Küçük Düşün Büyük Olsun!

Selamm elti kızı da babannesinden dertli.
Bunun çocuğuna annesi evinde bakıyor.
K.v de orda kalıyor.
Bunlarda is cikisi çocuğu alıyor orda yiyorlar
Gidin evinizde yiyin diyormuş.
Valla kadın hiç değişmemiş herkese sataşıyor
Baya sinirlenmiş bu da.
Valla annenin evi niye gitmiceksin o rahatsız oluyorsa sizden o kızına gitsin ya da diğer gelinine gitsin dedim.
Kızın kocasına falanda laf söylüyormuş iyide biri efendi.
Ahh bu insanlar nasıl bir kötü nefse sahip bilmem.
Vallahi Allahın sevdiği kuluymusum yinede.
Resmen psikolojik şiddetin en zirvesi bu kadın
Gelene gidende karışıyormus hep oyleydi zaten.

Neyse artık birbirlerini yesinler ben karışmam aile meseleleri.

Hiç pasta börek enerjim yoktu ztn hamburger patates fln geciştirdim.
Söyle yatağa uyanınca anlıyorum her yerim ağrıyor.
Gündüz sil süpür derken anlamıyorum.
Yine camlar hep parmak izi oldu yıldım cam silmekten.
Hiç bez kalmadı evde roosman yine indirim vermis
cam bezi fln alicam.

Selam kızlar,
Gündüz evi toparlayıp bir saat uyumak istedim. Ela uyudu.,Arkadaş aradı evde yokum sütü sana bıraksa sütçü dedi. Tamam dedim.neyse bekledim. Sonra dönüşte alırım dedi uyuyacağım dedim. Haberleşiriz dedik., sonra uyanınca haber verdim. Kızı okuldan almış geldiler. Ela yeni uyanmıştı. Yemek yapmamıştım. Elaya köfte çıkartmıştım buzluktan. Sonra kızlara köfte makarna koydum. Arkadaşın kızı köfte yemem dedi makarna yemek istedi. Ela köfteyi yedi makarna yemedi :) Çünkü arkadaş vermiyor makarna. Bence çocuk herşeyi ara ara yemeli. Zararlı olanları elbette hepimiz az veriyoruz. Ama hiç yedirmemek bana göre değil. Mesela Ela salam sosis yemez. Alıp yapmam da gerek yok. Bir de asitli içecek içmez. İç de demedim.iç diyen olursa da içmedi..
Yemek yapacaktım, Arkadaş ben tokum dedi. Öyle olunca yemek yapmadım gidince yaparım dedim. Fazla durmaz sandım ama saat 20:00 ye geliyordu mutfağı toparlamaya başladım., o da kalktı..tabi o gidince hemen eşim geldi. ben de alalecele köftw pişirdim kendime az bulgur pilavım vardı yoğurt iki köfte iki kaşık pilav yedim.
Kızlar oyuncakları öyle bir dağıttılarki beynim döndü. Zor topladım. Kıyafetleri de dağıtacaklardı kızdım uyardım dağıtmayın diye. Birdaha akşamüstü asla kabul etmeyeceğim. Zaten sürekli görüşmüyırum bu arkadaşla ama yok gerek yok tam akşam telaşında. Sütü almaya gelme işi olmasa zaten kabul etmezdim de.
Neyse akşam otururken, Elaya meyve verdim. Öksürüğü de akşam yoğunlaştı. Hava verdik.,Benim de boğazım batıyor adaçayı ve gargara yaptım.
Elaya iki kitap okudum. Uyudu.
Çamaşırlar makinada kalmıştı, onları kurutmaya attım. Birazını da odaya astım kapıyı kapattım.
Aman koku beni mahfediyor. Hele gece artık kızı da beni de mahfederdi. Şööyyle evi mis gibi kokan ve parfümünü sürekli sıkan insanlara hayranım. Ben yoğun koku da çok kötü okuyorum. Genzim boğazım yanıyor ve öksürük başlıyor.
Elanın da her ay standart ayın ilk haftası bu burun tıkanıklığı ve ardından öksürük belliki alerjik nezle falan olabilir bilemiyorum. O tarafımız da benzemiş. Bir de deri alerjimiz var ikimizin de. İnşallah rahat uyur bu gece.

Benim camlar aynalar hergün sil hergün aynı. Ama boşver varsın parmak izi olsun, bugünleri ve o parmak izlerini çok arayacağız

Malesef taksitler coşturuyor kartı
Yani bizde öyle.
Taksitler bitse Bi düzlüğe görsek diyoruz hoop başka bisi cikiyor
Sorma, benim eşim de bugün diyor. Özel sigorta fiyatı aldım 6 bin tl cik. Elayla bana.
Bu yıl belki yaptırmam dedi.
Bilmiyorum kontrolüm de var da bakalım. Kötü bir hastalığa yakalanmadığımız sürece birşey olmaz.

