Maddi sıkıntı bozulan psikolojim😒

golldkahveemm

Üye
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2024
145
81
35
Herkese merhaba öncelikle.
Günümüz şartlarında çoğu kişinin maddi sıkıntıları elbette var, bu şekilde olması bunaltıyor beni..
Eşim abisiyle bı iş kurmuştu tahmin ettikleri gibi kazancı olmadı İlk etapta çok masraf yaptıkları için öyle hemen pes etmek istemiyorlar bunda onlara bırakıyorum kararı.
Benim doğumdan iki ay sonra iş kurma planı çıktı ortaya öncesinde ikimizde çalışıyorduk, ayın 1'inde ben 5'inde eşim maaş alırdık gayet güzel geçiniyorduk. Bebeğim doğduktan sonra işi bırakmak zorunda kaldım 6 aylık bebeğe bakacak kimsem yoktu 😔 kenarda olan birikim iş yeri tadilatina gitti Geçen ay yabancı uyruklu bir şahıs alkollü bir şekilde bizim araca vurup arabayı da bırakıp kaçtı bulunamadı bıraktığı araba kiralık kiraladığı kişi polise yalvaran 19 yaşında bir genç kim neyi ödiycek belli değil arabanın arkası pert bir şekilde duruyor 🤦😒 maddi sıkıntı çekiyoruz.
Kredim üç ayı geçti ödeyemedik, çocuğun servis ücreti 25 gün gecikti veremedik, kredi kartı borcum duruyor markete gitsem birini alıp diğerini bırakıyorum.. Çocukla hiç gidemiyorum oyuncak vs ister diye bunları yazıyorum çünkü içim patliycak psikolojim iyi değil neden bu hayatı böyle yaşıyorum diye sorguluyorum.. İsyan etmiyorum Allah'ım yol göstersin diye her gün dua ediyorum. Eşime başka iş bak ne kazancın belli nede günü belli diyorum oda dik kafalı emek verdim masraf ettim vazgeçmem hedefim var diyor.. Eve bırakacağı paraya muhtaç olmak çok çok zor kendi paramı kazanıyordum çok zoruma gidiyor bebeğim küçük çalışamıyorum çalıştığım yerin kreşi vardı kapandı. Kreş ücretleri maaştan fazla Evde yapılacak iş bakıyorum çevremde yok dört duvar arasında oturmuş gece gece düşünüyorum buraya yazmak iç dökmek istedim 😔😔 herkese iyi geceler 💐

Ticaret çok riskli ,tabi ticaret ise, krediyle birikimle bile işler yoluna girmemiş
Plansız hareket edilmiş gibi
Sizin doğum yapıp işten ayrılmanızı mı bekledi iş yeri açmak için?
Sorun olmazsa ne işi yapıyorlar?
Çocuğunuza bakacak anne kv de yok sanırım?

Eşime başka iş bak ne kazancın belli nede günü belli diyorum oda dik kafalı emek verdim masraf ettim vazgeçmem hedefim var diyor.

Böyle hayalperest adamdan hayır gelmez. Ortada iki çocuk var, baktığı ev belli, ne iş kuracaksa kendisini ve ailesini sağlama alıp öyle kuracaktı. Aile evinde yaşayan bekar adam değil, öyle olsa bir yoğurt ekmek parası yeterdi ona ama artık sorumlulukları var böyle riskler alamaz.

Eşinin seni dinlemesi gerek, sen gayet haklısın. Biraz daha zorla adamı, ek iş yapsın kocan, haftanın iki üç günü başka yerde çalışsın yarım gün, bir yeri çatlamaz. Daha genç gayette iki işte çalışabilir.

Eşim abisiyle bı iş kurmuştu tahmin ettikleri gibi kazancı olmadı İlk etapta çok masraf yaptıkları için öyle hemen pes etmek istemiyorlar bunda onlara bırakıyorum kararı
Valla bizim insanımız bodoslama iş yapmayı çok seviyor. Yeni bir iş kuruluyorsa ve sektörde tecrübe ve müşteri portföyü yoksa, muhteşem bir ticari zeka da yoksa; o iş yerinin bir yıllık gideri, faturası, evin giderleri hesaplanıp o miktarda kenarda bir paraya sahip olmak gerekiyor. O işte düzen oturtup, kâra geçene kadar cepten yiyip, içeri giriyorsun.
Bu pes etmemek değil cahillik

