Kızım

Benim kızımda biberon emzik hiç istemedi. Zaten dediğiniz gibi onun da bıraktırması söz konusu olacak bu defa. Hiç girmeyelim o topa . Ailem uzakta ama iki gune gelecek annem kalmaya. Uykusuzluk beni mahvetti. Tek başıma gece uğraşamıyorum ağlamalarıyla krizleriyle. Eşim yardım etmek istiyor ama kızım onu istemiyor o anlarda malesef, yoksa bu iş belki çoktan çözülmüştü.
Siz gidebilirseniz anneniz doneceginde ailenizin yanina gidin siz de bir haftaligina? Tek basina yapilabilecek sey degil bana gore. Ben yapamazdim. Tabii ki yapan vardir. Ama cocugun duskunlugu, anneyle veya babayla iletisimi cok cok farklilik gosteriyor herkeste.
Benim kizim gece uyanir aglardi mesela eger göğsüm kapandiysa veya saga sola döndüysem. Kizardi. Babasi gelip hadi uyusun anne, ben uyutayim seni dese bile beni uyandirirdi illa ki aglaya aglaya, babasini istemezdi o anlarda. İlk birkac gece ayri odalarda yattik. Beni goremeyince anne diye mirin kirin etmis biraz. Sonrasinda uyumus. Ben yanindayken emmek icin agladigi gibi aglamamis. Tabi cok uyanmisti o geceler olan esime olmustu :KK48: Ayri odalarda yatmayi da deneyebilirsiniz anneniz gelince.

Hepinize teşekkür ederim. Annem gelecek üç gün bende kalacak. Bu üç günü iyi değerlendirip kesebiliriz belki beraber. Anladım ki tek başıma hayatta kesemem sütten. Yardım lazım bana. Gunduz Oyalayacak, gece ağladığında yatıştıracak biri olmadan yapamam. Şuan ben bunları yazarken bile emiyo . Bi oturup bi kalkıyo emerken, bi göğsüm ağzında diğerini de tırnaklarıyla mahvetti oynaya oynaya. Bu rezilliğin artık son bulması lazım.
Ayyyyyyynı durumdayız. Adeta benim bebekten bahsediyorsunuz. Offff of 😒

Ya ben bugun bu konuyu açtıktan sonra bi kesme denemesi yapayım dedim yine. Ve tabi sık sık istedi emmek. Oyaladım sarıldım öptüm, hoşuna gidecek sözler ettim, kucağımda sevdim bol bol, en son hikaye anlatarak ayağımda uyuttum. Ve oldu arkadaşlar, saatlerce emmedi ve uyudu. Uyanacak muhtemelen ama, direnicem emzirmemek için. Su vererek sarılarak birşeyler anlatıp aklını meşgul ederek oyalamayı planlıyorum. Eşim de yardımcı olucak gerekirse. Bakalım bu geceyi nasıl tamamlayacağız. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum hem güç verdiniz hem fikir verdiniz.
Belki gece daha rahat olur.Benim en buyuk korkum ilk geceydi hayatimin sokunu yasadim😂 1 kere uyandi ve ilk defa su istedi icti geri uyudu . Kesinlikle kararli olmak gerekiyor ben salca surmustum kanama durdumu diye actirir bakar geri giderdi kuzum 😓 Icim kan agladi birkac gun ama sonra birakti sukur.zor gecti 1 hafta gunduzleri ama gecti.

