Komşum apartmanda kedi besliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence de kediyi besleyen komşu sahiplense süper olurmuş, ancak böyle tercih etmiş. Kedi apartmana alışmış bir kere, demekki sokakta yemek bulamıyor ki apartmanı yuva yapmış kendine. Şu anda normalin çok üstünde sıcaklar yaşanıyor, üşümekten çok sokak hayvanları gıda bulmakta sorun yaşıyor. Dışarda yemek yenmesi yasak, her yer al evinde ye şeklinde bu sebepten artan yemeği verecek mekanlarda yok. Anladığım kadarı ile sizin mahallede gönüllüler de yok. Bizim burada kedi klubeleri alındı, her gün besleyen gönüllüler var kapının önü abartısız 20 kedi dolu, hiçbir sıkıntısını görmedik. Kedi apartmandan çıkmıyor ise vardır bir bildiği, dışarda yavrularına bakamıyor demekki. Lütfen kedi ve yavrularını dışarı atmayın. Yapmanız gereken komşularla örgütlenip kum almak, tuvaletlerini böylece kuma yaparlar. Hergün aparmtanda bir kişi temizlese, biraz da yemek verse sorun kalmaz.

Malesef orası sokak değil..sokağa ev yapabilir.geceleride evine alabilir.
Insanlar bir tane kedi beslemiyor ki. Etrafında gördüğü her hayvana yardım etmeye çalışıyor hangi birini evine alacaksın. Tabii gönül ister alsın ama mümkün olmaz. Kadının da bilerek içeri koyduğunu sanmıyorum ben kediyi. Büyük ihtimal kedi kapı açılıp kapandıkça içeri girmis. Kadın da gördüğü yerde vermiş mama. Olay odur. Zaten gelen giden kapıyı açsa o kedi dışkısını dışarı yapar tekrar içeri gelir.

Kedi inatci oyle mi ??
Bir kedi inadindan saatlerce miyavlamaz getcekten ac olma ihtimalini hic dusundunuz mu ??
Bir gram peynir vermek bir tas sut vermek akliniza geldi mi hic ??
Ustelikyavrulari var diosunuz.. hic ac kalmamissiniz belli !! Hayvanlara merhamet edin biraz gunahtir .. bir de kapi acip yavrulari disari salmaya calisiyorsunuz alti ustu 3^5kgbir hayvan ne zarari var size? Kimse koynunuza alip yatin demiyor.
Siz yerdekilere merhamet edin ki gokte ki de size etsin diyecegm ama .. anlayacginzi dusunmuyorum ne yazikki.

Malesef orası sokak değil..sokağa ev yapabilir.geceleride evine alabilir
Kadin sokakta bakiyormus hayvan hamile kalinca apartmana siginmis.

Binalari dikip dikip " alsin evinde baksin" demek kolay oluyor. Hangi birine baksin evinde. Ayrica sokakta bakmak gibi yasal bir hakki varken.

Belki deneyimlenmediniz bilmiyorum ama bizimde apartmanda kediler konaklıyordu. Zamanla iyice arttılar kapıyı bi açıyorduk 6 7 tane kedi başını uzatmış yemek istiyor. Veriyorduk tabi. Ben zaten hayatta dayanamam aç durmalarına. Kedi beslemişliğim çoktur yani. Zamanla binayı pire bastı bizde dışarı çıkarmak zorunda kaldık. Olacakları bildiğimden öyle yazdım

Komşu, kedileri binaya kapatıp yemeklerini de geciktiriyor bu merhamet değil zulümdür.
Dışarda yuva yapsın madem komşularına eziyet etmesi doğru değil. Konu sahibi pis koku geliyor diyor.

Ha konu sahibinin miyavlama sesini duyup yemek vermemesi evet nasıl yapıyor bunu bende hayret ettim
Ben evde kedi besliyorum onun dışında balkonumda baska bir kedi daha bakiyorum. Kendisi yangın merdiveninden gelip balkona giriyor yemegini yer yatar uyur balkonumda kapali balkon sadece o girebilsin diye yangın merdiveni kapisini aralik birakiyoruz. Şimdiye kadar pisledigini koktuğunu gormedik onlarda binanin kapısını aralarsa kedicikte tuvaletini disari yapar geri gelir. Pire görürlerse de bir damla alip damlativersinler ellerine yapismaz her seyin cozumu var

Ben size hak verdim.
Hayvan beslemek sorumluluk işi.
Apartman gibi yerlerde herkesin rızası alınmadan kedi beslenmemeli bana göre. Korkanı vardır,alerjisi olanı vardır kısacası vardır yani.
Ayrıca bakımını da düzgün yapmayıp yemeğini eksik ediyor ki hayvancağız kapı önlerinde saatlerce miyavlıyor. Yazık günah. Eğer bakamayacaksa alıştırmasın apartmana.
Acaba kadınla adam akıllı konuşsanız mı, en azından bahçeye bir kulübe yapın sizce rahat edin kedilerde.

