Konjenital adrenal hiperplazi ( KAH )

merhaba siteye yeni katıldım.benim kızım doğuştan kah hastası.bu hastalığı yasayan varmı?

merhaba

benim kızımda kah hastası doğdu.zor günler geçirdim çok korktum ama nedense alışıyo insan.seninle konuşmak sıkıntılarımızı paylaşmak isterim.

ayşegül hanım sizinle muhakkak iletişime geçmem lazım!!!

merhaba siteye yeni katıldım.benim kızım doğuştan kah hastası.bu hastalığı yasayan varmı?

hoşgeldin aramıza canım.burdakilerin hepsinin ya kendileri yada bir yakınları kah hastası.benim 2 kızım geç başlangıçlı nonklasik kah lı.devamlı ilaç kullanıyorlar.oğlum hasta değil.ve şuan 6 aylık hamileyim bir kız çocuğuna.hasta olmasın diye dua ediyoruz.senin kızın kaç aylık.ne gibi rahatsızlığı var.tuz kaybettiren cinsimi.genital anomalisi varmı.burda herşeyimizi paylaşmaya ve birbirimize destek olmaya çalışıyoruz.inan burası sana çok iyi gelecek.rabbim senin,kızının ve hepimizin yardımcısı olsun..

badelinda hoşgeldin.nerelerdesin.kızın nasıl.daha iyidir inşallah.ameliyata ne kadar kaldı.kocaman öpüyorum kızını.

badelinda hoşgeldin.nerelerdesin.kızın nasıl.daha iyidir inşallah.ameliyata ne kadar kaldı.kocaman öpüyorum kızını.

hoşbulduk canım. kızım iyi diş çıkarmaya çalışıyo.ameliyat tarihimiz henüz belli değil.sen minik nasıl doğuma az kaldı. öpüyorum bende seni.

Son düzenleme:

merhaba arkadaşlar kortizol değerinin sıfır olma durumu nedir bilmiyorum ben ama doğuştan işte sadece o kadarını biliyorum öyle olabilirim ama baya ağır çünkü yeni gelen arkadaşa da hoşgeldin ve geçmiş olsun diyeyim

merhaba yarenahsen teşekkür ederim.bende çok zor günler geçirdim.kızım 8 aylık allahıma şükürler olsun şu ana kadar bir problem yaşamadık.tuz kaybettiren cins kahlı.genital anomaliside var.hidrokortizol ve astonin kullanıyoruz.son kontrolümüzde ilacın dozunu düşürdüler hormonları güzel geldi. gelişimi iyi bir problemimiz yok şu anlık.ateşlenmesinden korkuyorum.ama burdaki doktrumuz çok iyi güzel ilgileniyor.ma bundan sonraki süreçte neler yasıycam cok merak ediyorum.birdaha cocuk yaparken ne yaparız bilmiyorum.ailemizdede böyle problem varmı onuda bilmiyorum.çok teşekkür ederim.beni bilgilendirirseniz sevinirim.aMİN RABBİM HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN.....

canım benim kızlarım 14 ve 10 yaşındalar.şimdilik hiçbir problemleri yok.hidrokortizon kullanıyolar.ama benimkiler geç başlangıçlı ve nonklasik.biliyosun farklı çeşitleri var.ailemizde bu hastalık yok,yada taşıyıclar ve bilmiyolar.tıpkı bizim gibi.bende 30 yaşında öğrendim taşıyıcı olduğumu.
bi daha çocuk düşünürsen endokrinoloji ve kadın doğumcuyla işbirliği içinde olup kortizon kullanıcan cinsiyeti belli olana kadar.eğer erkekse ilacı bırakıcan ,kızsa devam edicen.hatta biz oğlumda erkek olduğunu ultrasonda gördüğümüz halde doktorum amniyosentez yaptırdı cinsiyeti için.çok tedbirliydi.sonuç xy geliince kestik ilacı.
dediğin gibi çok daha kötü hastalıklar var.rabbim bizim ve çocuklarımızın yardımcısı olsun.