Merhaba hanımlar. Sorunum aslında yeni değil ama artık tükendiğimi hissediyorum ve belki işime yarayacak bi fikir olur diye yazmaya karar verdim. İki yaşında bi kızım var. Kızım doğduğundan beri gece sağlıklı bir uykumuz yok. Mesela dün gece altı defa uyandı. Yemek yemek istemiyor. Sevdiği şeyler iki üç çeşitle sınırlı, onları da reddediyor sık sık. Sürekli yarı aç geziyor. Ne yapsam olmadı. Çeşit çeşit yemekler denedim olmadı. Bu açlığını emerek bastırmaya çalışıyor. Artık büyüdüğü için sütümün kalitesi de doyuruculuğu da azaldı. Emiyor on dk sonra tekrar açlığı hissedip saldırıyor memeye. Çocuk ne gece uykusu alıyor ne de sağlıklı besleniyor. Bu yuzden çok sağlıksız ve bünyesi zayıf. Sık hastalanıyor ve hastalıkları çok uzun suruyor. İyileşemiyoruz on onbeş gun. Sütten kesmeye çok çalıştım ama hep başarısız oldum. Konuşarak anlatarak kesmeyi denedim olmadı. Azalta azalta keseyim dedim olmadı. Göğsüme salça sürdüm, lavaboyu gösterip "yıka" dedi. Sarı sabır taşı aldım sürdüm, ağzına alıp çıkarıp alıp çıkarıp göğsü yavaşça temizleyip emmeye devam etti. Salça sürüp yara bandı yapıştırdım memeler UF olmuş açıyorlar yazık, ellemeyelim iyileşsinler diyerek uzak tutmaya çalıştım ama sureklı açıp bakmak istiyor, en sonunda salçayı silmek aklına geldi ıslak mendille silip içti sütünü. Bana mısın demiyor. Çarelerim tükendi. Başka ne yapabilirim kesmek için. Çocuk gunduz surekli dibimde, meme için ağlıyor, gece deseniz yine rahat yok. Açlıktan uyanıp ağlıyor eme eme sabaha kadar göğüslerim sızım sızım sızlıyor. Bi gece olsun rahat bi uyku uyumadım arkadaşlar. Kafayı yemek uzereyim. Aşırı stresliyim surekli bana yapışıp emmek istemesic yaptığım yemekleri ısrarla reddetmesi, gece durmadan uyanıp memeyle uyuması. Artık tahammülüm kalmadı deli olucam korkuyorum. Çok sinirliyim sürekli sesimi yükseltiyorum. Nasıl çözeriz bu emzirme durumunu?
Siz once bir kararli durun cocuk sizi kararsiz gorup yine emiyor net bir sekilde artik kesi ve yemek yemwye baslasin

Çocuk büyütürken her aşamada farklı zorluklar var.
ek gıdaya geçiş, memeyi bırakma, bezi bırakma, yatağı ayırma, kreşe alışma, kural koyma vs.
bütün bu aşamalarda tek bir doğru var. tutarlı ve sakin olmak.
sizin kaygınız çocuktan daha çok sanki...

1 haftanın zor geçebileceğini kabullendiğinizde, sakin olduğunuzda ve tutarlı olduğunuzda çözebilirsiniz.
bu süreçlerdeki tavrınız çocuğun karakter oluşumunu da etkiliyor.
çocukların bizi yönetmesine izin vermeyip ama onların tepesinde despot bir yönetici gibi de durmayarak,
şefkatle sakin ve tutarlı, kaygımızı hissettirmeden aslında mümkünse kaygılanmadan çözüm bulma yeteneğimizi geliştirmeye çalışmalıyız.
benim yazdıklarımı okuyunca eminim bazı anneler "tabi uslu çocuğunuz var konuşursunuz benim çocuk huysuz çocuğum şöyle/böyle" diyecektir...
vallahi o işler öyle değil...

süreçleri gözünüzde çok büyütmeyin.
"sorun" olarak bakmayın. çocuğunuz büyüyor...
güle güle büyütün...

Şimdi sana gel sarılalım beraber ağlayalım derdim çünkü bir hafta öncesine kadar gece on defa meme isteyen bir çocuğum vardı ve her yeri tutulmuş artık canından bezmiş , 2 yıldır kesintisiz 2 saat uyku uyumamış bir ben. Ne mi yaptım lütfen kimse psikiloji , güvenli bağlanma filan demesin hepsini biliyorum her yolu denedim ama gece emzirmesini bırakmadığı için ben artık sabırsız ve yorgun bir anneydim bu 2 yıl beni çok yıpratmıştı. Önümde 2 yol vardı ya tamamen memeden kesmek ki bunu hiç istemiyordum emzirmeyi seviyorum faydasına inanıyorum mümkünse 3 yaşa kadar emzirmek istiyordum, ya da gece emzirmesini cebren ve hile ile kesecektim 🙈 ben gece biber sürdüm çok acı biber değil öyle karabiberden parmak ucumla değdirdim zaten toz olduğu için yapışmıyor hafif tadı kalıyor sadece ve artık gece olunca meme acı oluyor sabah olunca tatlı süt gelecek dedim. Tadına baktı ilk birkaç gün ısrarla tadına baktı acı dedi şansını denedi . Sonra pes etti. Gece oldu meme acı , sabah tatlı süt gelecek diyorum. Sabah gözünü açar açmaz tatlı süüüt gelmiiş diye yanıma geliyor. Bir haftadır insan gibi uyuyorum