Merhabalar. Karşı komşum 1 buçuk yıldır bir sokak kedisini besliyor. Önceden kedi apartmanın dışında olduğu için bu durumu kimse umursamazdı. Fakat kedi bir süre sonra apartmanın içine girmeyi keşfetti ve apartmanı mesken edindi. 2020 yazında apartmanın bodrum katına yavruladı. Apartman sakinleri bu durumdan rahatsız olup apartmanda doğan üç yavruyu dışarıya çıkardı. Yavrular dışarı çıkarıldıktan bir süre sonra ölmüş olacak ki anne kedi tekrar yaz sonlarına doğru bizim apartmanın bodrum katında doğurdu. Bu sefer kimse hiçbir şey yapmadı. Karşı komşum apartmandaki anne kediyi her gün beslediği için anne kedi apartmandan ayrılmıyor, üstelik kendisine yiyecek verilmediği zaman bütün apartmanı miyavlama sesiyle inletiyor. Dün sabah 8 gibi miyavlama sesine uyandım. Apartman komşumun 1.katta oturduğunu bildiği için kasıtlı olarak 1.kata çıkıp ordan yüksek sesle miyavlıyor. Biz de 1. katta oturduğumuz için ses bize de geliyor. İnanır mısınız bilmem, o kadar inatçı bir kedi ki öğlen 12‘lere kadar yüksek sesle miyavlamaya devam etti. Kendisine yiyecek verilmediği sürece susmuyor. Annemle sabah vakti uyuyamadık. Apartmanda bizim gibi bu durumdan rahatsız olan başka insanlar da var. Bundan birkaç ay önce apartmanın giriş kapısına “Lütfen içeriye kedi sokmayınız. Kediler apartmanı sığınak olarak kullanıyor.” yazan bir uyarı yazısı asılmış. Karşı komşumuzun umru bile değil, zemin kata gidip kedi maması koyuyor. Akıllı mantıklı bir insan yapmaz bunu. Bir keresinde gece vakti çok yüksek sesle miyavlamaya başlamıştı, aşağı inip kapıyı açtım ki hem anne kedi hem de yavrular dışarı çıksın, ama anne kedi yavruların dışarıya çıkmasına da izin vermedi ve miyavlamaya devam etti. Dışarıya çıkmaya yeltenen yavru olursa tırmalıyor ve zorla apartmanın içine geri sokuyor.
Oturduğumuz apartman kedi sidiği kokuyor ve kediler apartmana dışkılıyorlar. Eve gireseye kadar nefes almıyorum. Tuvalette büyük tuvaletimizi yaptığımız zaman tuvaletin küçük havalandırma bölümünü açamıyoruz çünkü bu sefer tuvalet mas mas kedi kokuyor ve o kedi kokusu bütün eve yayılıyor. İnsanın dışkı kokusundan beter. Bu ayı da sayarsak 4 aydır bu kedinin varlığına tahammül etmeye çalışıyoruz. Apartmanı mesken edindiği için büyük ihtimalle her sene apartmanın içinde yavrulayacak. Apartman yöneticimiz, apartmanın bakımıyla doğru düzgün ilgilenmiyor. Onun da umru değil, geçiştiriyor.
Eğer bir çözüm öneriniz varsa dinlemeye hazırım.
Bu arada, sokak hayvanlarının beslenmesine karşı değilim ama bunun apartman içinde yapılması pek doğru değil.
Dısarıda yasam mucadelesi veren hayvanların, yemek bulamayıp aç uyudukla geceler.. Dilerim ki allah sizin gibileri bunlarla sınasın ki ozaman anlarsınız hayvanların ne zor şartlarda hayatta kalmaya calistigini!!
Sinirlenmeyeyim diyorum yok olmuyor. Hayvan sevmeye bilirsin yada sevebilirsin sonuc ne olursa olsun SAYGI duymak zorundasiniz. Bize rızki veren allah, o vermese bizde aç kalırız işsız kaliriz islerimiz tepetaklak olur. Ama bize o rızkı, evimizde dolabimizi actiigmizda canimizin istedigi yeme luksu verildiyse hayvanlarida beslemek bizim gorevimiz. Kediler toprak kum olmayan yere pislemez bir kere orayı gecin! Yavrularini Dısari atmak yerine de klube yapın cozum onerisi yapin aranizda.

