Komşularım sıktı artık

Annesine ailesine ses çıkaramayanları, onlara laf etmesin diye eşlerini sindirenleri biliyoruz ama komşularından çekinen kocayı ilk kez görüyorum. İş çevremiz diyorsunuz ve 55-60 yaşında insanlardan bahsediyorsunuz. Eşiniz de mi yaşlı? Gencecik kadınsınız ne işiniz var anneniz yaşında kadınlarla? Teknoloji farkı var, kuşak farkı, var eğitim farkı var, bu insanlar sizi aşağı çektikçe çeker. İsterse o grup eşimin patronlarından oluşsun hiç çekinmem, merhaba der geçerim. Uzun evlilik tecrübesi olan biri olarak, eşinize bu kadar söz hakkı tanımayın diyeceğim ama savunacaksınız biliyorum.

Annemin de var bu yaş grubu tayfası, yemin ederim ortaokullu liseli kızlar yapmaz yaptıklarını. Arkadan konuşma, like attın atmadın beğendin beğenmediin diye yoluşacaklar neredeyse. Tatile gittiğimde mecbur görüyorum, kızlarımı alıp kaçıyorum evden resmen. Annem yalnız diye gidip geliyor ama ne kavga edene ne yoluşana ne dedikodu yapana ilişmez, seyreder sadece.

Arkanızdan konuşuyorlar tabi. Mesela çocuğunuz yoksa hanginizin olmuyor diye bahse bile girmişlerdir. Yalvarırım gerekirse eşinizle aranız bozulsun, girmeyin o ortama.

Akşama kadar onlarla aynı koltukta oturup aynı şeyler yapıp birbirlerinin arkalarından konuşuyorlar demeniz …
Yaptığınızı yaşıyorsanız arkamdan konuşuyorlar diye düşünmeyin zamanında başkalarının arkasından konuşulurken aynı ortamda bulunup çay kahve içiyordunuz 😄 kendi yaşam kalitenizi değiştirecek şeyler yapın . Arkanızdan konuşuluyorsa da konuşuluyor yaptığınız şeyleri garipsemeyin .

Zamanında memleketimden başka yere tayinle gittik,tanıdığım hiç kimse yoktu.o kadar sıkıyordum ki nerdeyse sokağa çıkıp arkadaş var mı diye bağıracaktim.neyse hayatımın hatasını yapıp komşu edindim.5 kişilik gruptuk başlarda çok mutluydum,sonra gitmeler gelmeler bunalttı beni.sabahtan bulusuyorduk taaa gecelere kadar,o dönem izinliydim diye hep evdeydim.neredeyse kocamdan çok onları görüyordum.onlardan uzaklaşmaya başladım tabi hemen küstüler ama umursamadım.siz napsaniz da güzel şekilde bitmeyecek bu komşuluk en iyisi takmayın ve mesafe koyun yavaş yavas.

Kadınlar sizi eşinizin meslektaşları olan kocalarına şikayet edecek. Sonra bu adamlar gelip eşinize " Lilalos bizim hanımlarla 7/24 takılmıyor, ne haddine??" diyecek ve eşiniz de size kadınlarla komün olman lazım mı diyecek?
Bu kadar mı işsiz bu insanlar. Eğer öyleyse zamanınıza yazık çünkü çok vizyonsuz ve cahillermiş. Değillerse de ortada bir sorun yok demektir. Kaldı ki anneniz yaşında kadınlarla ne paylaştınız ki bu kadar samimi oldunuz. Çok iyi, eğitimli bile olsalar arada 35 yaş fark var, kuşak var. Bir yerden sonra ne siz onları anlarsınız ne de onlar sizi.

Mesleğiniz varsa iş bulun. Yoksa kursa, spora bir şeye gidin.

siz hiç gidip gelmeseniz de bir ihtimal kavga yine olabilirdi, çünkü mahalle teyzeleri gidip gelmemeyi sevmez, sizi kibirli olmakla ve onları beğenmemekle suçlayıp kendilerini doldururlar ve oluşturdukları bu kompleks gazıyla ortalığı birbirine katabilirler. siz muhatap olarak daha da garantilemiş gibi olmuşsunuz bu kavgayı. bir bahane bularak uzaklaşın bari, belki aşağılanmış hissetmezlerse yırtarsınız.