Merhaba hanımlar. Sorunum aslında yeni değil ama artık tükendiğimi hissediyorum ve belki işime yarayacak bi fikir olur diye yazmaya karar verdim. İki yaşında bi kızım var. Kızım doğduğundan beri gece sağlıklı bir uykumuz yok. Mesela dün gece altı defa uyandı. Yemek yemek istemiyor. Sevdiği şeyler iki üç çeşitle sınırlı, onları da reddediyor sık sık. Sürekli yarı aç geziyor. Ne yapsam olmadı. Çeşit çeşit yemekler denedim olmadı. Bu açlığını emerek bastırmaya çalışıyor. Artık büyüdüğü için sütümün kalitesi de doyuruculuğu da azaldı. Emiyor on dk sonra tekrar açlığı hissedip saldırıyor memeye. Çocuk ne gece uykusu alıyor ne de sağlıklı besleniyor. Bu yuzden çok sağlıksız ve bünyesi zayıf. Sık hastalanıyor ve hastalıkları çok uzun suruyor. İyileşemiyoruz on onbeş gun. Sütten kesmeye çok çalıştım ama hep başarısız oldum. Konuşarak anlatarak kesmeyi denedim olmadı. Azalta azalta keseyim dedim olmadı. Göğsüme salça sürdüm, lavaboyu gösterip "yıka" dedi. Sarı sabır taşı aldım sürdüm, ağzına alıp çıkarıp alıp çıkarıp göğsü yavaşça temizleyip emmeye devam etti. Salça sürüp yara bandı yapıştırdım memeler UF olmuş açıyorlar yazık, ellemeyelim iyileşsinler diyerek uzak tutmaya çalıştım ama sureklı açıp bakmak istiyor, en sonunda salçayı silmek aklına geldi ıslak mendille silip içti sütünü. Bana mısın demiyor. Çarelerim tükendi. Başka ne yapabilirim kesmek için. Çocuk gunduz surekli dibimde, meme için ağlıyor, gece deseniz yine rahat yok. Açlıktan uyanıp ağlıyor eme eme sabaha kadar göğüslerim sızım sızım sızlıyor. Bi gece olsun rahat bi uyku uyumadım arkadaşlar. Kafayı yemek uzereyim. Aşırı stresliyim surekli bana yapışıp emmek istemesic yaptığım yemekleri ısrarla reddetmesi, gece durmadan uyanıp memeyle uyuması. Artık tahammülüm kalmadı deli olucam korkuyorum. Çok sinirliyim sürekli sesimi yükseltiyorum. Nasıl çözeriz bu emzirme durumunu?
çevremdeki herkesin sütten kesince çocukların uykusu düzeldi ve iştahları arttı. memeyi alternatif görüyor. yemek yerine tercih ediyor. doymuyor ama açlığı bastırıyor. sütü kesince mecbur yiyecek. uyku da aynı. hem uykuya araç olarak memeyi kullanıyor hem de tüm gün düzgün doymadığı için gece acıkıyor. kısaca yerinizde olsam acil suretle memeye çözüm bulurdum.
şahsi fikrim her ne kadar 2 yaşa kadar emsin deselerde ben 1 buçukta kesme taraftarıyım memeyi. çünkü dez avantajı da çok. çocuk zaten doymuyor. iş sadece keyif ve alışkanlığa dönüyor. ayrıca reflü, kulak enfeksiyonu riski artıyor. dişler gece emzirmesi sebebiyle erken çürüyor. iştahı kesiyor falan. bunlar hep eksi boyutu. bağışıklık için kefir içirin.

Benim 8-9 ay önceki halimi anlatmışsınız resmen.Surekli denedim nelerle uğraştım asla biraktiramadim.Mayista doldurmuştu 2 yaşını artık sokakta dolmuşta markette anne memee diye bağırıyordu düşünün.Eylulde kestim 2 buçuk yaşında.Ve 2 gün bile zorlanmadım.Cocuk hazır olunca bırakıyor.Cok zorlamayın anne sütü gibi bir nimet yok.Disardan çok konuşanları da duymayın gülün geçin :) mesela benim kv emzirip durma yeter artık derdi sürekli,bende dedim ki madem öyle sen niye oğlunu 4 yaşına kadar emzirdin.Esimde gülerek dedi ki ama o erkek dogurmayi çok beklemiş 4.cude bulmuş beni tabi emzircek sen hemen dogurdun 😂 dalgasını geçtik bidaha ağzını acamadi🤭😂