Ben yildir kedi bakiyorum evimde 23 yasindayim siz bilmem kac yasindasiniz ama anneme babama tesekkr ederim ki dogadaki yasayan tum canlıya saygi duymayı sevgiyle yaklasmayi ogretti. Ogrettiki sizin zihnieyinizde bir insan olmadim. Daha da dicek birseyim yok!

Vicdan sahibi biriyim. Allahın yarattığı her canlıya merhamet gösteririm ama toplu yaşam alanlarında herkesin birbirine saygı duyması gerektiğini düşünüyorum.
Kedileri apartmanda beslemek yerine mini bir kedi evi yapılabilirdi. 4 tane tahtaya bakar kedi evi yapmak.
Ben civcivden bile korkarım. Evimize balık dışında canlı hayvan giremez. Kendimce mama, su, bağış gibi yardımlarda bulunmaya çalışıyorum bende. Apartmanda birisi kedi beslemeye kalksa tepki gösterirdim sanırım.

Of bu kedi severler nekadar anlayissiniz herkes sizin gibi kedi sevmek apartmanda pisligine katlanmak zorunda degil. Ben olsam coktan belediyeye haber verir aldirirdim kedileri barsa biyle bir hakkım. Yoksa toplu bir sekilde komsularla birlikte kedi besleyen kisiye gereken soylenir. Olsunler demiyorum bahceye baska bir yere kulube koysun kediyi cok seven kadin kimseyi rahatsiz etmeye hakki yok
Asıl anlayışsız sizin gibi vicdansızlar. Biraz vicdan sahibi olsaydınız bu şekilde hakvermezdiniz konu sahibine. Asıl sizin gibileri belediye toplayıp götürse keşke. Biraz empati yaaa biraz o can'ın yerine koyun kendinizi. Eviniz yok, yemek vereniniz yok, dışarıdasınız ve hava çok soğuk... bunları siz yaşasaydınız????

Evimde türlü türlü hayvanlarım var ve evet kedi kum olmayan yere de çiş kaka yapıyor. Geçenlerde biri yere serdiğim bir örtüyü eşeleyip kakasını yaptı mesela. Ben hayvanları çok severim ama apartmanda olmaz. Korkan insanlar da olabilir. Eskiden beraber kaldığım ev arkadaşım köpek görünce ağlardı. Kedi var diye yolunu değiştirirdi. Çok korkardı. Bunu da düşünmek lazım. Ve evet kediler ulu orta yapınca cidden pis kokuyor. O yüzden apartman dışına kulübe yapın ama iş size düşüyor. Öbür kadın ilgilenmez. Zannetmiyorum

Benim anlam veremediğim bir husus da şu; herkes konu sahibine madem kedi acı acı bağırıyordu çıkıp yemek verseydin demiş çok haklılar evet lakin bu kediyi apartmana alıştıran komşu nerde bu arada. Yani kediyi apartmana alıştırmakla bitmiyor madem sorumluluk aldın düzenli besle kedileri.

Dısarıda yasam mucadelesi veren hayvanların, yemek bulamayıp aç uyudukla geceler.. Dilerim ki allah sizin gibileri bunlarla sınasın ki ozaman anlarsınız hayvanların ne zor şartlarda hayatta kalmaya calistigini!!
Sinirlenmeyeyim diyorum yok olmuyor. Hayvan sevmeye bilirsin yada sevebilirsin sonuc ne olursa olsun SAYGI duymak zorundasiniz. Bize rızki veren allah, o vermese bizde aç kalırız işsız kaliriz islerimiz tepetaklak olur. Ama bize o rızkı, evimizde dolabimizi actiigmizda canimizin istedigi yeme luksu verildiyse hayvanlarida beslemek bizim gorevimiz. Kediler toprak kum olmayan yere pislemez bir kere orayı gecin! Yavrularini Dısari atmak yerine de klube yapın cozum onerisi yapin aranizda.

