Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne alakasi var ben disardan et yemiyorum. Kurbanimi ona gore seciyorum. En az 7 hisse eti ayri kemikli eti ayri olmak üzere ayirip dagitiyorum. Verdigim hisselerin az olmamasina dikkat ediyorum. Kalani buzluga koyuyorum bu beni stokcu yapmaz... zira zaten evime de et kalsin diye buyukbas hissesine giriyorum.Günaha girmiyorum işin fikhi boyutunu bilmeden bu konuda yorum yapilmamali... fikhen 3 te 1i dağitilir :KK66: kalani ev halki yer. Sadece afet durumunda kurban eti tamamen dagitilmalidir.
Üçte biri de gelen misafire, eşe dosta yedirilmez mi? Bu hikayede kaynananın istediği etler o üçte bir işte. Gayet amacına uygun kullanılmış oluyor aslında. 😁

Köylerde varmış aslında ama buranın köylerini hiç bilmiyorum, tarım hayvancılık çok ileri burada. Şimdi aklıma düşürdün bak😂
bir araştırmanı öneririm süt de her şey gibi pahalandı bari sevdiğinizi yiyin için🙈🙈 yakın olsaydık gönderirdim🫶

Biz Kurban Bayramı`ndan sonra, bebeğimiz için de kestik. Dinen bir adı vardı sanırım , şimdi aklıma gelmedi. Mevlid yaptık ve mevlide gelenlere bebeğe kesilenden yedirdik. Yani yemek olarak dağıttık . İmkanınız varsa böyle bir şey öneririm. Hem bebek adına manevi bir şey olmuş oluyor.
Eşim et yemez, kokusuna bile dayanamaz. O yüzden biz Kurban etini de dağıtırız. Ancak aktif şekilde et tüketen insanların, kurban etinden belli bir oranda kendine ayırmasında sakınca yok diye biliyorum ben maddi durumu çok iyi değilse ..3/1 kendine gibi bir oran vardı sanırım. ( İlahiyatçı değilim, onlar daha iyi açıklar). Yani oran falan deyince çok hoş olmuyor ama küçük bir miktar diyelim. Zaten bu ayrılan eti de yine gelene gidene pişiriyor genelde insanlar.

Konuya yorumum ayrıca şu yönde, kv'ye gelen giden insana konu sahibi bir şey götürmek zorunda değil. Bu ister et olsun, ister ot olsun.

Konu sahibi eti vermen gerekiyor muydu, verdin mi vermedin mi bilmem. Ama kayınvalidenin yaptığı ( senin misafirlerin gelecek olmasa bile) normal değil bana göre. Benim evime dolabımdaki yiyeceğime vs. karışılması beni zaten çok sinir eder. Sizin evleriniz ayrı her şeyiniz ayrı. Misafir ona geldiyse yemeğini hazırlasın koysun önlerine. Ha yok mu gitsin alsın kasaptan. Bir olur iki olur sonrası yüzsüzlük. Bir dahakine verecek et kalmadı de 😅
Tabikide verdim. Ben etinde değilim ki. Çok çok gider alırım kasaptan. Benim zoruma giden kendj dolapları orda benim dolabima neden karisiliyor. Konuşsan suçlu olursun. Eşimin hatrina bir şey de diyemem. Et yüzünden asla da demem ki kaldı ki kendime yakıştırmam. Tek zoruma giden enayi yerine koyuyorlar beni. Ben sadece bu konu hakkında fikir almak istemiştim konu nerden nereye atladi

Çok tsk ederim ben laf anlatamiyorum artik. Sorduğum sorunun cevabı tam olarak buydu. Biri de anlamış beni şükür ki. Şimdi çıkarlar derler cevap hoşuna gtti tabi diye. Aynen devam edin siz arkadaşlar konu et zaten
Çarpıtmışlar konuyu, ete de bu kadar değer verilmez bir parça et n'olacak diye düşünüyorlar -ki bir kilo et kaç para ucuz bir şey değil, ülkede evine ayda 500 Gr kıyma girmeyen evler var ama insanlar sanıyor ki herkesin maddi durumu bir.
(o yüzden zaten dağıtılması da gerekli kurbanın)

Kurban eti yemem, kokusuna bile tahammülüm yok ama aynısı bana yapılsa ben de çok rahatsız olurdum.