Ya ben bugun bu konuyu açtıktan sonra bi kesme denemesi yapayım dedim yine. Ve tabi sık sık istedi emmek. Oyaladım sarıldım öptüm, hoşuna gidecek sözler ettim, kucağımda sevdim bol bol, en son hikaye anlatarak ayağımda uyuttum. Ve oldu arkadaşlar, saatlerce emmedi ve uyudu. Uyanacak muhtemelen ama, direnicem emzirmemek için. Su vererek sarılarak birşeyler anlatıp aklını meşgul ederek oyalamayı planlıyorum. Eşim de yardımcı olucak gerekirse. Bakalım bu geceyi nasıl tamamlayacağız. Hepinize tekrar teşekkür ediyorum hem güç verdiniz hem fikir verdiniz.
Oo super👏 bardakta pipetle sut de teklif edebilirsiniz. Artik 2 yasindasin sut bardakta diyerek. Bu arada bu surecte sen buyudun demek yerine yasini soylemeyi tavsiye ediyorlar. Bazi seyler icin buyuk bazi seyler icin kucuk hem kafa karistirici hem de bu buyumek hic guzel degil diye daha bebeksi davranislara yonlendirebilir. Her yasin bir getirisi var o sebeple yasini soylemek daha uygunmus.
Simdi aklima geldi, sey de yapabilirsiniz, daha once yapmasi uygun olmayan bi seyi yapmasini saglayabilirsiniz sen artik 2 yasindasin yapabilirsin diye. 2 yasinda olmanin guzel yonlerini de gorsun.
Kiyamam, kolayca atlatsin yavrularimiz bu sureci❤

Ben oğlumu 30 aylıkken sütten kestim. O dönem kızım bebekti 8 aylık, ikisini birden tandem emziriyordum.

Oğlum meme istediği zaman, annecim senin memene henüz süt gelmedi, gelsin seni çağıracağım dedim. Biraz tepindi.. Tepinmesi bitince 5dk sonra, gel em, süt geldi memeye dedim. Daha sonra bu çağırma aralıklarını açtım.. 1 aydan fazla sürdü bu süreç. Artık gece yatarken de meme vermemeye, yanında oyun oynayarak uyutmaya başladım.

Yeni yıla 2 gün kala, oğlum sabah meme istedi. Baktım memelere ve çok şaşırmış gibi, oğlum senin memende süt bitmiş, abi olmuşsun sen! dedim heyecanla. Ve her talebinde senin memende süt yok dedim.

Tabi kardeşini emzirdiğim için, 2 hafta evde kardeşini uyutmaya götürüyorum diye, arka odalarda gizli saklı emzirdim kızımı..

Oğlum için yumuşak bir geçiş oldu, zor olmadı.

Kızımda ise hastalık geçirdiğim için 17 aylık kesmek zorunda kaldım. Ne yazık ki 2 gece 3 gün ayrı kalmak zorunda kaldım ondan. İlaçlar bitince emzirmeyi denedim ama 15 günde emme refleksini kaybetmişti. Ama hala arada elini atıp mıncıklar, yoklar :))

Ben oğlumu 30 aylıkken sütten kestim. O dönem kızım bebekti 8 aylık, ikisini birden tandem emziriyordum.

Oğlum meme istediği zaman, annecim senin memene henüz süt gelmedi, gelsin seni çağıracağım dedim. Biraz tepindi.. Tepinmesi bitince 5dk sonra, gel em, süt geldi memeye dedim. Daha sonra bu çağırma aralıklarını açtım.. 1 aydan fazla sürdü bu süreç. Artık gece yatarken de meme vermemeye, yanında oyun oynayarak uyutmaya başladım.

Yeni yıla 2 gün kala, oğlum sabah meme istedi. Baktım memelere ve çok şaşırmış gibi, oğlum senin memende süt bitmiş, abi olmuşsun sen! dedim heyecanla. Ve her talebinde senin memende süt yok dedim.

Tabi kardeşini emzirdiğim için, 2 hafta evde kardeşini uyutmaya götürüyorum diye, arka odalarda gizli saklı emzirdim kızımı..

Oğlum için yumuşak bir geçiş oldu, zor olmadı.

