Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim bildiğim durumu olmayan bir kişi (normalde kasaba gidip etini kıymasını alamayan) kurban keserse onu kendisine ayırabilir. Dağıtmakla yükümlü değil. Konu sahibi de maddi durumlarının iyi olmadığını yazmış. Dağıtmak istemiyorsa dağıtmayabilir. Ki eti yiyen kişiler de ihtiyaç sahibi değil. Zaten kurban kesmişler. Ben olsam eşime söylerdim. Etimiz az kaldı sen misafirler için keselim demiştin diye. Gitsin anasıyla o uğraşsın. Bıktım bu kaynanalardan illallah geldi

Şu konuda haklı olabilirsin, kv de senin gibi stokladıysa senden niye istiyor 😂
Çok şükür biri ne dediğimi anlamış. Herkes neden stokladigimin peşinde. Benim doğup büyüdüğüm yer böyle değil biz kurbanlık keserken kendimize hiç ayırmaz önce ihtiyacı olanlara verirdik. Ama gelin geldiğim yerde öyle değil. Mahallede aradım kurbanlık kestirmeyen Bi kaç ev dışında herkes kestirmisti. Buna rağmen kaynanam kayinpederim biz dağıtmayız çünkü herkes keser dedi. Çok şaşırdım halbuki bizde öyle değil. Bir şekilde ayak uyduruyorsun onlara. Bende geri kalanını dolaba koydum evt kendim için koydum arkadaşlar neden yalan soyleyeym hamileyim ihtiyacım oluyor ete

Benim bildiğim durumu olmayan bir kişi (normalde kasaba gidip etini kıymasını alamayan) kurban keserse onu kendisine ayırabilir. Dağıtmakla yükümlü değil. Konu sahibi de maddi durumlarının iyi olmadığını yazmış. Dağıtmak istemiyorsa dağıtmayabilir. Ki eti yiyen kişiler de ihtiyaç sahibi değil. Zaten kurban kesmişler. Ben olsam eşime söylerdim. Etimiz az kaldı sen misafirler için keselim demiştin diye. Gitsin anasıyla o uğraşsın. Bıktım bu kaynanalardan illallah geldi
Evt yaa bunu demeye çalışıyorum ben işte

Başlık “et sorunu” olmalıydı o zaman.

Nasıl bir keçiymiş ki bu üçte ikisini dağıttığınız halde kalan üçte biri ver ver bitmiyor, doğuma kadar gidecek, bir de üstüne doğumda gelenlere yedirecekmişsiniz. Biz de küçükbaş kesiyoruz ama buzluğa öyle aşırı bir et yığmıyoruz. Gelen misafire de yemekte kullanırken asla et bitecek diye kederlenmem. Biterse kasaptan yine alırsınız, korkmayın bu kadar. Misafir berekettir.

Bu pintilikle zengin olursunuz.

Çok şükür biri ne dediğimi anlamış. Herkes neden stokladigimin peşinde. Benim doğup büyüdüğüm yer böyle değil biz kurbanlık keserken kendimize hiç ayırmaz önce ihtiyacı olanlara verirdik. Ama gelin geldiğim yerde öyle değil. Mahallede aradım kurbanlık kestirmeyen Bi kaç ev dışında herkes kestirmisti. Buna rağmen kaynanam kayinpederim biz dağıtmayız çünkü herkes keser dedi. Çok şaşırdım halbuki bizde öyle değil. Bir şekilde ayak uyduruyorsun onlara. Bende geri kalanını dolaba koydum evt kendim için koydum arkadaşlar neden yalan soyleyeym hamileyim ihtiyacım oluyor ete
Bizim çevremizde de herkes kesiyor ama biz tanımadığımız kesmeyen insanlara bir şekilde ulaştırıyoruz. Kaynananız kendini kandırabilir ama Allah’ı zor. 😁

Durumu yoksa kurban farz değil dolayısıyla o senelik et almak oluyor

Nasıl bir keçiymiş ki bu üçte ikisini dağıttığınız halde kalan üçte biri ver ver bitmiyor, doğuma kadar gidecek, bir de üstüne doğumda gelenlere yedirecekmişsiniz. Biz de küçükbaş kesiyoruz ama buzluğa öyle aşırı bir et yığmıyoruz. Gelen misafire de yemekte kullanırken asla et bitecek diye kederlenmem. Biterse kasaptan yine alırsınız, korkmayın bu kadar. Misafir berekettir.

