Leziz bir klasik kfte tarifi aryorum acil

mahmuriye

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Nisan 2008
271
4
43
arkadaşlar ben şöyle lezzetli yumuşacık köfte yapmasını bir türlü beceremiyorum.
yağda kızartmak istediğim lezzetli bir köfte tarifi ne kadar tarif denediysem bulamadım.

aranızda köftesine güvenen ve tarifini verebilecek olan bayanlar var mı?

Biri çıksada o mucize tarifi verse keşke :)
Bende yapamıyorum, bir çok tarif denedim olmuyor, köfteler pişerken şekilllerini kaybediip toplanıyorlar ve içi çiğ kalmasın diye neredeyse dışları yanıyor.
Şöyle dışarda yediğimiz ızgara köfte gibi bir tarif bulsak ne güzel olur.

evet canım yaaa. birçok defa misafirliğe gittiğim evlerde yedim o yumuşacık köftelerden. ama soramadım köfteyi nasıl yaptınız diye. gelmiş 27 yaşına köfte yapmayı bilmiyor diye düşünecekler sandım -tatlicadiarzu-

kızlar tarifime bakın.%99 tutar.annemin hep yaptığı ve benim de yaptığım süper bi köfte

Bende sormaya utanıyorum sırnaşık şey
Teflonda az yağda denedim dışı kömür içi kırmızı kaldı, bol yağda denedim çok ağır oldu beğenmedim.
Birde pişerken şekillerini kaybetmeleri yokmu deli oluyorum sırnaşık şey
Ha birde pişen köfteler lastik gibi oluyor, yumuşak olmuyor.
Nursunaz tarifi versinde bir deneyelim bakalım.kaydirigubbakcemile3

aynı sorunlar bende de var canım kaydirigubbakcemile5
elalem yapar köfteyi şekli aynı kalır,ben yaparım pişirince uflaır ufalır güççük kalır
bümbüyük yaparım bu defa da dağılır,pişerken yarısı tavada ya da ızgarada kalır,şöyle cillop gibi bir köfte yapamadım gitti anlayacağın senağlama

nursunaz bir parmak bal çalıp gittin ağzımıza kötükedihüso
nerde tarif bacım? Şeniz

arkadaşlar köftenin malzemesi genelde hep aynıdır.benim köftelerimi çok beğenirler denemenizi tavsiye ederim.tam ölçülü veremiyorum ama mazemeler
kıyma (yarım kilo kadar)
rendelenmiş (ben rondodan geçirim genelde) soğan 2 adet (soğanlarım genelde çok büyük değildir)
2 baş sarımsak dövülmüş
1 yumurta
göz kararı galete unu
baharat olarak sadece karabiber kullanıyorum
tuz
isterseniz maydonoz (ben kullanmıyorum)

tüm malzemeleri güzelce yoğurun.köfte yaparken püf noktası biraz fazla yoğrulmasıdır.
(15-20 dakika yoğurun) fazla yoğurduğunuz zaman zaten köfte iyice özleşecektir şekil verirken gayet düzgün çıkar şekli pişirincede bozulmaz.
ayrıca köfteyi en az 1-2 saat mümkünse 1 gün bekletip öyle pişirin.
ben bu malzemelerle yaptığım köfteyi 3-4 bölüp buzlukta saklıyorum ihtiyacım oldukca çıkartıp pişiriyorum.isterseniz kaşarda ekleyebilirsiniz.
inşallah işinize yarar.afiyet olsun
:1hug:

canım nihayet sesimizi duyan biri çıktı diye çok sevindim. sağolasın be ya.eline sağlık. inşallah ben de senin gibi güzel leziz bir köfte yapıcı olurum.. çok teşekkürler a.s.

ben köfteyi yaparken bazen içine 1 yemek kaşığı yoğurttaa ilave ediyorum bi yerde okumuştum yumuşak olması içinmiş..

Adayla arda kıyma yağlımı olucak yağsızmı? Benim kurban etlerim az yağlı yada orta yağlı denebilir. Birde galeta unu yerine başka ne koyabiliriz?

aşk kırıntısı canım nursunazın profilinde "yemek tarifi" diye birşey var. ona tıkladım köfte tarifi çıktı. çok iddialı konuşmuş nefistir bu köfte diye. ne dersin deneyelim mi?

Bakmadım bakiyimde bir deneyeyim hafta sonu. Profilindeki bebiş senin mi mahmure. Eğer o minik seninse nazar boncuğu koy kız. Çoook tatlı yerim onu.

benim de köftem şöyleeçok beğenirler:)
yarım kg kıyma
2 orta boy rondodan geçmiş soğan ve 3diş sarımsak
maydanoz mutlaka koyarım
yarım çay bardağı süt
1 yumurta
1 çk kimyon
silme yarım çk karbonat
1 tk kaşığı karabiber ve pul biber.
galete unu ve rondodan geçmiş bayat ekmek

köfteyi yapar 3 saat dolapta dinlendirirm.
sonrada klasik yağda kızartırım yumuşacık olur.
yeteri kadar tuz

sütlü gayfe çok teşekkürler. köfte hariç herşeyi yapıyorum,şu köfteyi de yapsam tam olacak a.s.

Adayla arda kıyma yağlımı olucak yağsızmı? Benim kurban etlerim az yağlı yada orta yağlı denebilir. Birde galeta unu yerine başka ne koyabiliriz?

canım marketten aldığımda genelde köftelik kıyma alıyorum
ama benimde kurbandan kalma orta yağlı kıymam var onlada aynı oluyor
galete unu yerine ekmek koyabilirsin (bayat ekmeği rendeliyorsun)

pişirmesine gelince zararlı biliyorum ama biz genelde yağda kızartılımış seviyoruz delikafadulden
arada birde oca üzerinde kullanılan teflon ızgaram var onda yapıyorum

kizlar adaylaardanin verdigi tarif muthis.ben genelde bu tarifi uyguluyorum hep.
birde kesinlikle kofteyi cok yogurmak gerek iyice ozlesiyodaha guzel oluyo

evet canım benim oğlum Tuğra :) sağol canım maşallah de kız:))

41 Kere maşallah
Çok tatlı bir yüzü var, tam ısırmalık yanakları
3 ay sonra allah nasip ederse benimde bebişim olacak, seninkine benze inşallah.
Sen ne yaptın köfteyi denedin mi:roflol::roflol:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…