Zamanında memleketimden başka yere tayinle gittik,tanıdığım hiç kimse yoktu.o kadar sıkıyordum ki nerdeyse sokağa çıkıp arkadaş var mı diye bağıracaktim.neyse hayatımın hatasını yapıp komşu edindim.5 kişilik gruptuk başlarda çok mutluydum,sonra gitmeler gelmeler bunalttı beni.sabahtan bulusuyorduk taaa gecelere kadar,o dönem izinliydim diye hep evdeydim.neredeyse kocamdan çok onları görüyordum.onlardan uzaklaşmaya başladım tabi hemen küstüler ama umursamadım.siz napsaniz da güzel şekilde bitmeyecek bu komşuluk en iyisi takmayın ve mesafe koyun yavaş yavas.
Sanırım yaşadığım durumu anlayan tek kişi sizsiniz ben de İstanbul’dan küçük bir şehire yerleştim ilk başta merhabalarlaşmalarla başladı sonrasında bu duruma geldi kötü insan olduklarını düşünmüyorum ama insan donundan da sıkılıyor yani

Kadınlar sizi eşinizin meslektaşları olan kocalarına şikayet edecek. Sonra bu adamlar gelip eşinize " Lilalos bizim hanımlarla 7/24 takılmıyor, ne haddine??" diyecek ve eşiniz de size kadınlarla komün olman lazım mı diyecek?
Bu kadar mı işsiz bu insanlar. Eğer öyleyse zamanınıza yazık çünkü çok vizyonsuz ve cahillermiş. Değillerse de ortada bir sorun yok demektir. Kaldı ki anneniz yaşında kadınlarla ne paylaştınız ki bu kadar samimi oldunuz. Çok iyi, eğitimli bile olsalar arada 35 yaş fark var, kuşak var. Bir yerden sonra ne siz onları anlarsınız ne de onlar sizi.

Mesleğiniz varsa iş bulun. Yoksa kursa, spora bir şeye gidin.
Aslında ben böyle bir şey demedim siz bu şekilde yorumladınız. Ben oturduğumuz sitedeki çoğu kişinin eşimin meslektaşı olduğunu ve bir olumsuzluğun onun çevresinde kötü yansıyacağını düşündüm. Kimsenin beni gidip eşime şikayet etmek gibi bir durumu olamaz zaten ben de çocuk değilim, bu arada gerçekten işsiz insanlar… aslında şöyle oldu ilk başta merhabalaşmalarla başladık sonrasında kahve içmeye davet ettiler tabi ben de kendime davet etmeye başladım. Eşim işi gereği 24 saat nöbette oluyor sonraki gün evde oluyor. Böyle olunca zaten eşin 24 saat yok sen de oturalım diyip bana gelmeye başladılar benim de tüm gün evde olduğumu biliyorlar ve reddedemiyordum şu an bu durum çıkmaz hale geldi anlatabiliyor muyum?

Orada akraban arkadaşın falan yok mu. Çık başka yerlere git, haftada 1-2 komşulara uğra. Böyle böyle arayı açıp normalleştirebilirsin

Annesine ailesine ses çıkaramayanları, onlara laf etmesin diye eşlerini sindirenleri biliyoruz ama komşularından çekinen kocayı ilk kez görüyorum. İş çevremiz diyorsunuz ve 55-60 yaşında insanlardan bahsediyorsunuz. Eşiniz de mi yaşlı? Gencecik kadınsınız ne işiniz var anneniz yaşında kadınlarla? Teknoloji farkı var, kuşak farkı, var eğitim farkı var, bu insanlar sizi aşağı çektikçe çeker. İsterse o grup eşimin patronlarından oluşsun hiç çekinmem, merhaba der geçerim. Uzun evlilik tecrübesi olan biri olarak, eşinize bu kadar söz hakkı tanımayın diyeceğim ama savunacaksınız biliyorum.

