Korunma yöntemleri hakkında

Moonse

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2023
633
2.215
Kızlar hepinize selamlar. Yıl sonunda düğünüm var. Size danışmak istediğim konu şu: İkimizde en azından iki yıl çocuk düşünmüyoruz. Ben korunma yöntemleri olarak deri altına yapılan implant veya aşı arasındayım. Bu ikisi hakkında deneyimi olanlar, yaptırdıktan sonraki süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?

Takip ettiğim kadin doğum uzmani çok önermiyor yani kullananlar memnun değilmiş. Asi olarak korunmayi annem yapmıştı kanamasi hiç kesilmedi sonra 42 yasinda rahmi alınmıştı doktora sorsaniz daha iyi bilgi verir

Belki yaşla alakalidr bilmiyorum ama mirena spriali benim kendi kadin doğum doktorum önerdi. Eskiden doğum yapmış gerekti sanirim simdi sprialde gerek yok diye biliyorum

Bana sorarsanız bu bahsettikleriniz arasından değil ama en iyisi doğum kontrol hapı diyeceğim. Ki bu bahsettiğiniz yöntemlerden de çok daha fazla kullanılan bir yöntem. Spiralle implantla hamile kalan çok gördüm ama doğum kontrol hapını saati şaşmadan alıp hiç hamile kalan görmedim yine siz bilirsiniz

Ölene kadar hapı savunacağım. Hapa neden karşısınız anlamadım. Konu hormonsa spiralde, aşıda, implanta da hormon var. Hap çok konforlu benim için. Alarm ile dakikası dakikasına yutuyorum.

Bazı yan etkiler varmış ama ben hiç yaşamadım.🧿 Kıllanmada artış, cinsel istekte azalma, sinirlilik gibi. Bir de hap kullanırken aşık olduğumuz erkeklerden hapı bırakınca soğurmuşuz. 😄 Bunu da yeni öğrendim.

Keşke bazı erkekler de sorumluluk hissetse bu konuda. Mesele bizim bedenimizde gerçekleşiyor diye korunmayi genellikle kadin düşünüyor. Tabii ki istisna erkekler de var.

Ölene kadar hapı savunacağım. Hapa neden karşısınız anlamadım. Konu hormonsa spiralde, aşıda, implanta da hormon var. Hap çok konforlu benim için. Alarm ile dakikası dakikasına yutuyorum.

Bazı yan etkiler varmış ama ben hiç yaşamadım.🧿 Kıllanmada artış, cinsel istekte azalma, sinirlilik gibi. Bir de hap kullanırken aşık olduğumuz erkeklerden hapı bırakınca soğurmuşuz. 😄 Bunu da yeni öğrendim.

Keşke bazı erkekler de sorumluluk hissetse bu konuda. Mesele bizim bedenimizde gerçekleşiyor diye korunmayi genellikle kadin düşünüyor. Tabii ki istisna erkekler de var.
Aslında hapa karşı değilim daha önce Yazz kullandım kist için. Ben sanırım düzen insanı değilim. Her gün düzenli takibini yapmak zor olur diye basit ancak güvenli bir yol arıyor olabilirim.

Yeni evlenen biri için sadece doğum kontrol hapını öneririm.

Aşı dediğiniz Aylık/3 aylık iğne mi? 3.dozdan sonra regl olmayı bitirdi aslında ben memnunum ama kilo da aldırdı 50 kilodan 63 kg'mım 4 senedir kullanıyorum. Lakin yeni evlenen için tavsiye etmiyorum koruyuculuğu bazen 6 9 ayı buluyor. Yumurtlama o sürede olmuyor. O yüzden çocuk fikrinizi tamamiyle bitirene kadar tavsiye etmiyorum

Hap tavsiye ederim. Daha doğrusu siz hap eşiniz prezervatif kullanmalı yani çift yönlü bir koruma olmalı. Tek tarafın koruması bana güvenli gelmiyor zaten kazalar da çıkabiliyor.
Hormon yüklemesi laflarını gereksiz buluyorum, bu amaç için üretilmiş konforlu haplar bunlar.

Bana belli arpalıklarla iğne vurdurmak yorucu geliyor. İmplant da içimi gıcıklatıyor. Ama memnun olarak arkadaşlarım var. Doğum kontrol çok kişisel bir olay. Her bünye her yöntemi kaldırmıyor. Haplar bende aşırı ödem yaptı. Göğüslerim sürekli premens şişkinliğinde kaldı

Kızlar hepinize selamlar. Yıl sonunda düğünüm var. Size danışmak istediğim konu şu: İkimizde en azından iki yıl çocuk düşünmüyoruz. Ben korunma yöntemleri olarak deri altına yapılan implant veya aşı arasındayım. Bu ikisi hakkında deneyimi olanlar, yaptırdıktan sonraki süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?
Asi olunca adet olmayanlar varmış. Deri altı daha mantıklı ama bilmiyorum. Hayırlı olsun

Bende de mirana hormon spiral takılı. Arkadaşlarımdan ve çevremden gözlemlediğim kadarıyla bünyem için en uygun olanı buydu. Yaklaşık 4 ay önce taktırdım ve şimdilik gayet memnunum. İlk altı ay ara kanamalar olabiliyormuş ve sonrasında bir çoğunun adeti tamamen kesiliyormuş. Şimdilik benimki düzenli geliyor ama baya azaldı. Zaten amaç kanamanın azalmasını sağlayan bir korunma yöntemiydi ☺️

Bende yaklasik 1,5 yil once mirena taktirdim, asiri kanamam oldugu tum adet donemim kabus icinde gectigi icin baska da bir sansim yoktu. Ilk baslarda sik sik ara kanamalarim oldu, ne zaman basladi ne zaman bitti hangisi adet donemimdi hangisi degildi anlayamaz oldum o derece, ama sonra bu karisiklik sona erdi, yaklasik bir senenin sonunda. Bundan sonrasi mutluluk huzurdu benim icin. Sonralari baslarda kesinlikle farkedemedigim hep hatayi kendimde bulmaya calistigim ama sonra yurtdisindaki sitelerden de kontrol edince boyle yanetkilerinin olabilecegini anladigim seyler yasadim. Kilo aldim ve kesinlikle vermemecesine. O donemde o kadar ugrastim diyetisyene gittim bir ay, porsiyonlari azalttim, spor yaptim, yastandir metabolizma her gecen gun yavasliyor dedim ama yok yani malesef fena halde kilo aldim, 1,5 senede 8 kilo. Gitmiyor. Bununla birlikte isteksizlikte yapiyor o ayri. Ama benim icin en rahatsiz edici kismi kilo oldu. Bazilarinda bu etkiyi gercekten yapmiyor biliyorum ve bu tamamen bunyeyle ilgili, demem o ki hormonlu bir takim korunma yontemleri kullanacaksaniz iki kere dusunun ve kullanmaya basladiginizda da kendinizi iyi gozlemleyin. Eger bu tur yan etkilerinin oldugunu bilseydim ben kendi adima taktirmazdim yada kendimi gozlemleyip daha bilincli olur daha erken birakirdim. Simdi niyetim her ne kadar yogun adet donemlerinden bikmis da olsam onumuzdeki ay cikarttirmak.

X