Günümüz şartlarında çoğu kişinin maddi sıkıntıları elbette var, bu şekilde olması bunaltıyor beni..
Eşim abisiyle bı iş kurmuştu tahmin ettikleri gibi kazancı olmadı İlk etapta çok masraf yaptıkları için öyle hemen pes etmek istemiyorlar bunda onlara bırakıyorum kararı.
Benim doğumdan iki ay sonra iş kurma planı çıktı ortaya öncesinde ikimizde çalışıyorduk, ayın 1'inde ben 5'inde eşim maaş alırdık gayet güzel geçiniyorduk. Bebeğim doğduktan sonra işi bırakmak zorunda kaldım 6 aylık bebeğe bakacak kimsem yoktu 😔 kenarda olan birikim iş yeri tadilatina gitti Geçen ay yabancı uyruklu bir şahıs alkollü bir şekilde bizim araca vurup arabayı da bırakıp kaçtı bulunamadı bıraktığı araba kiralık kiraladığı kişi polise yalvaran 19 yaşında bir genç kim neyi ödiycek belli değil arabanın arkası pert bir şekilde duruyor 🤦😒 maddi sıkıntı çekiyoruz.
Kredim üç ayı geçti ödeyemedik, çocuğun servis ücreti 25 gün gecikti veremedik, kredi kartı borcum duruyor markete gitsem birini alıp diğerini bırakıyorum.. Çocukla hiç gidemiyorum oyuncak vs ister diye bunları yazıyorum çünkü içim patliycak psikolojim iyi değil neden bu hayatı böyle yaşıyorum diye sorguluyorum.. İsyan etmiyorum Allah'ım yol göstersin diye her gün dua ediyorum. Eşime başka iş bak ne kazancın belli nede günü belli diyorum oda dik kafalı emek verdim masraf ettim vazgeçmem hedefim var diyor.. Eve bırakacağı paraya muhtaç olmak çok çok zor kendi paramı kazanıyordum çok zoruma gidiyor bebeğim küçük çalışamıyorum çalıştığım yerin kreşi vardı kapandı. Kreş ücretleri maaştan fazla Evde yapılacak iş bakıyorum çevremde yok dört duvar arasında oturmuş gece gece düşünüyorum buraya yazmak iç dökmek istedim 😔😔 herkese iyi geceler 💐
Bir çocuğunuz mu var iki mi

kredi kartı borcum duruyor markete gitsem birini alıp diğerini bırakıyorum.. Çocukla hiç gidemiyorum oyuncak vs ister diye
Markete siz gitmeyin, liste yapın kendi gitsin. Belki alamamaktan utanır. Çoluk çocuğum yemese de içmese de olur yeter ki ben olmayacak işin peşinde koşayım, boş dükkanda patron olarak takılayım kafasındakileri hemen evden kovmak gerek. İş kurduğun zaman en az 1 sene cebinden harcayacağını bileceksin. Kusura bakmayın kocanız gibilerden gıcık alıyorum. Plansız programsız beceriksiz iş bilmez. Birikimimi tadilat için verdim yazdınız. Sizde de hata var, nasıl güvendiniz daldaki kuşa? Biri bebek iki çocuk varken nasıl kabul ettiniz sıfıra sıfır kalmayı? Durduk yere bankaların kara listesine girmişsiniz. 3 ay ödenmeyen kredi, birikmiş kredi kartı borcu, işyerinin borçları... Hacizlik icralık olmak istemiyorsanız önlem alın.

Eşiniz bu işi kuralı ne kadar oldu? Ticarette işlerin rayına oturması biraz zaman alır. Açılır açılmaz kâra geçen bir işletme istisnadır zaten. Sabırlı olmakta fayda var çünkü eşinizin mesleği ne bilmiyorum ama bu kadar borç bir kuru maaşla toparlanmaz artık. Belki bir noktada işler açılacak, kendi işiniz olduğu için beklediğinizden çok daha fazlasını kazanma ihtimaliniz de mevcut. Umarım her şey kısa zamanda yoluna girer. İyi düşünün, zihninizi pozitifte tutun