Annemin de var bu yaş grubu tayfası, yemin ederim ortaokullu liseli kızlar yapmaz yaptıklarını. Arkadan konuşma, like attın atmadın beğendin beğenmediin diye yoluşacaklar neredeyse. Tatile gittiğimde mecbur görüyorum, kızlarımı alıp kaçıyorum evden resmen. Annem yalnız diye gidip geliyor ama ne kavga edene ne yoluşana ne dedikodu yapana ilişmez, seyreder sadece.

Arkanızdan konuşuyorlar tabi. Mesela çocuğunuz yoksa hanginizin olmuyor diye bahse bile girmişlerdir. Yalvarırım gerekirse eşinizle aranız bozulsun, girmeyin o ortama.
Hayır ikimizde genciz. Ben İstanbul’dan küçük bir şehre taşındım hiç akrabam yok böyle bir ortam oluşacağını bilmiyordum. Zaten bu insanları tanımaya başladıkça düşüncelerim değişti yani ilk başta birbirimizde kahve içeriz ve o kadar olur diye düşünüyordum. Üçünün de çocuğu var ve benim yok daha doğrusu çalışacağım için çocuk yapmayı düşünmüyorum. Eşim zaten ben ne yaparsam arkamda olur… aslında ben sadece nasıl uzaklaşcağımı soruyorum bu şehirde gidecek yerim yapabilecek bir şeyim yok… Artık bazı sözleri alınganlığımdan mı bilmiyorum batmaya başladı. Biz 20 günlüğüne İstanbul’a gittiğimizde arada bir eltimin eczanesine uğramıştık bir kere beni aradıklarında “eczanedeyim müsait değilim” demiştim sonrasında eve döndüğümde yani sen eczanede çalıştın sürekli eşin ne yaptı dediler. (Bu arada böyle bir şey söz konusu bile değil) Ki bizim eşimle hep birlikte olduğumuzu ve ayrılmadığımızı biliyorlar…

Bence problem burda başlıyor onlar dedikodu yaparken ben çoğu kişiyi tanımadığım için yorum yapmıyorum onlarda

Oturduğumuz site eşimin meslektaşlarıyla dolu bu insanlar zaten bu yüzden ilgi gösteriyor bana yoksa kara karş

hayır mahidevran, eşim senin zannetiğin ve gördüğün erkeklere göre çok iyi biridir. İkimizde meslek sahibi insanlarız. Oturduğumuz yerde çoğu kişi eşimin meslektaşı aralarında bu muhabbet geçsin istemem
Mesleği ne esinin

Bir komşu grubumuz var kendilerini seviyorum fakat evimden çıkmıyorlar. Ben de onlara gidiyordum yalan değil, tüm günümüz genellikle birlikte geçiyor ama ben artık daraldım. Yani bi insan sabahtan akşama kadar boş boş takılır mı? Derler ya fazla muhabbet ayrılık getirir. Tüm gün dedikodu yapıp birilerinin arkasından konuşuyorlar başka bi şey yok… bir de sürekli paradan bahsediliyor bizimde durumumuz iyi çok şükür ama sürekli para para sıkıldım….Zaten bi insan her gün görüştüğü biriyle ne konuşur 🙄
Ben artık uzak kalmaya başladım gidip gelmiyorum onlara ama arkamdan konuşuyorlarmış gibi hissediyorum… Nasıl uzaklaşsam bilemedim kendimi kötü hissediyorum yani ait olmadığım bir ortamda takılmak zorundayım gibi
Arkamdan konuşurlar diye korkuyorum derken? Siz hiç bu döngüye dahil olmadınız mı? Onlar dedikodu yaptı da siz yapmadınız mı? Bir gün başınıza geleceğini hiç düşünmediniz mi?