Ya birine verdiyse ben de bisi bilmiom su hayatta.
İsterse 10 dana kesmis insan gelsin evime, evimdekini cikaririm, elinde yoksa da veren el iyidir bunu bilir bunu soylerim, o kesmis kendi getirsin etini demem ya, rezillik.

Arkadaşlar merhaba. Aslında bu konuyu açmaya utanıyorum bile. Ama fikirlerinizi almak istedim. Acaba ben mi bencillik ediyorum lütfen görüşleriniz benim için çok önemli. Konuya gelirsek biz eşimle bu kurban bayramında kurbanlık almayı düşünmüyorduk biraz maddiyat olarak sıkıstık. Sonra eşim canım senin için kestirelim hem senin kurbanligini kesmiş oluruz hem de dolabında et olur doğumuna yakın ailen gelir hem sende tüketirsin doğumdan önce ve sonra dedi. Bide ona göre karar verdik bir tane keçi aldık. Kp ve kv de bizim üst katta oturuyorlar onlar da koyun kestirdiler. Bayram sabahı kestirdik etleri doğradik eşimle. Ben hamile halimle kaç saat boyunca o etle uğraştım yorgunluktan az daha hastanelik oluyordum. Neyse etimi dolaba yerleştirdik. Onlarınkini de yukaridaki dolaba yerlestirdik. Kaynanam dedi ki köyünün etinden kebaplik yaparız kecininkinden de haşlama ve kavurma dedi. Neyse biz sesimizi çıkartmadik. Asıl konuya gelirsek kaynim ve eltim 2 çocuğu ile hemen hemen her 3 gün de bir atlarlar buraya gelirler. Kaynanam üst kattan arar kızım şu eti çıkar haşlama yapalım. Neyse tm dedim. Baktm sürekli yapıyor her gelislernde kızım şu eti çıkart kavurma yapalım. Kendi kendime dedim ben bunu onlar için mi kestirdim. Daha ben ağzıma alamadım. Kaldı ki ailem gelecek doğumda gelenm gidenim olacak ben ne olcm dedm. Gercektn kaç gündür sürekli bunu yapıyorlar ve bu defa isterlerse yok dicm. Benim zoruma giden kendileri de kestirdi kendi evlerinden getirsnler etlerini ya da ay da Bi gelseler falan tm yine anlicam ama artık sürekli sürekli. Gercektn o et azaldı bile. Yani ben etinde değilim sadece bu dusuncesizlik çok zoruma gidiyor
Enayi yerine koyuyorlar insanı. Arkadaşlar siz söyleyin ben ne yapayım haksizsam lütfen söyleyin ben ona göre hareket edeceğim.
Keşke kurban değil de doğuma yakın bir hayvanı tüketmek için kesse idiniz. Evinizdeki ete müdahele etmesi hoş değil de sizin de böyle yapmanız uygun değil. Ne bileyim kurban kurbanlıktan çıkıyor böyle olunca

Gelen misafir benim misafirimse ben neden kederleneyim? Misafirin üst kata gelipte etin benden alınmasına ne demeli

Biz eskiden kavurma bile yapamiyorduk hepsini dagitirdik. Buraya gelin geldim gerçekten çok şaşırdım. Yinede eşimle konuştum madem kurbanlık benim adıma kesiliyor benimkini dağıtın dedim. Mahallede inanır mısınız kurban kesmeyen tek tük insan vardı. Herkes kesiyormus öyle dediler
Ee madem dağıttınız o zaman sorun ne ki, Stok yapacak kadar et kalmadıysa?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X