İSelamm elti kızı da babannesinden dertli.
o da hergün orda yemesin cnm
Alsın cocugunu gitsin evine.
Kafası götürmüyordur,aksama kadar cocuk sesi zaten.
(Senin elti kızını asla haklı bulamayrum hic bi konuda yalnız)

20.00 e kadar nasıl oturuyolar ya
Bide masallah cat kapı misafri kabul ediyonuz,ben edemiyorm cünkü ev hep dagınık
Suan biri gitse acil durumda makinada camasır yıkanıyor,önünde 1 sepet daha var gidince atmaya hazırladım
Benim evim niye hep dagınık ya:S

Günaydınlar
Dün kendime resmen eziyet ettim pertim cıktı.
Market yaptım 50 tl;dondurulmus ıspanak,kutu süt,cif yüzey temizleyici,maya,oreolu milka,kociye pringles.
Aldıklarımı eve bıraktım,telefon kesilmis malum 450 tl:S
onu dedim ödeyeyim.
Kknı bırakmısım eve bıraktıgım posetlerde
Hadi nakit ödeyeyim dedim ,gittim Türk telekom bayisine,sistemlerde arıza var suan alamıyorz dedi fatura.
Hadii indim bayır asagı atmden ödeyeyim(bakın ısrarla ödemeye calısıyorum)450 tl fatura +4 tl ödeme ücreti alıyor atm
Pes ettim mi hayır.
Bozuklukları gazete bayisinden 5 tl yaptım bakın burası cokönemli!
Atmye geldim para sıkısmıs almıyor.
Baby pes etmez arkadaslar!
Bayır cıktım baska atmden ödedim.
Döndüm kendime dedim ki kızıım sen naapıyosun?!
Hayır neden paraladın yani kendini
Eve geldim saat 17.00 e geliyor
kız bezsiz geldi attık biz bezi dün
Yemek yedik o arada 1-2 cis kacırdık ama teğet gecti.
kvdeme gittiler kociyle,zeytin almaya
Kvdem kıyma vermis 2 poset,yarım kangal sucuk,domates sosu,lütenetsa,erik suyu vermis saolsun.
Yüklenmisler gelmsler.
Panduf almıs kıza okulda giyer diye,okulda yasak panduf evde giyer artık.
Düsünmüs almıs saolsun.
21.00 a dogru alyayı uyuyttm ,uyuyunca külot bez giydirdim,sabah da o uyanmadan cıkardım.

Dün ekmek mayaladım bide 2,5 tl olmus ekmek
Ev un dolu mayaladım ama pogacamsı oldu
Hamur isi gurusu kocam,sen bu hamuru neyle kestirdin dedi?
Nasıl dedim neyle kestirdin?
Sirke limon katmadın mı bisey dedi?Yoo dedim,mayanın üzerinde yazmıyo du dedim.
Anam iste bende geziyorm gadınım diye

Günaydın kızlar

Dün akşam üzeri benim minnak adam yeni yaptığım kahveyi bi devirdi koltuğa bacağıma geldi yandım. Bi can acısıyla bağırdım. Kıyamam korktu oda.. Koltuk telve içinde .. Sonra homurdana homurdana koltuk sildim. Kılıfı yıkanıyor allahtan onu yıkadım.

Eşim geldi evden hortum geçmiş gibi her yer her yerde !
Kızım deseniz oda sürekli koltuk tepesinde zıplıyor.. yapma desen de anlamıyor
Doldummm Doldumm Doldumm
dedim tutmayın beni !
tek başıma markete gittim. Pirinç , kırmızı mercimek , 2 çeşit sebze, atıştırmalık , kremşanti vs aldım 233 lira ödedim multinetten. sadece pirinç ve mercimek 75 -80 liradan fazla tuttu sanırım artık reis almayacağım

Şeker , çay , un , kıyma , peynir vs falan yok içinde onlarda olsa 600 den aşşa çıkamayacaktım herhalde.. !

