Kurbanlik et sorunu...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Üçte biri de gelen misafire, eşe dosta yedirilmez mi? Bu hikayede kaynananın istediği etler o üçte bir işte. Gayet amacına uygun kullanılmış oluyor aslında. 😁
E gelinde kendine gelen misafire yedirmeyi amaclamis zaten... ya zaten kucukbas kesilince 3te 1 dagitilinca ne kadar kaliyo ki... ki bence bu konuda sorun kurban eti degil, kayinvalidenin sık gelen elti icin et isteyip durmasi... hele ki konu sahibi eltisini sevmiyorsa hakli olarak batiyordur.Egri oturup dogru konusalim kayinvalide kimin evine bu kadar karissa batar...

Benim bildiğim kurbanından yersin biraz da ayırır geri kalanını dağıtırsın. Siz de ya nasip demeden doğumda gelen gidene vereceğiniz etin stoğunu yapmışsınız, eleştirim bu yönde kusura bakmayın. konuyla ilgili yorumum yok…
Yok yanlış biliyorsunuz. Kurbanın makbul hükmü şudur. 1/3 dağıtılır 1/3 misafirlere ikram edilir. 1/3 ev halkına kalır

Valide eti istiyor,pişiriyor sizide yemeğe davet etmiyor mu?
Eşiniz bu hayvanı keserken hem şimdi hemde doğum sonrası beslenmenize faydası olsun diye kesiyor ama siz yemiyorsunuz.
Kusura bakmayın ama yemeyenin malını yerler

Şuna kurban demeyin bildiğiniz et stoğu yapmıssınız. Ayrıca küçükbaştan hem dağıtıp hem eltiye yedirip, doğumdan sonrası için de yetecek et çıkmaz

Kurban etinin tamamı ya da çoğunluğu dağıtılmaz arkadaşlar 1/3 kısmı kesemeden ihtiyacı olanlara pay içindir. Kalanı hane için. Sizin eklenmeden dağıtılması gerekir dediğiniz adak . Her hangi bir şey için adanırsa kurban o zaman sadece bi yemeklik pişirebikirsiniz kalanı dağıtılmalı. Yani kurban bayramında kesilen et stok yapmak için zaten ?

Ayrıca konu sahibi ne sormuş siz ne anlatıyorsunuz . Normal değil konu sahibi sonuçta et pahalı bir şey her seferinde sizden istenmesi ayıp. Siz de misafir için isteyin bi iki kere size sorarsa da anne size verdim bizde kalmadı deyin böylece bi daha da istemez. Kesmeseler neyse .

Her yapılan düşüncesizliğe de üzülmeyin insanlar beklentilere göre davranmazlar . Siz size nasıl davranılacağını belirlersiniz.

Biz eskiden kavurma bile yapamiyorduk hepsini dagitirdik. Buraya gelin geldim gerçekten çok şaşırdım. Yinede eşimle konuştum madem kurbanlık benim adıma kesiliyor benimkini dağıtın dedim. Mahallede inanır mısınız kurban kesmeyen tek tük insan vardı. Herkes kesiyormus öyle dediler

Kurban vaciptir onu düzelteyim ve evet durumu yoksa alıp kesip dolaba yığınca adı kurban kesmek olmuyor et stoğu yapmak oluyor. Çevrede kesmeyen yok ne demek ya, bir şekilde kenar mahallelerde bile bulur dağıtırsın. Madem buzluğu doldurup bi de et dövüşü yapacaksın ne anlamı var o zaman kesmenin? En az 1/3ü dağıtılmadıysa saçma sapan iş yapılmış
M merymeryg e katılıyorum. Kurban kesmeyen tek tük aile var ise paylarını ona göre büyük verirsiniz. 1/3 dağıtılır, 1/3 misafirlere 1/3 eve kalır. Biz gurbetteyiz, misafir olayı her zaman olmuyor diye 2/3 veriyoruz. Küçük başta zaten bu şekilde et kalmıyor doğru düzgün.

