Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Durumu yoksa kurban farz değil dolayısıyla o senelik et almak oluyor
Kurban vaciptir onu düzelteyim ve evet durumu yoksa alıp kesip dolaba yığınca adı kurban kesmek olmuyor et stoğu yapmak oluyor. Çevrede kesmeyen yok ne demek ya, bir şekilde kenar mahallelerde bile bulur dağıtırsın. Madem buzluğu doldurup bi de et dövüşü yapacaksın ne anlamı var o zaman kesmenin? En az 1/3ü dağıtılmadıysa saçma sapan iş yapılmış

Arkadaşlar merhaba. Aslında bu konuyu açmaya utanıyorum bile. Ama fikirlerinizi almak istedim. Acaba ben mi bencillik ediyorum lütfen görüşleriniz benim için çok önemli. Konuya gelirsek biz eşimle bu kurban bayramında kurbanlık almayı düşünmüyorduk biraz maddiyat olarak sıkıstık. Sonra eşim canım senin için kestirelim hem senin kurbanligini kesmiş oluruz hem de dolabında et olur doğumuna yakın ailen gelir hem sende tüketirsin doğumdan önce ve sonra dedi. Bide ona göre karar verdik bir tane keçi aldık. Kp ve kv de bizim üst katta oturuyorlar onlar da koyun kestirdiler. Bayram sabahı kestirdik etleri doğradik eşimle. Ben hamile halimle kaç saat boyunca o etle uğraştım yorgunluktan az daha hastanelik oluyordum. Neyse etimi dolaba yerleştirdik. Onlarınkini de yukaridaki dolaba yerlestirdik. Kaynanam dedi ki köyünün etinden kebaplik yaparız kecininkinden de haşlama ve kavurma dedi. Neyse biz sesimizi çıkartmadik. Asıl konuya gelirsek kaynim ve eltim 2 çocuğu ile hemen hemen her 3 gün de bir atlarlar buraya gelirler. Kaynanam üst kattan arar kızım şu eti çıkar haşlama yapalım. Neyse tm dedim. Baktm sürekli yapıyor her gelislernde kızım şu eti çıkart kavurma yapalım. Kendi kendime dedim ben bunu onlar için mi kestirdim. Daha ben ağzıma alamadım. Kaldı ki ailem gelecek doğumda gelenm gidenim olacak ben ne olcm dedm. Gercektn kaç gündür sürekli bunu yapıyorlar ve bu defa isterlerse yok dicm. Benim zoruma giden kendileri de kestirdi kendi evlerinden getirsnler etlerini ya da ay da Bi gelseler falan tm yine anlicam ama artık sürekli sürekli. Gercektn o et azaldı bile. Yani ben etinde değilim sadece bu dusuncesizlik çok zoruma gidiyor
Enayi yerine koyuyorlar insanı. Arkadaşlar siz söyleyin ben ne yapayım haksizsam lütfen söyleyin ben ona göre hareket edeceğim.
Kurban kesmemissiniz ki ? Kendinize et stoklamissiniz.

Ben de bu kurbanlık işinin bir senelik et yeme işine dönmesine şaşırıyorum açıkçası.
Eskiden bu kurban etleri bir sabahına kavurma olurdu o kadar. Kalanı da dağıtılırdı. Artık dağıtan da yok herkes et yeme peşinde.

Evet yaa. hele artık etini sıyırıp kemiklerini veriyorlar ihtiyacı olanlara. Eskiden kurban kesemeyenlerin eti olurdu dolaplarında. Artık öyle mi?? Kesen ihtiyaç sahibine dağıtmaya kıyamıyor. Kurbanı da amacından çıkardık “”müslüman”” olarak. Kurban kesebilen zaten istediği zaman kasaptan et alabilir. Ama ne ihtiyaç sahipleri var kurbandan kurbana et yiyebilen. Artık kurbanda da yiyemiyorlar. Kesebilen ya hiç dağıtmıyor ya da kemik veriyor. Çok ayıp.

