Köylülüğüm nasıl geçer

Gayette sorabilirden kastım, para konusunu, fiyatları konuşabilir. Tatillerinin ne kadar tuttuğunu, masraflarını sorabilir.
Hayatımda hiçkimseye yakın arkadaşlarım da dahil tatil kaça patladı diye sormadım , 45 yaşındayım

Eşiniz şehirli mi?
Tatiliniz ne kadar mâl oldu sorusunu çok yakın harici birilerine sormaya gerek yok ama bunun kadın olmanızla alakası yok mesela. Kadin neden para mevzularini konuşamasın?

Böyle bir akrabam var "kuzenim" Aldığı eğitim bilgisayar mühendisi. Köy peyniriyim köy peynirisin diyip duruyordu Nişanı oldu köyde yapmamak için Ankara'da yaptı. Sözde elit oldu. Karşı taraf da batılı bir şehrin köylüsü Nişanına 3-5 akrabası hariç adım atan olmadı. İnsanlar şu ekonomik sıkıntıda kalkıp senin için özel olarak keyfiyetin öyle istedi diye niye gitsin ki. Şimdi de kimse gelmedi diye küsüyorlarmış

Bu köylü,kentli çatışmaları yeşilçam filmlerinde çok işlenirdi.2024 yılında hâlâ var mı böyle saçma çatışmalar anlam veremiyorum.Yedi kuşak İstanbul'lu değilsek hepimiz bir miktar köylüyüz.Bunu içinde sindiremeyen ve ya karşısındaki kişiyi köylü diye eziklemeye çalışan insanlar ise bariz kompleksi ve bomboş insanlardır.Ciddiye bile almam.

Kendiniz gibi olun köydekiler insan değilmi ne saçma tripler bunlar.

Yav bırak Allah aşkına. Bunlar gibi iş yerimde 1729293365 tane var.
Yani cidden bir kez haklı olmak yetmemiş, üstüne defalarca yorumlara yorum yapmışsınız. Bence de empatiden uzak bi yaklaşım, özgüven sorunu diyenlere katılıyorum ki biri özgüvenli deği
Bu soruyu terapistime sormuşluğum var şimdi tabi garip de bir soru tepji çekmesi normal ama ben anlıyorum sizi. Aslında köylülükten ziyade aile yapısı ve kültürle de ilgili. Bizim köyde de sevgisiz, aşırı kıyaslamacı, iletişimsiz.. berbat bir ortam var. Annem babam o kültürle büyümüş; ben de kendisine aşırı eleştirel yaklaşan biriyim bu durumda. Bahsettiğiniz o özgüvensizlik niraz da ailenin biz büyürken katamadığı sosyal becerilerden kaynaklanıyor bence. Nerde ne yapacağını ne diyeceğini bilememe hali… kendini geliştireceksin başka yolu yok sanırım. Oku, gez, öğren, yaşa, iletişim kur… işte klasik özgüveni geliştirecek şeyler önerilebilir heralde ki yazanlar olmuş zaten.

Başlık o kadar çirkin ki valla kendimi tutamadım

Tamam dostlar ne deseniz haklısınız pes
Sakın üyeliğini iptal ettirme. Malûm artık çok linçlenenler 1 saat içinde üyelik iptali yapıyor.

Misafirliğe ev yapımı şeyler götürmen fabrika ürünü çikolata götürmekten çok çok iyidir.

Hem bence herkesin içinde eser miktarda köylülük vardır. Boş ver. İyisin böyle.

Evet bence aynı yoldan geçtiğimiz için beni anladınız demek istediğim bu nerde nasıl davranılır ne konuşulur yemek yerken bile temel becerileri sonradan öğrenmek cidden yorucu ve özünde öyle olan gibi rahat olamıyorsun gene de benim de ailem kalpleri çok iyi fakat asla resmî ortamlarda bulunmamış doğal tipler ben köyde çok rahat kendim olabilirken bazı ortamlarda kendim olduğumda sakil duruyor bunu neden anlamamış yazarlar ilginç bence şehirde yaşayan kişi kalbi karakteri kötü de olsa bazı becerileri aileden görüyor daha otomatik davranıyor terapiste gitmeyi de düşünüyorum çünkü özgüvensiz biri değilim bence , daha eleştirel bakıyorum bazı şeylere , kaçmak yerine bunu yenmek düzeltmek istiyorum samimi yorumunuz için sağolun

Kendini geliştirdiğini söylemişsin ama başarılı olamamışsın.Bazi şeyler nerede büyüdüğün ile alakalı değildir.Sorun götürdüğün reçel de değil ki düşünce yapın çok farklı bunu kitap da okusan şehir değil ülke de gezsen fark etmez.

Farklı ortamda farklı hissedersiniz bu normal zaten. Eğreti mi duruyorsunuz neden öyle durasınız. Kendinizi bir topluluğa kabullendirmeye mi çalışıyorsunuz ya da göze batmamaya mı? Köylüyseniz köylüsünüz aşağılık kompleksi var bunun altında inceden yok diyemezsiniz her ne kadar köylü olduğumu belirtirim gocunmam desneiz de içten içe "üst" gördüğünüz ortama da kendinizi kabullendirmek istiyorsunuz. Ne iseniz o olun ki bazı şeylerin de köyle kentle alakası yok densiz her yer de densiz

Öyle düşünmüyorum ama peki

Köyde yaşayan tanıdıklarım var düşüneyim kaba gelen şeyleri.

Mesela şunu sevmiyorum yemiyorum denildiğinde küçümser şekilde aman neden yemiyorsun bak bu böyle güzel olur diye ısrar edilmesini sevmiyorum. Sen de varsa bu huy değiştirebilirsin. Ya da bir huyundan bahsedince şımarıklık olarak görülmesi hoşuma gitmiyordu atıyorum küçük böcekten korkmak gibi.

Köyler genelde daha muhafazakar olur, insan ilişkilerinde böyle bir şey duyarsan abartılı tepki verme. İşte atıyorum bir kız sevgilisinden hamile kalmıştır bunu böyle dedikodu kıvamında bahsedilmesi hoş değil herkesin kendi özel hayatı olarak görebilmelisin. Diğer konularda da herkesin kendi hayatı seni rahatsız etmediği sürece istediğini yapabilir fikrini yerleştirmelisin.

Konuşurken elbette ne kadar para harcadınız diye sorulmaz ailen ya da çok yakın arkadaşına sorarsın onu. Maddi konulara pek girilmez, Çok yüksek fiyatlar verildiğinde çok yüksek naptınız falan da denmez. Daha ne yazayım bilemedim.

Vallahi en sevdiğim aktivitelerden biri köylü pazarında doğal ve el yapımı ürünler aramak.Acayip seviyorum,biri bana böyle şeyler getirirse çok mutlu olurum.Marketten çikolata almayı ben de biliyorum.
Kız sen zaten köyde yaşamıyor muydun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…