Tam kapıdan çıkarken birisi durdurdu "abla nolur yardım et " diye.. Aslında içeri girerken görmüştüm bir kadın cips alıp bu kadına vermişti. bebek arabasına koydu çocuğun yanına ama yine de vicdanım el vermedi "neye ihtiyacın var , ne istiyosun " dedim.. " ıslak mendil " dedi önce sonra " abla bisküvi de alır mısın " dedi .. Geri döndüm markete . 2 pkt kuruvasan aldım birini ona birini kendime ve onun istediklerini de aldım petibör , kremalı bisküvi ıslak mendil 49,5 ödedim çıkışta da ona verdim aldıklarımı.. Diğer markete de uğradım şeker ve su aldım 12,5 da orda ödedim. Bimde de kedi diline 7,5 verdim eve geldim.

valla paranın zerre kıymeti yokk !

Bugün öğlen 12 de okul Aile birliği toplantısı var , Tapu da işlerimiz var.. Rabbim hakkımızda hayırlısını versin inşallah

Kızlar nolur dua edin bana tahammülsüz oldum çıktım ben Sabrıma mukayyet olmayı diliyorum çünkü bugünlerde gerçekten sabrım hiç yok Bağırıyorum sonra pişman oluyorum Gün o kadar çabuk bitiyo ki arada namaz vakitlerimi kaçırıyorum Hiç bişey yapamıyorum sanki

Allah allah ekmek mayası kestiriliyo muymuş

O kestirilen süt değil miydi

Mayayı ben direk koyuyorum poğaça falan değilse Ekşi maya olunca da bişey katmıyoruz.. Kayınvalidem ekşi maya yapıyor. alıp direk una koyuyoruz..

Ayy bende mi geziyom kadınım diye

Ben hic bilmiyorm valla tr_lelli üstad bizi aydınlatsın
Ama benimki pogaca gibi oldu:)
,Ondan demistir belki süt vs koymadım :)

Bende süt koymuyorum. Sütü limonla sirkeyle kestirip ekşimik / lor peyniri yapıyolar ya

unu koyuyom , ortasına mayayı da koyuyom.. Az tuz az su yoğuruyorum bi güzel mayalanınca da alıp bi toparlayıp tepsiye koyup doğru fırına Tepsiyi minik olanlardan kullanırsam köy ekmeği gibi oluyo.. Döküm tencere de harika oluyormuş ımmm denemek lazım tencere alınca Alabilirsek tabi

Belki seninki poğaça değil de ramazan pidesi olmuştur

Kuzu sirke koyuluyor hamurislerine de kestirme işini ilk defa duydum.
Kuru mayayi şeker ve az tuzla önden mayaliyorum ben ılık süt koyup onumu demek istedi acaba
Böyle kabarıyor.
Ama yaş masayı direk atıyorum.
Sütle yapılan herzaman daha yumuşak olur

Böyle bir ekmek yapılacaksa hamurun tümüne bütün şekil verip yogurt sürüp 150 de falan ağır pişmesi gerekiyor ici pişkin olsun diye

Ama minik baget yapacaksanız hamuru küçük tutun çünkü kabarıyor mutlaka kesik atın üzerine.

Kuru mayaysa mayaniZ az şeker ve tuz atıp ılık sütle kopurmesini bekleyin ozaman güzel mayalaniyor hamur.
Ama yaş ise ben direk kullaniyorum.

Tepsi mayası getiriyorum biraz birazda pişerken kabarıyor.

Ben ekmekde şeyi çözemedim sadece sütlede yaptım suylada ama ertesi gün bayat oluyor.
O gun tazecik okadar güzel yeniyor ki ama ertesi güne o tazelik asla kalmıyor.
Bunu nasıl yapıyorlar?
Eşim eksimayali alıyor günlerce yiyoruz ne bayatliyor ne kufleniyor niye evdekiler öyle oluyor çözemedim.

Hergun yapmam demek hergun fırın açmam demek.
Ben arada yapıyorum ama hergun yapamicam.

Kayınpederim fırında çalışıyor her gün ekmek alır evine taze taze.. Ekşi mayalı seviyoruz bizde..

Onların mayaları fabrikasyon Lelli bizim gibi kullanıcılar için piyasaya sürülenlerden çok daha katkılı. Bildiğimiz tuğla gibi onların poğaçaya kullandıkları yaş mayaları falan.

Ekşi mayanı evde besleyebilirsin. Evde yapılan ekşi mayayla yapınca ekmeği biraz daha fırındakine benziyo tadı. Bir de süt koyarsan daha çabuk bayatlar :)

Ahh bir de sıcakken ekmeği ellemeyeceksin kabuğu kırılmadan kendi kendine soğuyacak :)

AA sütle daha çabuk bayatladigini bilmiyordum yumuşak olsun diye katiyordum bazen.
Fırından çıkarınca örtü serip soğumasını bekliyorum genelde.
Ama küçük ekmek yaparsam dayanamayıp yaglayip yiyoruz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…