Kurban kesebilen insanlar zaten evlerine kurban dışında da et alabilecek durumda olduğundan, durumu iyi olmayan insanlara dağıtır. Ama siz doğum sonrası gelecek misafirlere et stoğu yapmışsınız. Ne kadar doğru sizce?
Kayinvalidenize söyleyin, kalan etleri kendi evime gelecek olan misafirler için ayırdım daha fazla veremeyeceğim diye.

Son düzenleme:
Bizim çevremizde de herkes kesiyor ama biz tanımadığımız kesmeyen insanlara bir şekilde ulaştırıyoruz. Kaynananız kendini kandırabilir ama Allah’ı zor. 😁

Ay biz bu yıl kimseyi bulamadık verecek, bir akrabaya verebildik. Ben çok rahatsız oldum eşime dedim ben bu etleri rahat yiyemeyeceğim birilerini bulalım. Seneye de bir kurban keselim bir kurban bağışlayalım direkt. Sonra kızımın beşiğini letgoya koymuştum kızım yatmadığı için evde durmasın diye. Zaten pahalı bi şey değildi amacım isteyene ücretsiz vermekti. Bir kişi yazdı gelince durumu olmadığını gördük. Ona verdim baya et, kıyma. Zaten 9 aylık hamileydi. Eşim de ben de huzurla dolduk gerçekten insan vermek isteyince Allah karşısına çıkartıyor.

Eşiniz "canim senin kurbanlıgi kestirelim " ne demek o oluyor ben ona takıldım. Kurban Allah rızası için kesilen bir ibadet durumunuz tabiki maddiyat olarak iyi değilse dagitmayabilirsiniz eve gelen misafirleriniz yer içer oda makbul. Ayrıca takılmayın böyle konulara ne güzel sevabı size. göz koymayın verdiğiniz etlere kendinizi niye enayi gibi hissediyorsunuz ki kayınvalidenize diyin bugünde kebab yapalım olsun bitsin
Allah'ım biz misafir Perver yiyen içiren insanlardık ne oldu bize böyle ya ben çocukken bi hamur kizartirdik bi domates bi peynir çoluk çocuk yerdik içerdik yoktu başka bisey ama mutluyduk gidişat kötü
Ne diyeyim bilemiyorum

Ya birine verdiyse ben de bisi bilmiom su hayatta.
İsterse 10 dana kesmis insan gelsin evime, evimdekini cikaririm, elinde yoksa da veren el iyidir bunu bilir bunu soylerim, o kesmis kendi getirsin etini demem ya, rezillik.
Zaten etleri dağıtamamışlar pek, çevrelerindeki herkes kesmiş diye. Demek ki evdeki et olması gerekenden fazla. Etin üçte biri gelen misafire, eşe dosta yedirilir. E bu etler de onların hakkı işte. Kurban vazifesini olması gerektiği gibi yapacak aslında ama içi gidiyor etler bitecek diye. 😁

Ya birine verdiyse ben de bisi bilmiom su hayatta.
İsterse 10 dana kesmis insan gelsin evime, evimdekini cikaririm, elinde yoksa da veren el iyidir bunu bilir bunu soylerim, o kesmis kendi getirsin etini demem ya, rezillik.
Sen halen sorunun et olduğunu düşün aynen böyle devam et. Cahil cahil yorumlar yapıyorsun. Sanki biz eti esirgemis gibi insanlardan. Bende zaten o kesmiş o getirsin dedim insanlara demi öyle rezil bir insanim. Çok tanıyorsun ya beni hani. Saçma sapan yorumlarını kendine sakla. Ayrıca eti dağıtmisim ya da stoklamisim kime ne. Ben bunu mu sordum size. Önce sorduğum soruyu anlayın sonra gelin yorum yapin

