Kızımızın ismine herkes tepki veriyor

Selam Kızlar,

Hem benim hem de eşimin bekarken sevdiğimiz isim vardı Maria evlenince böyle olduğunu öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Bizde doğacak olan kızımıza Maria Neva ismini vermek istiyoruz. Fakat hem aileler hem arkadaş ve toplum demediğini bırakmadı. Yabancı ismi siz yabancı mısınız vs vs.
Bu konulara çok takılmıyoruz ama ileride kızımız için sorun olma endişesi var içimizde.

Sizin düşünceniz nedir?
Tabii ki sizin bileceginiz bi durum ama ben kendim yurtdışında dogup buyumeme ragmen kizima halis muhlis turk ismi koymanin en dogrusu oldugunu dusundum hep, oylede yaptik. Ileride sorun yasarmi kiziniz belki iste dinini sorgulayabilirler. Bu acidan sorun yasar belki. Onun haricinde sorun olmaz bence.

İstediğiniz ismi koymakta özgürsünüz kimseyi ilgilendirmez tabi. Ermeni ve rum kökenli arkadaşlarımın hemen hepsi meri, irma gibi isimlere sahip. Genelde Türkçe okunuşu yazılıyor nüfusa, belki de eskiden zorunluydu o şekilde bilmiyorum. Doğrudan maria konulabiliyordur belki yabancı olmasan da. Yalnız Neva yanına olmamış bence🥲

Maria Neva ismini ben de duysam ben de tepki veririm. Vaktinde de cennetten düşen bilmem ne tanesi diye diye isim uydurup uydurup itelediler millete. Millet de bir güzel koymuştu hala öyle mi bilmem shshhss
Sizinki de zorlama olmuş.
Kızıma eski TÜRK ismi verdim çünkü kendimize ait.
Türk degilseniz bilemem tabiki lakin bir Türkün bu tip s...dirik isimlerle gezmesini absürd buluyorum.

Son düzenleme:
Bu konulara çok takılmıyoruz ama ileride kızımız için sorun olma endişesi var içimizde.
Arkadasım esiyle Pariste tanıstı,hamileliğini orada öğrendi ve kızının adı Paris.Türkiye de yasasaydık bu ismi düşünmezdik sacma olur her zaman isim konusu döner bıktırırdı dedi.Haklı.

Mari koysaydınız olurdu ama Maria olmaz 😁 sınıf listelerimiz bu isimlerle dolu

Neva cidden çok kötü. Fince'de bataklık anlamına geliyormuş.

Yani Maria bir nebze daha iyi ama çok demode.

Ebeveynler çocuklarına isim koyarken yaşadıkları kültürü ya da çocuğun ileride muhatap olacağı insanları da önemsemek zorunda bence. Muhafazakar bir yerde oturuyorsanız Maria adı koymak, çocuğu hedef göstermekle aynı.

Ben iki ismide beğenmedim 🙈 Birbirine uyumlu da olmamışlar. Çocuğa ileride zorlukta çıkarabilir, bir sürü kişiye açıklama yapmak zorunda kalabilir. En güzeli Türkçe, az duyulmuş, anlamlı veya Zeynep gibi kalıplaşmış güzel isimler bana kalırsa.
Ama karar tabiki siz anne babaya ait. Siz karar verdikten sonra kime ne?

Selam Kızlar,

Hem benim hem de eşimin bekarken sevdiğimiz isim vardı Maria evlenince böyle olduğunu öğrendiğimizde çok sevinmiştik. Bizde doğacak olan kızımıza Maria Neva ismini vermek istiyoruz. Fakat hem aileler hem arkadaş ve toplum demediğini bırakmadı. Yabancı ismi siz yabancı mısınız vs vs.

Sizin düşünceniz nedir?
Bir yorumu beğendim öyle diyen yalan yok bana da özenti geliyor; ha işte biri yabancı olur ebeveynlerden, yurtdışında doğum olur (sanırım vatandaşlık için falan öyleymiş) anlarım da yoksa neden olsun ki bence de 🙄 ama tabi sizin bileceğiniz iş, sonuçta hayali kurulan bir olay, böyle hayal etmişsinizdir…
Neva güzel bence bu arada, bi trt dizisinde duymuştum ilk, benim adımla da çok uyumlu kızım olursa koyarım diye hep düşündüm hep ama nasip olmadı.
Hayırlısı hakkınızda..

Selam Kızlar,

Sizin düşünceniz nedir?
merhaba, benim kızımın kv sinin ismi maria yani dünürüm 72 yaşında kimlikte zeliha sanırım ama herkes maria diyo,
trabzonlular onlarda koyuyolar bu ismi yöresel isim gibi heralde

X