Durumunuz yoksa kesilmez zaten. Burdan bir tanıdığın durumu yoktu. Babası aldı kurbanı ama, babası kestirip çocuğuna verdi. Kendinin durumu yoktu, eğer kendi adına kesilse kurbanın şartlarını dağıtarak yerine getirmesi lazımdı. Bu şekilde kesmeyen çocuğuna komple kurban bağışlamış oldu baba. (Baba kendisine 2. Bir kurban daha kesti)

Durumunuz yoksa kurban zaten düşmez. Eti için kesilmişse, kurban dışındaki günlerde kesin. Aksi halde ibadetin bir anlamı kalmıyor.

Kv. Konusunda ise eşiniz "Anne, kalan eti doğumdan sonra misafirlere ayırdık. Durumumuz yok, et kalmazsa tekrar alamam" diyecek. Yalnız şu da var, sonuçta bu kurban eşinizin parasıyla alındı ve adınıza kesilmiş olsa bile sadece sizin tarafa yedirmek istemenizde doğru değil. Ayırdığınızın yarısını kayın ailesinden misafirlere, yarısını sizden tarafa yedirirsiniz.

Off sormayın bende çok kizdim inanın. Yinede dagitabildigimi dağıttım. Üst kattakiler hiç dağıtmadilar en çok ona şaşırdım. Bizim oralarda dağıtılır çünkü. Ben burda 10 aylık gelinim böyle yaptıklarını bilmiyordum mesela. Diğer konuya gelirsek de emin olun 2 3 defadan bir şey olmaz. Ben etinde değilim. Fakat artık alışkanlık haline getirdiler
Bizim oralar sizin buralar yok, kurbanın mantığı tektir ihtiyacı olmayanlar yesin diye kurban bayramında durumu olan keser,adına kurban demeyin bari..Bu bir dini vecibe değil,kurban dağıtmak demek,dağıtmadiysaniz kurban değildir o hem dagitmamanin günahı hem sanki bir dini vecibe gibi yapmışsınız gibi etrafta böyle bir algı oluşturmanın günahı,kalan etin en fazla 3 yemeklik olması lazımdı,yazık ya üzüldüm

keçiden nasıl bu kadar et çıkardığınıza şaşırdım ben 😂😂 öküz kestiniz sanki. hem dağıtım hem de doğumda misafirler için ayırmak hem kaynanaya vermek masallah bereketliymis 😂 kaynananız çakal biraz orası kesin 😂 mevzuda da haklısınız vermeyin yani konu edilecek bir durum değil. güzelce söyleyin bende de az var diye. abartmayın bence yani. kurban kesildi diye bir daha eve et alınmayacak değil. ayrıca keçi eti de.. 🙄

Ben de bu kurbanlık işinin bir senelik et yeme işine dönmesine şaşırıyorum açıkçası.
Eskiden bu kurban etleri bir sabahına kavurma olurdu o kadar. Kalanı da dağıtılırdı. Artık dağıtan da yok herkes et yeme peşinde.
Hissemiz 54 kilo geldi kemikle beraber.
20 kilosunu dağıttım gerisini de dolaba koydum

Sen halen sorunun et olduğunu düşün aynen böyle devam et. Cahil cahil yorumlar yapıyorsun. Sanki biz eti esirgemis gibi insanlardan. Bende zaten o kesmiş o getirsin dedim insanlara demi öyle rezil bir insanim. Çok tanıyorsun ya beni hani. Saçma sapan yorumlarını kendine sakla. Ayrıca eti dağıtmisim ya da stoklamisim kime ne. Ben bunu mu sordum size. Önce sorduğum soruyu anlayın sonra gelin yorum yapin
Hani mesela buradaki kişilere böyle pat pat pat cevap veriliyor. Ama asıl konunun muhattabına kuzu olunuyor ya. Bende bunu anlamıyorum :)

Evinizde 3te1 kurban eti kaldıysa zaten kv ye verecek kalmamıştır ki.