evet bizdede yok biliyorum.eşimle bende tahlil yaptırıp baktırıcaz.ama heralde ben tüp bebeği araştırıp onunla hamile kalırım.genleri temizleyip döllediklerinde olmuyormuş bu hastalık.senin kızların ateşlendiğinde ne yapıyorsun?şu ana kadar hiç ateşlenmedik ama korkuyorum ne yapayım.hafif bir panik atak başladı bende hep korku var.bunada alışıcaz.rabbim yavrularımızı korusun.:))

canım benim çocuklarım hastalıklarını normal çocuklar gibi atlatıyolar.yani ateşlendiklerinde normal bir ateşdüşürücüyle düşüyor.çok antibiyotik kullanma taraftarı değilim.genelde doğal şeylerle geçiriyoruz.mecbur kalınca kullanıyorum tabiiki.ama senede 1 veya 2 kez.inşallah seninkide hastalanmaz,hastalansada kolay atlatır .ama dediğim gibi hepsi aynı olmuyor.ben kızlarımın hastalığını öğrendiğimde biri 8 diğeri 5 yaşındaydı.o zamana kadar bilmediğimiz için zaten normal çocuklar gibi davrandık ve öylede devam etti.benimkiler geç başlangıçlı.doğuştan olunca hastalık gibi durumlarda ilacın dozunu arttırmak gerekiyo.bizede doktorumuz ateşi 39 u geçerse ilacı iki katına çıkarın demişti ama çok şükür hiç 38.5 i geçmedi.içini rahat tut.endişe etme.doktorun seni yönlendirecektir zaten..

merhabalar!çok çok geçmiş olsun!allah çocuğunuzu size bağışlasın.sağlıklı sıhhatli olsun,şansı bahtı güzel olsun inşallah tüm bebekler gibi.
bilinçli bir yaklaşım ve doktor kontrolü altında olmaya devam edin.genital anomaliyi bir biçimde operasyonla düzeltiyor doktorlar.esas olan hormonal değerlerin takip edilmesidir,ben de hidrokortizol kullanıyorum yeni başlandı gerçi 1,5 ay oldu.hormonların normal referans aralığında seyretmesi önemli. fiziksel anomalilerin olmaması da buna bağlı,fizyolojik olarak daha sağlıklı yaşaması da buna bağlı.bebeğinizin yaşamı belki uzun yıllar belki de ömür boyu bu ilaç eşliğinde geçebilir.bu kötü bir şey değil belki de en iyisi olacak bebeğiniz için.bizim durumumuzdaki insanlar için kortizol tam bir CAN SİMİDİ, bunu sakın unutmayın .
bakın bizler de çocuktuk,ergenlikteki genç kızlardık bu sorunu fiziksel olarak yaşadığımızda,büyüdük,evlendik çoluk çocuğa karışır kıvama geldik :) inşallah çocuğunuzda sağlık sıhhatle bunları yaşayacak.allah size de manevi güç ve çocuğunuza karşı hoşgörü ve sevgi versin.
sizin ailenizde veya eşinizin ailesinde bu hastalık olmayabilir veya ola da bilir olması bir şeyi değiştirmez,maalesef ki siz ve eşiniz taşıyıcısınız.özellikle tuz kaybeden formların hem anne hem de babası taşıyıcıdır,homozigot resesif geçişlidir yani.tıpkı mavi gözlü bir çocuğun kahverengi gözlü anne ve babadan dünyaya gelmesi gibidir.olasılık %25tir.
olayın genetik kısmını düşünmek insanı suçluluk psikolojisine iter,kendinizi yıpratmayın lütfen.hayat bu ne yapabiliriz ki bunu öngörmek mümkün değil ki!eşinizle beraber çocuğunuzu sevgiye boğarsanız her şeyin üstesinden gelirsiniz inşallah:)

kızlar kortizolüm 22 çıktı referans aralığında en son 19.5 yani aşırı yüksek değil ama bende kortizol yüksekliği var yarın endokrine gidicem bakalım ne vercek ne diyecek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…