Eşiniz bu işi kuralı ne kadar oldu? Ticarette işlerin rayına oturması biraz zaman alır. Açılır açılmaz kâra geçen bir işletme istisnadır zaten. Sabırlı olmakta fayda var çünkü eşinizin mesleği ne bilmiyorum ama bu kadar borç bir kuru maaşla toparlanmaz artık. Belki bir noktada işler açılacak, kendi işiniz olduğu için beklediğinizden çok daha fazlasını kazanma ihtimaliniz de mevcut. Umarım her şey kısa zamanda yoluna girer. İyi düşünün, zihninizi pozitifte tutun
Pozitif düşünecek hal kalmadı gerçekten artık çok zor geliyor bu sıkıntılar Allah'ım yardım etsin 🙏

Hayat çok zor artık, rabbim herkesin yardımcısı olsun , bu şartlarda artık kimse çocuk dünyaya getirmemeli imkanı yoksa kendim de dahil...

Markete siz gitmeyin, liste yapın kendi gitsin. Belki alamamaktan utanır. Çoluk çocuğum yemese de içmese de olur yeter ki ben olmayacak işin peşinde koşayım, boş dükkanda patron olarak takılayım kafasındakileri hemen evden kovmak gerek. İş kurduğun zaman en az 1 sene cebinden harcayacağını bileceksin. Kusura bakmayın kocanız gibilerden gıcık alıyorum. Plansız programsız beceriksiz iş bilmez. Birikimimi tadilat için verdim yazdınız. Sizde de hata var, nasıl güvendiniz daldaki kuşa? Biri bebek iki çocuk varken nasıl kabul ettiniz sıfıra sıfır kalmayı? Durduk yere bankaların kara listesine girmişsiniz. 3 ay ödenmeyen kredi, birikmiş kredi kartı borcu, işyerinin borçları... Hacizlik icralık olmak istemiyorsanız önlem alın.
Güvenmek değil ki sürekli söyledim biraz daha bekleyelim dedim bebeğimiz biraz büyüsün de dinlemedi. Sen ilerlememi istemiyormusun elalemin işinde daha ne kadar çalışayım daha güzel hayatımız olsun derken geldiğimiz nokta..

Hayat çok zor artık, rabbim herkesin yardımcısı olsun , bu şartlarda artık kimse çocuk dünyaya getirmemeli imkanı yoksa kendim de dahil...
Çok haklısınız Allah'ım iyiki nasip etti meleğimi asla pişmanlık için demiyorum daha önce böyle sıkıntımız yoktu gayet yeteri kadar geçiniyorduk bı iş sevdası çıktı alt üst olduk.

Ticaret çok riskli ,tabi ticaret ise, krediyle birikimle bile işler yoluna girmemiş
Plansız hareket edilmiş gibi
Sizin doğum yapıp işten ayrılmanızı mı bekledi iş yeri açmak için?
Sorun olmazsa ne işi yapıyorlar?
Çocuğunuza bakacak anne kv de yok sanırım?
Kayınvalidem memleketinde yaşıyor ayağında pilatin var bakamaz. Abisinin aklına uyudu destek olurum vs dedi ama olan ortada elde yok avuçta yok🤦

Hangi sektörde ne işi açtı eşin ? Diğer arkadaşların dediği gibi bodoslama iş yapilmaz. Okula giden bir çocuk , sütten bezden kesilmemis bebek varken üstelik.
Böyle iş kurma sevdası olacağını bilseydim ikinci çocuğun günahına asla gitmezdim belkide şimdi iyiki var varlığına şükürler olsun ama borç içinde bir hayatı olsun istemezdim. İki yılda alt üst olduk 😒

Bu kadar borç varken ve yemek yiyecek para bile kısıtlıyken, sonu belli olmayan bir iş uğruna ailesini perişan eden adamdan koca olmaz. Bu kadar sakin olmayın. Başlarım senin işine, bir hafta zamanın var. Ya adam akıllı bir işe girer ve tüm borçları öder, ailene bakarsın ya da tek başına katlanırsın deyin. Ailenizle aranız iyiyse baktınız olmuyor, çekin gidin. Tek başına sürünsün çok istiyorsa.

Ben sizde de hata gördüm. Hiçbir erkeğe iş kurmak için birikimin hepsi verilmez. Anlaşamayıp boşanmak isteseniz elde var sıfır. Bir kadının arkasında mutlaka para olmalı. Adamın kurduğu iş uzun vadede kazandırır mı kesin değil fakat kısa vadede çok daha fazla sıkıntı yaşayacaksınız, öyle görünüyor.

X