KK aracılığı ile Annelerimize..Anneler Gününüz Kutlu Olsun..

canim annem seni cok seviyorum.
hayatimda ornek aldigim tek insansin.
ilk ogretmen ilk arkadasim tek siginaim ANAM.
yasadiklarin cektiklerin yetmedimi ANAM.
kendini dusunmenin vakti geldide geciyor ANAM.
annem hickimsede yok senin sicakligin.senağlama

canım annem sen benim melek kokulumsun.anne olunca seni daha çok anladım.hakkını nasıl öderim sen benim herşeyimsin iyiki benim annemsin iyiki benimlesin seni çokkkk çoookkkk seviyorum melek annem .

Anneler Günü, kutlama günü.

Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi. Zamanla başka ülkelere de yayıldı.

( Mayıs ayının ikinci Pazar günü )

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü’dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katla*nan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

Amerika’nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis’le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis’e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi. Bu iki cümle, Jarvis’i çok etkile*di. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil severek. anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis’in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Annelere armağan edilen bu özel gün Türkiye'de 1955 yılından bu yana kutlanmaktadır.

Türkiye'de mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kutlanır. Bu evrensel günde, Dünyada milyonlarca anne, çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Tarihi

Anneler günü, anneleri onurlandıran bir tatil günüdür. Değişik günlerde ve dünyada değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlar, çünkü gün rakamı farklı

Dünyanın Değişik Kısımlarında Anneler Günü

Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanır.En geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında.

Alıntı

Son düzenleme:

ANACIĞIM

—Anneme ve bütün annelere—

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Kaç geceler bana ninni söylerdi
Hasta olunca oydu başucumda bekleyen
Biraz yorulmayayım, üzülmeyeyim, hemen
Alır kucağına okşardı, saçlarımı öperdi.

Uzun kış geceleri masal masaldı
Güzel çoban kızları, iyi kalpli sultanlar
Bir suyun akışı gibi geçip gitti zamanlar
Şimdi ne o dünkü çocuk, ne de o masal kaldı.

Yıkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarımı
Akşam biraz geciksem yollara düşerdi
Sokağa çıkarken «Yavrucuğum üşütme» derdi.
Hemen bir kazak örerdi biraz boş kaldı mı.

Bilirim yine kalbinde yerim anacığım
Selam sana Anneler Günü ıstanbul’dan
Yeni dönmüşçesine bir akşam okuldan
Vefalı ellerinden öperim anacığım.

Ümit Yaşar Oğuzcan

Pahalı hediyeler yerine

Küçücük, minicikken Annelerimize, sade kır çiçeği ve içten gelen bir öpücük yeterdi

Yazılan iki satır gönül alıcı cümlelerle mest olurlardı..

ANNELER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

canım annem
sen benim koruyucu meleğim,
en iyi arkadaşım
sırtımı güvenle yasladığımm dayanağımsın
canımsın,canımın yarısısın
en kıymetlimsin
iyiki benim annemsin
allahım seni başımdan eksik etmesin
benim ömrümden alıp sana versin
sen benim dünyadaki en gerçek aşkımsın
seni dünyadaki herkesten ve herşeyden çok seviyorum güzel annem
anneler günün kutlu olsunn
ömrümün sonuna kadar hep yanımda ol annem
seni çok seviyorum

kara kızın........

Küçük oğlu annesine geldi ve ona kağıdı uzattı. Annesi ellerini önlüğüne kuruladıktan sonra kağıdı okumaya başladı

Çimleri biçtiğim için 5 dolar

Odamı temizlediğim için 1 dolar

Alışverişe gittiğim için 50 sent

Küçük kardeşime baktığım için 25 sent

Çöpü attığım için 1 dolar

İyi bir karne getirdiğim için 5 dolar

Bahçeyi temizlediğim için 2 dolar

---------------------------

Toplam borç 14 dolar, 75 sent

Anne, umutla kendisine bakan oğlunun elinden kağıdı aldı ve kağıdın arka yüzüne şunları yazdı;

Seni 9 ay karnımda taşıdım BEDAVA

Hasta olduğunda başında bekledim, elimden geleni yaptım, senin için dua ettim BEDAVA

Yıllarca değişik nedenlerle senin için gözyaşı döktüm BEDAVA

Senin için geceler kaygı duyup, uykusuz kaldım BEDAVA

Oyuncaklarını topladım, yemeğini hazırladım giysilerini yıkadım, ütüledim BEDAVA YAVRUM

Ve bunların hepsini topladığın zaman gerçek sevginin bedelinin olmadığını görürsün, bedavadır çünkü...

