Küllerden Doğmak Vol.2

İyi akşamlar..
Bugün yine hastane işimiz vardı, çok yoruldum.. Yorgunluktan bir şey yapasım gelmedi. Çamaşır, yemek, bulaşık olmasa hepten yayılacaktım.. Şimdi sizin yaptıklarınızı okuyunca tembelliğimden utandım.. Dolaplarım, camlarımın yarısı bir haftadır aklımda olmasına rağmen yapamadım gelen gideden, hastane işinden.. İnşallahbir an önce düzene koyarım..

@Umay- @hamis siz de hoşgeldiniz..

Hastane işi zor ve yorucu oluyor. Geçmiş olsun, biran önce halledersiniz inşallah.

Günaydınlar

Dün yufka almayı gene unutmuşum Börek içi dolapta, umarım bozulmaz ben alana kadar.
Dün yemeğim vardı. Yemekten sonra buzdolabını temizledim, böylelikle kontrol etmiş oluyor bozulmalara kötü olmalara fırsat vermiyorum.
Öğlenden koyular yıkanmıştı gidince hemen onları astım.
Banyoyu temizledim, tüm evi sildim.

Bugünde beyazlılar yıkanacak. Koyulardan çıkan ütüyü yaparım hemen, birikince çok zorlanıyorum.
Tabi bugün yufkayı kesin almam lazım, elime not yazacağım unutmamak için.

Merhaba hanimlar.
Kisa bir rapor vereyim.
Kahvaltiyi esim hazirladi, ben de hazir sofraya kalktim. Sonra toparladim, bulasiklari yerlestirdim, tezgahi ve ocagi sirke puskurtup sildim, mutfagi ve balkonu supurdum.

Yataklari topladim, evi havalandirdim.
Klozet ve lavobayi temizledim.
Bugun sozde elektrik kesintisi olacakti, yok.
Ben de beyazlari makineye attim, yikaniyor.
Dun bugun icin etli biber dolmasi pisirmistim, tavuk suyuna dugun corbasi da var.
Baska da bir isim yok...

Simdi duble fincanda kahve keyfi zamani...

tünaydın kızlar
ben daha bir iş yapamadım ya
akşam kızıma gittim kaç gündür rahatsızım demişdim erken ev geldim
kârın ağrısı birde afedersiniz isal
baktı iyi değilim kocaya dedim beni götür acil gittik bir serum verdiler geldik vallah kendime geldim ya çok şükür

Cok gecmis olsun... Is her zaman olur, yeter ki saglik olsun. Ben gecen yil beyin sapindaki deformasyon yuzunden, korkunc donmeler ve denge bozukluklari yasadim. Aralikli zamanlarda yatalak gibi 9 ay kanepede sirtim yastiklarla destekli yattim. Hastalik cok zor. Cok sukur esimin eli becerikli de cocuklara pek ihtiyac duymadik. Herkes kendi evine ancak yetisiyor. Yapabildigimiz kadar yapip, kimseyi vaktinden once biktirmamak lazim. Allah beterinden saklasin, dermansiz dert vermesin.

ay sanada geçmiş olsun ya aynen dermansız dert vermesin allah

Hanimlar, rutinlerimizi yazalim mi?

Ben basliyayim.

HER GUN YAPTIKLARIM
Yatak toplama, evi havalandirma.
Mutfak tezgahini, ocagini, duruma gore mikro dalga firini sirke puskurterek silme. Mutfak copunu bosaltma.

Lavoba, klozet temizligi.

IKI GUNDE BIR YAPTIKLARIM

Evin gorunur yerlerini supurme.
Mutfak, giris ve banyoyu ayrica silme.
Dus kabini ic dis sirke puskuterek silme.

HAFTADA BIR YAPTIKLARIM
Salonun kanepe altlarini ve diger yerlerini supurup silme.
Koltuklari cok detaya girmeden dovucuyle supurme.
Yatak odalarini yataklari cekmeden, halilarini kaldirarak supurup silme.
Mutfagin halisini kaldirarak supurup silme, mutfak dolaplarinin kulp ve cevresini sirke puskurtup silme.
Toz alma.
Balkonlari supurup silme.

15 GUNDE YAPILANLAR.
(Bunu temizlige gelen hanim yapiyor.)

Kapilar, banyo ve mutfak dolaplari, avizeler, duvar aksesuarlari, mobilyalari, buzdolabi ve sebili, derin dondurucu, firin silme.
Butun halilar kalkip, butun esyalar cekilerek silip supurme.
Banyo seramikleri, dus kabin, dus teknesi detayli temizleme, cop kutularinin yogun camasir sulariyla dezenfekte edilmesi.

1.5-2 AYDA YAPILANLAR( bunu da gelen hanim yapiyor, tam gun geliyor o zaman)

15 gunde bir yapilanlara ilave, balkon camlari dahil, butun camlari silme.
Salon halisi ve koltuklari silme.

(Mutfak dolaplarinin iclerini temizlikci gelmeden, iclerini esimle birlikte siliyoruz.)

MEVSIMSEL RUTIN
Giysi dolaplari ve bazalar bosaltilip, iclerinin silinmesi.( bunu da esimle birlikte yapiyoruz, giyilmeyen giysiler de bu vesileyle evden cikiyor.)

Ihtiyac varsa duvar silme. ( bunu da temizlikci hanim, ayrica bir gun gelip yapiyor.)
Salon halisi haric, digerlerini ve kullanilan cift kisilik yorganlari yikamaya verme.

Rutin bozulmayinca ev her zaman temiz oluyor.

Haftada bir yaptiklarima ilave, ic dis buzdolabi temizligi.

Her gun yaptiklarima ilave, mutfak ve balkonunun supurulmesi.

Bir de utu var. Onu da ben yapmiyorum, teyzemin gelini yazin ayda bir, kisin 2 ayda bir gelip yapiyor. Bu iki yildir boyle. Emanetlere iyi bakmamanin sonucu.

Duzenli olarak temizlikci almak da, 7 yildir...

Daha onceleri duvar silme haricindeki her isimi, arti annemin her isini, arti arada kayinvalidemin hali temizliklerini, ince temizliklerini kendim yapardim.

Mumkunse ozellikle calisan gencler, siz yapmayin. Emanetlerinize iyi bakin
..

Hastane işi zor ve yorucu oluyor. Geçmiş olsun, biran önce halledersiniz inşallah.
Tesekkür ederim, bugün bitebildi ancak. Uzun bir süre gerekmez inşallah..
Merhaba, nasılsın? Sen de arada uğruyorsun galiba.. Pek sık görmüyorum seni, ben mi gözden kaçırıyorum yoksa?
çok geçmiş olsun..
ço! Zor bir dönem geçirmişsiniz. Size de çokmgeçmiş olsun..
Benim evde hastam olduğundan, gelenim de cok olduğundan belli bir rutinim yok maalesef.zaten neyi, ne zaman yaptığımı da unutuyorum (haftalık yabda aylık yapılan uzun vadeli işlerde..)

Allah kolaylik versin. Hasta olmak da zor, hasta bakmak da...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…