Kızımın kabızlık problemi

IKokunhuzur

Bk:86.3 Gk:58.1 10 takım mezunu 💐
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2014
1.590
4.179
merhaba , konu yanlış yerde farkındayım ama daha önce gerekli yere açtım ama ordan bi cevap alamadım ve bu benim için ciddi bi dert olduğu için artık buraya yazma ihtiyacı duydum sevgili yöneticilerim kusura bakmayın lütfen...

Kızım ocak 2015 doğumlu ve bi senedir kabızlıkla mücadele ediyoruz o kadar zor günler geçirdik ki bizi çok çok zorluyor bu kabızlık belası. Çok defa doktora götürdüm çocuk gastroentolojisi dahil , hiç birinde bi problem çıkmıyor. Süt içiyordu sırf bu kabızlığı yüzünden sütü kestim vermiyorum eskisine nazaran daha iyi ama çocuk hala kabız. Bir haftayı geçiyor zorla güç bela yapıyor yada yapamıyor. Her ay lavman yapmaktan başka çare kalmıyor nedeyse. Kaç kutu duphalac bitirdik bilmiyorum bir şendir her gün sabah akşam içiriyorum. Bu ilaçların bağırsakları tembelleşirmesinden korkuyorum ama İnan'ın başka bi çare bulamıyorum kıvranıyor çocuk.

Bir hafta önce tuvalet eğitimine başladık çiş konusunu kolay atlattık çok şükür gece kaçırmalarımız sürüyor ama onu çok problem yapmıyorum ama asıl problem kızım sürekli büyük tuvaletini yapmaya çalıştığı için ortalıkta ıkınıyor tuvalette ıkınmayı reddediyor. Buda doğal olarak sürekli kirli iç çamaşırı. Tabiki tam olarakta yapamıyor dün artık bez bağladım sırf yapsın diye beze aralıklı ıkınmalarla yarım saate yakın uğraşarak yaptı.

Ne yapacağımı şaşırdım o kadar dert ediniyorum ki bunu sinirlerim bozuluyor artık yine ortalıkta ıkındı az önce tuvalete götürdüm Yok diyor ıkınmıyor. Yıkadım Eğitime başladığımızdan beri ilk defa kızdım ona bağırdım.sonrası pişmanlık yine.

Kayısı suyu zeytin yağı demeyin nolur kaşık kaşık zeytinyağı veriyorum çocuğa hergün kayısı suyu falan da içiremiyorum doğal yollarla da çözemiyoruz bana bi tavsiye verin lütfen.başka bi uzman doktor olur başka bişey olur ne biliyim. Bi tek kefir kaldı aklımda onu deneyeceğim başka da ne yapacağım bilmiyorum.

biz de kabızlık problemi yaşadık
doktorumuz 3 aylık ciddi bir diyet vermişti, size vermedi mi?
makarna, pilav, süt, çikolata vb bir çok şey yasaktı, sadece 10 günde bir tattıracaktık

gerçek gün kurusu getirttik ve çooooooooook işe yaradı, hala da gerektikçe kullanıyoruz, kesinlikle denemenizi tavsiye ederim, yemekten önce aç karnına vermiştim ben
bir de keçiboynuzu pekmezi, hergün kullanınca zamanla düzene sokuyor bağırsakları
doktorumuz ikisini de dilediğimizce kullanabileceğimizi, bağırsaklarda tembelliğe veya başka bir rahatsızlığa sebep olmayacağını söylemişti

yalnız, çocuğun kabızlık problemini çözmeden tuvalet eğitimine başlamanız bence doğru olmamış
çocuklar zaten ilk tuvalet eğitiminde utanıp tutmaya çalışıyorlar kakalarını, bence zamanlamanız yanlış olmuş

Fiziksel mi yoksa sizinle inatlasiyor mu acaba? O donem bebeklerde anal donem. Anal donemin ozelliklerini de arastirabilirsiniz

Kabizlik icin cok fazla surup lavman vs kullanmayin.
Ciddi sekilde bagirsak tembelligi yapiyor. Biliyorum cok zor ama dogal yollari deneyin. Baska doktora da gitmekte fayda var.
Insallah bir an once cozersiniz bu problemi ve rahatlar yavrucak. Gecmis olsun.

Belki benden öncekiler demiştir bilemiyorum ama. Kuru kayısıyı az suyla haşlayın güzelcene yumuşayınca ezin ya da blendır dan geçirin bunu yedirin çocuğa sonra iki lt ye yakın su içirin lağma yapmayın lağma yaptırınca bağırsaktaki bütün herşey çıkıyor bagırsakta olan bi yağ var ve o da lağma yüzünden gidiyor. Tekrar kendine gelmesi biraz zaman alıyor ve çocuk yine kabız oluyor. Bi de kulak temizleme çubuğuna zeytinyağı sürüp çocuğun poposuna sürün. Bol bol sulu şeyler ve ishal yapabilen şeyler yedirin ve lağma yerine fitil verin

Sadece kayisi suyu olmamali. Aksamdan kuru kayisiyi islatip. Sabah cok az miktarda su ile kaynatip blenderdan gecirip yedirmelisiniz. Kendiniz probiyotik yogurt mayalamalisiniz oda bagirsak calistiriyor.Benim yegenimin bebegide ayniydi gunlerce yapmadigi olurdu. Sonrasinda surekli huzursuzluk basladi. Doktora goturduler kolite cevirmis. Bu bebek nerdeyse dogdugundan beri kolit demis.

arkadaşlar sarı kuru kayısı herkeste işe yaramaz
bazı bünyelere gaz yapıp kabızlığı tetikler, mesela ben ve çocuklarım

hiç kaynatmadan, gün kurusu yedir konu sahibi

Tuvalet egitimini birakin once bu problemi cozun surekli ilac icerse vucut onu zamanla normal kabul eder.

