Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

genetik testide temiz çıkıtıgına göre eşinde sıkıntı yoktur miniklerde ondan saglam geni almıştır da bu tip sıkıntıları olmaz hiç inş. :)

canım içini ferah tut.bebeklerin hasta olma ihtimali yüzde 25.bak benim bu yeni doğan kızım hamileyken kortizon kulanmamama rağmen(oğlumda kullanmıştım çok yanetkisi olmuştu) sağlıklı doğdu çok şükür.oğlumda sağlıklı.2 kızım nonklasik kah.lı.yani 4 çocuğumun 2 si hasta 2 si sağlıklı veya taşıyıcı bilemiyoruz.yani benim çocuklara çok bile vurmuş.orantıya göre 1 tanesinin hasta olması lazımdı.inşallah seninkilerede vurmayacaktır.dua ediyoruz hepimiz..

karakedi85 bebeklerinin kahlı olup olmadığı amniyon sıvısından belli olmazmı acaba???
sebic88 canım senden ne haber merak ettim tedaviye devammı yoksa gebelik varmı?
ben mide bulantılarım arttığı için pek giremiyorum nete hepinizi öpüyorum kızlar inş bebeklerimiz sağlıklı olur.

merhaba ıntımus benım kıızmda kah 21 oh ve bız 1 yasında ıken flep vajınoplasti klitoroplastı amelıayatı olduk amelıayat baya uzun sürdü 3 saat ve bu amelıyatın akabınde önce 6 ayda bir daha sonra 1 yılda bır olmak üzere dıletasyon yanı genısletme işlemi yapılmaya baslandı numaralı cubuklar ılee ve endokrın doktorumuz bu genısletme ıslemını önermedıgını söyledı dünyaca karsı cıkıldıgını söyledı ama cocuk cerrahısıde bu işlemı yapmak zorundayız diyor benım sormak ıstedıgım sen bu amelıayatlardan sonra dıletasyon ıslemı gecırdınmı takıplı bır sekılde yapıldımı ? anestezı altında yapılıyor 1.23.4.5.6.7 dıye 15 kadar numaralar var enson 15 numara ya kadar yapılmıs kafam karma karısık yaptırsakmı yaptırmasakmı bılmıyorum

slm canım bende genetik testi yaptırmak istiyorum fakat doktor kızında temiz çıktıysa sizdede temiz çıkar yaptırmanız önemli değil bu sizin taşıyıcı olmadığınız anlamına gelmez dedi.hastalığın hiç belirtisi yok nasıl taşıyıcı olcaz ne biliyim ya bende merak ediyorum işte.sen tek kardeşmisin? başka rahatsız olan varmı?biz 3.kusaktan akrabayız eşimle.o kadar beynimde yer etmişsinki rüyamda gördüm senmişsin bana geliyorsun kızımla tanıştırcakmışım seni öyle konuşuyorduk.netten falan entesandı yani.yemesi dediğim gibi eşim için çok önemli günde ne kadar ne yedi hep rapor istiyor.günde kaç kez bunun için arıyor beni.düzenli yedirmeye çalışıyorum bende 17 aylık kızım şimdi.normal gidiyoruz bakalım bazen kilo almışmı diye saabah işe giderken kızım uyanmışsa tartının üstüne çıkartıp bakıyor :)aç ya o zaman daha beklediğinin altında çıkarsa başımın etini yer durur yedir yedir ihmal etme.bazen yemek düzeni uyku düzeni bozulmasın diye evden dışarı bile çıkmıyorum.ama büyüdüğünde senin kadar bilinçlendiğinde eminim kendiside dikkat eder o zaman daha iyi anlar.ben yine elimden geleni yaparım.düzenli az az yediririm.

aysegul hanım merhabalar sizinlede ne zamandır konuşmak istiyordum.kaç yaşında ameliyat oldunuz.dediğiniz bu ameliyat ne için.benim kızımında vajen kapalı daha ameliyat olmadı. 3 4 yaşında dediler.şüphe varsa bence izmire yakınsan egeyede git derim.ama çok insan her kafadan bir ses cıkabilir kafan karışcak.diğer turlude emin olursun bence danış başka doktorada.dıletesyon işlemi nedir bilgim olmadığı için merak ettim.işimiz zor allah kolaylık versin.