Bide keçinin ne suçu var koyun haşlamalık olsaydı da keçi kavrulsaydı ben bunu da anlamadım :)
Ama yine de kv'denize gıcık oldum. :))

Arkadaşlar merhaba. Aslında bu konuyu açmaya utanıyorum bile. Ama fikirlerinizi almak istedim. Acaba ben mi bencillik ediyorum lütfen görüşleriniz benim için çok önemli. Konuya gelirsek biz eşimle bu kurban bayramında kurbanlık almayı düşünmüyorduk biraz maddiyat olarak sıkıstık. Sonra eşim canım senin için kestirelim hem senin kurbanligini kesmiş oluruz hem de dolabında et olur doğumuna yakın ailen gelir hem sende tüketirsin doğumdan önce ve sonra dedi. Bide ona göre karar verdik bir tane keçi aldık. Kp ve kv de bizim üst katta oturuyorlar onlar da koyun kestirdiler. Bayram sabahı kestirdik etleri doğradik eşimle. Ben hamile halimle kaç saat boyunca o etle uğraştım yorgunluktan az daha hastanelik oluyordum. Neyse etimi dolaba yerleştirdik. Onlarınkini de yukaridaki dolaba yerlestirdik. Kaynanam dedi ki köyünün etinden kebaplik yaparız kecininkinden de haşlama ve kavurma dedi. Neyse biz sesimizi çıkartmadik. Asıl konuya gelirsek kaynim ve eltim 2 çocuğu ile hemen hemen her 3 gün de bir atlarlar buraya gelirler. Kaynanam üst kattan arar kızım şu eti çıkar haşlama yapalım. Neyse tm dedim. Baktm sürekli yapıyor her gelislernde kızım şu eti çıkart kavurma yapalım. Kendi kendime dedim ben bunu onlar için mi kestirdim. Daha ben ağzıma alamadım. Kaldı ki ailem gelecek doğumda gelenm gidenim olacak ben ne olcm dedm. Gercektn kaç gündür sürekli bunu yapıyorlar ve bu defa isterlerse yok dicm. Benim zoruma giden kendileri de kestirdi kendi evlerinden getirsnler etlerini ya da ay da Bi gelseler falan tm yine anlicam ama artık sürekli sürekli. Gercektn o et azaldı bile. Yani ben etinde değilim sadece bu dusuncesizlik çok zoruma gidiyor
Enayi yerine koyuyorlar insanı. Arkadaşlar siz söyleyin ben ne yapayım haksizsam lütfen söyleyin ben ona göre hareket edeceğim.
Anlamadım kurbanmi kestiniz yoksa dolaba koymak için keçi kestiniz.
Biryerlerde okuyumadim soruyorum :
Hiç dağitmadinizmi, paylaşma olmadimi ?
Din konularinda düşkün değilim ,ama bu kurban değil gibi.

Ne alakasi var ben disardan et yemiyorum. Kurbanimi ona gore seciyorum. En az 7 hisse eti ayri kemikli eti ayri olmak üzere ayirip dagitiyorum. Verdigim hisselerin az olmamasina dikkat ediyorum. Kalani buzluga koyuyorum bu beni stokcu yapmaz... zira zaten evime de et kalsin diye buyukbas hissesine giriyorum.Günaha girmiyorum işin fikhi boyutunu bilmeden bu konuda yorum yapilmamali... fikhen 3 te 1i dağitilir :KK66: kalani ev halki yer. Sadece afet durumunda kurban eti tamamen dagitilmalidir.
3te1 durumu olmayana
3te1 yakın akrabaya
3te1 eve 🌹

Dini konuya hassas olan olmayan herkes yazmış mübarek 😃😃😃 arkadaş kişisel tercihlerinizle olması gerekeni ayırın. Kişisel olarak hepsini dağıtmak isteyebilirsiniz ama bu demek değil ki doğru olan bu.
Nasıl zekat malın belli payın verilirse,kurban da belli pay verilir.
O zaman zekat olarak da tüm malınızı verin 😂😂😂
Herkes alim maşallah 😂
Ayrıca konu sahibi eti ne yapayım vereyim mi kaldırayım mı diye de sormuyor bu cevaplar be alaka 😄
Kayınvalidene direk söyle konu sahibi “anne bende yeterli et kalmadı kalan kısmı doğum sonrasında misafirlerime ikram için ayırdım kusura bakmayın” de. Bi daha da istemez heralde