Oğul annenin yazdıklarını okuyunca gözleri doldu.

Annesine baktı, "Anneciğim seni seviyorum" dedi ve kalemi alarak bu kağıda

"HEPSİ ÖDENMİŞTİR" yazdı

oysa ki anneye olan borcumuz hiç bitermi,ne sevgimiiizz,ne hissettiklerimiz.canım anam iyiki var iyiki benim annem.onu anlatmaya kelimeler o kadar kifayetsiz kalırki,hiç bir kelime cümle yeterli gelmez.
ANNE
dediğimzde sözün bittiği yerdir.birgün değil hergün yüreğimdesin.güzel annem,seni çokk seviyorum anneler günün kutlu olsun.a.s.:1hug::asigim:

çok güzel irna duygulandımmm
benimde annem yanımda bende ona bakmakla yükümlüyüm çok şükür kendisi kendi işlerini yapıyor allahıma bin şükürki iyi bi eşe sahibim benim annem evimin altındaki daireden kalıyor benim dörtünçü bebeğim annem hem bize babalık etti hemde analık yoksulukla büyütü bizleriii onun hakını odeyemem ben yine duygulandımm bügünlerde sulu gözlü oldummm hepinizi ANNELER GÜNÜNZ KUTLU OLSUNN
-----------------------------------Anneler Günü

Anneciğim bugün sen dur,
Ben bakayım sana n’olur..
Ne istersen pişireyim,
Evi silip devşireyim.

Ben doldurdum aklarını,
Ödeyemem haklarını.
Bugün senin günün anne,
Bak kendini yordun gene.
HAKINI ÖDEYEMEM ANAMMM-

Son düzenleme:
Şimdi telefon açsam sana, sesini duymak da yetmiyor ki.
Hep aynı cümleler; “Babamlar nasıl, ilacını aldın mı?”
Nedenini bilmediğim bir ağlamak var içimde.
Bir yerlere sığdıramıyorum yüreğimi. Bazen mutfakta
dalıp giderdin yemek yaparken, tahta kaşıkla
tencerenin başında öylece ne düşünürdün acaba?
Özlemek çok fena anne. Anlamak seni; daha da fena…:a015:a.s.

Benim için ,kadın olan herkes anne adayıdır ve
onun için bütün kadınlarımızın,bütün annelerimizin
anneler gününü kutluyorum...
sadece birgün değil,hergün annelerimizi
arayalım,soralım,sevildiklerini hissettirelim,bizim için ne kadar
önemli olduklarınızı hissettirelim...
sevgiler...

merhaba.

özür dilerim arkadaşlar saat sabaha geliyor ve ben bu topkteki mesajları teker teker okuma sabrı gösteremedim.

ama içimde kalan birkaç şeyi paylaşmak için doğru adresin burası olduğunu düşündüm.

özel günlleri çılgınlık boyutuna taşıyanların amaçlarının ticaretten öte gitmediği kanısındayım. durumun fazla abartılmasından yana değilim. Annesini hiç tanıma şansı olmamaış olanlar, yada hiç anne olamamaış olanlar yada anne olupta evladından tebrik yada hediye alma şansı olmayanların sayısı azımsanacak gibi değil. etraflarında yaşanan çılgınlık boyutlarındaki anneler günü kutlamalarından incindiklerini düşünüyorum.

ben bir anneyim ama benim kızım ne şimdi nede isonra , bağımsız olarak bana hediye alamayacak yada beni tebrik edemeyecek. hal böle olunca babasıda durumdan vazife çıkartıp kendisi kızımızın yerine hediye alma ihtiyacı hissediyor. . ve ben artık hediyeleşmeyi vazife haline getiren bu zihniyeti protesto ediyorum ve bundan sonra maddi değeri olan hiç birşeyi anneler günü hediyesi yada herhangibirgün hediyesi olarak kabul etmiyorum.

son olarak ; arkadaşlar lütfen kimse üstüne alınmasın zira baştada dediğim gibi kimsenin mesajını okuyamadım bile. sadece rahatsızlığımı sizlerle paylaşmak istedim. umarım kendimi ifade edebilmişimdir a.s..

