Kocamin dedikleri

Periii

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Nisan 2020
295
438
32
Selam kizlar,

bu saatte uyku tutmadi o yüzden direkt konuya giriyorum.
Daha iyi anlaşılabilmesi icin birkac ek bilgi:
Esimle yurtdisinda yaşıyoruz, birkac senedir evliyiz ve küçük bir bebisimiz var. Huzurlu ve mutlu olduğumuz bir evliliğimiz var kanaatindeyim, o da öyle düşünüyor. Kavgalar genelde 3. kisiler dolayisiyla oluyordu, o da nadir ve bence benim sinir çizemememden dolayi. Ama bunu da hallettik şükür. Yani aslında pek bi dert yanacak bir evliligimin olmadigini düşünürdüm. (Burda nispet yaptigim düşünülmesin, daha iyi yorum yapabilin diye yazdim. Zaten evliliğimi iyi kötü kimseye anlatmam, kimsenin de haberi olmaz olup bitenlerden)

Simdiii gelelim asil meseleye ve beni gerçekten hayal kırıklığına ugratan ve evliliğimi sorgulatan duruma.

Esimle bu aksam oturup sohbet ediyorduk, konu akademik kariyerden falan acildi ve bana şu cümleleri söyledi: "Seni ilk gördüğümde cok beğenip aşık olmustum ama eğer üni diploman olmasaydi seninle asla evlenmezdim." Ben bunu duyunca baya irite oldum ama tartisma cikarmak istemedim, gec vakitti ve malum ertesi gün iş günü. Ama ne yalan söyleyeyim baya baya suküt-i hayale ugradim, evet. Ha öyle çokta zor bi bölüm bitirmedim. Onun bölümü daha zordur mesela, kazancıda ona göre yüksek fakat bunu aramızda asla konu etmemiştik.

Bende evlenme karari verirken ilk etapta diplomasina degil, karakterine, görüşüne, bana karşı saygi sevgisine falan bakip kararimi verdim. Diploma önemsiz demeye getirmiyorum kesinlikle ama basarili bir evlilik yürütmek istiyorsan diplomadan daha fazla meziyete sahip olman gerekir diye düşünmüşümdür hep.
Siz nasil yorumlarsınız bu dediklerini? Bence biraz boşboğazlik etti gibi. Ben mi cok abartıyorum yoksa, aman be kizim buna mi taktin dersiniz? Tekrar bu konuyu acmayi düşünüyorum işten geldikten sonra.

Bu arada bebekten dolayi suan çalışmıyorum ama esiminde asla calis baskisi olmadi. Bebek biraz büyüsün, tekrar girecegim Allah nasip ederse.

Son düzenleme:
Eşinizi en iyi siz tanıyorsunuz hani hangi niyetle söylemiş olabilir diye ama ben kendim de maddi durumları çok iyi olmasına rağmen eğitim düzeyleri benimle eşit veya daha yüksek olmayanları elemiştim. Çünkü benim için de bu kriter yakışıklı veya zengin bir erkekle evlenmekten daha önemli. Bana normal geldi. Takmayın bence

Evde sıkıldınız herhalde adama sarmaya başladınız? Ben de eşiniz gibi düşünüyorum.

Bu lafı durup dururken mi söyledi? Yani sesli olarak düşüncesini ifade etmesine gerek yokmuş ama ben öylesine söylediğini tahmin ediyorum. Başka sorunumuz yok diyorsunuz başınıza dert aramayın.

Adamın kendi eğitim ve kültür düzeyinde biri ile evlenmek istemesinde anormal olan ne tam olarak?

İnsanlar tanışırken önce adını sonra yaşını sonra eğitim durumunu öğrenir. Meziyetlere gelene kadar, aşka sevgiye gelene kadar zaten ilk eleme kriteri eğitim durumu. Bu kriter tutmuyorsa zaten tanıma çabasına girmez, geri kalan şeylerin önemi olmazdı.

Derdiniz yok dert arıyorsunuz.
Bir laftan adamın demediği şeyler çıkarmışsınız. O da sizin karakterinize, görüşünüze bakmıştır. Ama adam için diploma sahibi olmak da önemli. Diploma sahibi olmanız da sizin karakterinizle ilgili bir şeyler söyler. Yanlış bir şey göremedim ben bunda.

