Komşumun oğlunu…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Daha 1 haftadır tanıdığınız kişiyle bu ne samimiyet. Çok hadsizce yorumlar sizene yani yakın olsanız bi nebze. Ayrıca bu kadar dünyadan bi haber kadınla oturup ne konuşuyosunuz ki? Birde darıldı mı bi daha görüşemeyecek kaygısına giriyosunuz hiç arkadaşınız yok sanırım üzücü.

Benim çocuğum hakkında birileri böyle konuşsa hatta kitap oku oyun oyna görev ver gibi birde haddi olmadan konuşsa komşu değil akraba da olsa iletişimi keserim.Cok çok yakın arkadaşlarımla cocuklarimiz hakkında fikir alışverişi yapıyorum ama sizinki çok fazla hadsizlik olmuş.
Kendisi sordu ama. Ne yapmalıyım? Otizm nedir? Sen çocuğunla nasıl ilgileniyorsun vs. Ama sanorım ben anlattıkça üzüldü. Kendisi hiç ilgilenmediğini artık ilgileneceğini söyledi. Ben kendisine çocuğuna kitap okumayı okuma yazma ve ingilizce öğretmeyi teklif ettim. Zevkle ilgilenirim. İsterse her gün getirebilir. Bol bol etkinlik yaparım. Hep birlikte yaparız. Yardım etmek istedim. O da mutlu oldu yardım etmeme. Ama sadece anlattıklarıma üzüldü sanırım

Daha 1 haftadır tanıdığınız kişiyle bu ne samimiyet. Çok hadsizce yorumlar sizene yani yakın olsanız bi nebze. Ayrıca bu kadar dünyadan bi haber kadınla oturup ne konuşuyosunuz ki? Birde darıldı mı bi daha görüşemeyecek kaygısına giriyosunuz hiç arkadaşınız yok sanırım üzücü.
Evet hiç arkadaşım yok. Çünkü yaşadığım gerde türk yok. Yabancılarda hepsi evleri var ama kendileri yok. Yani içiyorlar geceleri sabah işe gidiyorlar

Evet hiç arkadaşım yok. Çünkü yaşadığım gerde türk yok. Yabancılarda hepsi evleri var ama kendileri yok. Yani içiyorlar geceleri sabah işe gidiyorlar
Yurt dışındaysanız tabi seçenekler çok daha azdır ama yinede iyice tanımadan güvenmeyin evde bebeğiniz var neler duyuyoruz kadının bu kadar boş olması tuhaf geldi bana.

Ya tamam hadsizlik belki ama burada önemli olan kadının anneliğine laf gelmesi mi yoksa çocuk mu? Çocuğun otizmi vardır yoktur bilemem ama otizm olmasın başka bir durum olsun mesela,ihmal edilen,kötü bakılan bir çocuk olsun diyelim,kadın kendini kötü hissetmesin,anneliğine laf gelmesin diye göz göre göre çocuk o durumda mı kalsın? Aman anneliğine karışmak haddim değil diye çocuğun ihmal edilmesine göz mü yumulsun yani?

Belli ki çok bilinçli bir anne değil çocuğa sürekli telefon veriyormuş,tv izletiyormuş. Normal mi bu yani? Bu öyle aman çocuğu şöyle yedir,aman şöyle giydir gibi karışmak için karışılan konulardan değil ki.

K
Benim arkadasimin ogluda anlattiginiz gibiydi dogru duzgun 4 yasinda konustu seslenince bakmaz yaninda cocuklarla delir donup bakmazdi ama suan 1 e gidiyor ve herseyi normal size gore oda otizmli olabilirdi

