Makyaj Ürünleri Kozmetik Sektöründeki Hayvan Deneyleri

Makyaj Ürünleri İçin Öneriler
en azından elimizden geldiğince uğraşalım....

nasılsa heryanımız o markalarla çevrili diye kendimizi rahatlatmayalım.

en azından kozmetik ihtiyaçlarımızda bu duyarlılığı gösterelim. mümkünse daha fazla. çünkü ALTERNATİF VAR...

biz boşverirsek olmaz ki :KK50:

Bu arada kozmetik değil ama Algida, Pringles Snickers da deneyci firmalara aitler...

en azından elimizden geldiğince uğraşalım....

nasılsa heryanımız o markalarla çevrili diye kendimizi rahatlatmayalım.

en azından kozmetik ihtiyaçlarımızda bu duyarlılığı gösterelim. mümkünse daha fazla. çünkü ALTERNATİF VAR...

biz boşverirsek olmaz ki :KK50:

Kesinlkle katılıyorum. Zaten aşılması gereken en büyük sorunlardan biri de, insanların daha baştan yenilgiyi kabul etmeleri, güç yetiremeyeceklerine ve sadece kendisinin dikkat etmesi veya birtakım ürünlerin kullanmamasının pek de sonucu etkilemeyeceği gibi fikirlere daha baştan kendilerini inandırmaları.

Tabii ki binlerce kişinin tercihleri o yönde olursa benim, sizin veya bir diğerinin o ürünlerden satın almamış olmasının hiç bir etkisi olmaz.

Ama sonuçta o binlerce kişi de tek bir bireyin hareketinin birleşmesinden binlerce oluyor. Her birey aynı kararlılıkta olduğunda bir anda ellerindeki veya depolarındaki bilerce ürünle başbaşa kalabilmeleri ne kadar basit ve kolay aslında öyle değil mi?

Yalnız bu kadar dirençli, bilinçli ve bu konuda en doğru hareket etmek adına titizlik gösterdiğini düşündüğüm birinin, en azından kozmetik ihtiyaçlarımızda bu duyarlılığı gösterelim ifadesi beni üzdü.

Çünku, unutmayın ki; sizin veya benim ailemde kozmetik kullanmayanların da ve kendimizin de kullandığı müşterek ürünleri gözden geçirirsek, aslında çok çarpıcı başa bir gerçek ve sonuç daha ortaya çıkıyor.

Ne yazık ki kozmetik dahil ve tüm diğer kişisel bakım ve temizlik ürünleri tüketimi ve insanların bunlara harcadıkları paralar, toplamda, bir ay boyunca saatlerce emek vererek kazandıkları aylık ortalama kazançlarının neredeyse en az üçte birine takabül ediyor.

Her açıdan aslında ne kadar önemli, herşeyden önce de sağlık açısından önemli ki, ona paha biçilmez işte...

Ne diyeyim ki, doğru bildiğimizi sanarak yaptığımız o kadar çok yanlışlar var ki aslında yaşamın her alanında... Bilgi edinme ve sorgulama yönlerimizi çok daha fazla geliştirmedikçe, ulaştığımız doğrular da ne yazık ki en doğrular olamıyor.

Sizi en azından bir tek benimle ne değişir ki? düşüncesinden uzak hareket etmeniz bakımından kendimce çok hak verdiğim için ve mutlu olduğum için, böyle bir kaç satırla duygularımı yazmadan edemedim... Çünkü uzun zamandır gözlemlediğim kadarıyla, bir takım fotoğrafları gördüğünde şiddetle ve inanamadıklarını söyleyerek bir an isyanları tavan yapan pek çok kişinin, bir müddet sonra alışkanlıklarını hem de hiç rahatsızlık hissetmeden sürdürüğüne o kadar çok şahit oldum ki!

Biraz da millet olarak galiba, özellikle unutulmaması gereken ve çok önemli hususlarda, tam aksine hafızalarımızı resetleme gibi özel bir yeteneğimiz var sanırım, çünkü bu başardığımız en iyi şeylerden biri hemen hemen her konuda...