Mantık, sevgi ile size bakmış çok doğru bir karat vermiş diye düşünüyorum.
Kızlarım okuyor meslek sahibi olmaları için tüm çabamız ama kalkıp dengi olan biriyle hayat kurmasına çok sıcak bakmazdım.
Ehline denk gelmeli insan,dengiyle aile olmalı

Herkes kaşına gözüne kılığına kıyafetine eğitimine ailesine bakar. Bana, bize denk mi diye kafasında ölçer tartar. İlk başta kimse de kör kütük aşık olmuyor beğenme ile görüşüp karar veriyor.
Dürüst davranmış. Bu adam tip aynı aile ayni ilkokul mezunu maaşı senin yarın kadar temizlik görevlisi olsa aşkından gene gidip evlenir miydin? Bence görüşmezdin bile.
(Temizlik görevlilerini küçümseme yapmıyorum onu da belirteyim somutlaştırmak için örnek olarak kullandım)
Sen bunalmışsın. Koy bebeğini bebek arabasına azıcık yürü dolaş evde saracaksın durduk yere adama

Freya nın dediği çok doğru ,siz eşinizi ilkokul mezunu olsaydı ister miydiniz??? Çok begenseniz bile o yola girer miydiniz??? Eşinizle aranızı bozmak için 3.şahıslara gerek yok bunun kendi başınıza gayet güzel başarıyorsunuz....

Dan diye söylemesi hoş değil evet, ancak muhtemelen siz de eğitim seviyesini önemserdiniz evlilik kararına varmadan önce. Örneğin siz üniversite mezunu olup eşinizin lise mezunu olması zamanla sizi huzursuz da edebilirdi. Çiftler arası anlayış ve denklik önemli. Lise mezunu olmasını küçümsemek değil ancak karşılıklı birbirini anlayış, fırsatların eşitliği vs bunlar önemli hususlar.

Eşim bi gün bana bi meslek söyleyip o mesleği yapsaydım benimle evlenirmiydin dedi, hayır dedim. Mesela aşkımdan ölsem babasıyla ortak iş yapan birisiylede evlenmezdim. Diplomasıda olmasa evlenmezdim, ama aşık olduğum adamda kriterlerinin hepsi olduğu için evlendim zaten.

Ayrıca eşinizin diploması mesleği olmasaydı sizde evlenmezdiniz. Kandırmayalım birbirimizi

Yani herkesin kendine göre kriteri olması çok normal değil mi ? İnan bana eşin de diplomasiz olsaydı sen demesen ailen diyecekti denk misiniz diye ki bence de denk değil. Kendini geliştirmiş çok insan var evet ama o ortamı görmemiş insan yorucu oluyor. Çok da kötü bir şey dememiş. Benim eşim de diplomasiz olsaydı bizim ailede de kriz cikabilirdi.

merhaba, bence biraz alinganlik yapiyorsunuz. evlilikte kisiler arasinda esitlik olmali diye dusunuyorum, ozellikle kisisel gelisim acisindan egitim esitligi sart olmali. bu sebepten dolayi bana cok anormal gelmedi,davul bile dengi dengine diye bir soz var ya hah iste o.

Konu oraya nerden gelmiş onu anlamadım ben de eşimin eğitimine baktım o da benimkine. Eğitimi bana denk olmayan birini degerlendirmeye bile almazdım, doğru demiş eşiniz. Erkek diye hiçbir kriteri olmasın istiyor bazıları heralde. Kuru kuru aşk mı istiyorsunuz? Burda bir sürü kuru aşk hikayesi var açın okuyun, birbirine denk olmayan, asla gecinemeyen bir sürü insan var.

Egitim seviyelerinin ayni olmasi bence de onemli bir konu. En azindan universite diplomasi ise iki tarafinda universite diplomasina sahip olmasi lazim. Farkli egitim seviyelerine sahip insanlar, konulara farkli sekillerde bakiyorlar. Bir sure sonra da konusulacak konu kalmiyor ortada. Paylasim sifira iniyor. Saglikli bir durum degil maalesef bu. Durustce soylemis esiniz size en azindan. Bence takilacak cok buyuk bir konu yok
Ben esime oranla cok daha iyi ve yuksek bir egitim seviyesine sahibim. onun da mesela universite diplomasi var ama onun mesleginde almasi gereken egitim baska sekildeydi o yonde ilerledi. Simdi bakinca o kendi sektorunde olabilecek en iyi egitime sahip. Mesela kendisi bilir isinde iyi bir durumda olmasa ya da kendini bu kadar gelistirmese benim onunla evlenmeyecegimi. Ya da bende biliyorum mesela, ben bu durumda olmasam o da benimle evlenmezdi.

Gereksiz takilmissiniz. Ben de esim uni mezunu olmasa evlenmezdim. Ona da derim gerekirse. Onun da ayni dusundugunu saniyorum. Soylese asla gucenmem.

Bunda takılacak bir şey yok. Ben de eşim lise mezunu olsa evlenmezdim. Eşim de ben lise mezunu olsam benimle evlenmezdi. Niye evlensin? Herkes dengiyle.

Neden bu kadar kurulduğunuzu anlamadım. Zaten adamı da yanlış anlamışsınız. Üni mezunu olmasan evlenmezdim=seninle diploman için evlendim demek değildir ki

Eşiniz kararlarını duygu ve mantık çerçevesinde alıyor demek ki.

Bana göre bu da sağlam biri olduğunu gösterir. Ağzı açık ayran delisi değil yani.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…