Kızına çok küçükken yapılmış vajinoplasti bana başta 18inde yapılacak deniyormuş sonradan adet olcagım akıllarına geldi heralde adetten önce yaptılar vajinoplastiyi bana. kızın baya erken olmuş ameliyatı mecbur genişletme yaparlar bence, aksi halde ergenlige kadar vajen kalmayabilir büyüme etkisiyle. Ben vajinoplastiyi adet görmeden 1 yıl önce oldum. bende ayrıca idrarım vajenede kaçıyormuş, ameliyatta 8 saat sürmüş, vajinoplastiyi olduktan sonra 1 ay hastanede yattım çıktıktan 1ay sonrada endoskopi yapıldı durumu anlamak için ondan 3 ay sonrada tekrar idrarın kaçtıgı deligi kapatmak için bi endoskopi ile müdahale yaptılar o dönem banada vajenin kapanmaması için bi çubuk vermişlerdi (9.5lik). bunu yalnız bir veya iki kez uyguladıgını hatırlıyorum annemin çok fazla acıtıyordu çünkü dedikleri gibi bellirli bir süre uygulayamadık. 16yaşımada bir ameliyat daha demişlerdi estetikte yapılcak demişti doktor ama hacettepedeki o korkunç 1ayın artından çocuk cerrahisinin kapısının önünden geçmedim.
Aneztezi altında bu genişletmelerin yapılacagını pek sanmıyorum canım çünkü sık sık bu genişletme aletlerinin kullanılması gerekiyor işe yaraması için boylarını gittikçe büyüterek tabiki, doku zamanla buna alışıp genişliyor haliyle, baya zorlu bir süreç özellikle başka biri yapıyorsa bir parçada utanç verici bişey gerçi kızının yaşı daha çok düşük hatırlamayacaktır bunu ama bir kere bunların kullanılması bildigim kadarıyla bişeyi degiştirmez düzenli uygulanması gerekiyor bunların.

Nursimamcım sizin genetik testi yaptırmanıza gerek yok sonuçta kızında KAH olduguna göre ve eşinle sende de KAH belirtisi olmadıgına göre eşinde sende KAH taşıyıcısısınız. Bunu genetik testlerle çıkarmakta epey güç bişey tam olarak hasarlı geni belirlemek epeyde zor o kadar kapsamlı incelendiginide sanmıyorum bu hastalık ufak hasarlardan bile çıkabiliyor ve kesin olarakta nereden kaynaklandıgı bulunamamış daha, birkaç gendeki hasar tesbit edilmiş henüz, o genleri inceliyorlar genelde taşıyıcı konumdaysan bunu anlayabilecek inceleme yapılmıyor zaten farkedilmez bu durum çok büyük olasılıkla.
Benim birde ablam var onda KAH sıkıntısı yok allahtan, büyük olasılıkla taşıyıcıdır ama bunu bilemeyiz tabi. Sülalemdede bildiğim KAHlı yok yakın akrabalarda olmadıgına eminimde daha uzaklarda varsa duyurmuyorlardır sonuçta varsada haberim yoktur bundan. Akraba olmanıza takılma bence 3.kuşak fazla yakın sayılmaz sonuçta bu hastalıkta baya raslantı bişey.
Bu arada baya yer edinmişim galiba sende belki bi gün tanışırız neden olmasın ilginç bir rüya olmuş :)
Eşin napsın şimdi üstüne titriyor kızının dayanamıyor erkekler zaten kızlarına ilk andan itibaren kolkanat geriyorlar. Gene şimdiden düzenli dengeli yedirde ben özellikle ilerisi için diyorum ben başta hastalığıma takmıştım kilo mevzusunun ciddiyetini kavramam 100ü geçince oldu o zaman aklım başıma geldi zaten şimdi bunada çok dikkat ediyorum kiloları vermesi çok zor oluyor zaten insan bide ister istemez harekettede problem yaşıyor gitmiyor bu kilolar sonradan o yüzden kızının normalin az bişey üstünde olması sıkıntı degilde obezite sınırına dayandırma lütfen, ben obezitede sınıfları atlamışım kimse bana bişey dememiş bu arada tabi geçte olsa farkettim işin boyutunu.

Nursimamcım bu konuda endokrinci ve cerrah haricinde birde çocuk psikologuyla konuşun bence 3-4 yaşları önemli yaşalar çocuklarda 5-6 yaşına kadar insanın bilinç altı oluşuyor. 1-2 yaşındayken çocuk çok bişey anlamıyor çevreden ama 3-4 yaşındaki çocuk anlıyor herşeyi, vajinoplasti ameliyatıda kolay bişey degil. Kızında çocukluk travması yaşatıp bilinç altına işleyebilir allah korusun, bu konuda bence iyi bir çocuk psikologuyla konuşun ihmal etmeyin bence bunu.

eşim taşıyıcı ise eğer bebeklerin %50 hasta %50 taşıyıcı olma ihtimalleri var. çünkü ben hastayım. bu oran benim gibi kahın ağır formunu yasayan biri için çok yüksek seninkiler çok şükür ağır değiller. dediğin gibi inşallah kah hastaları olarak saglıklı bebekler dünyaya getirebiliriz. duaların için allah razı olsun.

