Kuran-ı Kerim'i Türkçesinden Hatim Edelim

Kızlar bende bugünden itibaren başlayacağım. Kur'an-ı Kerim'den türkçesini okumak yeterli değil mi ? Birde bi arkadaş tefsirden bahsetmiş . O nedir?

Ben üniversite sınavından sonraki yaz başlamıştım türkçesini okumaya yarıda bıraktım..Bu topiği görünce heycanlandım.Tekrar baştan başlıyorum:)))

Kızlar bende bugünden itibaren başlayacağım. Kur'an-ı Kerim'den türkçesini okumak yeterli değil mi ? Birde bi arkadaş tefsirden bahsetmiş . O nedir?
Tefsir (Arapça: علم التفسير; İlm ut Tefsir), İslam dini terimidir. 'el-Fesr' masdarından tef'il babında yorumlamak, açıklamak manalarına gelen bir kelimedir. Eşdeğer bir kelime te'vil (yorum) dir. Kur'anayetlerinin açıklanmasına dâirdalıdır. Tefsir ilmi ile uğraşan kişiye müfessir denir. Al-i İmran Suresi 7. ayetinde yer aldığı üzere Kur'an hem anlamı açık (anlaşılır, muhkem), hem de yoruma açık (müteşabih) ayetleri bünyesinde barındırır. İslam tarihinde Kur'an ayetlerini anlamak veya anlamlandırmak üzere çok sayıda çalışma yapılmıştır...
Yani ayetleri daha rahat anlamamız amacıyla din adamlarının acıklaması..
Türkçe okumak derken; Allahın bize ne emrettiğini anlamak için herkes bir kerede Türkçe okumalı bence.

Latin harfleriyle yazılmış Türkçe'sinden bahsediyorum. Bir de meal olarak okuyacağım yani Türkçesini. Bunun dışında yapılması gereken ekstra birşey var mı ?

Latin harfleriyle yazılmış Türkçe'sinden bahsediyorum. Bir de meal olarak okuyacağım yani Türkçesini. Bunun dışında yapılması gereken ekstra birşey var mı ?
Arapçanın Türkçeleştirilmiş halinden bahsetmiyorum ben..Yani Euzibike vs... yazandan değil
Allah ne güzel vekildir, gibi anlamından bahsediyorum ben Türkçe derken...
Yoksa Arap harflerindeki uzatma telaffuz vs latin alfabesiyle yazıldığında aynı anlamı ifade etmediğinden Kuran Arapça okunmalıdır..Benim kastım manasını bilerek okumak içindi..

Türkçesinden okuyarak hatim indirilmez sevgili arkadaşlarım.meal okumuş olursunuz..bilgilerinize...Allah kabul etsn

Türkçesinden okumak isteyenler aktifnet dağıtımın 5 li kuranı kerimini tavsiye ederim. hem tecvitli hem meali hem Türkçesi hem anlamı var

Ben de bu ara okumaya çalışıyorum.mealini değil ama arapcasini .3 hafta önce başladım önce internetten videosunu izledim sonra kendim çalıştım suan az cok okuyabiliyorum ama cok karistiriyorum o yuzden cok yavas okuyorum,hergün 2 saate yakın okumaya çalışıyorum ama Hatim yapacak kadar bilmiyorum işallah bigün o "da nasip olur .

Okuyor musunuz arkadaşlar hangi sürelerdesinizz?

Tefsirler çok uzun oluyor çoğu zaman useniyorum. Tavsiye ettiginiz günümüz Türkçesine uyarlanmis daha özet cümleler ile anlatan bi tefsir kitabı var mı arkadaslar?

Ben şuan mealini okuyorum ama meali bitince tefsirli şekilde okumak istiyorum tefsirli okuyunca tabii daha uzun sürer

Okuyan arkadaşlarım sanırım bu sıralar okumuyor..

Komşumdan Kur'an öğrenmeye başladım bugün inşaallah öğreneceğim

Yanmak var yanmak var…

Odun yanınca kül olur, İnsan yanınca kul olur…

Hz. Mevlana

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…