Kızımda ise hastalık geçirdiğim için 17 aylık kesmek zorunda kaldım. Ne yazık ki 2 gece 3 gün ayrı kalmak zorunda kaldım ondan. İlaçlar bitince emzirmeyi denedim ama 15 günde emme refleksini kaybetmişti. Ama hala arada elini atıp mıncıklar, yoklar :))

Kıyamam ya üzüldüm yazının sonunda. Ne çok seviyolar memeyi)

Oo super👏 bardakta pipetle sut de teklif edebilirsiniz. Artik 2 yasindasin sut bardakta diyerek. Bu arada bu surecte sen buyudun demek yerine yasini soylemeyi tavsiye ediyorlar. Bazi seyler icin buyuk bazi seyler icin kucuk hem kafa karistirici hem de bu buyumek hic guzel degil diye daha bebeksi davranislara yonlendirebilir. Her yasin bir getirisi var o sebeple yasini soylemek daha uygunmus.
Simdi aklima geldi, sey de yapabilirsiniz, daha once yapmasi uygun olmayan bi seyi yapmasini saglayabilirsiniz sen artik 2 yasindasin yapabilirsin diye. 2 yasinda olmanin guzel yonlerini de gorsun.
Kiyamam, kolayca atlatsin yavrularimiz bu sureci❤

Aslında pipet çok seviyor, sütü denemek lazım pipetle. Çok teşekkür ederim. İnşaAllah kolaylıkla atlatırız. Şimdi çok moralsiz emmiyor diye. Bi oraya uzanıyor bi buraya, dalıp gidiyor uzaklara) sanırsın yetişkin olmuş )

Benim 8-9 ay önceki halimi anlatmışsınız resmen.Surekli denedim nelerle uğraştım asla biraktiramadim.Mayista doldurmuştu 2 yaşını artık sokakta dolmuşta markette anne memee diye bağırıyordu düşünün.Eylulde kestim 2 buçuk yaşında.Ve 2 gün bile zorlanmadım.Cocuk hazır olunca bırakıyor.Cok zorlamayın anne sütü gibi bir nimet yok.Disardan çok konuşanları da duymayın gülün geçin :) mesela benim kv emzirip durma yeter artık derdi sürekli,bende dedim ki madem öyle sen niye oğlunu 4 yaşına kadar emzirdin.Esimde gülerek dedi ki ama o erkek dogurmayi çok beklemiş 4.cude bulmuş beni tabi emzircek sen hemen dogurdun 😂 dalgasını geçtik bidaha ağzını acamadi🤭😂

Aslında emzirmek guzel nimet ama bizim için işkence oldu. Çocuk ne gece uykusunu alıyor ne gunduz yemeğini yiyor. Hep emerek yatıştırıyor açlığını. Ben deseniz zaten perperişan, uykusuzluktan ve sureklı memeler açık emzirmekten bunaldım iyice. Bizim için kesmek uygun olan. Dr da böyle söylemişti. Hayırlısı olsun bakalım nolcak

Aslında emzirmek guzel nimet ama bizim için işkence oldu. Çocuk ne gece uykusunu alıyor ne gunduz yemeğini yiyor. Hep emerek yatıştırıyor açlığını. Ben deseniz zaten perperişan, uykusuzluktan ve sureklı memeler açık emzirmekten bunaldım iyice. Bizim için kesmek uygun olan. Dr da böyle söylemişti. Hayırlısı olsun bakalım nolcak
İnanın aynı sekildeydim.bide oğlum memenin biri emerken oburuyle oynardı 😂 bırakalı 6 ay olcak nerdeyse bazen geliyo aciyo cici meme diyo opuyo sonra baybay meme diyip kapatiyo 😂 ben sirke sürerek biraktirdim buarada.,ve anlattım buyudugun için artık süt acı gelecek diye.Denemenizde fayda var

gece yatmadan doyurup yatırın oyunla yedirmeye çalışın çorbaya ekmek doğrayın yedirin gece yatmadan yerse rahat edersiniz benim kizim da 2 yaşında gece durup durup gelip kek kek diye basima dikilirdi artik yatmadan geciriyorum yatiyor ben 30 aylikken kestim emmeyi ama öyle meme degil de kek isterdi iste ,kek le sut ver cici bebeli sut ver

Memeden kesmeden rahatlamazsiniz. Biz de aynı durumdaydık. Kestim ama kararlı davrandım. Istese de vermedim ilgisini başka şeylere yönelttim gece kalkınca şu verdim öyle öyle alıştı. Artık hiç kalkmıyor daha huzurlu o da bende.

Ben krese gonderdim oyle birakti memeyi bence siz de dusunun

Kesinlikle sütten kesmelisiniz ağlasın ağlar ağlar susar süt doyurucu olmuyor 2 yıl sadece meme emen bir çocuk tabi yemek yemez neyin tadını biliyorda yiycek

X