Sen halen sorunun et olduğunu düşün aynen böyle devam et. Cahil cahil yorumlar yapıyorsun. Sanki biz eti esirgemis gibi insanlardan. Bende zaten o kesmiş o getirsin dedim insanlara demi öyle rezil bir insanim. Çok tanıyorsun ya beni hani. Saçma sapan yorumlarını kendine sakla. Ayrıca eti dağıtmisim ya da stoklamisim kime ne. Ben bunu mu sordum size. Önce sorduğum soruyu anlayın sonra gelin yorum yapin
O zaman kurban kestik değil doğum için et stokladık diyin siz

Ay biz bu yıl kimseyi bulamadık verecek, bir akrabaya verebildik. Ben çok rahatsız oldum eşime dedim ben bu etleri rahat yiyemeyeceğim birilerini bulalım. Seneye de bir kurban keselim bir kurban bağışlayalım direkt. Sonra kızımın beşiğini letgoya koymuştum kızım yatmadığı için evde durmasın diye. Zaten pahalı bi şey değildi amacım isteyene ücretsiz vermekti. Bir kişi yazdı gelince durumu olmadığını gördük. Ona verdim baya et, kıyma. Zaten 9 aylık hamileydi. Eşim de ben de huzurla dolduk gerçekten insan vermek isteyince Allah karşısına çıkartıyor.
Allah kabul etsin kurbanınızı. Biz de muhtara sorduk, biraz ona bıraktık bir aileye vermesi için. Öğrenci yurduna bıraktık, bir vakıf var daha doğrusu ocak. Oraya verdik. Dediğiniz gibi insan yeter ki istesin.

Ben size hak verdim dağıtma işini vs es geçiyorum ne kadar dağıtıldı, ne kadar buzdolabına koyuldu bilemem, Allah kabul etsin kurbanınızı.
Kv kendi etinden yedirmemek için size sürekli et haşlayın kavurun diyip duruyor.
Sürekli olarak gelen insana zaten her gelişinde et ikram edilmez, kim sürekli gelen misafire et pişiriyor?
Ayrıca kim böyle bir emrivakiyi kabul eder?
Konu et değil, konu kvnin kurnazlık yapıp her şeyi geline yıkması.
Yani misafir geliyor diye neden gelini arayıp et pişir diyor asıl saçma olan bu zaten niye herkes aman yedirin n'olacak diyor? Konu o değil ki.
Gelen misafire ikram edilecek yemeğin, hangi etin nasıl pişirileceği bile geline söyleyen kaynana cinnet geçittirir. Kendisi çıkarsın buzluğundan pişirsin

Bir daha aynısını yaparsa siz de, anne benim canım kebap çekti kebap yapalım bu kez de, diyin

Gelen misafir benim misafirimse ben neden kederleneyim? Misafirin üst kata gelipte etin benden alınmasına ne demeli
Kaynananız koyunu kebap yaparız, keçiyi de kavurma demiş. Evleriniz bir gibi. Aynı binada oturuyorsunuz, ayrınız gayrınız mı var? Ha size gelmiş, ha annesine. Gelen misafir eşinizin kardeşi, yeğeni. Çok ilginç bakış açınız.

Tamam kurban gibi pek olmamış onda aynı fikirdeyiz hanimlar😂😂 Artık Allah'a kalmış kabulü.
Kv'nin stoklamasına rağmen bundan istemesine ne diyeceksiniz ben kv'yi haksız buldum
Bu durumda niyett benim gunah onun derim yine veririm geçerim, isteyene yok demem.
Zaten bu ayrintilar da yalan olabilir, belki oburleri kesmedi bile, düşmüş kecinin pesine.

Ya ben bayılırım keçi sütüne, öyle çok ağır da kokmuyor aslında. İnek sütünden kat kat yararlı. Bulabilsem ben de keşke 😁
yaaa ay ben mi cinsim 😞😞 benim arkadaşımın ailesinin keçileri var ondan rica ettim. hangi şehirdesiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X