Üçte biri de gelen misafire, eşe dosta yedirilmez mi? Bu hikayede kaynananın istediği etler o üçte bir işte. Gayet amacına uygun kullanılmış oluyor aslında. 😁
Kayinvalide de tam bu niyetle istiyordu zaten :KK70:
Konu sahibi başta sizin eti şöyle yaparız bizimkini böyle yaparız dediğinde kendi düşüncesini söylemeliydi ama surekli alt kattan et istenir mu yav çok saçma bence.

Çarpıtmışlar konuyu, ete de bu kadar değer verilmez bir parça et n'olacak diye düşünüyorlar -ki bir kilo et kaç para ucuz bir şey değil, ülkede evine ayda 500 Gr kıyma girmeyen evler var ama insanlar sanıyor ki herkesin maddi durumu bir.
(o yüzden zaten dağıtılması da gerekli kurbanın)

Kurban eti yemem, kokusuna bile tahammülüm yok ama aynısı bana yapılsa ben de çok rahatsız olurdum.
İkimiz şurayı atlamışız kv bizimkini kavurma yapalım sizinkini mangal demiş bunun sesi çıkmamış.

Kayinvalide de tam bu niyetle istiyordu zaten :KK70:
Konu sahibi başta sizin eti şöyle yaparız bizimkini böyle yaparız dediğinde kendi düşüncesini söylemeliydi ama surekli alt kattan et istenir mu yav çok saçma bence.
Kaynana o niyetle istemiyor ama kendisinin niyeti öyle olmalı. Madem dağıtamamışlar, fırsat ayağına gelmiş işte. Misafire yedirsin. 😁 Resmen bir ev gibi yaşayıp buna gelince ayrı gayrı düşünmek olmuyor. Kaynanası seninkini şöyle, benimkini böyle yaparız deyince sesini çıkarmıyorsa kabul etmiştir baştan zaten.

O zaman her gün et pişir. Millete yedireceğine sen ye.

Tabikide verdim. Ben etinde değilim ki. Çok çok gider alırım kasaptan. Benim zoruma giden kendj dolapları orda benim dolabima neden karisiliyor. Konuşsan suçlu olursun. Eşimin hatrina bir şey de diyemem. Et yüzünden asla da demem ki kaldı ki kendime yakıştırmam. Tek zoruma giden enayi yerine koyuyorlar beni. Ben sadece bu konu hakkında fikir almak istemiştim konu nerden nereye atladi

İkimiz şurayı atlamışız kv bizimkini kavurma yapalım sizinkini mangal demiş bunun sesi çıkmamış.
1 olur 2 olur diye düşünmüştür belki diyeceğim ama evet orada kendi sınırını çizmesi gerekliydi.

Deseydiniz ya siz de ben sana haşlamalık kavurmalık biraz vereyim anne o şekilde yapalım diye.

Zaten anlamadım koyun etinden haşlamalık olmuyor mu kv niye öyle bir teklif yaptı 🤦🏼‍♀️

Tüm eti buzluğa attıysanız biraz kendinize stok için yapmış olmuşsunuz. Kurbanda maksat Allah'a kurban etmektir bunun bilincinde olun lütfen. Onun dışında size hak verdim. Kendi evlerinde et varken ne diye sürekli sizden istiyorlar. Kendileri ikram etsinler

Tüm eti buzluğa attıysanız biraz kendinize stok için yapmış olmuşsunuz. Kurbanda maksat Allah'a kurban etmektir bunun bilincinde olun lütfen. Onun dışında size hak verdim. Kendi evlerinde et varken ne diye sürekli sizden istiyorlar. Kendileri ikram etsinler
Kayinvalide de gelin de cimri, ikisi de ikram etmek istemiyor, kayinvalide gelinden almaya calisiyo 🤣 gelin ıhhh vermem diyo, olan keciye oldu valla billa

Kestiginiz kurban olmuyor da o konuyu es geçiyorum. Elbette vermeyin etinizi. Etin kilosu olmuş bilmem kaç TL. Et yemek isteyen getirsin gelsin. Hep beraber yersiniz.
Siz hatanın büyüğünü kv apartmanında oturarak yapmışsınız. Nefret ederim benim evimi, evindeki malzemeyi kendi malı gibi gören insanlardan.
Baktınız olmuyor haşlayıp kendiniz tüketin eşinizle birlikte. Bitti deyin, sinir olmaktan iyidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X