sene 140 liraymis kayıt ücreti..

Eskiden maaşlara yapilan zamlar insanların bi sökügünü kapatırdı şimdi, sakız parası gibi geliyor o zamlar

Valla inanın ben de anlamıyorum. Bana geçenlerde de şey diyor, benim İstanbul'da da evim var. Eski esiyle olan evi ona aitmiş galiba tam emin değilim.
Bu ev de onun, ben kiracıyım bi de. Bir gün böyle bir talebim olmadı, olmaz da. O söyleyince bi acayip hissettim. Eşim zaten fitreyi maddi durumu düşük birine vermişti, 2 kere söyledi kadın bana. Ben de eşim vermiş dedim. Ki biz 2 kisiyiz, 2 kisinin fitresi 100 ₺ bile tutmaz.
Yuhh ya yemin ediyorum yuhh bu kadar da olmaz toprak doyursun gözlerini

Komik komik 🤣🤣
Hayır ülke içinde bir ilden bir ile 4 kişilik bir ailenin otobüsle gitmesi bile asgari ücret😬 komşu fantezilerini anlatıyor ya da işte ek geliri vardır.
bir asgari ücretlinin gündüz düşleri-adlı kitaptan alıntılardırrrrr.:KK45::KK53:

netflix yiyeceğimden kısar gene alırım.başka bir kanalımda var evde ücretli.sinemaya gidemiyoruz zaten.o da olmasa pembe dizilere ağa dizilerine mahkum kalacağım.cıksss onlardan vazgeçmemm. :rolleyes:
Valla ceycey onca isim var az çok biliyorsun bahçe bağ işleri yaptığım tek luks şey
Film izlemek yada dizi akşamda bahçe de kitap okumak kedilerim etrafta dolaşırken köpegim bahçe masinin yanına uzanırken o keyfimden vazgeçemem iste 🥰🥰🥰🤗🤗
Sineme dizi kanalı olucak yoksa müge ve esra deliye çevirecek beni🤣🤣🤣

yorumlari okuyarak geliyorum da esin niye boyle yapiyor :KK70: cidden merak ettim.

Nebileyim yani asiri bir gizli sakli da yok aslinda yani zaten sosyal medya hesabim var her şeyi olmasa da bazi paylaşimlar yapiyorum gören görüyor zaten ama yinede ayni şekilde davraniyor. 😁

Ama hani oyle kendini acindirma, devamli yakınma gibi huylari yok. Soru sorulursa bu şekilde geçiştiriyor oyle anlatmiyor guzel şeyleri. 😬

selammm.bu fakir okul servisi problemiyle uğraşıyordu.2700 ü nasıl vereyim?bir çare bulduk neyse.4 çocuğu aylık 1500 den götürmeyi kabul eden bir tanıdık.valla 1500 e pek sevindik.ölümü görünce sıtmaya razı olanlar gibi pek bi sevindik ayoll.bunların hepsi fakirlikten :rolleyes:
Of yA şükür varya sizin şehirde olsam ben götüreyim diyecektim artık 🤦🏻‍♀️

X