Böyle biri olmadığınız aşikar, hassasiyetinizin devamını ve bunun tüm kullandığınız ürünler hakkında da aynı titizlikle ve gereken araştırmaları sürdürerek, ama kendi bakış açılarınızı ve kendi mantığınızı da devreye sokmak ve üzerine ekleyerek değerlendirmek suretiyle devam etmesi umut ve temennisiyle sağlıklı günler diliyorum.

sevgili candann,

güzel sözlerin ve haklı eleştirine teşekkür ederim.

yazarken beni rahatsız eden o ayrıntı üzerinde durman aslında mutlu etti beni.

o an, ' zaten bütün ürünler üzerinde deney yapılıyor, hangi birine boykot uygulayalım? ' şeklinde umutsuzluğa düştüğünü hissettiğim arkadaşlara, telaşla aceleyle yazdığım bir cümleydi o.

kesinlikle yazdıkların o kadar doğru ki, şahsen kullandığım tüm ürünlerin hayvan dostu olan benzerlerini bulmaya çalışıyorum. hatta temizlik ürünleri olarak senin önerdiğin forever livinge bakacağım. bugün de l'angelica diş macununu almaya gidiyorum :)

insanların umursamazlığı beni şoka uğratıyor bazen, en yakınımdaki arkadaşlarımın bile ' amaaannn bizde mi denesinler' laflarına katlanamıyorum. bence çoğu insan bu deneylerin korkunçluk derecesinden haberdar değil. o yüzden elimizden geldiğince Görsel paylaşımlar yapmalıyız ki bu vahşetin boyutlarının farkına varsınlar.

şimdi çıkıyorum, yine burada görüşmek üzere....

Bazen benimde aklima bu geliyor. Anlamadigim yil 2012, insan kolonluyorlar ama hala bu deneyler yapiliyor. Isteseler yapmazlar ama iste yeterince karsi cikma yok. Nasil olsa banane diyen cok.

candanın dediği gibi aslında mesele. önemli olan deney yapmasınlar ,neden yapıyorlar bu kadar teknoloji varken de değil önemli olan deney yapmayı gerektirecek zararlı maddeleri neden kullanıyorlar?o zararlı maddeleri kullanmadan yapılamaz mı bu ürünler diye soru sormalıyız. O zaman iki sorun birden çözülmüş olacak. hem ürünler sağlıklı hem de hayvanlar özgür olacak.

candanın dediği gibi aslında mesele. önemli olan deney yapmasınlar ,neden yapıyorlar bu kadar teknoloji varken de değil önemli olan deney yapmayı gerektirecek zararlı maddeleri neden kullanıyorlar?o zararlı maddeleri kullanmadan yapılamaz mı bu ürünler diye soru sormalıyız. O zaman iki sorun birden çözülmüş olacak. hem ürünler sağlıklı hem de hayvanlar özgür olacak.

Alışılmış bazı şeyler var tabii maliyet de söz konusu örneğin bir şampuanın köpürmesi için bile içine bir sürü madde konuluyor yoksa elimize köpürmeyen bir şampuan aldığımızda hepimiz "bu ne yaa temizlemez ki bu" diye bir düşünürüz çünkü öyle alıştırıldık... Ayrıca uzun raf ömrü için içine katılması gereken maddeler var aksi halde zarar ederler ne kadar uzun dayanırsa o kadar iyi.. vs vs... Bunlar sadece benim bildiklerim ama tek sebep PARA PARA PARA....

Alacağımız ürünler de ecocert veya diğer organik sertifikalı ürünleri tercih etmemiz gerekiyor çünkü bu ürünlerde de hayvanlar üzerinde test yapılmıyor diye biliyorum. Eğer bilgisi olan yazarsa sevinirim. Mesela Dalin'in ecocert sertifikalı şampuanı çıkmış onu arıyorum şu an. Hem hayvanların hemde kendi sağlığımız için en doğrusu böyle ürünleri tercih etmek. Bulabildiğimiz ürünleri bu sertifikalarla bulamadıklarımı listeden kontrol ederek alırım artık. Çok teşekkür ederim böyle bir konu açıp bizi bilinçlendirdiğin için.