Bence bu samimiyetten kurtulmanin en iyi yolu kurs, spor vs baslamak. Hem orada da arkadaslar edinirsin, sonra sinava hazirlaniyorum gibi bir bahane uydurarak daha da sogudun mu bence artik zorlamazlar.Zaten seni bir konusur, 2 konusur vazgecerler. Yeni evlisin cocugun yok esin nobette haliyle senin evin onlara daha cazip geliyor olabilir ama gec kalmadan bir kursa basla bence. O ortamdan kurtulman lazim.

Bahaneler uydurun. Eşinizin 24 nöbetinde size mi gelmek istiyorlar, hastayım deyin, dışarı çıkacağım deyin, iş için internet üzerinden eğitimler alıyorum deyin en kötü KPSS'ye hazırlayacağım sıkı ders çalışmaya başlayacağım deyin. Bahanelerle yavaş yavaş çekin kendinizi. Zaten eylülde çalışmaya başlayacakmışsınız o zaman tamamen kesilir el ayakları.
Ayrıca konuşurlarsa da konuşsunlar niye aldırış ediyorsunuz ki? Birkaç abla, teyze dedikonuzu yapsa ne yapmasa ne? Aralarında konuşup konuşup dururlar en fazla.

Ne işiniz var ya hu sürekli o ortamda, çevreniz yoksa da evde bi film izlemek, kitap okumak dururken annenizin takılacağı insanlarla içiniz bayılmıyor mu sürekli sürekli?

Arkanızdan konuşacaklar tabii ki, konuşsunlar.
Eşinize ne yansıyacak, karı koca fazla mı takılıyorsunuz acaba dış seslere.

Sevdiğiniz insanlarsa gidin haftada 1 kahve için, biraz takılın dönün evinize.
Saatlerce.
İnanamadım.

Bir komşu grubumuz var kendilerini seviyorum fakat evimden çıkmıyorlar. Ben de onlara gidiyordum yalan değil, tüm günümüz genellikle birlikte geçiyor ama ben artık daraldım. Yani bi insan sabahtan akşama kadar boş boş takılır mı? Derler ya fazla muhabbet ayrılık getirir. Tüm gün dedikodu yapıp birilerinin arkasından konuşuyorlar başka bi şey yok… bir de sürekli paradan bahsediliyor bizimde durumumuz iyi çok şükür ama sürekli para para sıkıldım….Zaten bi insan her gün görüştüğü biriyle ne konuşur 🙄
Ben artık uzak kalmaya başladım gidip gelmiyorum onlara ama arkamdan konuşuyorlarmış gibi hissediyorum… Nasıl uzaklaşsam bilemedim kendimi kötü hissediyorum yani ait olmadığım bir ortamda takılmak zorundayım gibi
Vallahi 60 yaş üstünü hele dediklerini bir kulağından girecek bir kulağından çıkacak en sağlıklısı...
Ben herkesi bir kulağımdan girip öbür kulağımdan cıkarıyorum şimdi kafam rahat hayatıma bakıyorum. Çünkü benim hayatımda hiç bir etkileri yok... Sizde öyle yapın yaşı kaç olursa olsun kimseyi takmayın dinleyin geçin.... Arada cevabı yapıştırın geçin....

Yazın çocukların düzeni şaştı onlara program hazırladım azıcık düzene girsinler deyip arayı soğutabilirsiniz.
Ya da sıcaklar kötü etkiledi ya tansiyonum düşük bu aralar uzanıyorum hastayım diyebilirsin.

Bu arada kocam bana komşularla neden görüşmüyorsun diye üstüme gelemez.
Komşularla görüşmesem eşim kızar muhabbetinden eşinizin askeriyede çalıştığını düşündüm. Çünkü orada sanırım ev hayatı işe de yansıyor. Lojmanlı bir iş değilse eşinizinki size yüklenmesi saçma ben izin vermem kaç yaşındayım ona mı soracağım kimle takılacağımı.

Kesin birşey söyliyim, sizin yanınızda başkalarının dedikodusunu yapan, başkalarının da yanında sizin dedikodunuzu yapar. Bu hiç şaşmaz.

X