ben hasta olduğum halde kanımdan hasta gen bulunamadı. bebeklerin sıvısından nasıl anlaşılacak :S

merhaba ıntımus canım sana neden bu kadar gec yapıldı kızıma neden bu kadar erken ınan kafam ıyıce karıstı bu amelıyat olmadan önce sısteskobı yapıldı ordakı orta kanal uzunlugu hersey ölculdu klıtorısde belırgındı amelıyattan sonra normal kız organı halıne geldı estetık olarakda öle görünüyor endokrın doktoru bu genısletmeyı önermıyoruz dıyor couk cerrahı 1 sene arayla yapıcaz dıyor önceden anestesız yapılyordu ama kımlık yası gelıstıgı cocuk büyüdügü ıcın artık amelıyat ortamında yapıyorlar ben akdenız üniversıtesınde tedavı göruyorum ege üniversıtesıde yakın bıze acaba orayada götürsemmı dıyorum onlarda baska bırsey söylerse ıyıce kafam karısık ne yapıcam ne yapmalıyım bılmıyorum bırdahı operasyan 1 sene sonra dedıgın gıbı o numaralı cubukların sayılaraı var en son 15 kadar genısletıldı ama genısletmek banada mantıklı gelıyor yoksa dedıgın gıbı kapanma olur degılmı

merhaba canım bız 1 yasında amelıyat olduk bızım vajen tek çıkısdı bıldıgımız gıbı kadınlarda ıkı tane cıkıs olur onlar ayrıldı ve klıtorıs kucultup dernın altına yerlestırıldı operasyan 2.5 saat sürdü cok zor bır amelıyattı 15 gun hastanede kaldık sadce bunla kalmıyormus daha sonrada genısletme ıslemlerı basladı dıletasyon numaralı cubuklar ıle genısletılıyor kapanmasın dıye aydındayım ben ızmır düşünüyorum tabı sen ızmırde ısen ege üniversıtesı nasıl ben akdenız unıversıtesıne götüruyordum orda oldu amelıyatları benım kafam cok karıstı cokkk kendımı hıc ıyı hıssetmıyorummm:2:

anladım canım inş bebeklerimiz etkilenmez ama bana endokrin doktorum hafif kah olduğum için dekortla bebeğimin etkilenmeyeceğini söyledi.
cinsiyet belli olana kadar dekorta devam eşimde bu hastalığın olduğunu düşünmüyorum hani hissi olarakbi test falan yaptırmadık tabi
yinede gönlünü ferah tut illa bebeklerindede olacak diye birşey yok ya belki bakarsın bizlerden çok çok sağlıklı olurlar.
gen hastalığı diyorlar ama ablamla öyle çok araştırdıkki ailemizde bizim sorunumuzdan olan hiç kimse yok ne babamın babaannesi ne annemim babaannesi kalmıştı hepsi maşallah.
en basiti ablamla bende tüylenme yoğum ama sülalede hiç kimsede yok hatta annemin tarafı köse:))
bilemiyorum vallahi diyorum belki bebeğim çok sağlıklı olur.

Aysegülcüm ne yazıkki her üni ve her doktor kafasına göre farklı şeyler yapıyorlar hepinin bir kendilerince bildigi var tabi bu yapılan farklı işlemlerin daha hangisinin iyi olduguna dair net bir görüş yok çünkü kendi aralarındada doktorlarımız bunu paylaşmıyorlar yayınlarla falan zaten net bişey diyebilmeleri için farklı tekniklerle ve farklı yaşta ameliyat ettikleri kişilerin onlara evlilikten sonrada veya yatişkinlikte kontrol olması gerekli buda pek mümkün degil bu nedenle herkez kafasına göre davranıyor.
Kızının ameliyatı bence kısa sürmüş ve üzerinede çok hastanede tutmamşışlar bu nedenle cerrahınnın oldukça yetenekli oldugunu düşünüyorum. Çok küçükken bu ameliyat oldugu için elbet kapanmasını önleyecek ve genişletecek bir dış müdahale şart ancak bunun yılda bir yapılan bir operasyon olması bana garip geldi dogrusu doku tek seferde o boyuta alışmaz sonuçta, tabi ameliyat olarak her seferinde kesi atıp o bölgeninde yapışmadan iyileşmesini saglıyorlarsa bu olabilir. Kızına tam olarak nasıl bir işlem yapılıyor canım pek anlayamadım ben bundan dolayı. Anestezi altında olması bu tip bir operasyonun daha iyi çok etkileyen bişey çünkü bu insanı, ben hala hatırlıyorum annemin yaptıgını ve çok canımı yakıyordu bundan bir veya iki kez yapmıştık sadece kötü bişey dogrusu. Tam olarak kapanma olmaz ama daralma ve yapışıklıklar oluyor vucüt artık vajeni silip atamaz ama kullanlımaz hale getirebilir yapışıklıklarla, ilişkiye izin vermez bu durumda ne yazıkki.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…