Kurban' tweeti tepki topladı

yok artık ciddi olamazsın
evett teyzemin kızı ilee bana neden dedi kesiliyor kan neden akıtılıyor gidip kasaplardan alıp yenilsin ve dağıtılsın dedii .. benn ahaaa böyle oldumm..önce ne cevap vereceğimi bilemedim teyzemi gitmişim ziyarete sonrada açıklama getirdimm.. ama o şu kısmına daha çok şaşırdı kasaplardaki hayvanlarda kesiliyor mezbahalarda dedimm hiç gidip gördünmü dedimm öyle şaşırdıkii.. onun şaşırdığına bende şaşırdımm.. ne sanıyorduki bilmedim yaniii..

Kaç yaşındaibu kız yahuu :)
Bence söylediği şeyi savunmak için saçmalamış resmen yoksa bilmiyor olamaz.

İfade özgürlüğü. İstediğini düşünür ve ifade eder.

Bende kurban bayramında kavurmaları götürmeyi seviyorum ama giderlerinden gelen işkembe kokusu tüm bayramdan tiksindirmeye yetiyor. Bayramın 2. gününde dahi kanala akan su kıpkırmızıydı.

Olay vegan olmak, hayvansever olmak değil yani. Sokaklara sinen kesilmiş hayvan kokusu.

Bu durumdan bende şikayetçiyim valla.
Yasak olmasına rağmen hala sokak arasında kesenler var.
Sadece ilgili alanlarda kesilse bu kadar olmaz.

Bu durumdan bende şikayetçiyim valla.
Yasak olmasına rağmen hala sokak arasında kesenler var.
Sadece ilgili alanlarda kesilse bu kadar olmaz.

Eskiden daha beterdi kan gölüne dönerdi sokaklar. Şimdi biraz çeki düzen geldi. Ama giderler tek sonuçta koku her türlü geliyor.

Kaç yaşındaibu kız yahuu :)
Bence söylediği şeyi savunmak için saçmalamış resmen yoksa bilmiyor olamaz.
31 yaşındaa yahu eminim biliyorda artıkk hani nasıl kurgulamışsa kafasındaa belkide uyutuyorlar filan sanıyordu çok uzatamadım teyzem kapatın bu konuyu deyince sustukk.. eee eli maşalıdır teyzemin gelde susmaa..sadece kızına her bayramk aynı sözleri söylemekten bıkmadınmıı olduu..

artık pes etmeli :)eminim kötü bir niyeti yoktur onunda.
İnsan görünce dayanamıyor gerçekten kasapta kesilenleri görmüyoruz ya gönül katlanıyor herhalde.
Bayram boyunca tek lokma et yiyemedim bende.

artık pes etmeli :)eminim kötü bir niyeti yoktur onunda.
İnsan görünce dayanamıyor gerçekten kasapta kesilenleri görmüyoruz ya gönül katlanıyor herhalde.
Bayram boyunca tek lokma et yiyemedim bende.
yokk kötü bir niyeti yokk kendince acıyor hayvanlara hiç bir can ölmesin isteyenlerden ama ette yiyor yanii benden çok götürdü kavurmalarıı.. bide tavuğunda bacağını seviyor bu benim teyzem kızı.. ama her bayramda muhakkak atışırız böylee..

Yani tabi insan üzülüyor tabi ama doğanın kanunu bu aslında.
İnsanlar sağlıklı yaşayabilmek için proteine ihtiyaç duyuyor yani :)

Kurban bayramının aslında dinimizde yerinin olmadığını, Peygamber Efendimizin bir kere kurban kestiğini sonra bunu gelenek haline getirdiklerini (yani Allah'ın emri olmadığını), Allah'ın kurban ve kana ihtiyacı olmadığını, kurban kesmenin çok eski ilkel din ve inanışlarda olduğunu söyleyen din alimleri de var. Bu kurban etme İslamiyet'ten çok önce olan, tanrılara kurban verme safsatası şeklinde duyduğumuz şirke girme durumları da yok değil. Kurban bunlardan mı değil mi bilemem, biz ibadet diye kesiyoruz Allah kabul etsin ne diyim.

Şimdi namaz kılmak, oruç tutmak tartışmaya açık değil, Kuran-ı Kerim'de açık ve net yer alan ibadetler ama kurban kesmek net değil.