Ekmek patates pirinc muz bunlari kestiniz mi mesela bunlar kabiz yapan seyler.

Çocuk cerrahiye götürün bir de. Oğlumda da benzer süreçlerden geçtik.

Doktor diyet programı vermişti. Duphalac bizde de çok işe yaramadı. Çok sıkıştığımız zamanlar için Sokol şurup yazmıştı. Sıvı vazelinmiş bu şurup. Mideden direkt bağırsağa geçiyor ve kayganlaştırıyor.

Bol bol kuru erikten hoşaf önerdi ama benim oğlan yemiyor.

Kefir diyorum başka bişey demiyorum. Benim kızımda benzer hatta daha kötü bile denebilir. Bir tek düzenli kefir içtiğinde rahatlıyoruz.
Evde kendiniz de mayalayabilirsiniz çok kolay zaten

Kefir kabızlığı arttırır. Onun yerine eczanelerde satılan probiyotik bakteriler var onlardan içirin
Hurma seviyorsa yiyebilir ekmek makarna pilav yerine sebze ile beslenmesi lazım. Pırasa ıspanak semizotu vs yiyecek.
Akşamdan ılık suya koyduğun gün kurusunu sabah yiyecek.
Gastroentolog gözetiminde diyet yapacak
Ve asla kaka yüzünden kavga etmeyeceksiniz
Tuvalet döneminde yaşadığı travmanın acısı sonra çıkar
Ama bunların hepsi ilgi sabır gerektirir hamileliğin son haftasındasınız bunları yapacak enerjiniz ve sabrınız olduğundan şüpheliyim.
Annenizden veya kvden destek isteyin

merhaba
benim kizim da 2.5 yasinda
1 yasindan beri kabizlik sorunu var
goturmedigim8z dr prof ,kullanmadigimiz ilac kalmadi
bagirsaklarinda mi sorun diye cocuk cerrahina bile goturdum
verilen ilaclar prebiyotikler hicbiri ise yaramadi
herkes baska baska seyler soyledi hepsini yaptim yedirdim bir ise yaramadi.onun suyu bunun posasi onu kaynat bunu icir...
en son gittigimiz dr lavman 3 yas alti cocuklara kesinlikle yapilmamali ve bu problemin 3 yasinda gececegini soylemisti
zamana biraktik
zorlamadik
cis egitimini erteledik
suan 31 aylik ve nazar degmesin yavas yavas duzeliyor
drun dedigi gibi 3 yasinda bitecek snrm
bunun be kadar zor bir surec oldugunu yasamayan bilemez
zamana birakin
buyudukce gececektir

Aynı sorun 21 aylik oğlumda var. Goturmedigim doktor kalmadı. Ilaclari a Kakashi yapıyor. Bide benimki çok iştahsızlık gunkurusu kayısı suyu, zeytinyağı vs verebilmek mümkün değil asla yemez. Bende şu an erken doğum riski altindayim pek ilgilenemiyirum. Şu an yaptığım tek şey kabızlık oldukça duphalac kullanmak. Konununzu takipteyim umarım hallederiz bu sorunu.

yagli ve sekerli beslenmesi lazim

sutu verebilirsiniz ama yagli olmali yani kirmizi kapakli olandan
buyuk ihtimalle kizinizda istahsizlikda vardir, ,istahsizlik ve kabizlik bi kisir dongu gibidir içine giridnmi çikmasi çok zor, ozellikle çocuklarda, yemeyinece daha çok kabiz olur kabiz oldukça daha çok istahsizlik olur vs

kizimda lavman bi kere yapmistim, çok aglardi kipk,irmizi olurdu,1.5-2 yas civari bazya çekdi sonra zamanla duzeldi simdi9 yasinda o gunler çok geride kaldik çok sukur, bu kdr uzulme duzelecek elbet

zeytinyagi ve duphalaca ise yaramadikdan sonra ne tavbsiye etsem bilemedim, kayisinin bebek puresini sevmemzi, suyunu deilde pûresi daha çok ise yararn, kizimda onu verdigimde heemen etki ederdi

bneiumkide 2015 mart dogumlui az yesin hemen etkiliyor mesela kakasini

kefir kabızlığı mı arttırır? Yanlışınız var kefir probiyotik deposudur bağırsak florasını düzenler.
Kabızlığa en iyi gelen şeylerden biridir.

Kılosu nasıl. Yedıklerı yarıyor olabılır. Benım kızımda süt içer ama kabız olmadı. Nadıren 4 gunde bır yaptıgı oldu. Kayısı yedır gün içinde.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…