Ben yildir kedi bakiyorum evimde 23 yasindayim siz bilmem kac yasindasiniz ama anneme babama tesekkr ederim ki dogadaki yasayan tum canlıya saygi duymayı sevgiyle yaklasmayi ogretti. Ogrettiki sizin zihnieyinizde bir insan olmadim. Daha da dicek birseyim yok!
Yalnız burada saygı duymayan biri varsa o da komşudur.
Sizde bilirsiniz ki hayvan beslemek sorumluluk işidir. Canın istediğinde, keyfe göre mama su gibi ihtiyaçlarını karşılayamazsın. Hepsinin bir zamanı vardır. Komşu bu işi yapmıyor, canı istediğinde yemek veriyor ki hayvancağızlar saatlerce kapılarda miyavlıyor.
Kızmanız gereken konu sahibi değil, hayvana yarım yamalak bakmaya çalışan komşu.
Ayrıca insanların yaşam alanlarına da saygı duymuyor, topluluğun yaşadığı yerde herkesin rızası yoksa hayvan beslenmez. Dışarıya kulübe yaparsın, apartmanın kenarına kulübeni koyar içine de yem doldurursun orada bakarsın ama herkesin rızası yoksa apartmanın içinde kedi köpek besleyemezsin. Korkan olabilir, rahatsız olan olabilir, alerjisi olan olabilir hatta sevmeyen bile olabilir. (bu arada hayvandan hoşlanmamak kötü birşey değil, zarar vermediği sürece.) Saygı duyması gereken o komşu, bencillik yapıp kedileri kendi keyfine göre besleyen yine o komşu. Konu sahibi değil yani.

siz bu kafayla o hayvanı zehirlersiniz !!!!!!!!!!!! koskoca apartmanda toplasan ne kadar yer kaplar o hayvan, canı ne cini ne ya.. Tamam rahatsız oluyor olabilirsiiz ama ortak ve faydalı bir yol bulmaya çalışın ozaman, bu neyin isyanı neyin kafası ya

Benim anlam veremediğim bir husus da şu; herkes konu sahibine madem kedi acı acı bağırıyordu çıkıp yemek verseydin demiş çok haklılar evet lakin bu kediyi apartmana alıştıran komşu nerde bu arada. Yani kediyi apartmana alıştırmakla bitmiyor madem sorumluluk aldın düzenli besle kedileri.
Ben o kedinin acliktan bagirdigina inanmıyorum ilgi sevgi istiyor olabilir benim kedim surekli miyavlar balkonda baktigim kedinin mama kabi hep dolu ama oda gelince miyavliyor bizi görünce susuyor

Of bu kedi severler nekadar anlayissiniz herkes sizin gibi kedi sevmek apartmanda pisligine katlanmak zorunda degil. Ben olsam coktan belediyeye haber verir aldirirdim kedileri barsa biyle bir hakkım. Yoksa toplu bir sekilde komsularla birlikte kedi besleyen kisiye gereken soylenir. Olsunler demiyorum bahceye baska bir yere kulube koysun kediyi cok seven kadin kimseyi rahatsiz etmeye hakki yok

Asıl anlayışsız sizin gibi vicdansızlar. Biraz vicdan sahibi olsaydınız bu şekilde hakvermezdiniz konu sahibine. Asıl sizin gibileri belediye toplayıp götürse keşke. Biraz empati yaaa biraz o can'ın yerine koyun kendinizi. Eviniz yok, yemek vereniniz yok, dışarıdasınız ve hava çok soğuk... bunları siz yaşasaydınız????
Ne zaman yorumlarina denk gelsem illa boyle ters bir uslupla cevap veriyor. O yuzden bir sey anlatamazsiniz. Simarikliktan baska bir sey degil.

Kediler cok cabuk ögreniyor.
Bende kediden korkan biriyim ,1-2 sokak kapısında döner vermistim.
Artık kokumu mu tanıdılar naptılar:KK70:
Hep benim kapıdalar bazen 3 kedi bekliyor kapıda ve biz 4.kattayız:KK70:
Apartmana alıstıran kisi de bilememistir basına bunların geleceğini:=

Saygıdan bahseden arkadaşlar.
Neden kedi bakılmasına saygı duyuyorsunuz da bakılmak istenmemesine saygı duymuyorsunuz?
Siz bakmak istiyorsunuz diye herkes bakmak zorunda mı?
Burada insanlara hakarete varan kelimeler kullanıyorsunuz, pardon ama niye?
Beslemek istemiyorlar diye.
E peki savunduğunuz fikirlere saygı tam olarak nerede?
Siz komşu baktığı (?) için komşuya saygı duyulmasını istiyorsunuz ama bakmak istemeyen insanlara saygı duymuyorsunuz.
Bir de hakaret ediyorsunuz hangi hakla?
Eğri oturalım doğru konuşalım herşeyi kendinize göre şekillendirmeyelim yani.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X