Kızlar fikir verir misiniz

Kelebekgunlugu

Üye
Kayıtlı Üye
19 Aralık 2020
255
126
29
Merhaba konuyu doğru yere açıyorumdur umarım. Kızlar hamileyim ve psikolojik olarak gerçekten iyi hissetmemeye başladım. Endişelerim başladı. Kitaplar okuyorum çocuğumu iyi yetiştirebilecek miyim diye sürekli kendimi sorguluyorum. Eşimin ailesiyle aynı apartmanda yaşıyoruz. Eşimin kız kardeşleri var ve hepsi birbirinden huysuz insanlar. Şımarık saygı desen sıfır ve böyle bi yerde büyüyecek. Doğru yetiştiremezsem saygılı sevgili bir cocuk yetiştiremezsem diye çok korkuyorum. Sizce psikolog yardımı almalı mıyım?

Bence evet almalısınız. Hamilelikte endişeler her anne adayinda oluyor ama genelde böyle bir dünyada nasıl yetişecek istismarlar vs gibi düşünceler olmuştu bende. Siz es ailesiyle aynı binada nasıl olacak diye düşünüyorsunuz. Yani bunu şimdi değil hamile kalmadan düşünüp şartları sağlayıp hamile kalsaydiniz keşke ama artık olan olmuş. Destekle bence daha keyifli bir hamilelik geçirirsiniz inşallah

Keşke hamile kalmadan tasarlasaydınız. Beklenmedik hamilelik ise artık şimdi düşünmeniz gerek. Bence de psikolojik destek iyi olabilir. Ben pek fazla yorum yapmak istemiyorum çünkü bunlar hassas konular bence

Yani hemen hepimiz aynı korkuları yaşıyoruz.

“Yetebilecek miyim, bakabilecek miyim, eğitimi nasıl olacak?” bu soruları gün içinde kafasından geçirmeyen hamile yoktur sanırım. Planlı gebeliklerde dahil buna, çünkü hamilelik çok başka bir şey.

Sizin durumunuzda ise, çocuğunuzu eğitecek olan sizsiniz biraz da sizinle alakalı bir durum. Mesela arkadaşım kayınvalidesiyle altlı üstlü oturuyor, kayınpederi çok küfürbazmış bu yüzden çocuğunu o varken çok indirmiyormuş. İnerse de beraber iniyorlarmış.

İmkanınız var ise yardım tabii ki alın.

Biraz mesafeli bir eve geçme şansı var mı?
Yoksa huysuz görümcelerden korumak için bebelac reklamındaki mavi koruma kalkanı gibi birşey lazım.

Yani hemen hepimiz aynı korkuları yaşıyoruz.

“Yetebilecek miyim, bakabilecek miyim, eğitimi nasıl olacak?” bu soruları gün içinde kafasından geçirmeyen hamile yoktur sanırım. Planlı gebeliklerde dahil buna, çünkü hamilelik çok başka bir şey.

Sizin durumunuzda ise, çocuğunuzu eğitecek olan sizsiniz biraz da sizinle alakalı bir durum. Mesela arkadaşım kayınvalidesiyle altlı üstlü oturuyor, kayınpederi çok küfürbazmış bu yüzden çocuğunu o varken çok indirmiyormuş. İnerse de beraber iniyorlarmış.

İmkanınız var ise yardım tabii ki alın.
Zaten cocuğumun yetiştirmesinde açık açık dıyorum kimse karışamaz diye. Ama işte bu kez de kendim ya yetiştirmezsem gibi düşünceler içimi yiyor. Bide kınarsam başıma gelir düşüncesi çok zor. Aslında kimseyi kınamıyorum ama içten içe nefret ediyorum işte. Sevmediğim insanlara benzer diye korkuyorum

X