Son düzenleme:
$dead_sea_mud_musk.jpg

Bu markada varmı acaba bilgisi olan varmı? Baktım ama göremedim. Daha dün güneş koruyucusunu aldım. Kutunun üzerinde certified organik yazıyor ama organikmi emin olamadım. Dermatologically tested yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:
REGULATION (EC) No 1223/2009 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 30 November 2009
on cosmetic products
(recast)
(Text with EEA relevance)

ŞUNA Bİ GÖZ ATIN ARKADAŞLAR,GÖZÜNÜZÜ SEVEYİM,,,,kısır çekişmeler görüyorum forumun her yerinde,,,,bilgi sahibi olmadan,,onca yazan arkadaş gördüm,,yanıltıcı markalar varen,,,deli olucam yahu....bu yönetmeliğin mantığını kavramadan markalar hakkında kesin bilgiye nasıl sahip olacaksınız ki?sihirli küreniz mi var? birisi sormuş,,,john frieda deney yaprmı,,,cevap:evet,,,,bioderma yapar mı,,,,,yapar...çoğu yerde türkiye bloglarında yapmaz diye göreceksiniz biodermayı,,,,,yanlış bilgidir! ısrarla düzeltilmiyor,,,

hadedream nickli arkadaşla polemiğe girmeye luzum görmüyorum:KK70:,,,, markanı kendin seç başlığı altında bazı kafaların karıştığını gördüm arkadaşlar,,,,yanlış bilgiler verildiğini gördüm,istenmeden,,,,onları da düzelttim....bi göz atarsanız memnun olurum,,,son 45 dakikadır bu sitedeyim ve yapmam gereken çok başka işlerim olduğu halde,,,(bu düzeltmeleri bir misyon olarak kabul ettiğimden ötürü!,,yanlış kalsalar vicdanım rahat etmez)

Eki Görüntüle 495352

Bu markada varmı acaba bilgisi olan varmı? Baktım ama göremedim. Daha dün güneş koruyucusunu aldım. Kutunun üzerinde certified organik yazıyor ama organikmi emin olamadım. Dermatologically tested yazıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

deney yapılmış gibi görünüyor,verdiğin bilgilerden,,,,,görünüm şuan için bu,,incelemem lazım,ambalajı elime alıp,,,bazı tiyolar olur,,,ama burda kastedilen panelistler değil,,,

Algida, Pringles, Snickers da deneyci firmalara aitler...ARKADAŞTAN LINTIDIR,,,evet bende ekliyorum bir tane:nestle...loreale ait,,,,,keza starbucks cafeler lorealin bağlı bulunduğu fransız grubun,,,,bunlara da para kazandırmamak gerekiyor,,,bu bir savaş arkadaşlar,,her yanımız kuşatılmış,,,,uygularsınız,uygulamazsınız bilemem ama ben yazıyım dedim,,keza ben starbucksda kahve felan içmiyorum,,,zaten renkli içeceklerinde renk veren böcekler kullanıyor olmaları ile dünya gündemine bomba gibi düşmüştü zamanında starbucks,,,ayrıca bana cahil cühela diyen arkadaş:KK70: sende 3 dil öğren gel,,,yabancı bir ülkede doğ,,sonra gel kapış benimle,,,,BİLGİMİ TARTIŞMAYA AÇMAM BEN...SENİN İÇİN DEĞİL,KİMSE İÇİN DEĞİL,,HAYVANLAR İÇİN YAZIYORUM BEN BURAYA...DİLEYEN DE NASİPLENİR,,,,HERKESİN KENDİ TERCİHİ,,,

REGULATION (EC) No 1223/2009 OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 30 November 2009
on cosmetic products
(recast)
(Text with EEA relevance)

BUL,OKU,,ANLICAKSIN,,,

EK OLARAK; DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:

Coalition for Consumer Information on Cosmetics:
Connecting compassionate consumers with cruelty-free companies for 15 years

Formed in 1996, the Coalition for Consumer Information on Cosmetics (CCIC), administrator of the Leaping Bunny Program, is comprised of: American Anti-Vivisection Society (Chair); Animal Alliance of Canada; Beauty Without Cruelty, USA; Doris Day Animal League; The Humane Society of Canada; The Humane Society of the United States; MSPCA Center for Laboratory Animal Welfare; and New England Anti-Vivisection Society. Our international partner is the European Coalition to End Animal Experiments.