Hele ki hayvanlara işkence ederek, katliam şeklinde kurban kesmenin, kesilen eti ihtiyacı olana vermek yerine buzlukta istiflemenin, ya da en kötü yerleri göstermelik dağıtıp iyisini kendine almanın zaten dinde yeri olamaz. Kaldı ki bu şekilde yapan çok fazla, ayyy kestik ama ihtiyacı olan yok ki kime verelim falan hikaye. İhtiyacı olan, çalışmasına rağmen çok çocuğu olup et yiyemeyen çok insan var, git muhtarlığa sor var mı yok mu desin sana. Herkes etrafındaki üç beş komşuya bakıp konuşuyor, dünya kendi etrafından ibaret ya zaten.

Adam haddini aşmış olabilir kimi neyi kastetmiş umrum değil ama ben de bu bayramlar da isyan ediyorum yeter diye. Allah'a ya da onun ibadetlerine değil haşa ama müslümanlığı bu derece alçaltıp kurban kesip ibadet yaptığını sanan, binbir işkenceyle kestiği hayvanların öteki dünyada kendilerine burak olup üzerlerine binip cennete gideceklerini sanan cahil cüheylaya. O hayvanlar öte dünyada tepecek sizleri hesap soracak haberiniz yok...

Tweet'i hos bulmasam da bu vesileyle adini ilk defa duyanlar olmustur buyuk ustadin.Dedim ya bu bile vesile.

nasıl ayet yok bacımm...

Şüphesiz biz sana Kevseri verdik. O Halde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes. Kevser Suresi 1 ve 2. Ayet

Gelsinler ki, kendilerine ait bir takım menfaatlere şahit olsunlar ve Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin. Hac Suresi 28. Ayet

Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele! Hac Suresi 34. Ayet

Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik. Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik. Hac Suresi 36. ve 37.

Küçükken psikopat gibi sokak aralarında kesilen hayvanları izleyerek büyüdüğümüzden olsa gerek her kurban bayramı içim buruk olur. Ama Rabbimin emridir,imkanı olan yerine getirmelidir.

Normal zamanda yediğimiz etler ağaçta yetişmediğini göre afiyetle yiyebiliriz :)

Allah kabul etsin.

kurban bayramında bir vahşet yok insanlarımız vahşi sokakları kan gölüne çevirdikleri için

bir çok kişiye vahşice ürkütücü geliyor ama

kurban bayramı bir çok yardımın yapılmasına yoksulun doymasına vesile oluyor

önemli olan hakkıyla bu ibadeti yerine getirmek

Kurban kesmek ile ilgili ayet bunlar. Kurban bayramı ile ilgili değil. Eti yiyilen hayvanları kesmek, yemek, fakire dağıtmak ile ilgili ayetler. Bu dini bayramlarda toplu kurban kesmek Allah'ın emri midir? Bu bayramları kim çıkardı? Bunların cevabı var mı ayetlerde?

Bir de kurban Allah için mi yapılır kul için mi? Bu ilkel inanışlardaki kurban terimi sözde Tanrılara adanan kan akıtma ile ilgili terim. Sadece hayvan değil insan da kesiyorlardı. Allah bana kurban kesin mi diyor, hayvan kesip yiyin ve fakirlere verin mi? İslam alimlerinin tartıştığı da bu. Yani şimdi Kuran-ı Kerim tevsirlerinde kurban diye dilimize çevrilen ifade ilkel dinlerde ki kurban ile aynı anlama geliyormuş gibi. Kuran-ı Kerim'deki bazı kelimelerin türkçe karşılığı yok ya da en yakın kelimeye çevriliyor. Çoğu da yanlış anlaşmaya müsait şekilde çevriliyor. Kurban etmek biri için kan akıtmak ama bu ayetlerde Allah bana kan akıtın ve bayram yapın demiyor.

Yani anlatabildim mi bilmiyorum ama din alimlerinin ayrıldığıu nokta hayvan kesmeyin, yemeyin, fakire dağıtmayın kısmı değil kurbanı Allah'a kan aksın diye kesme ve bunu bayrama dönüştürme kısmı.... Yoksa git durumun varsa ayda bir ayetlerde geçtiği gibi bir hayvanı kes ve fakire dağıt. Bayram şart koşulmuyor.

vee zilhicce ayı kurban ayıdır ve hac ayıdır ve hacda kurban kesilmesi ayetleri varr.. ve farkındaysan kurban ayında kesilir kurbanlarr..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…