Bizim oralar sizin buralar yok, kurbanın mantığı tektir ihtiyacı olmayanlar yesin diye kurban bayramında durumu olan keser,adına kurban demeyin bari..Bu bir dini vecibe değil,kurban dağıtmak demek,dağıtmadiysaniz kurban değildir o hem dagitmamanin günahı hem sanki bir dini vecibe gibi yapmışsınız gibi etrafta böyle bir algı oluşturmanın günahı,kalan etin en fazla 3 yemeklik olması lazımdı,yazık ya üzüldüm
Nasıl 3 yemeklik kalması gerekiyor bunu ilk defa duydum.

Altli ustlu oturup mutfaginiz,yemeginiz bir degilse kaynananizin yaptigi cakallik.Daha veremem deyip kestirip atin.
Diger konuda yorumum yok cunku gerceklik algimi yitirdim.Eskiden kestigimizde 7 kapıya dagitirdi annemler ama esimin ailesi ve efraflarindaki herkes istisnasiz kendilerine kesiyor dagitilmadan.O yuzden o dagitma mevzusunda rafa kalkti heralde anlamadim.Yargilamiyorum sizi o yuzden benim haddime de degil !

Hak pay etmek bir yana kaynanan sen keçi kezmeseydin neyi haslayacakti 🙄
Ben olsam bunu sorardım. İlk konuşmasında cevap vermediğiniz için hep isteyecek

Bir daha istediğinde ya artık kavurma yiyin de kendi kendine ne yapıyorsa yapsın. Yada artık çocuğuma kaynatacagim kemikler kaldi de

hazır konu açılmışken bir sorum olacak benim de
keçi sütünden neler yapılabilir kefirden başka? kokusu ağır olduğu için ilk defa aldım hala koku ağır geliyor bu kokuyu yok edecek tarifler var mı🙃
Keçi sütünü nereden buldunuz yoğurdunu yapın cem özkekten görüyorum tarifi onun sayfasında vardır mutlaka

30 kilo gelen bir kurbanlıgın 3 de biri ihtiyacı olana verilir yani 10 kilosu.
10 kilosu eşe dosta yedirmek için 10 kilosu da ailece tüketilebilir. Benim dini bilgim bu kadar .
20 kilo eti buzluğa koyunca stok olmuyor tamamını dağıtmak zorunda değil ki .

Mesela ben dogramasi kiymasi hepsini ayarladım. Vereceğim kişilere kıyma ve doğranmış et birde kemikli et olarak 3 ayrı poşet olarak verdim tek kişiye

Konu sahibi zar zor kestiyse durumundan ötürü vermek zorunda değil.

Arkadaşlar herkes her zaman ete ulaşamıyor hele ki asgari ücretliler yarım kilo kıymayı yemek kaşığı ile kullanıyorlar 🙄 şu şartlarda konu sahibini haklı gördüm ben

Dini konuya hassas olan olmayan herkes yazmış mübarek 😃😃😃 arkadaş kişisel tercihlerinizle olması gerekeni ayırın. Kişisel olarak hepsini dağıtmak isteyebilirsiniz ama bu demek değil ki doğru olan bu.
Nasıl zekat malın belli payın verilirse,kurban da belli pay verilir.
O zaman zekat olarak da tüm malınızı verin 😂😂😂
Herkes alim maşallah 😂
Ayrıca konu sahibi eti ne yapayım vereyim mi kaldırayım mı diye de sormuyor bu cevaplar be alaka 😄
Kayınvalidene direk söyle konu sahibi “anne bende yeterli et kalmadı kalan kısmı doğum sonrasında misafirlerime ikram için ayırdım kusura bakmayın” de. Bi daha da istemez heralde
Ben konu sahibinin yerinde olsam her et isteysiinde kaynanadanr kavurmalık isterdim :KK53:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X