Son düzenleme:
saç bakımı için "Gİovanni" ürünlerini düşünüyorum. Gratislerde satılıyor. hem PETA'nın hem de BUAV'ın temizler listesinde. çoğu ürününde Leaping Bunny logosu mevcut. Fakat benim almak istediğim Volüm veren şampuanda bu logo yoktu. Bunun anlamı ne olabilir acaba? firmaya sordum cevap gelmedi

bilen varsa aydınlatsın lütfen...

saç bakımı için "Gİovanni" ürünlerini düşünüyorum. Gratislerde satılıyor. hem PETA'nın hem de BUAV'ın temizler listesinde. çoğu ürününde Leaping Bunny logosu mevcut. Fakat benim almak istediğim Volüm veren şampuanda bu logo yoktu. Bunun anlamı ne olabilir acaba? firmaya sordum cevap gelmedi

bilen varsa aydınlatsın lütfen...

slm,,,,down under naturels firmasının ürünlerininin %90ında akredite olmayan cruelty-free logo mevcuttur(peta yada buava ait olmayan logo yani) mesela ama örneğin sıvı saç kremlerinde bu logodan göremezsiniz,,anlamı şudur: bu ürün şahsına münhasır olarak hayvan deneyine tabi tutulmuştur...(muhtemelen göz irite testi ve epidermal toksisite testi) o nedenle %100 crulty free ürün gamı olan markalardan tercih yapmanızı öneririm mümkün mertebe.....DUN'u ben de elemiştim,giovanni markası gibi bir özelliğe sahip olduğundan,,,,,ayrıca freeman şampuanlar da crulety-free güya ama logo taşımıyorlar,,,,logo görmedikçe hiç bir ürünü satın almıyorum,,kıstasım da buav'ın akredite leaping bunny(sıçrayan tavşan) logosudur,,,,

slm,,,,down under naturels firmasının ürünlerininin %90ında akredite olmayan cruelty-free logo mevcuttur(peta yada buava ait olmayan logo yani) mesela ama örneğin sıvı saç kremlerinde bu logodan göremezsiniz,,anlamı şudur: bu ürün şahsına münhasır olarak hayvan deneyine tabi tutulmuştur...(muhtemelen göz irite testi ve epidermal toksisite testi) o nedenle %100 crulty free ürün gamı olan markalardan tercih yapmanızı öneririm mümkün mertebe.....DUN'u ben de elemiştim,giovanni markası gibi bir özelliğe sahip olduğundan,,,,,ayrıca freeman şampuanlar da crulety-free güya ama logo taşımıyorlar,,,,logo görmedikçe hiç bir ürünü satın almıyorum,,kıstasım da buav'ın akredite leaping bunny(sıçrayan tavşan) logosudur,,,,

teşekkür ederim, pek heveslenmiştim BUAVın logosunu görünce. ve malesef bugün küçük deneme boyundan aldım, keşke daha önce görseydim yazını :KK43:(((((((

Giovanniyi de eledik öyleyse, urtekramın şampuanları var ona bakayım bi...

teşekkür ederim, pek heveslenmiştim BUAVın logosunu görünce. ve malesef bugün küçük deneme boyundan aldım, keşke daha önce görseydim yazını :KK43:(((((((

Giovanniyi de eledik öyleyse, urtekramın şampuanları var ona bakayım bi...

avalon organics,aubrey,superdrug,lush da alternatifler arasında,uktekram dışında,,,ayrıca hair md de de sanırım(!) buav approved var....sonuncudan emin değilim,,check ediniz!