1 haftadir tanistiginiz biirine bunlari söylemek banna göre gereksiz dogru duzgun birbirinizi tanimiyorsunuz bile oda bir anne üzülmuş kirilmis olmasi normal bunlari soyleyecek samimiyetiniz henüz olusmadan konusulmamasi gereken konular ben 20 senelik arkadasima birsey dememistim dahada yatıştırmıştım üzülmesin diye tabiki git göster şüphelerin varsa vs ama çocuktur bu bu yaşta tanı konmaz diye moral verip durmuştum.. yeni tanidiginiz insana dan dan bunlari söylemek bana hadsizce geliyor kusura bakmayin
ben otizimli demedim ki. Evet konuşamaması normal ona da dedim zaten. Bilmiyorum bakalım ne olacak. 😣 Ama uyaran eksikliği var dedim çocuğunda ona üzüldü. O da rv telefondan kaynaklanıyor dedim. 3 aylıkken izletmeye başladım gece gündüz veriyorum dedi. Kızlar anlamıyorsunuz yakında kreşe gidecek bu çocuk. Buradski annelerin tv tablet vermediğine yemin ederim. Çovuklarıyla gece gündüz ilgilenen oyunlar oyanayan bol bol kitap okutan anneler ve daha otizmin ne olduğunu bilmeyen bir anne var. Bu çocuk o çocuklarla aynı kreşe gidecek. Ben çocuğu düşündüm haddim olmadığını biliyorum. Ama o anne de bunları görünce zaten üzülecek😣
Yurt dışındaysanız tabi seçenekler çok daha azdır ama yinede iyice tanımadan güvenmeyin evde bebeğiniz var neler duyuyoruz kadının bu kadar boş olması tuhaf geldi bana.
Evet. 1 haftadir tanidiginiz insana annelik ogretmek size kalmadi. Hakli oldugunuz noktalar olsa da hadsizlik etmissiniz. Ben olsam gorusmem sizinle.
Kızlar eşim emlak işi yapıyor burda. Eşini eşim türkiyeden taa bulgaristandan tanıyor. Ben de kadınla yeni tanıştım. Eşim onları yan dairemize yerleştirdi ki yeni gelen birinine burda kolay kolay kiralık ev vermezler elimizden geldiğince yardım ettik. Ev eşyalarına kadar ev sahibine aldırdık eşyalı eve getirdik. Bu annelik öğretmek mi? Bilmiyorum. Üzüldüm. Çok üzüldüm. Durumdan anne de şikayetçiydi. Çocuk zaten asla anneye huzur vermeyen bir çocuk.
Herşeye bu kadar burnunuzu sokar mısınız? Bu yeni biri tanıma aşkı nedir ya yıllardır bu mahalledeyim bir iki kişi hariç söyle bi samimiyetim yok 1 hafta da bu kadar samimi nasıl oluyorsunuz?
Yeni biri tanışma aşlı değil. Yurt dışındayım ve o buraya yeni geldi kimseyi tanımıyor tek türk benim buradaki.

Evet. 1 haftadir tanidiginiz insana annelik ogretmek size kalmadi. Hakli oldugunuz noktalar olsa da hadsizlik etmissiniz. Ben olsam gorusmem sizinle.
Görüşmezse çok yalnız kalır sanırım tek seçeneği benim. 😣 Üzdüğümü biliyorum. Elimden geldiğince gönlünü de alacağım. Burda yalnız kalırsa çocuk için daha kötü olur. Ücretsiz oyun gurupları var kendi ebemden rica edeceğim bakalım burda doğmayan ve vatandaş olmayan çocukları da alabilecekler mi öyle bir şey varsa her konuda yardım edeceğim

Ya tamam hadsizlik belki ama burada önemli olan kadının anneliğine laf gelmesi mi yoksa çocuk mu? Çocuğun otizmi vardır yoktur bilemem ama otizm olmasın başka bir durum olsun mesela,ihmal edilen,kötü bakılan bir çocuk olsun diyelim,kadın kendini kötü hissetmesin,anneliğine laf gelmesin diye göz göre göre çocuk o durumda mı kalsın? Aman anneliğine karışmak haddim değil diye çocuğun ihmal edilmesine göz mü yumulsun yani?