;

annem yüzüne bak,bak doyamam
sensin bütün dünyam
misler gibi olan
benim cennet kokulu anam

canim acisa kosan
yaralarimi saran
üzülsem aglayan,sevinsem cosan
bir tek sensin anam

kokunu özlerim gurbet elde
nereye baksam sen her yerde
bir özlem,bir tutku yüregimde
en cok sevdigimsin sen anne

seni cok seviyorum annem
buradaki annelerin ve tüm annelerin annneler gününü kutluyorum.(siir bana aiittir simdi yazdim)

tüm anne ve anne adaylarının anne olmayanlarında anneliğini kutluyorum,çünkü o özlemle yanıp tutuşan yürekleri en güzel anne yüreği gibidir..
büyük büyük annelerinde anneler gününü kutlar pamuk ellerinden saygıyla öperim.
Şeniz a.s. :1hug: :asigim:

Merhaba hanımlar! Tüm kadınların anneler günü kutlu olsun.
Ben arzutr'a katılıyorum.Bu günü yaşayamayan çok kadın ve çocuk var.Bunları düşünmemiz grekir.
Mesela ben, anneler gününü hiçbir zaman kutlayamayacağım.23 yıldır her anneler gününde üzülürüm.
Çünkü; annem yok ve evladım yok. bunun için bu günü kutlayanlara kızmıyorum tabiki. herkes gününü yaşayacaktır. Ben sadece içimdekini sizlerle paylaşmak istedim.Sizleri seviyorum ve Anneler gününüzü kutluyorum.HER GÜNÜNÜZ ÖZEL OLSUN ıNŞLLH.a.s.

canım annem beni doğurdun bugünlere getirdin herşeyin en iyisi için uğraştın seni çok seviyorum annecim sensiz yapamam

herşeyimi sana muhtacım annem........

Sevgili annem beni dogurup büyütüp emek verdin bugünlere getirdin
Sana ne kadar tesekkür etsem emegin ödenmez biliyorum...
Hakkını helal et annem biliyorum bunu desem hemen helal olsun dersin !
Gözlerime bugulu bugulu bakarak sevinçle gözlerin dolarak...
Yakında senden ayrılcam annem gelin olcam uzaklara gitcem buna cok üzülsemde senağlama
Biliyorum benim mutlulugumlaa mutlu oldugunu gülümsedigini :teselli:
Rabbim hiç bir zaman bizi aglatmasın gözlerimiz dolsada mutluluktan olsun herdaim inş :Saruboceq:
Seni Seviyorum güzel annecim her zaman sana muhtacım ... :1hug:
Rabbim seni basımızdan eksik etmesin inşallah :Saruboceq:
Annem senin ve bütün annelerin anneler günü kutluyorum hepinizin ellerinden öpüyorum a.s.

TUT ELİMİ ANNEM

TUT ELİMİ ANNEMTut elimi annem
Ah annem, canım annem.
Gül bahçesi istemem,
Yüreğini açtın ya
Yeter bana.Güllük gülistanlık benim için hayat...
Ama annem düşündün mü hiç?
Ya yorgun düşerse bu yürek.
Bakmaya bile kıyamadığım
Kokusuna dayamadığım güller
Solarsa bir hazan sabahı ansızın.
Nasıl bakarım anne gökyüzüne?
Dökülürken gözyaşların gökten.
Ve nasıl dayanırım bu acıya?
Dökülen her yaprak yüreğimi yaralarken.
Nasıl bakarım o viran bahçeye?
Bir kıvılcımda, yanar yüreğim.
Ama hiç bir yangın
Senin kadar sıcak değil be annem...
Nasıl da üşürüm sensiz,
Gözümden akan her damlada ne fırtınalar eser,
Ne firari hayallere dalar bu yaşlı gözler,
Ve akan her damla
Haykırır başıboş yalnızlığıma.
Hazan yelleri eserken annem
Bu körpe yüreğimde
Güneş açar mı hiç?
Mis gibi kokan bu menekşe,
Bülbüller şakır mı kahkaha ata ata?
Bahçedeki gülümüz,
Sümbül gibi büker mi boynunu yoksa?
Duyabilir miyim kanat çırpışını Turnaların,
Unutur musun beni annem?
Tembihler misin büyüklerin gittiği her yere gidilmez diye?
Bilirim korkarsın gelirim peşinden diye.
a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…