not:Leaping Bunny – Cruelty Free Logosu

Tüm Aubrey Organik ürünleri “cruelty free (zalimlikten uzak)” kozmetikler için tanınmış bir sembol olan “leaping bunny (tavşan sıçraması)” logosunu taşımaktadır. Sekiz ulusal hayvan koruma derneğindeki bir grup tarafından kurulan Kozmetiklerde Tüketici Bilgisi (CCIC) için sıçrayan tavşan tek ve kapsamlı bir standardı temsil etmektedir. Bu logoyu görür görmez, ürünün ya da içindekilerin hiç birinin hayvanlar üzerinde test edilmediğinden emin olabilirsiniz.

Son 40 yıldır Aubrey Organik ve onun CEO’su ve kurucusu olan Aubrey Hampton ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesinin muhalifi olmuştur.Bizler hiçbir zaman hayvanlar üzerinde test yapmadık, yapmayı da asla istemeyiz.

Son düzenleme:
alıntıdır ek bilgi olarak sunuyorum:Habere göre diş hekimleri tarafından günde 3 kez dişlerin fırçalanması tavsiye edilirken, diş macunlarının içeriğinde yer alan bazı maddelerin verdikleri zararlar, 'bırak dişler çürüsün dedirtecek' türden. Diş macununun içerisinde koruyucu olarak 'formaldehit' maddesi kullanılıyor. Avrupa ve Amerika'da yapılan araştırmalarda bu kimyasalın kanser içerdiği defalarca kanıtlanmış. Tarımda, hayvancılıkta ve morglarda cesetlerin çürümesini engellemek için kullanılan bu madde birçok ülkede yasaklansa da ülkemizde bu yönde bir kısıtlama söz konusu değil. Yine diş macunlarında sık kullanılan bir madde olan 'sodium lauryl sulfate' (SLS) de cilt tahribatına, gözlerde kalıcı zarara ve mide ülserine yol açmakta. Genelde sanayilerde boru hattını temizlemek için kullanılan SLS, sıvı bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyicilerin aktif maddesi olarak kullanılıyor.

önemli not :cruelty-free aubrey-organics türkiye de mevcut.....(kendi alışveriş websitesi var)bu yazıyı da onun sitesinden kopyaladım,,(link veremediğimizden burada,),ayrıca çok da mutluyum ki;fondotenleri de var.....youngbloodtan sonra aubrey fondoten de alternatif olarak gözüküyor,,,youngblooda göre daha hesaplı ayrıca,,,,ek olarak; bu markanın kremleri,deoları,makyaj ürünleri de var.....cruelty-free-leaping bunnyli bulamıyoruz diyenlere duyurulur.....en kısa zamanda bu ürünlerden denemeyi düşünüyorum... siteyi bulduğumda sevindirik oldum:KK52:....bir sürü de şampuan ve krem çeşidi var......bu siteyi ve markayı kalkındırmak gerek:) cruelty-free arayan türkler de var...tüm firmalar bunu artık anlasın!!!!!!!!!!!!!kakalayıp duruyolar bize kanlı mamülleri!!!!!!

Son düzenleme:
En doğrulara ulaşıncaya kadar umuyorum çok daha fazla zamanlar kaybedilmez.

Yukarıdaki yorumu ve alıntıyı okuduğumda mutlu oldum. Neden?

Çünkü kendimce, sadece hayvan deneyleri yapmayan ürün veya markalar için bunca emek ve uğraş ve zaman feda edilirken, öte yandan asıl sormamız gereken ve tercih nedenimiz olması gereken diğer hususların çok arka planlarda kalmasından dolayı hep üzülmüşümdür.

İnşallah hepimiz bir gün hem kendimizin, hem o hayvanların hem de üzerinde yaşadığımız bu yeryüzünün, her açıdan en doğru şeyleri ve en zararsız şeyleri hakettiğinin idrakiyle düşünüp, ölçülerimizi ve taleplerimizi bu yönde kullanabilmeyi başaracak düzeye ulaşırız. Ve umuyorum ki bunun için artık daha fazla geç kalmayız.

X