Belli ki çok bilinçli bir anne değil çocuğa sürekli telefon veriyormuş,tv izletiyormuş. Normal mi bu yani? Bu öyle aman çocuğu şöyle yedir,aman şöyle giydir gibi karışmak için karışılan konulardan değil ki.
Ben sadece tv tablet telefon asla verme. Bol bol kitap oku iletişim kur dedim. Yumurtasını kendi soysun. Sofrayı kurmanıza yardım etsin. Arada terliklerinizi getisin dedim. Kadın bana dedi ki ben bugüne kadar hiç yapmadım. Neden dedim. Bulgaristanda kaynanasının evinde yaşıyormuş. Kızlar 16 yaşında evlenmiş. Okumamış. Yıllarca çocuğu olmamış. Sordum instadan takipleşelim dedim eşim izin vermiyor sadece watsap kullanıyorum dedi. Ya her şeyden uzak kalmış kadın. Bilmiyorum ben çok üzüldüm. Hala da üzülüyorum onu üzdüğüme de üzüldüm şuan burda yazılanlara da üzüldüm. Burnumu sokmuş oldum 😣

Ben sadece tv tablet telefon asla verme. Bol bol kitap oku iletişim kur dedim. Yumurtasını kendi soysun. Sofrayı kurmanıza yardım etsin. Arada terliklerinizi getisin dedim. Kadın bana dedi ki ben bugüne kadar hiç yapmadım. Neden dedim. Bulgaristanda kaynanasının evinde yaşıyormuş. Kızlar 16 yaşında evlenmiş. Okumamış. Yıllarca çocuğu olmamış. Sordum instadan takipleşelim dedim eşim izin vermiyor sadece watsap kullanıyorum dedi. Ya her şeyden uzak kalmış kadın. Bilmiyorum ben çok üzüldüm. Hala da üzülüyorum onu üzdüğüme de üzüldüm şuan burda yazılanlara da üzüldüm. Burnumu sokmuş oldum 😣
Şimdi de dedikodu yapmış oluyorum. İnşallah kimse kimseyi burda tnımıyor diye bir de o vebai gelmez üzerime.

Yazık ya bende üzüldüm şimdi belli ki kadının da suçu yok,16 yaşında evlenmiş,okumamış,yol gösteren olmamış,koca da baskıcı biri belli ki.

Bu durumda tam tersi bence yardım etmiş oluyorsun. Tamam üzülmüş olabilir belki ama bilinçli bir anne değil (kadını da suçlamıyorum bu arada belli ki şartlar öyle gelişmiş) bu durumda kadına bunları söylemen iyi bile olmuş olabilir. Böylelikle bir farkındalık kazanmış olur. Otizm gibi bir durum varsa da dikkatini çeker,müdahale edilir en azından.

Yazık ya bende üzüldüm şimdi belli ki kadının da suçu yok,16 yaşında evlenmiş,okumamış,yol gösteren olmamış,koca da baskıcı biri belli ki.

Bu durumda tam tersi bence yardım etmiş oluyorsun. Tamam üzülmüş olabilir belki ama bilinçli bir anne değil (kadını da suçlamıyorum bu arada belli ki şartlar öyle gelişmiş) bu durumda kadına bunları söylemen iyi bile olmuş olabilir. Böylelikle bir farkındalık kazanmış olur. Otizm gibi bir durum varsa da dikkatini çeker,müdahale edilir en azından.
Öyle bir şey varsa ben elimden ne geliyorsa yaparım. Burda londraya gidemezler onlar arabalarınyok. Bir terapiste gitmek isterse ben götürürüm hatta. Ama bir daha sanırım bir şey diyip bu konuyu açmayacağım. Eğer kendisi gelip konuşmak isterse o zaman konuşurum artık. Bulgaristanda yaş 16 olunca hatta daha erken evlendiriyorlarmış görücü usulu amca dayı kızıyla

Yazım yanlışlarım için çok üzgünüm. Gerçekten acele bir şekilde yazıyorum ve telefon klavyesinin azizliğine uğruyorum

Benim oglumda otizm 4 senedir bununla mücadele ediyoruz sorularin olursa bana yazabilirsin malesef bazi insanlar otizml bir küfür gibi görüyor burada birine neden cocugun hiperaktif diye sordugumda linc yedim yada Allah korusun otizm degildir insallah dedigimdede linc yedim malesef toplumumuzda bu böyle baslarina gelmemis etrafinda görmemisler yada korktuklari kactiklari bir durum ama gercekle yüz yüze geldiginde nereye kacsan kabulleneceksin kim ister cocugunun hasta olmasini ama üstünde durmaliyiz baslarda banada ablam oglunda bir tuhaflik oldugunu söylemisti ama anlam verememistim evin icinde hep degilde disardan biri fark edebiliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X